LDP135-151
LDP135-151 - 135" Display, 1920 x 1080 Resolution, 600-nit Brightness
  • Seamlessly Immersive
  • Expandable and Flexible
  • Amazing Visuals
  • Theater-Level Audio
  • Enhanced Durability and Reliability
Add to Compare
Product Overview
The ViewSonic® LDP135-151 All-in-One Direct View LED Display is a premium 135” larger-than-life digital screen that delivers an incredible audio-visual experience for any high-end corporate lobby, boardroom or conference room. Featuring a 120% Rec. 709 wide color gamut, lightning-fast 4,440Hz refresh rate, and a peak brightness of 600 nits, this display delivers true-to-life color and extraordinary detail for every video, presentation and lecture. The display is also equipped with Harman Kardon speakers, 4K/HDR/HLG support and PIP/PBP display modes for immersive content delivery. At 25mm slim and lined with a 5mm frameless edge, the sleek LDP135-151 exudes sophistication and elegance in any modern setting.
A large display in a public lobbyA large display in a public lobby
Seamlessly Immersive
two large displays showing arrivals and departurestwo large displays showing arrivals and departures
Expandable and Flexible
Versatile Installation Orientation
two large displays in a conference roomtwo large displays in a conference room
Amazing Visuals
Super-Sized Video Walls
Two of these displays can be easily installed side-by-side to form an ultra-wide 32:9 video wall of epic proportions. That means you can have a seamless video wall of over 30 feet wide (391”) if installing two of our 216” screen sizes.
a movie theatrea movie theatre
Theater-Level Audio
Equipped with studio-grade Harman Kardon speakers, this display delivers high-fidelity audio that is tuned to pinpoint clarity. The dual 20W sets of professional passive radiators, woofers and tweeters deliver impressive sound for a true audiovisual feast.
a violinist on a displaya violinist on a display
Simple and Easy Setup
3-Year Limited Warranty
Device Management Made Easy
Wireless Content Sharing
Embedded Wi-Fi allows users to easily share content to the display.
Easy Maintenace
  • OS: Android 9.0
  • CPU: MTK9669
  • Memory: 4GB DDR4
  • Storage: 64GB (56GB available)
  • Internal Speakers: 20W (x2)
  • PC Resolution (max): 1920x1080
  • Mac® Resolution (max): 1920x1080
  • HDMI 1.4 In: 2
  • HDMI 2.0 In: 2
  • HDMI 2.1 In: 1
  • HDMI 2.0 Out: 2
  • 3.5mm Audio Out: 1
  • USB 2.0: 3
  • USB Type C: 1
  • RS232: 1
  • Ethernet LAN (RJ45): 1
  • HDBaseT: 1
  • IR in: 1
  • Consumption (max): 2500W
  • Consumption (typical): 1500W
  • Stand-by: <0.5W
  • On Screen Display: Yes
  • Remote Control: Yes
  • Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
  • Humidity (non-condensing): 20-80%
  • Net (lbs): 265
  • Gross (lbs): 496
  • Net (kg): 120
  • Gross (kg): 225
  • Packaging (in.): 70.9 x 33.5 x 27.3
  • Physical (in.): 118.5 x 71.1 x 1
  • Physical with Wall Mount (in.): 118.5 x 71.1 x 2.2
  • Packaging (mm): 1800 x 850 x 700
  • Physical (mm): 3010 x 1807.5 x 25
  • Physical with Wall Mount (mm): 3010 x 1807.5 x 57
  • Warranty: 3-year limited warranty on parts and labor, on-site service
  • Recycle/Disposal: Please dispose of in accordance with local, state or federal laws.
  • Package Contents: Power Cord, Remote Control, QSG, Maintenance Tool (LD-MK-001) x 1, LAN Cable (Cat 5A) x 1, IR Extender Cable x 1 Spare Modules (LED PCB x 7)
  • Regulations: cTUVus, FCC, RoHS
  • Battery Chemistry: Lithium
  • Wifi: 2.4G / 5G n
  • Display Type: Direct View LED
  • Screen Size: 135"
  • Viewable Area (in.): 135
  • Orientation: Landscape / Portrait
  • LED Pitch Size (mm): 1.56
  • LED Grayscale: 14 bits
  • Backlight Life (Hours): 100,000
  • Viewing Angles: 160º horizontal, 160º vertical
  • Operation Rating: 24/7
  • Display Resolution: 1920 x 1080
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Brightness: 600-nit
  • Static Contrast Ratio: 6,000:1
  • Panel Type: Fine Pixel Pitch LED
  • Refresh Rate: 4,440Hz