The ViewSonic® LDM136-151C is an innovative All-in-One Direct View LED display. With a huge 136” screen size and advanced Chip-on-Board (COB) technology, the LDM136-151C is built to impress as a centerpiece in any higher education auditorium or lecture hall, as well as in corporate conference rooms, boardrooms and lobbies. This display boasts immersive and stunning visuals thanks to Chip-on-Board (COB) technology with Full HD resolution that pairs perfectly with an impressive 600-nit high brightness and 10,000:1 contrast ratio. This ensures content and messages are always easy to see, even in brightly lit environments. As a true all-in-one solution, the LDM136-151C includes the display, controller, and all components in a single part number, making specification, purchasing, and setup incredibly simple. With a high brightness of 600 nits, an incredible 10,000:1 contrast ratio, and powerful dual 30W speakers, this display provides vibrant, high-impact visuals and immersive sound for an exceptional viewing experience.
- OS: Android 9.0
- GPU: ARM Mali-T860MP4
- CPU: RK3399
- Memory: 4GB DDR4
- Storage: Total 32GB (26GB available storage)
- Internal Speakers: 30W x 2
- PC Resolution (max): 3840x2160
- Mac® Resolution (max): 3840x2160
- HDMI 2.0 (with HDCP 2.2): 4
- HDMI 2.0 Out: 1
- 3.5mm Audio Out: 2
- SPDIF: 1
- USB Type A: 3
- RS232: 1
- Ethernet LAN (RJ45): 2
- IR in: 1
- Voltage: 100-120V/20A ~ 50/60Hz
- Consumption (max): 1095W
- Consumption (typical): 400W
- Stand-by: <0.5W
- On Screen Display: Yes
- Remote Control: Yes
- Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
- Humidity (non-condensing): 20-80%
- Net (lbs): 373
- Gross (lbs): 600
- Net (kg): 169
- Gross (kg): 272
- Packaging (in.): 77.95x40.16x48.03
- Physical (in.): 118.58x72.22x1.61
- Physical with Wall Mount (in.): 118.58x72.22x2.35
- Packaging (mm): 1980x1020x1220
- Physical (mm): 3012x1834.5x41
- Physical with Wall Mount (mm): 3012x1834.5x59.8
- Warranty: 5-year limited warranty on parts and labor, on-site service
- Recycle/Disposal: Please dispose of in accordance with local, state or federal laws.
- Regulations: cTUVus, FCC, RoHS
- Display Type: Direct View LED
- Screen Size: 136"
- Viewable Area (in.): 118 (H) x 66.4 (V)
- LED Pitch Size (mm): 1.56
- LED Grayscale: 13 bits
- Backlight Life (Hours): 100,000
- Viewing Angles: 170º horizontal, 170º vertical
- Ingress Protection Rating: IP54 (Front)
- Impact Protection Rating: IK08 (Front)
- Display Resolution: 1920 x 1080
- Aspect Ratio: 16:9
- Brightness: 600 nits (100 levels adjustable)
- Static Contrast Ratio: 10,000:1
- Refresh Rate: 3,840Hz