LDM136-151C
136” All-in-One Direct View LED Display | LDM136-151C
  • DURABLE COB TECHNOLOGY: IP54 dust/moisture resistance and IK08 impact protection.
  • FLEXIBLE CONTROL BAR PLACEMENT: Detachable bar mounts up to 30 feet away for a clean setup.
Add to Compare
Product Overview
The ViewSonic® LDM136-151C is an innovative All-in-One Direct View LED display. With a huge 136” screen size and advanced Chip-on-Board (COB) technology, the LDM136-151C is built to impress as a centerpiece in any higher education auditorium or lecture hall, as well as in corporate conference rooms, boardrooms and lobbies. This display boasts immersive and stunning visuals thanks to Chip-on-Board (COB) technology with Full HD resolution that pairs perfectly with an impressive 600-nit high brightness and 10,000:1 contrast ratio. This ensures content and messages are always easy to see, even in brightly lit environments. As a true all-in-one solution, the LDM136-151C includes the display, controller, and all components in a single part number, making specification, purchasing, and setup incredibly simple. With a high brightness of 600 nits, an incredible 10,000:1 contrast ratio, and powerful dual 30W speakers, this display provides vibrant, high-impact visuals and immersive sound for an exceptional viewing experience.
  • OS: Android 9.0
  • GPU: ARM Mali-T860MP4
  • CPU: RK3399
  • Memory: 4GB DDR4
  • Storage: Total 32GB (26GB available storage)
  • Internal Speakers: 30W x 2
  • PC Resolution (max): 3840x2160
  • Mac® Resolution (max): 3840x2160
  • HDMI 2.0 (with HDCP 2.2): 4
  • HDMI 2.0 Out: 1
  • 3.5mm Audio Out: 2
  • SPDIF: 1
  • USB Type A: 3
  • RS232: 1
  • Ethernet LAN (RJ45): 2
  • IR in: 1
  • Voltage: 100-120V/20A ~ 50/60Hz
  • Consumption (max): 1095W
  • Consumption (typical): 400W
  • Stand-by: <0.5W
  • On Screen Display: Yes
  • Remote Control: Yes
  • Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
  • Humidity (non-condensing): 20-80%
  • Net (lbs): 373
  • Gross (lbs): 600
  • Net (kg): 169
  • Gross (kg): 272
  • Packaging (in.): 77.95x40.16x48.03
  • Physical (in.): 118.58x72.22x1.61
  • Physical with Wall Mount (in.): 118.58x72.22x2.35
  • Packaging (mm): 1980x1020x1220
  • Physical (mm): 3012x1834.5x41
  • Physical with Wall Mount (mm): 3012x1834.5x59.8
  • Warranty: 5-year limited warranty on parts and labor, on-site service
  • Recycle/Disposal: Please dispose of in accordance with local, state or federal laws.
  • Regulations: cTUVus, FCC, RoHS
  • Display Type: Direct View LED
  • Screen Size: 136"
  • Viewable Area (in.): 118 (H) x 66.4 (V)
  • LED Pitch Size (mm): 1.56
  • LED Grayscale: 13 bits
  • Backlight Life (Hours): 100,000
  • Viewing Angles: 170º horizontal, 170º vertical
  • Ingress Protection Rating: IP54 (Front)
  • Impact Protection Rating: IK08 (Front)
  • Display Resolution: 1920 x 1080
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Brightness: 600 nits (100 levels adjustable)
  • Static Contrast Ratio: 10,000:1
  • Refresh Rate: 3,840Hz