LDP163-091C
163" All-in-One Direct View LED Display | LDP163-091C
Add to Compare
Product Overview
Part of the ViewSonic® LDP Performance Series, the ViewSonic® LDP163-091C all-in-one Direct View LED display delivers the same easy installation and accessibility found in our acclaimed LDM series, but takes visuals to the next level with breathtaking 4K Ultra HD resolution and advanced Chip-on-Board (COB) technology. Built to be a stunning centerpiece in any high-end lobby, boardroom, or auditorium, this 163” Direct View LED display delivers stunning, larger-than-life images. As a true all-in-one solution, the LDP163-091C includes the display, controller, and all components in a single part number, making specification, purchasing, and setup incredibly simple. With a high brightness of 600 nits, an incredible 10,000:1 contrast ratio, and powerful dual 30W speakers, this display provides vibrant, high-impact visuals and immersive sound for an exceptional viewing experience.
Stunning 4K UHD Resolution
With a sleek frameless design and 4K UHD resolution, this display delivers vibrant, immersive imagery that captivates from every angle. Featuring 10,000:1 contrast ratio, 600 nits of brightness, a wide 120% Rec.709 color gamut, and a smooth 3,840 Hz refresh rate, visuals stay sharp and impactful even in bright, high-traffic environments.
Chip-On-Board Technology
All-in-One Integration
*Hidden and separate installation kits sold separately
Flexible Installation with Detachable System Control Bar
A detachable system control bar can be mounted up to 30 feet away, giving you greater flexibility when installing the display in hard-to-reach or discreet locations. Once the control bar is detached, the display achieves an impressive 99% screen-to-body ratio, allowing the display to blend effortlessly into any space or décor.  All dvLED installation options are ADA compliant at less than 4" of depth.
Front Serviceability
Multiple Inputs on One Screen
*PBP and PIP require HDMI source input.
Powerful Audio Performance
The display features sloped dual 30W speakers, designed to direct sound more effectively towards the listener’s ears. This innovative design enhances audio clarity and power, ensuring a more immersive and dynamic auditory experience. Whether in a large auditorium or meeting room, it delivers rich, impactful sound for every presentation.
Easy Screen Casting and Sharing
*AirSync is available with an OTA firmware update.
  • OS: Android 9.0
  • GPU: ARM Mali-T860MP4
  • CPU: RK3399
  • Memory: 4GB DDR4
  • Storage: Total 32GB (26GB available storage)
  • Internal Speakers: 30W x 2
  • PC Resolution (max): 3840x2160
  • Mac® Resolution (max): 3840x2160
  • HDMI 2.0 (with HDCP 2.2): 4
  • HDMI 2.0 Out: 1
  • 3.5mm Audio Out: 2
  • SPDIF: 1
  • USB 3.0: 1
  • USB 2.0: 2
  • USB Type C: 1
  • RS232: 1
  • Ethernet LAN (RJ45): 2
  • IR in: 1
  • Voltage: 100-120V/30A~ 50/60Hz or 220-240V/15A~ 50Hz(vary by country)
  • Consumption (max): 2154W
  • Consumption (typical): 647W
  • Stand-by: <0.5W
  • On Screen Display: Yes
  • Remote Control: Yes
  • Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
  • Humidity (non-condensing): 20-80%
  • Net (lbs): 511
  • Gross (lbs): 796
  • Net (kg): 232
  • Gross (kg): 361
  • Packaging (in.): 89.76x42.52x47.24
  • Physical (in.): 142.2x85.51x1.61
  • Physical with Wall Mount (in.): 142.2x85.51x2.35
  • Packaging (mm): 2280x1080x1200
  • Physical (mm): 3612x2171x41
  • Physical with Wall Mount (mm): 3612x2172x59.8
  • Warranty: 3-year limited warranty on parts and labor, on-site service
  • Recycle/Disposal: Please dispose of in accordance with local, state or federal laws.
  • Regulations: cTUVus, FCC, RoHS
  • Display Type: Direct View LED
  • Screen Size: 163"
  • LED Pitch Size (mm): 0.93
  • LED Grayscale: 13 bits
  • Backlight Life (Hours): 100,000
  • Viewing Angles: 178º horizontal, 178º vertical
  • Ingress Protection Rating: IP54 (Front)
  • Impact Protection Rating: IK08 (Front)
  • Display Resolution: 3840 x 2160
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Brightness: 600-nit
  • Static Contrast Ratio: 10,000:1
  • Refresh Rate: 3,840Hz