The ViewSonic® LDE108-123 is a 108" all-in-one Direct View LED (dvLED) display. It’s part of our LDE Series, designed to deliver outstanding price-performance and simplified dvLED technology. The 108" screen size is the ideal solution for medium-sized rooms where a larger LCD display simply won't fit through the door. The LDE108-123 features an innovative, fully integrated All-in-One design with a simplified OS. Everything you need is built directly into the cabinets, which allows for easier installation and operation. The complete solution ships together and can be ordered with a single SKU, making setup a breeze. This display is also built to last. It uses durable Glue-on-Board technology with an IP54 dust and moisture rating and an IK06 impact rating. You can confidently use it in busy lobbies, classrooms, or conference rooms. With 600-nit brightness and a 6,500:1 contrast ratio, it delivers a vivid, exceptional viewing experience, representing a premier value in large-format displays.
All-in-One Design with Enhanced Simplicity
Built to Last for High-Traffic Areas
Simplified OS
Integrated Management for Your Visual Ecosystem
HDMI CEC functionality allows for simplified operation with automatic device coordination.
Easy Maintenance
We also include calibrated spare tiles with every dvLED display purchase.
24/7 Operation
Lightweight Design
- CPU: RK3588
- Internal Speakers: 8W (x2)
- PC Resolution (max): 3840x2160
- Mac® Resolution (max): 3840x2160
- HDMI 2.0 (with HDCP 2.2): 1
- HDMI 1.4 (with HDCP 1.4): 1
- HDMI 1.4 Out (with HDCP 1.4): 1
- 3.5mm Audio Out: 1