ViewSonic Library > Business > İçgörüler > TCO nedir? Toplam Sahip Olma Maliyeti ve Gizli Maliyet

TCO nedir? Toplam Sahip Olma Maliyeti ve Gizli Maliyet

Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO), belirli bir nesneye veya kaynağa sahip olmaya giden hem açık hem de gizli tüm maliyetleri tanımlar. Toplam maliyet, hem fiziksel hem de dijital varlıkların başlangıç fiyatını, kullanımını, bakımını ve elden çıkarılmasını içerir. Çevreci paketleme ve kurulum kolaylığı gibi bazı şaşırtıcı faktörler, uzun vadede para ve kaynak tasarrufu sağlar.

Aşağıdaki toplam sahip olma maliyeti hakkında daha fazla bilgi edinin. ViewSonic’in sunduğu çözüm yelpazesine göz atmak için burayı tıklayın.

Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) analizi, karar vermede yer alan tüm maliyetleri belirlemeye yardımcı olur. Birçok büyük satın alma için fiyat etiketi hikayenin yalnızca bir kısmını anlatır. Kurumsal donanım, teslimat araçları filosu ve hatta yeni bir araba satın alma gibi şeylerin gizli maliyetleri vardır.

Ve gizli maliyetler zamanla artar. TCO analizi, bir satın almayla ilgili tüm harcamalar konusunda netlik sağlar. Yaşam döngüsü maliyet analizi olarak da adlandırılan TCO analizi, görünmeyen, dolaylı maliyetleri ortaya çıkarır. Fiyat bellidir. Gizli maliyetler, aktif olarak aramadığınız sürece genellikle sürpriz olur.

TCO hesaplamaları, bir öğenin tüm kullanım süresi boyunca toplam ekonomik değeri ortaya çıkararak büyük tasarruflar sağlar. Bir varlığın satın alma fiyatı ile yaşam döngüsü boyunca meydana gelen genel maliyetleri arasındaki büyük farkları ortaya çıkarabilir.

TCO kavramı 1980’lerin sonlarında popüler olmuştur. İlk başta bilgisayar donanım ve yazılım alımlarını değerlendirmek için kullanıldı. Artık işletmeler (ve tüketiciler) birçok ürün türü hakkında bilinçli satın alma kararları vermek için TCO analizini kullanmaktalar.

Toplam Sahip Olma Maliyeti analizi, bir öğenin tüm yaşam döngüsü boyunca değerini tanımlar. Bir varlıkla ilgili tüm olası maliyetleri ortaya çıkarmak için derine iner. Bunlar, bir öğenin tedariki, kurulumu, kullanımı ve elden çıkarılmasıyla ilgili maliyetleri içerir. Her kategori tipik olarak birçok dolaylı maliyet içerir.

TCO vakası: Araba Satın Alma

Bu örnekte bir numaralı önceliğin değer olduğunu varsayalım. Renk, marka ve model gibi duygusal faktörler geçerli olmasın. Sahiplik dönemi boyunca toplam maliyeti değerlendirmek için, araçları aşağıdakilerin beklenen maliyetine göre karşılaştırın:

 • Pazarlık ve indirim sonrası fiyat
 • Ücretler ve vergiler
 • Finansman
 • Amortisman
 • Benzin
 • Sigorta
 • Tamir
 • Bakım
 • Arıza süresi (kiralık araç, kayıp verimlilik vb.)
Araba-satın-alma-için-TCO

İlk başta, kullanılmış bir araç almak daha cazip bir teklif gibi görünebilir. Ancak Toplam Sahip Olma Maliyetini değerlendirdikten sonra, yeni araç genellikle daha akıllı bir seçimdir. Kullanılmış araç sahipliğinin dolaylı maliyetleri hızla artabilir. İkinci el araçların daha fazla onarıma daha erken ihtiyacı olur.

Yeni arabalar garantiyle gelir. Onarıma girecek bir araba almak, gölge maliyetleri kesinleştirir. Şunu düşünün: Bu süre zarfında başka ne elde edebilirdim? Üretkenliği korumak için bir yedek araç kiralamanız gerekebilir. Bu maliyetleri artırır. İşte araba satın almak için gerçek hayattan bir TCO örneği:

Araç-Satın Alırken-TCO-Örneği

Genellikle daha pahalı seçeneğin onu daha kötü bir değer haline getirdiğini düşünüyoruz. TCO analizi ile amortisman değerini de göz önüne almanız gerekir. Araba B’nin maliyeti daha yüksek olmasına rağmen, daha iyi bir yeniden satış değerine sahiptir. Daha az değer kaybeder. Bu, daha pahalı olmasına rağmen Araba B’yi daha iyi bir değer yapar.

İşletmeler TCO Analizini Ne Zaman Kullanmalı?

Toplam sahip olma maliyeti analizi, değerli bir yönetim aracıdır. TCO analizi, satıcıları, üreticileri ve ürünleri seçerken, maliyet tasarrufu sağlayan bilgiler sağlar. Sermaye alımları ve bütçeler için öncelikleri belirlemek için de yararlıdır.

Toplam Sahip Olma Maliyeti

İş dünyasında, TCO analizi, şirketlerin çok sayıda varlığı ayrıştırırken, en iyi değeri elde etmesine yardımcı olur. Büyük işletme maliyetleri olan kalemler için maliyetleri doğru bir şekilde değerlendirmeye yardımcı olur. Veya faydalı yaşam döngüsü boyunca tekrar eden bakım maliyetlerini değerlendirmeye.

TCO analizi, BT donanımı ve yazılımı, filo araçları ve tesisleri, laboratuvar ve tıbbi ekipman, fabrika makineleri ve özel uçaklar hakkında maliyet tasarrufu sağlayan kararlara rehberlik etmek için yararlıdır. Toplam Sahip Olma Maliyetini hesaplamak, kiralamaya karşı satın alma kararları için yararlıdır. Kurumsal yazılımla ilgili bir örnek:

Kurumsal-Yazılım-Örneği

“Ücretsiz yazılımı” genellikle kelepir olarak görürüz. K afamızdaki matematiği hesaplamak bir angarya haline geldiğinden abonelik maliyetlerini düşünmek istemeyiz. Ancak, TCO analizi, tüm maliyetleri dikkate almamızı gerektirir. 5 Yıllık TCO’ya baktığımızda, herhangi bir abonelik maliyeti olmadığı için Plan A’nın daha ucuzladığını görüyoruz.

Tedarik Kararları Üzerinde TCO Etkisi

TCO analizi şirketlere para tasarrufu sağlar. İşletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi, en uygun maliyetli varlıkları satın almalarına yardımcı olur. Tam TCO resmini elde etmek, alıcıları akıllı satın alma kararlarına yönlendirir. Çoğu büyük satın almanın uygulanabilirliğini ölçmek için kullanılmalıdır.

TCO'nun-Tedarik-Kararları-Üzerindeki-Etkisi

Bununla birlikte, satın alma yöneticiniz satın alma kararlarını yalnızca peşin fiyata dayandırmak isteyebilir. Bir öğenin anlık maliyetine bakmak cezbedicidir (ve daha kolay görünür). Oysa ayrıntılı bir TCO analizi yapmak için zaman ayırmak, daha az belirgin ve dolaylı maliyetleri ortaya çıkararak gereksiz gelecekteki kayıpları önler.

Tüm faktörleri göz önünde bulundurun. Sonra alt toplamı karşılaştırın. En düşük toplam sahip olma maliyetine sahip seçenek zamanla daha iyi bir değer olacaktır. Şunu sorarak başlayın: Bu öğe için beklenen sahiplik ömrü nedir? Ardından, genel maliyet üzerinde etkisi olacak temel maliyet kategorilerini belirleyin.

Bunların içinde, olası tüm maliyetleri araştırın: açık, gizli, acil ve dolaylı. Gizli maliyetlerin, bir varlığın yaşam döngüsü boyunca toplam maliyet üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Dikkate alınması gereken maliyetler şunları içerir:

Toplam edinme ve kullanıma hazırlama maliyeti

 • İndirimler, satın alma teşvikleri vb. sonrasında bir kalemin net maliyeti.
 • Ürünü kurmak veya kullanmak için gerekli aksesuarların maliyetleri.
 • Gelecekte planlanan yükseltmeler veya aksesuarlar için maliyetler içerebilir.
 • Yerleştirme ve kurulum maliyetleri. Bunlar, alanı yeniden düzenlemeyi içerebilir.
 • Taşıma ve kurulum. Entegrasyon ve dış hizmetler.
 • Eğitim ve iş akışı süreci değişiklikleri gibi değişim yönetimi maliyetleri.

Kurumsal donanım satın alırken TCO analizine bir örnek:

İşletme-Donanımı-için-TCO

Genellikle daha ucuz seçeneğin genellikle daha iyi olduğunu düşünürüz. Ancak, daha ucuz donanımlar genellikle gizli maliyetlerle birlikte gelir.

Toplam işletme maliyeti (işletim maliyetleri)

 • Varlığı kullanmak için gereken maliyetler
 • Fayda ve/veya yakıt maliyetleri
 • Tedarik maliyetleri
 • Operatör eğitimi ve işçiliği
 • BT veya diğer özel destek maliyetleri
 • Varlığın kullanımıyla ilgili diğer personel maliyetleri
 • Bir varlığı barındıracak tesislerin maliyetleri
 • Öğeyi kullanmak için gereken abonelikler veya hizmetler
 • Beklenen bakım ve onarım maliyetleri
 • Sigorta maliyetleri
 • Güvenlik maliyetleri (fiziksel veya veri)

Ömür tamamlama maliyetleri

 • Sökme ve imha maliyetleri
 • Çevresel etki maliyetleri
 • Artık değer – yeniden satış veya kurtarma değeri

TCO Kullanım Örneği: Bilgisayar İş İstasyonları ve Ekranları

Bilgi işlem iş istasyonlarının satın alınması ve kullanılması birçok dolaylı maliyeti içerir. İşletme maliyetleri ve fırsat maliyetlerinin büyük bir etkisi olabilir. Satın alma fiyatının ötesine bakmak, uzun vadede şirketlere para kazandıracaktır.

Bilgisayar-İş İstasyonları-ve-Ekranlar-için-TCO

Bu dört kategoriyi değerlendirmek, donanım yaşam döngüsü maliyetlerinin daha doğru bilgisini sağlar:

 • Yerleştirme
 • Kullanıcı deneyimi
 • Servis ve bakım
 • Geri dönüşüm ve imha

Yerleştirme maliyetleri, göründüğünden daha fazlasını içerir. İlk olarak, donanımın yerleşecek yere taşınması gerekir. Paketleme ve ağırlık burada bir fark yaratır. Ürün geldiğinde, kurulum süresi BT personel atamalarını etkiler.

Kolay kurulum, diğer hedeflere ulaşmak için daha fazla zaman anlamına gelir (Daha düşük fırsat maliyetleri). Kurulum engellerle karşılaştığında, diğer görevler ertelenebilir ve bu da fırsat maliyetlerine yol açabilir. Gereksiz parça ve işçiliği azaltmak için tasarlanan ürünler, daha iyi bir toplam sahip olma maliyeti sağlar.

Kullanıcı deneyimi, Toplam Sahip Olma Maliyetinin gözden kaçan bir yönü olabilir. Çözülmesi zor veya kullanımı rahat olmayan donanımlar, maliyetlerin fırlamasına neden olabilir. Kötü iş istasyonu ergonomisi, tekrarlayan gerilmeye bağlı sakatlıklara neden olabilir.

Rahatsızlıklar, baş ağrısı ve göz yorgunluğundan, çalışanları işten evde tutacak kadar şiddetli kas ağrılarına kadar çeşitlilik gösterir. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, kaybedilen çalışma süresinin yaklaşık %30’unun işle ilgili bir kas-iskelet sistemi bozukluğundan (WMSD) kaynaklandığını tahmin ediyor.

Acıyı bastırıp, ofiste kalan çalışanlar şüphesiz ki daha az üretken olurlar. Fırsat maliyetleri çok büyük olabilir. Kullanıcıların yeni ekipmana uyum sağlaması kolay olduğunda, üretkenlik de korunur. Öğrenme eğrisi ne kadar kısa olursa o kadar iyidir.

İşyerinde Kötü Duruş

Sezgisel kurulum ve kullanım, çalışanların çalışırken öğrenmelerini sağlayarak, eğitim ve destek maliyetlerini en aza indirir. Güvenilir ürünler servis ve bakım ihtiyaçlarını azaltır. Ortalama başarısızlık oranını bilmek, işletmelerin nakliye değiştirme birimleri için gelecekteki maliyetleri tahmin etmelerine yardımcı olabilir.

BT personeliniz ekipmanla ilgili sorunları yerinde giderebilecek mi? Yoksa onarım için birimleri satıcıya göndermenin maliyeti olacak mı? Her iki durumda da, çalışanların, çalışmama süresinin maliyetleri, kârlılığınıza bir başka potansiyel darbedir.

Büyük miktarlarda kullanıma sunma ile depolama ve geri dönüşüm maliyetleri hızla artabilir. Ürün, atmanız gereken malzemeleri azaltmak için akıllıca paketlenmiş mi? Bir tedarikçinin ambalaj malzemelerini, bunların kolayca geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini veya olumsuz bir çevresel etkiye sahip olup olmayacaklarını düşünün.

Daha Düşük İşletme Toplam Maliyetleri

Bazı üreticiler TCO’yu diğerlerinden daha ciddiye alır. ViewSonic, ürünleri genel maliyetleriniz göz önünde bulundurarak tasarlar ve paketler. En yeni ViewSonic® kurumsal ekranlar, tüm ürün yaşam döngüsü boyunca dolaylı maliyetleri azaltır. Her model, toplam sahip olma maliyetini ilk satın alma fiyatının ötesinde azaltır.

Sonuç olarak: ViewSonic® VG48 serisi ve VG55 serisi ekranlar işletmelere para tasarrufu sağlar.

İşte nasıl: Daha az yerleştirme süresi

BT ekibinizin yerleştirdiği her monitör için beş dakikalık zamandan tasarruf ettiğinizi hayal edin. Çok değil, değil mi? Bunu şu şekilde düşünün: Her 12 monitör için bir saat tasarruf edilir. Yerleştirilen her 100 monitör için, tam bir günlük çalışmaya değer. Kazanılan zaman diğer işleri yerine getirmek için harcanabillir.

Hızlı, kolay yerleştirme, BT fırsat maliyetlerini azaltır ve kullanıcı kesinti süresini en aza indirir. ViewSonic VG48 ve VG55 serisi monitörler, hızlı ve açılması kolay, sorunsuz bir ambalaj içinde gelir. Hızlı bırakma standı, anında, kullanıma hazır kurulum sağlar. Alet gerekmez. Dağıtım, dört hızlı, tekrarlayan adımında gerçekleştirilir.

 1. Kutuyu açın. Monitör standını ve tabanını çıkarın.
 2. Monitör tabanını ellerinizle standa vidalayın.
 3. Hızlı serbest bırakma standını monitöre takın. Alet gerekmez. Standın başını yerine oturana kadar monitör panelinin arkasına bastırın.
 4. Tamamen monte edilmiş monitörü kutudan çıkarmak için standın üst kısmındaki entegre taşıma kolunu kullanın.
Çevre-Dostu-Ambalaj

Entegre kablo yönetimi, BT personelinin veya kullanıcılarının düzenli, üretken çalışma alanları için kablo karmaşasını kolayca ortadan kaldırmasına olanak tanır. Yerleşik bir stand montajı, monitörün arkasına ek cihazların hızlı bir şekilde kurulmasını sağlar. Çok yönlü bağlantı seçenekleri hızlı kurulumu kolaylaştırır.

Para-Tasarrufu-TCO-Yolları
Toplam Sahip Olma Maliyeti

 

To learn more about choosing the right monitors for your business, click here. If you’d like to keep reading about how choosing the right monitor can reduce hidden opportunity costs, check out our post on monitor ergonomics.