LD163-181
LD163-181 - 163" Display, 1920 x 1080 Resolution, 600-nit Brightness, 24/7
  • All-in-One Solution
  • Powerful Embedded SoC Platform
  • Multi-Panel Modular Design for Easy Installation
  • Vivid Colors and Stunning Images
  • AV Control System Compatible
Add to Compare
Product Overview
The ViewSonic® LD163-181 is a premium all-in-one direct view LED commercial display. With a huge 163” screen size, the LD163-181 is built to impress as a centerpiece in any conference room, boardroom, or lobby. Along with its immense screen size, this display delivers stunning visuals with Full HD resolution, 1.8mm fine pixel pitch, 600-nit high brightness, 4,440Hz ultra-fast refresh rate, and 120% Rec.709 wide color gamut. Integrated ViewBoard® Cast screen sharing software* (along with optional ViewSonic vCastSender app), enables both on-site and online attendees to participate in video conferences and simultaneously share content. Equipped with twin dual-core processors, 4GB RAM, and 32GB of internal memory, the LD163-181 can play multimedia from internal storage or a USB flash drive 24 hours a day, seven days a week. And with remote configuration and content management system support, the ViewSonic LD163-181 is also suitable for a wide array of diverse signage applications.
*Chrome, Android, Windows, Mac OS, and iOS compliant
All-in-One Solution
With a huge 163" screen size, 1.8mm fine pixel pitch, slim profile, and ultra-narrow bezel, this display delivers a stunning, all-in-one alternative to a conventional video wall. Larger than four 81-inch LCD displays combined, this display seamlessly delivers content without lines or distortion for a more immersive visual experience.
Powerful Embedded SoC Platform
two men installing multiple large format panelstwo men installing multiple large format panels
Multi-Panel Design for Easy Installation
ViewSonic’s proprietary SuperColor™ Technology features an exclusive wider color gamut that delivers 120% Rec. 709 color accuracy for jaw-dropping, lifelike color. An ultra-fast 4,440Hz refresh rate, high brightness and greater contrast ratio also help to deliver smooth, stunning images.
AV Control System Certified
Free ViewBoard® Cast Content Sharing Software
Reliable 24/7 Operation
Continuous Display Maintenance
IP LAN Control
5-Year Limited Warranty
  • OS: Android 8..0
  • GPU: Mult-core MaliG51 MP2
  • CPU: Hi3751 V811
  • Memory: 4GB DDR4
  • Storage: 32GB (26GB available)
  • Media Player Type: Yes
  • Internal Speakers: 5W (x2)
  • HDMI In: 2
  • HDMI 1.4 Out (with HDCP 1.4): 1
  • HDMI 1.4 Out: 1
  • 3.5mm Audio Out: 1
  • USB 3.0: 1
  • USB 2.0: 2
  • USB 2.0 Type B: 1
  • RS232: 1
  • Ethernet LAN (RJ45): 1
  • IR in: 1
  • Consumption (max): 2,660W
  • Consumption (typical): 1,860W
  • Stand-by: <0.5W
  • On Screen Display: Yes
  • Remote Control: Yes
  • Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
  • Humidity (non-condensing): 20-80%
  • Net (lbs): 423.3
  • Gross (lbs): 661.4
  • Net (kg): 192.0
  • Gross (kg): 300.0
  • Packaging (in.): 82.7 x 32.1 x 33.5
  • Physical (in.): 142.6 x 84.4 x 1.4
  • Packaging (mm): 2100.0 x 815.0 x 850.0
  • Physical (mm): 3621.0 x 2143.5 x 35.0
  • AV Control: AMX Certified, Crestron Certified, Extron Certified
  • Warranty: 3-year limited warranty on parts and labor, on-site service
  • Recycle/Disposal: Please dispose of in accordance with local, state or federal laws.
  • Regulations: cTUVus, FCC, RoHS, Mexico CoC, Mexico Energy
  • Battery Chemistry: Lithium
  • Wifi: 802.11ac (2.4GHz/5GHz)
  • Display Type: Direct View LED
  • Screen Size: 163"
  • Viewable Area (in.): 163
  • LED Pitch Size (mm): 1.875
  • LED Grayscale: 14 bits
  • Backlight Life (Hours): 100,000
  • Viewing Angles: 160º horizontal, 160º vertical
  • Operation Rating: 24/7
  • Display Resolution: 1920 x 1080
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Light Source: Fine Pixel Pitch LED
  • Brightness: 600-nit
  • Static Contrast Ratio: 6,000:1
  • Refresh Rate: 4,440Hz