LDE163G-182
163” All-in-One Direct View LED Display | LDE163G-182
  • OUTSTANDING PRICE-PERFORMANCE: High-impact dvLED technology that maximizes your investment.
  • GLUE-ON-BOARD TECHNOLOGY: Protects LEDs from damage and moisture in high-traffic environments.
  • SIMPLIFIED OS: Streamlines setup, operation, and security.
  • HOT-SWAPPABLE MODULES: Easy front-serviceable maintenance and includes spare tiles.
Add to Compare
Product Overview
The ViewSonic® LDE163G-182 is a 163" all-in-one Direct View LED (dvLED) display. It’s part of our LDE Series, designed to deliver outstanding price-performance and simplified dvLED technology. This line is perfect for schools and businesses seeking a high-impact solution that maximizes their investment. The LDE163G-182 features an innovative, fully integrated All-in-One design with a simplified OS. Everything you need is built directly into the cabinets, which allows for easier installation and operation. The complete solution ships together and can be ordered with a single SKU, making setup a breeze. This display is also built to last. It uses durable Glue-on-Board technology with an IP54 dust and moisture rating and an IK06 impact rating. You can confidently use it in busy lobbies, classrooms, or conference rooms. With 600-nit brightness and a 6,500:1 contrast ratio, it delivers a vivid, exceptional viewing experience, representing a premier value in large-format displays.
All-in-One Design with Enhanced Simplicity
Built to Last for High-Traffic Areas
Simplified OS
Seamless IT and AV Integration
Easy Maintenance
We also include calibrated spare tiles with every dvLED display purchase.
24/7 Operation
Lightweight Design
  • CPU: RK3588
  • Internal Speakers: 8W (x2)
  • PC Resolution (max): 3840x2160
  • Mac® Resolution (max): 3840x2160
  • HDMI 2.0 (with HDCP 2.2): 1
  • HDMI 1.4 (with HDCP 1.4): 1
  • HDMI 1.4 Out (with HDCP 1.4): 1
  • 3.5mm Audio Out: 1