ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > Sınıf Teknolojileri Rehberi

Sınıf Teknolojileri Rehberi

Sınıf teknolojileri her zaman hoş karşılanmasa da her zaman hayatımızda vardı. Önce teknolojinin eğitimle olan ilişkisinin tarihine kısaca bir göz atacak, ardından bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar sınıflara yapılan bazı modern eklentilere bakacağız. Modern EdTech’in (eğitim teknolojilerinin) avantajlarını ve dezavantajlarını da değerlendireceğiz. Fakat avantajlar, dezavantajlardan çok daha ağır bastığı için, basit bir uygulama kılavuzundan da yararlanmanızı sağlayacağız.

Sınıf teknolojileri hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. 

Sınıfta teknoloji her zaman vardı. İnsanlar, resmî eğitim tarihi boyunca kitaplardan tabletlere, siyah tahtalardan etkileşimli yazı tahtalarına kadar pek çok öğrenme aracı kullandı.

Teknolojinin kendisi değişirken bazı şeyler hep aynı kaldı. Öğretmenler öğretir, öğrenciler öğrenir ama herkes son teknolojinin eğitimdeki rolü konusunda kararsızdır. Neyse ki, teknolojinin 21. yüzyıl sınıflarına nasıl uyum gösterdiği konusunda kapsamlı bilgi edinmeniz için bu rehberi hazırladık.

Sınıf Teknolojilerinin Kısa Tarihçesi

Teknolojinin eğitimle her zaman tedirgin bir ilişkisi olmuştur.

Bilginin sadece insan hafızasında depolandığı bir dönem vardı. Öğrenciler, büyüklerinin söylediklerini ezberlerdi ve akademisyenlerin uzun diyaloglarını da ezberlemeleri beklenirdi. Bilgiler şarkı, hikâye veya ezberlenmiş dersler yoluyla aktarılırdı: Bu, teknolojisiz bir eğitimdi.

Sonra kitaplar ortaya çıktı. Kitaplar, insanların her şeyi hatırlamak zorunda kalmadan bilginin dış kaynaklarda depolanmasını sağladı. Bozulmadan aktarılabilecek bilgilerin kalıcı bir kaydını oluşturdular. Kitaplar, bilginin depolanmasında ve aktarılmasında bir dönüm noktasını temsil ediyordu; bu nedenle doğal olarak insanlar bunu sevmedi.

Sokrates, kitapları (ve genel olarak yazıyı) bir zayıflık olarak görüyor ve Platon’a şöyle diyordu: “Sizin bu keşfiniz öğrencilerin ruhlarında unutkanlık yaratacak çünkü hatıralarını kullanmayı unutacaklar.” Bunu biliyor olmamızın nedeni, Platon’un bu sözleri yazıya geçirmesiydi.

Böylece eğitimde teknolojinin kullanılmasına direnen “eski muhafızların” uzun çağı başlamış oldu. Okulları ve öğrencileri ilgilendiren her yeni teknolojide aynı hikâyeyi dinledik. Alışkanlıklarını yenemeyen öğretmenler bu yeniliklere hep direndi. Ama yeni şeyler deneyen, hangilerinin işe yaradığını bulan ve daha iyi bir şey ortaya çıkana kadar bu yeni yöntemleri uygulayan genç nesil eğitimciler onları hep yendi. Eğitim tarihi boyunca bu döngü devam etti.

 • 1700’lerin sonları – Yazı tahtası sayesinde öğrenciler taşınabilir ve kişisel bir yazı yazma yüzeyi elde ettiler.
 • 1890’lar – Siyah tahtalar sınıflarda kullanılmaya başlandı ve sınıfların boyutları büyüdü.
 • 1900’ler – Fabrikasyon kalem ve kâğıt üretimi sayesinde öğrenciler çalışmalarının kalıcı kayıtlarını tutabilmeye başladı.
 • 1920’ler – Radyoların popülerliği radyo derslerinin ortaya çıkmasına neden oldu.
 • 1930‘lar – Tepegöz projektörler kullanılmaya başladı.
 • 1951 – Videokasetler ile işitsel ve görsel içerikler sınıflarda kullanılmaya başladı.
 • 1959 – Fotokopi makineleri, okulların basılı eğitim materyallerini kendi içlerinde çoğaltabilmesini sağladı.
 • 1980’ler – Kişisel bilgisayarlar normal tüketicilerin kullanımına sunuldu.
 • 1990 – İnternet, bilgiye eşi görülmemiş şekilde erişilebilmesini sağladı.
 • 1991 – İnteraktif beyaz tahtalar kullanılmaya başladı.
 • 2005 – Öğrenim Yönetim Sistemleri (LMS) uygulanabilir bir eğitim aracı olarak ortaya çıktı.
 • 2012 – iPad sayesinde tablet bilgisayarlar kamuoyunun dikkatini çekti.

EdTech’in kapsamlı bir tarihçesi için buraya tıklayın.

Sınıf Teknolojilerinin Türleri

EdTech’in geçmişi ilginç olsa da muhtemelen öğrencilerinize pek bir anlam ifade etmeyecektir. Bu nedenle modern sınıflarda hangi teknolojilerin mevcut olduğundan ve eğitim için ne gibi bir fayda sağladıklarından bahsedelim.

Bilgisayarlar

Hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlar modern sınıflarda yer almaya devam ediyor. Birçok okulda öğrencilere eğitim yılı boyunca kullanmaları için dizüstü bilgisayarlar verilir. Dizüstü bilgisayarlar, genel derslerde not alma, yazma ve bağımsız araştırma için kullanılır. Bilgisayarlar, kullanılan materyale bağlı olarak derslere daha fazla medya ekleme, dersleri oyunlaştırma ve sınıf arkadaşları veya öğretmenlerle bağlantı kurma fırsatı da sunar.

Güçlü masaüstü bilgisayarlar ise genellikle bilgisayara özel derslerde ve bilgisayar laboratuvarlarında kullanılır; ama sınıfta da bir yerleri bulunur. (Masaüstü bilgisayarlar genellikle her öğrencinin kendi dizüstü bilgisayarına sahip olmasının henüz uygun olmadığı yaşça küçük öğrencilerin eğitimlerinde kullanılır.)

Bilgisayarların sınıfta daima bir yeri vardır ama sınırlamaları olduğunu da unutmamak gerekir. Örneğin, bazı araştırmalar elle not almanın klavyede yazmaktan daha etkili olabileceğini öne sürer (ancak bu henüz kesinleşmiş bir araştırma değil). Ayrıca internet özellikli dizüstü bilgisayarların dikkat dağıtma ihtimali var. Gerçi bunu güneşli günlerde pencereler için de söylemek mümkün.

Sonuç olarak, bilgisayarlar sınıflarda yaygın şekilde kullanılmakta ve o ya da bu şekilde kullanılmaya devam edecek.

Projektörler

Projektörler, 100 yılı aşkın bir süredir sınıflarda değişik biçimlerde kullanılıyor. Fakat modern sınıf projektörleri, tek slaytlık atalarına kıyasla uzun bir yol kat ettiler.

Sınıflarda projektörler öncelikle bir ekran görevi görür. (İnteraktif projektörler de vardır; ama bunları interaktif beyaz tahtalarla ilgili sonraki bölümde ele alıyoruz.) Ekrandaki bilgilerin bir yerden gelmesi gereklidir; bu nedenle çoğu projektör bir bilgisayar veya başka bir cihazla eşleştirilerek kullanılır. Akıllı projektörler bile başka bir cihazdan akış yapmadıkça video veya slayt gösterilerini yürütmekten daha fazlasını yapamaz.

Sınıflarda yaygın kullanılan bir teknoloji olan projektörler göreceli basitlikleri, düşük satın alma maliyetleri ve çok büyük ekranlara yansıtma yetenekleri ile popülerdir. Lambasız projektörlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, eski modellere kıyasla bakım ve kalibrasyon sorunları da daha az yaşanmaktadır. Ancak, projektörlerin gölgeler ve parlama ile ilgili bazı sorunları vardır ve iyi aydınlatılmış sınıflarda verimli çalışmazlar.

Bir projektör sınıfınız için uygun mu? Şu makaleye bir göz atın: Eğitim Amaçlı Bir Projektör Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İnteraktif Beyaz Tahtalar

İnteraktif beyaz tahtalar (IWB) bazen interaktif ekranlar ya da dijital beyaz tahtalar diye anılır. Tümünü kapsayan bir terim olan IWB’ler, yüzeylerindeki eylemlere gerçek zamanlı yanıt veren ve bir beyaz tahta olarak kullanılabilen herhangi bir ekrandır. Buna hem projektör tabanlı interaktif ekranlar (bunlar gibi) hem de interaktif düz panel ekranlar (ViewBoard gibi) dahildir.

İvme kazanan interaktif beyaz tahtalar, özellikle interaktif dokunmatik ekranlar çok yönlülükleri sayesinde dünyanın her yerinde giderek daha fazla tercih edilmektedir. Teknoloji, multimedya ve dokunma teknolojilerinin en iyi yönlerini sıradan bir beyaz tahtanın bilinen işlevleriyle bir araya getirirler. Bu sayede bir öğretmen ekranda bir video gösterebilir, internette canlı arama yapabilir, içeriğe açıklama ekleyebilir, hatta cihazları aracılığıyla öğrencilerle paylaşabilir.

Ancak, interaktif tahtaların avantajları kadar bazı dezavantajları da var. Örneğin analog bir beyaz tahtadan kesinlikle daha pahalı ve içerik üretmek için ekstra çaba gerektirir. Yine de, tüm bunlar yeni teknolojilerin hepsinde karşılaşılabilecek zorluklar ve interaktif beyaz tahtalar daha erişilebilir hale geldikçe popülerlikleri de artmaya devam edecek.

Tabletler

Dizüstü bilgisayarlardan bile daha taşınabilir olan ve daha geniş bir görüntüleme ekranı sunan tabletler, eğitim için özel tasarlanmış cihazlar gibidir. Tabletler çok güçlü araştırma araçlarıdır ve hem ağır hem de pahalı ders kitaplarının yerini alabilir. Öğrenciler, onların dokunmatik ekranları sayesinde dijital içerikle klavyeye, fareye veya trackpad’e kıyasla daha sezgisel şekilde etkileşim kurabilirler.

Tabletler, bilgisayarlar kadar çok yönlü olmasalar da daha sınırlı işlevleri dikkat dağınıklığını azaltabileceğinden bu, aslında onlar için bir avantaj. Bununla birlikte, öğrenciler çoklu görev yapmak için e-kitaplardan çok tabletleri tercih ettiklerini kabul ediyorlar. Ayrıca, basılı kitapların özellikle genç okuyucuların gelişiminde oynayacağı bir rol halen bulunuyor. (E-kitapların basılı kitaplara karşılaştırıldığı bu makaleye göz atın.)

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlar genellikle dikkat dağıtıcı cihazlar oldukları için EdTech tarafından göz ardı edilir; ama değerli bir öğrenme aracıdır.

En basit haliyle, akıllı telefonlar, öğrencilerin destek için akran topluluklarına ve araştırma için internete ulaşmasına olanak tanır. Kendi kendine çalışma için Duolingo ve grup öğrenme etkinlikleri için Kahoot! gibi eğitim uygulamaları da bulunur. Ayrıca, belgelerden kaliteli videolara kadar her şeyi üretebilen çok sayıda medya oluşturma uygulaması da mevcut. İşin gerçeği, çok sayıda öğrenci akıllı telefonlarını zaten ödevlerini yapmak için kullanıyor.

Bu nedenle, telefonun dikkati dağıtması gerçek bir sorun olsa da, eğitimciler onları dışlamak için acele etmemeli. En kötü akıllı telefon bile doğru kullanıldığında değerli bir sınıf teknolojisine dönüşebilir.

Sınıf Teknolojilerinin 5 Avantajı TR_LB0096

Sınıf teknolojilerini derslerinizde kullanmanın pek çok faydası vardır ve bunlardan bazılarını gösteren kısa bir listeyi aşağıda paylaşıyoruz.

 • Katılımı ve akılda tutmayı geliştirir. Sınıf teknolojileri, analog versiyonlarında olmayan yeni medya türlerinin kullanılmasına olanak tanır. Dijital eğitim içeriğine değişik etkileşim seçenekleri eklemenin pek çok yolu vardır.
 • Farklı eğitim tarzlarına izin verir. EdTech farklı eğitim tarzlarını kullanmayı ve her öğrencinin öğrenme hızına ayak uydurmayı sağlar. Verimli kullanılan sınıf teknolojileri, özel ihtiyaçları olan öğrenciler için kullanılan destekleyici teknolojilerin etkisini iki katına çıkarır.
 • İş birliğini teşvik eder.Teknoloji sayesinde bir ödev veya proje üzerinde canlı olarak iş birliği yapıp bilgiyi diğer kişilerle her zamankinden daha hızlı paylaşmak mümkündür. Teknoloji, küçük toplanma alanlarından uzaktan çalışmaya kadar tüm engelleri ortadan kaldırır.
 • Öğretmenlere anında geri bildirim verir. Öğrencilerin kendi aralarında paylaşım yapmalarını sağlayan araçlar, öğretmenlerine geri bildirim sağlamak için de kullanılabilir. Bu bildirim cevaplar, sorular, hatta eğitimi geliştirecek tavsiyeler şeklinde verilebilir.
 • Öğrencileri geleceğe hazırlar. Teknoloji (özellikle de dijital teknoloji ve bağlantı yetenekleri) günlük hayatımızda giderek daha çok kullanılmaktadır. Tanıdık cihazların yanı sıra tuhaf ve yeni cihazlarla da başa çıkabilmek, her öğrencinin gelecekteki başarısı için önem taşır.

Sınıf Teknolojilerinin 5 DezavantajıTR_LB0095

Gerçeği söylemek gerekirse, sınıf teknolojilerinin çeşitli zorlukları (hatta tehlikeleri de) mevcuttur. Fakat avantajları dezavantajlarından çok daha ağır basar. Mükemmel sistem diye bir şey olmadığından bazı olası sorunların farkında olmak ve onların olumsuz etkilerini azaltmak için çalışmak çok daha etkili olacaktır.

 • Öğrencilerin dikkati dağılabilir. Akıllı telefonların sınıfta kötü bir şöhreti vardır ve bazı okullarda tamamen yasaklanmışlardır. Ne var ki onları yasaklamak teknolojilerin uygun şekilde kullanılmasını öğretme fırsatı da dâhil pek çok fırsatın kaçırılmasına neden olur.
 • Yönetim gerektirirler. Yeni sınıf teknolojileri, onları kuracak, bakımını gerçekleştirecek ve öğretmenler ile öğrencilere kullanımları konusunda yardımcı olacak IT çalışanları gerektirir. Ancak kurumlar, daha az kaynak gerektiren çözümlerle teknik destek çalışanlarını maksimum düzeyde destekleyebilir. (Şu makaleye göz atın: Eğitim IT Uzmanlarının İnteraktif Dokunmatik Ekranları Seviyor Olmalarının 10 Nedeni.)
 • Teknolojik eşitsizliğe neden olabilir. Teknoloji eşitsizliği, her öğrencinin gerekli cihazlara sahip olmayabileceği anlamına gelir. Öğrencilerin kendi cihazlarını kullanmalarını talep eden okullarda, gelir düzeyi ile teknoloji eşitsizliği arasında bir bağlantı vardır. Fakat bu sorun, gerekli cihazların okul yönetimi tarafından tedarik edilmesiyle (özellikle de bir bilgisayar laboratuvarında) çözülebilir.
 • Bu dünyadaki hiçbir şey bedava değildir. Bir sınıf için son teknoloji cihazlar satın almak oldukça pahalıya mal olabilir. Bir sınıfı modernize ederken para harcamaktan kaçınmanın bir yolu olmasa da daha uzun kullanım ömrüne ve daha az bakım masrafına sahip olan cihazlar tercih edilerek toplam sahip olma maliyeti (TCOM) azaltılabilir.
 • Yüz yüze geçirilen zamanı azaltır. Modern bağlantı seçeneklerine rağmen, insanların bağı her zamankinden daha fazla kopmuş görünüyor. Çoğu kişi, doğrudan iletişim kurmak yerine mobil cihazlarıyla tüm iletişimi filtrelemeyi tercih ediyor. Ancak, kişiler arası doğrudan iletişimi özendirmek için kullanılabilecek pek çok yöntem var ve etkileşimi teşvik eden teknolojik çözümler bunların arasında yer alır. Ya da işin temeline geri dönebilir ve öğrencilerin teknolojiyi bir kenara bırakıp grup ödevlerinde eskiden olduğu gibi birlikte çalışmalarını isteyebilirsiniz.

Technology in the Classroom - students using tech

Sınıf Teknolojilerini Uygulamak

Sınıfınıza biraz teknoloji eklemeye (veya zaten var olanı yükseltmeye) karar verdiniz diyelim. Bu, atmanız gereken ilk adımdır. Peki, bir sonraki adımınız ne olmalıdır? Değişiklikleri uygulamanız veya bunu sizin için yapacak birini bulmanız gerekecektir.

Sınıfınızın teknoloji yeteneklerini yükseltirken dikkat etmeniz gereken birkaç hususu aşağıda listeliyoruz.

Bağlantı

Bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz. Yeni cihazlar satın alırken mevcut veri ağınızın bağlantı seçeneklerini dikkate alın. Bağlantı kuramıyorsanız modern EdTech’i tanımlayan (ve kullanışlılığının büyük bir bölümünü oluşturan) kaydetme, paylaşma ve iş birliği özelliklerinden yararlanamazsınız.

 • Cihaz ağınıza nasıl bağlanacak? Kabloyla mı kablosuz mu?
 • Ne tür bir kablosuz bağlantı kullanıyor? Bluetooth? Wi-Fi? Kızılötesi?
 • Hangi türden kablolu bağlantı yapabilirsiniz? DisplayPort? HDMI? USB-C? Thunderbolt?

Entegrasyon

Teknolojinizi ağınıza bağlamanın yanı sıra, cihazların birbirine bağlandığından da emin olmalısınız. Bir sınıftaki öğrenciler hangi cihazı kullanıyor olurlarsa olsunlar katılımda bulunabilmelidirler.

Bu durum yazılım çözümleri için de geçerlidir. Kullandığınız tüm teknolojinizin birbiriyle anlaştığından emin olun. Aynı şirket tarafından geliştirilen cihazlardan ve yazılımlardan oluşan bir ekosistem içinde çalışmak avantajlıdır: Birlikte üretilen cihazlar, sorunsuz şekilde birlikte çalışabilirler.

 • İhtiyacınız olan çözüm hangi işletim sistemini gerektiriyor? Windows? Android? iOS? Yoksa cihazın ne olduğu önemli değil mi?
 • Veriyi öğrencilere nasıl ileteceksiniz? E-posta? Doğrudan bağlantı? Doğrudan dosya transferi?
 • Cihaz bulut depolama servislerine bağlanabiliyor mu? Dosyaları yerel olarak saklayabiliyor mu?

Technology in the Classroom - support staff

Destek

Kullanıcıların teknolojilerin en iyi nasıl kullanılabileceğini bilmeleri gerekir; ama onları nasıl tamir etmeleri gerektiğini bilmeleri zorunlu değildir. Bakım yapmak, uzman personel tarafından yürütülmesi gereken özel bir iştir. Fakat yeni teknoloji için yeni bir IT yönetimi istihdam etmeyi planlamıyorsanız mevcut ekibinizin yetenekleri dâhilinde çalışmak önemlidir.

Sınıfınızda uyguladığınız teknolojik çözümlerin mevcut destek ekibiniz tarafından desteklendiğinden emin olun. Buna gerekli sistemleri kurmak ve zaman içinde bakımlarını yapmak da dâhildir.

 • IT ekibiniz kullandığınız çözüm için zaten bir destek sağlıyor mu?
 • Kullandığınız çözüm IT ekibinin eğitim almasını gerektiriyor mu?
 • Çözüm, son kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor mu (destek ekibine başvurma sıklığını azaltıyor mu)?

Ayrıca şu makaleye de göz atmak isteyebilirsiniz: Eğitim IT Uzmanlarının İnteraktif Dokunmatik Ekranları Seviyor Olmalarının 10 Nedeni

Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCOM)

Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCOM), bir cihazın veya yazılımın kullanım ömrü boyunca ne kadara mal olduğunu gösterir. Buna bakım, yedek parçalar, abonelik ücretleri ve hatta elektrik gibi tüm gizli maliyetler dâhildir.

Başlangıçta ucuz fiyata satın alınan ürünler bile uzun vadede önemli miktarda harcama yapılmasını gerektirebilir. Örneğin, mürekkep püskürtmeli yazıcılar genellikle çok ucuzdur. Fakat yedek mürekkep kartuşları neredeyse yeni bir yazıcı kadar pahalı olabilir.

Daha pahalı bir çözümün, okulun zamanı ve paranız için daha faydalı olması ve hayal kırıklığına uğramanızı engellemesi mümkündür. Seçtiğiniz çözümün listelenen fiyatına ek olarak, hem donanım hem de yazılım yönünden aşağıdakileri de göz önünde bulundurun.

 • Teknik desteğin maliyeti ne? Ücretsiz bir yardım hattı var mı? Onarımları kendi başınıza yapabiliyor musunuz? Yoksa bunun için lisanslı bir personel mi istihdam etmeniz gerekiyor?
 • Ürünün kullanım ömrü ne? Değişebilen parçalar ne kadar süre boyunca kullanılabiliyor?
 • Bu çözüm para dışında hangi kaynakların (zaman, emek, vs.) kullanılmasını gerektiriyor?
 • Hizmet almak veya parça değiştirmek için bir abonelik servisi var mı? Eğer varsa ödeme yapmanın en düşük maliyetli yöntemi (aylık, yıllık, ömürlük, vs.) ne?

Sınıf Tasarımı

Sınıf tasarımı da kullanılacak teknolojik çözümleri belirlerken dikkate alınması gereken bir husustur. Örneğin, son yüzyılda inşa edilmiş hemen her sınıfta, bir tür “ekran” bulunur. Son yıllara kadar bu ekran siyah veya beyaz tahtaydı, yani bu tip tasarımlar bir tür interaktif beyaz tahta kullanmak için daha uygundur.

Ne var ki büyük konferans salonlarında, ViewBoard gibi düz panel interaktif beyaz tahtalar tüm sınıfa erişmek için uygun cihazlar değildir. Bir projektör bu tahtalar kadar etkili olmayabilir ve onlar kadar çok sayıda özellik barındırmayabilir; ama çok daha büyük bir gösterim alanı oluşturacaktır.

En iyi teknoloji çözümünü belirlemeye çalışırken sınıfınızla ilgili aklınızda tutmanız gereken şeyler şunlardır:

 • Oda ne kadar büyük? Hangi ekran tüm sınıfın görebilmesi için en iyi seçim olur?
 • Eğitim materyallerini kim verecek? Odanın önünde tek ve büyük bir ekranı olan öğretmen mi? Yoksa grup halinde bakabilecekleri küçük ekranlara sahip öğrenci grupları mı?
 • Teknoloji, sınıfta bir bölgeye mı odaklanmalı yoksa sınıfın tamamına düzgün şekilde yayılmalı mı?
 • Kullanılacak donanımın sınıfta daima sabit kalması mı gerekiyor? Yoksa sınıflar arasında taşınabilecek pratik bir tasarımı var mı?

Sınıfınızda en son teknolojiyi kullanma hakkında burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz: Dijital Eğitim DNA’nız – EdTech Yeniliklerine Hazır Olun

Konu Hakkındaki Son Düşünceler

Teknoloji asla öğretmenlerin yerini almayacak olsa da eğitim sonuçlarını iyileştirmek ve öğrencileri dijital bir geleceğe hazırlamak için kullanılabilecek değerli bir araçtır. Eğitim teknolojisindeki her ilerlemede olduğu gibi, okullara daha gelişmiş EdTech araçları eklemeyi şiddetle eleştirenler de var. Modern bağlantı seçeneklerini eğitim alanlarına entegre etmek konusunda halen büyük zorluklar olduğu için endişelerinin tamamen yersiz olduğunu söyleyemeyiz.

Ancak, sınıflarımızı modern kaynaklarla güncellemenin avantajları kesinlikle dezavantajlarından çok daha fazladır. Teknolojik çözümler, yarattıklarından daha çok sorunu çözer. Gelişmiş katılım, daha çok öğrenciye hitap edebilme ve öğrencileri dijital bir geleceğe hazırlama gibi faydalar dikkate alındığında daha çok sınıfın EdTech çözümlerinden yararlanmaya ihtiyacı olduğu açıktır.

Sınıfınız için teknolojik çözümler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Buradan başlayın: Modern Bir Okul Nasıl İnşa Edilir – Temel Çalışmalarına Eklemeniz Gereken 6 Unsur. İsterseniz öğretmenler ve öğrenciler için neler yaptığımızı öğrenmek için doğrudan ViewSonic’in eğitim çözümlerine de göz atabilirsiniz.