ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > İnteraktif Dokunmatik Ekranların Eğitimi İyileştirmesinin 10 Yolu

İnteraktif Dokunmatik Ekranların Eğitimi İyileştirmesinin 10 Yolu

.

Eğitimde interaktif dokunmatik ekranlar, öğretmenlerin öğretme ve öğrencilerin öğrenme biçiminde benzeri görülmemiş değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Bir sınıfta interaktif dijital tahta kullanma nedenleri, öğrenci katılımı ve performansından, öğretmen ve yönetici verimliliğine kadar uzanır. Ve birkaç beklenmedik fayda da sağlar. İnteraktif bir dokunmatik ekranın öğrencilerinizin beklentilerini ve sınıfınızın verimliliğini artırabileceği 10 yolun tam listesini okuyun.

İdeal sınıf ekran çözümleri için herkese uyan tek bir cevap yoktur. Neyse ki, okulların seçenekleri var. Çoğu sınıf, en az bir interaktif dokunmatik ekrandan (büyük ölçüde) yararlanır. Birçoğu, aktif öğrenmeyi en üst düzeye çıkaran esnek sınıflar için birden fazla ekranın ideal olduğunu düşünüyor.

İnteraktif dokunmatik ekranlar – bazılarının akıllı düz ekran TV dediği şey – birçok fayda sağlar. İşte okulunuzda interaktif bir dokunmatik ekran kullanmanın en önemli on avantajı.

1. Aktif Öğrenmeyi Destekler

İnteraktif dokunmatik ekranlar, aktif öğrenmeyi desteklemek için doğal bir yeteneğe sahiptir. (Öğretmenlerin bunları video ve slayt göstermekten daha fazlası için kullanmaları şartıyla). Bu dinamik cihazların sınıfa getirdiği en büyük avantajlardan biridir.

Adından da anlaşılacağı gibi, aktif öğrenme, öğrenme sürecine dahil olarak, içerikle etkileşim kurarak öğrenmektir. Bu kadar iyi çalışıyor olması, deneyimli eğitimciler için sürpriz olmamalı. Sayısız aktivite aktif öğrenmeyi kolaylaştırır. Birçoğu – çoğu değilse – eğitmenler ve öğrenciler interaktif dokunmatik ekranlar kullandıklarında geliştirilir.

İşbirliği. Sürekli olarak birlikte çalışan öğrenciler, aktif öğrenme yaklaşımlarının başında gelir. İnteraktif dokunmatik ekranlar, işbirliğini sağlamada ustadır. Çoklu dokunma özellikleri, birkaç öğrencinin ekrandaki içeriği ekip olarak değiştirmesine olanak tanır. Beyin fırtınası yapmak için ideal bir yoldur. Sunum yapmak, metin veya görüntüleri analiz etmek, bir deney üzerinden çalışmak, veya bir öğretici oyunla meşgul olmak.. (Bu arada, hepsi aktif öğrenme için önerilen etkinliklerdir.) İşbirliği yazılımı eklediğinizde ve öğrenciler sıralarından içerik yayınlayabilir ve paylaşabilir. Daha da iyisi, kutudan çıktığı gibi gelen, güvenli bulut tabanlı yetenekleri olan interaktif bir dokunmatik ekran kullanın.

İnteraktif-Dokunmatik-Ekranlar-Eğitimi-Geliştiriyor

Gösteri. Öğrenciler gösterdiğinde, açıkladığında ve öğrettiğinde, zihinleri öğrenme sürecine aktif olarak katılır. Bunları büyük bir interaktif ekranda yapın ve faydalar yeşersin. Göstermek için bir süreç var mı? İnteraktif dokunmatik ekrana geçin ve diyagramını çizin. Takım arkadaşlarınızla bir sunum oluşturun ve birlikte büyük ekranda sunum yapın. Bir konunun farklı yönleri hakkında bilgi edinmek için çalışma gruplarına ayrılın, ardından sınıfın geri kalanına öğretin. İnteraktif bir dokunmatik ekran ile öğrenciler internetten içerik çekebilir. Önemli noktaları vurgulamak için slaytların üstüne açıklama ekleyin. Video ve ses klipleri ekleyin. Ve çok daha fazlasını yapın. Öğrenciler teknolojiyi kullanmanın yaratıcı yollarını bulma konusunda ustadırlar. Onlara araçları verin. Yön sağlayın. Sonra onları serbest bırakın. Ortaya koyduklarına şaşıracaksınız.

Deney. Öğrencilere bilimsel çalışmanın sonuçlarını anlatmayı unutun. Ders vermek eski usuldür. Aktif öğrenme, STEM öğrenimini en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir. İnteraktif dokunmatik ekranlar, STEM konularına hayat verir. Öğrenciler ekranda laboratuvarlar ve deneyler yapabilirler. Takım olarak denklemler üzerinde çalışın. Ve grup tartışmasını başlatmak için sorgularını ekran kaydı yoluyla paylaşın. İnsancıl, formaldehit içermeyen bir seçenek için Digital Frog‘u deneyin. iCell Uygulaması ile hücrelerin iç işleyişini keşfedin. Veya Mosa Mack Bilimsel Tasarım Düşüncesi etkinlikleriyle bir kule inşa edin. Büyük ekran etkileşiminden yararlanma seçenekleri sonsuzdur.

2. Kritik Hazırlık Becerilerini Geliştirmek

İnteraktif dokunmatik ekranlar, her yaştan öğrencinin kritik yaşam becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Bugünün ve yarının işleri, daha fazla uyarlanabilirlik, problem çözme ve eleştirel düşünme gerektirir. Öğrencileri kariyer ve üniversiteye hazırlık için hazırlamak için teknik araçları kullanmaları gerekir. Bu sınıf teknik araçlarını, bu kritik becerileri geliştirecek şekilde kullanmaları gerekiyor.

Rekabetçi bir dünyada ayakta kalabilmek için öğrencilerin eleştirel düşünebilmeleri gerekir. Gözlem ve analiz yapabilmeli, karmaşık ikilemlere akıllı çözümler bulabilmelidirler. Düşünmeyi ve keşfetmeyi gerektiren daha üst düzey soruları cevaplayabilmeleri gerekir. Bir konunun tüm yönleriyle neden, ne olur ve nasıl düşünüleceğini sormayı öğrenmeleri gerekir.

Yukarıda (ve aşağıda) tartışıldığı gibi, interaktif dokunmatik ekranlar tüm bunları ve daha fazlasını yapar.

İnteraktif-Dokunmatik-Ekran-ile-Kritik-Hazırlık-Becerileri-Geliştirme

İşbirliği becerileri kritik öneme sahiptir. Günümüzün işverenleri, çalışanların ekip halinde çalışmasını ve etkin bir şekilde işbirliği yapmasını bekliyor. Geleneksel bire çok ders formatı bu becerileri geliştirmede başarısız olur. İnteraktif ekranlar yapılandırmacı öğrenmeyi mümkün kılar. Öğrencilerin bağlantı kurmak ve bilgi geliştirmek için birlikte çalışmalarını sağlar.

2030’a kadar işlerin yüzde 30 ila 40‘ı güçlü sosyal-duygusal beceriler gerektirecek. Otomasyon, tekrarlayan görevler gerektiren işlerin yerini alıyor. Bugünün öğrencileri makinelerin yapamayacağı işlerle meşgul olacaklar. İletişim kurmak, insanları yönetmek ve uzmanlığı uygulamak gibi. Sınıf arkadaşlarıyla dokunmatik ekranları kullanmak, öğrencilerin sosyal-duygusal öğrenme (SEL) yeterliliklerini geliştirmelerine yardımcı olur. Öz-farkındalık ve öz-yönetim, sosyal farkındalık, ilişki becerileri ve sorumlu karar verme gibi beceriler..

3. Coşku ve Bağlılığı Artırma

İnteraktif dokunmatik bir ekrandan yararlanan sınıflardaki öğrenciler, dersle daha ilgilidirler; daha fazla dikkat ederler. Öğrenme konusunda daha olumlular. Öğretmenler genellikle artan dikkat ve katılımın interaktif görüntüleme teknolojisiyle öğretimin en büyük faydaları olduğunu bildirmektedir.

İnteraktif ekranların bu motive edici etkisi eğitimin her kademesinde görülmektedir. Çok sayıda araştırma, erken çocukluk eğitiminde etkileşimli dokunmatik ekranların faydalarını göstermektedir. (Birçok araştırmacının, benzer tüm teknolojiler için hala “interaktif dijital tahta”, “IW” veya “IWB” terimini kullandığını unutmayın.) Bu faydalar, başarı, katılım, motivasyon ve işbirliğindeki kazanımları içerir. Öğrenciler ayrıca daha uzun süreler boyunca keşif ve etkinliklere katılabilmektedirler. Dersler sırasında odaklanma ve dikkat süresi artmıştır.

Yakın tarihli bir araştırma, geleneksel öğretime karşı teknoloji öğretiminin sonuçlarını üç ila altı yaş arasındaki öğrencilerle karşılaştırdı. Üç gruptan biri, kavramları öğrenmek ve uygulamak için tabletleri, etkileşimli dokunmatik ekranları veya kağıt çalışma sayfalarını kullandı. Sonuçlar, teknolojiyi kullanan öğrencilerin daha fazla motive olduklarını ortaya koydu. Ayrıca kağıt kullananlardan daha iyi sonuçlar elde ettiler. Dahası, öğretmenler interaktif görüntülü öğrenenleri üç gruptan en çok motive olan kişiler olarak güçlü bir şekilde algıladılar. Tablet ve interaktif görüntüleme grupları arasındaki coşku farkı neden? Yazarlar, muhtemelen işbirlikçi bileşen olduğunu söylüyorlar.

IW, birkaç öğrencinin aynı anda etkinlikleri gerçekleştirmesine izin verir ve bu onları birbirleriyle etkileşime girmeye teşvik eder. Örneğin, doğru cevapları tartıştılar… ve eğer doğru cevabı bilmiyorlarsa akranlarına seve seve yardım ettiler. Bu şekilde, işbirlikçi öğrenmenin faydaları çok fark edilir hale geldi…. IW’leri kullanmak için rapor edilen bazı kilit faktörleri deneyimledik (Wong, Russo ve McDowall, 2012): (a) sadece pasif bilgi alımını değil, aktif öğrenmeyi de geliştiren etkileşim; (b) işbirlikçi grup çalışmasını kolaylaştıran büyük ebat; ve (c) ince motor becerileri kazanmamış genç öğrenciler için erişilebilirlik. Kağıt grupları ve tablet grupları da birlikte çalışsa da, tabletlerin bireyselliği ve kağıt üzerinde çalışırken motivasyon eksikliği, IW grubundakiyle aynı türden bir etkileşime izin vermiyordu.

İlkokul çağındaki öğrenciler, interaktif ekranlar kullandıklarında benzer şekilde daha fazla motive oldular. İnteraktif teknolojinin olumlu etkisi önemliydi. Öğrenci öğrenmesi, öğrenme ortamının kalitesi gibi gelişti. Ayrıca, interaktif ekranlar dersler için heyecanı açıkça artırdı.

Yüksek öğrenime geçmek. Sonuçlar, interaktif ekranların büyüleyici niteliklerini kanıtlamaya devam ediyor. Birinci sınıf öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırma, interaktif dokunmatik ekranlı ve dokunmatik ekransız öğretilen dersleri karşılaştırdı. “İle” sınıfına atananlar, daha yüksek “akademik basın” seviyelerine ulaştılar – akademik başarıya ne kadar önem verdikleri. Araştırmacılar, farkın anlamlı bir pozitif korelasyon olduğu sonucuna varıyor.

4. Etkili Geribildirim Sağlamak

Öğrencilerin doğru yolda olduklarını bilmek için geri bildirime ihtiyaçları vardır. Onlarca yıllık araştırma, daha az talimat ve daha fazla geri bildirimin daha fazla öğrenme yarattığını göstermiştir. Aslında, öğrencilerin ne kadar hızlı öğrendiğini iki katına çıkarır. ²

Harvard Fizik profesörü Eric Mazur bunu ilk çözenlerden biriydi. Fiziğe Giriş öğrencileri bocalıyordu. Akıllı olmalarına rağmen, bu bilgiyi başka şekillerde uygulamakta başarısız oluyorlardı. Profesörün eşli-eğitim modeli onları tekrar rayına oturttu. Mazur, öğrencilere düşünmeleri ve ardından küçük gruplar halinde tartışmaları için problemler verdi. Mazur “Bu, öğrencinin anlama düzeyi hakkında sık ve sürekli geri bildirim sağladı” dedi. Sorun çözme becerilerinin yanı sıra konuyu anlamalarını da artırdığını da ekledi.

Bu örnekte Mazur, interaktif bir dokunmatik ekran kullanmamıştır. Ama kolayca alabilirdi. Eğitim Teknolojisi, etkili geri bildirim oluşturmanın birçok yolunu sunar. Küçük grup tartışmaları, öğrencilerin emrinde teknolojiye sahip olduklarında bir yaratıcılık aşısı alır. İster iPad, Chromebook veya dokunmatik ekran olsun. Teknolojiden anlayan öğrenciler araştırma yapmak, çizim yapmak, diyagram oluşturmak, tarif etmek ve savunmak için ellerindeki cihazlara yöneleceklerdir. Bu tartışmalar sırasında öğrenciler, fikirleri ve anlayışları hakkında birbirlerine sürekli geri bildirim sağlarlar.

Tüm geri bildirimler eşit yaratılmamıştır. En etkili geri bildirim zamanında ve tutarlı olandır. Sıklıkla ve öğrenme etkinliğine yakın bir yerde iletilir. İnteraktif dokunmatik ekranlar, etkili geri bildirimi en üst düzeye çıkarabilir. Formative, Kahoot ve Socrative gibi biçimlendirici geri bildirim uygulamalarını kullanmak için bunları kullanabilirsiniz. MathPlayground, DuoLingo ve Tiny Cards gibi interaktif öğrenme uygulamalarıyla çocukları oyuna dahil edin. İnteraktif ekran panolarında çalışan öğrenciler, nasıl olduklarını anlatan anında yanıtlar alırlar. Hızlı hareket ve tekrar, tekrar denemelerini sağlar. Bunu yaparken, geribildirimi öğrenmeye dönüştürmek için kritik olan tutarlı, sürekli girdileri alırlar.

5. Sınıf Yönetimini Geliştirme

İnteraktif dokunmatik ekranlar, derslerin sorunsuzca sürmesini sağlamak için bir nimet olabilir. Birincisi, öğrenciler ne kadar meşgul olursa, rahatsız edici olma olasılıkları o kadar az olur. Dersleri daha dinamik hale getirerek, öğrencilerin doğal olarak içerikten daha çok etkilenmesi sağlanır. (Bir oyun, video veya ekrandaki açıklamalarla canlı bir tartışma ile öğrenmeyi kim sevmez?)

Etkileşimli ekranlar, kaçırılmaması gereken görsel yardımcıların kullanılmasını sağlar. Time Timer gibi görsel zamanlayıcılar çocukları görev başında tutar. Çocukların sınavlara girerken veya sıra alırken zamanı kavramsallaştırmasına, yönetmesine ve görselleştirmesine yardımcı olurlar. Görsel gürültü seviyesi seçenekleri “susmayı” daha eğlenceli hale getirir ve öğretmeni kötü adam olmaktan kurtarır. Denenecek iki popüler seçenek: Bouncy Balls ve Too Noisy uygulaması.

Son olarak, deneyimli öğretmenler, uyumlu bir sınıf topluluğu geliştirmenin sınıf yönetimi savaşının yarısı olduğunu bilir. (hatta daha fazlası) Sınıfın interaktif dokunmatik ekranı, çevresinde bu topluluğu oluşturmak için merkezi bir alan sağlar. Sabah toplantılarınızı yürütmek için kullanabilirsiniz. Daha da iyisi, öğrencilerin büyük ekranda sabah moderatörü rolünü kazanmalarına izin verin. Geleneksel Yıldız Öğrenci posterlerine bir ara verin. Öğrencilerin kendilerini dinamik ve yeni bir şekilde ifade eden multimedya sunumları oluşturmasına izin verin. İşbirliğine dayalı oyun uygulamalarıyla güçlerini birleştirmeleri için onlara meydan okuyun.

Dokunmatik-Ekran--Sınıf-Yönetimini-Geliştirir

6. Ortak bir Deneyim Yaratmak

Okullar bire bir öğrenme programları uyguladığında, öğrenciler bir ekranın arkasında çok fazla zaman geçirebilirler. Kendi faaliyetlerine odaklanır. Bu, farklılaştırılmış öğrenme için harika olabilir. Ancak bir sınıf beraberliğini sürdürmek için pek iyi değildir. Odaklarını interaktif ekrana yönlendirmek, öğrencileri bir topluluk zihniyetine geri getirir. İster öğretmen isterse bir grup öğrenci sunum yapıyor olsun, ekran ortak bir deneyim yaratır.

İnteraktif dokunmatik ekranınızı ne kadar çok kullanırsanız, o kadar merkezi bir buluşma noktası olur. Sınıf arkadaşları arasında ortak bir zemin yaratmanın görünür bir yolu olur. Ortak projeler, sunumlar ve oyunlaştırılmış öğrenme, hepsi işi halleder. Ya da günün stresine bir grup molası verip, Calm School Initiative (Sakin Okul Girişimi) ile farkındalık aktivitelerini aşılamayı deneyebilirsiniz. Ekranınız, öğrenciler iPad’lerine veya Chromebook’larına odaklandıklarında ortak bir atmosfer yaratmanıza bile yardımcı olabilir. Doğa sahnelerini görüntülemek veya görsel bir müzik çaların eşlik ettiği müziği kullanmak için kullanabilirsiniz.

7. Daha Fazla Kapsayıcılık Getirmek

İnteraktif dokunmatik ekranlar, öğretmenlerin daha fazla öğrenciye daha fazla öğrenme fırsatı sunmasına yardımcı olur. Öğrencileri tahtaya çeken dersler, kinestetik öğrenenlerin ayağa kalkıp hareket etmelerini sağlar. Videolar ve multimedya sunumları görsel ve işitsel olan öğrencilere hitap eder. Peki ya okuyarak en iyi öğrenenler için? Öğretmenler ekrandaki notları kaydedebilir ve sonra incelemeleri için dosyaları öğrencilere dağıtabilir.

İnteraktif-Dokunmatik-Ekranlar-Ders-Ekran-Görüntülerini-Kayıt-Eder

Sınıf teknolojisi, özel ihtiyaçları olan öğrenciler için harika bir dengeleyici unsur olabilir. İnteraktif dokunmatik ekranlar, yardımcı teknolojiyle kolayca entegre olur. Altyazılar, metin vurgulayıcılar ve metin okuma yazılımı gibi. Kalem tutmakta zorlanan öğrenciler parmak veya tenis topu ile ekrana yazabilirler. Erken öğrenenler harfleri ve şekilleri izleyebilirler. İleri düzey öğrenciler, ekrandaki daha karmaşık derslerde sınıf arkadaşlarıyla ortak çalışmalar yapabilir.

Hareket zorluğu çeken öğrenciler, duvara monte bir ekrana katılamayabilir. Yükseklik nedeniyle ulaşılması zor olabilir veya erişimleri engellenebilir. Sağlam işlevselliğe sahip ADA uyumlu bir asansör, erişilebilirlik sağlar. Yükseklik ayarını, çoklu eğim açılarını ve tamamen yatay olabilme yeteneğini araştırın. Daha fazla seçenek, daha fazla öğrenci için erişimi en üst düzeye çıkarır.

8. Öğrenme Sonuçlarının İyileştirilmesi

Öğrenciler ve öğretmenler şu konuda hemfikirler: interaktif dokunmatik ekranlar eğlencelidir. Büyüler, dikkat süresini artırır ve öğrenci katılımını artırır. Sınıf uyumu için olağanüstü bir mihenk taşı olabilirler. Ayrıca öğrencilerin daha fazla öğrenmelerine, daha iyi öğrenmelerine ve hayatlarında ilerledikçe bu öğrendiklerini daha iyi uygulayabilmelerine yardımcı olmanın kanıtlanmış bir yoludur.

Aktif öğrenmenin işe yaradığını biliyoruz. 225 çalışmanın meta-analizi, aktif öğrenmenin pasif bilgi alımına göre başarısızlık oranlarını %55 oranında azalttığı sonucuna varmıştır. Ayrıca, aktif öğrenmenin üst düzey düşünmeyi desteklediği birçok yolu da gösterilmiştir ki bu da işverenler tarafından en çok talep edilen becerilerin temelidir.

Ayrıca interaktif ekranların ve aktif öğrenmenin el ele gittiğini biliyoruz. Bu dinamik ve çok yönlü dokunmatik ekranların sayısız aktif öğrenme macerasını kolaylaştırdığı bir gerçektir.

Yapılan ilk araştırmalar, 85 öğretmenin 170 sınıfta interaktif ekran kullandığında, 6 puanlık bir kazanım elde edildiğini gösterdi. Eğitmenler bilgileri pekiştirmek için grafikler, çizelgeler, videolar ve diğer görselleri kullandığında, bu kazanım 26 puana yükseldi. Başarı, optimum koşullar altında yüzde 31’lik bir artışla fırladı. “İnteraktif pekiştireçler” ve izleyici yanıt anketinin eklenmesiyle öğrenci başarısı en yüksek seviyelere ulaştı.3

Bu 2009’daydı. Bugün öğretmenler interaktif ekranların öğrenme potansiyelinden çok daha fazla yararlanabiliyorlar. Ekranların kendisi, yeni bir işbirlikçi ve etkileşimli beceriler sunuyor. Buna çok sayıda gelişmiş interaktif öğrenme uygulaması, kullanımı kolay içerik paylaşım yazılımı ve hazır yanıt sistemleri ekleyebilirsiniz. Hepsi, neredeyse tüm müfredatlarla daha fazla öğrenebilmeyi destekler.

9. Kolay Uygulama

BT departmanları, interaktif dokunmatik ekranların büyük hayranlarıdır. Geleneksel interaktif dijital tahtalar ve projektör tabanlı teknoloji ile karşılaştırıldığında, büyük faydalar sunarlar. Hepsi bir arada çözümler oldukları için kurulumları daha hızlıdır. Neredeyse hiç bakım gerektirmezler. Ayrıca öğretmenler, alacakları minimum bir eğitimle dinamik ekranlarla çalışmaya hemen başlayabilirler. Tüm bunlar BT zamanından tasarruf sağlar ve ilgili maliyetleri azaltır.

İnteraktif dokunmatik ekranların idari faydaları:

 • Hepsi bir arada çözüm
 • Kolay kurulum
 • Daha az bakım
 • Ampulsüz
 • Filtresiz ve kalibrasyonsuz
 • Daha güvenilir
 • Daha uzun ömürlü
 • Daha az enerji tüketimi
 • Duvara veya arabaya montaj
 • Çoğunlukla lisans ücretsiz yazılımlar
viewboard-dokunmatik-ekranların-uygulaması-kolaydır

10. Kolay Kullanım

Bazı öğretmenler Eğitim Teknolojisini sever. Diğerleri, pek değil. Her iki taraftaki öğretmenler de genellikle interaktif dokunmatik ekranlara hızla ısınıyor. Çoğu zaman, ekranları, büyük ekran TV’ler olarak algılarlar ve bu da onları hemen alışılabilir hale getirir. Dijital tahta işlevleri, standart beyaz tahta günlerinden tanıdık geliyor. Restoranlarda, perakende satış noktalarında ve sinema salonlarında dokunmatik ekranlı kioskların patlaması, aşinalık düzeyine yeni bir katman daha ekliyor.

Öğretmenler interaktif dokunmatik ekranlarıyla deneyim kazandıkça, tüm özelliklerden yararlanmaya başlarlar. BT ekipleri genellikle kısa bir eğitimden sonra çoğu öğretmenin ekranlardan memnun olduğunu bildirmektedirler. Bazı ekran üreticileri, eğitimcilerin sınıf ekranlarının kullanımını optimize etmelerine yardımcı olmak için web seminerleri ve yerinde eğitim sunuyorlar.

Daha önce projektör tabanlı sistemleri kullanmış olan öğretmenler genellikle interaktif ekranların en büyük hayranlarıdır. Bu eski tarz sistemlerle karşılaştırıldığında, dokunmatik ekranların avantajları şunları içerir:

 • Maksimum öğretim süresi; yanmış ampullerden veya yeniden kalibrasyondan kaynaklanan kesintiler yok
 • Daha kesintisiz ders zamanı için daha fazla güvenilirlik
 • Gölgeleri ve parlamayı ortadan kaldırır
 • Fan olmadan sessiz işletim
 • Net, parlak ekran, öğretmenlerin ışıkları açık tutmasını sağlar
 • Kaynak paylaşımı için kolay araba montajı (yeniden kalibrasyon olmadan)

Check out the IFP50 Series here:

¹Martin, Estefania, et al. Devlet okullarında erken çocukluk eğitiminde etkileşimli cihazların ispanyolca kullanılmasının etkisi, Journal of Computer Assisted Learning, Cilt 35, Sayı 1. Erişim 5.20.19: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jcal.12305

² Hattie, John. Visible Learning Infographic 5.20.19 adresinden erişildi: https://visible-learning.org/2013/02/infographic-john-hattie-visible-learing/

³ Marzano, Robert. Eğitimsel liderlik. Kasım 2009, Cilt 67. Sayı 3. İnteraktif Tahtalarla Öğretim / Öğretim Sanatı ve Bilimi. 5.20.19’a şu adresten erişildi: http://www.ascd.org/publications/educational-leadership/nov09/vol67/num03/Teaching-with-Interactive-Whiteboards.aspx