ViewSonic Library > Business > Ergonomi > Monitör Ergonomisi İçin Dikkat Edilecek Şeylerin Listesi

Monitör Ergonomisi İçin Dikkat Edilecek Şeylerin Listesi

Ergonomi veya diğer adıyla iş yeri verimliliği çalışması, yalnızca iş yerinizi daha konforlu hale getirmek için değil, güvenliği ve üretkenliği artırmak için de tasarlanmış bir bilimdir.

Çoğu ofis çalışanı bilgisayar başında günde 8 saat veya daha fazla zaman geçirmektedir. Dolayısıyla, ergonomik bir monitöre sahip olmamak kas yorgunluğuna, boyun veya sırt ağrısına, göz yorgunluğuna ve verimin düşmesine neden olabilir.

Bu makalede, ergonomik bir monitöre sahip olmanın öneminden bahsedecek ve ergonomik monitör kurulumunuzu optimize etmenize yardımcı olacak 5 ipucu vereceğiz.

Hiç çekinmeden söyleyelim: İş monitör ergonomisine geldiğinde çoğu kişi uzun vadeli sağlıkları için en iyisini değil, kendileri için en kolay olanı seçer.

Oysa monitör ergonomi uygulamalarına adapte olmaya çalışmaktan daha kolay olan bir şey vardır: Onları işin başından itibaren kullanmak.

Monitör ergonomisinin özellikleri, potansiyel zararlı etkilerinden ve tehlikelerden nasıl kaçınabileceğiniz konusunda kafanız karıştıysa endişe etmeyin: Size yardım etmek için buradayız.

Aşağıda, monitör ergonomisini çok pratikleştirecek kullanımı kolay bir liste bulacaksınız.

Hazır mısınız? Haydi başlayalım!

Ergonomi Nedir ve Neden Önemlidir?

Ergonomi, ister teknik ister fizyolojik anlamda kullanılıyor olsun, bir kişinin iş yerindeki verimliliğini ifade eder. Daha dar bir bağlamda değerlendirecek olursak ergonomi, genel olarak aşağıda listelenen şeyleri vurgulamak için kullanıcıyı çevreleyen her şeyin tasarımıyla ilgilenir:

 • Güvenlik
 • Konfor
 • Üretkenlik
 • Verimlilik

Pratikte ne anlama geldiğini belirtecek olursak, bu makaleyi okurken oturduğunuz sandalyeyi düşünün. Uzun süredir mi oturuyorsunuz? Sırtınız ağrıyor mu? Eğildiniz mi? Omuzlarınızın pozisyonu nedir? Vücudunuzun desteklendiğini hissediyor musunuz? Bu sandalyede otururken bir gün boyunca çalışabilir misiniz? Peki ya tam bir yıl boyunca?

Bunlar ergonominin ilgilendiği sorulardır ve sadece sandalye merkezli rahatlıkla da sınırlı değildir. Ergonomi, genellikle çalışma alanını bir bütün olarak ele alır. Buna sandalyenin, farenin, klavyenin, monitörlerin konumu ve sizi çevreleyen ortam da dâhildir.

Aklınızda Tutmanız Gereken 5 Ergonomi İpucu

Ergonomi, çalıştığınız alanları estetik açıdan hoş göstermeye çalışmaz. Ergonomi söz konusu olduğunda estetik, güzellik, hiçbir şekilde garanti edilmez. Ergonomi, bunun yerine kas-iskelet sisteminizi güvende tutmak için mümkün olan her şeyi yapar. Aşağıda, sağlık risklerinden uzak durmanız için aklınızda tutmanız gereken 5 ergonomi ipucundan bahsediyoruz.

Çalışma Alanınızı Kendinize Uygun Şekilde Kurun

Çalışma alanınızı oluştururken neye ihtiyacınız olduğunu bildiğinizden emin olun. Sırt ağrısına yatkın biri misiniz? Ergonomik olarak destekleyici bir sandalye kullanmayı düşünün ya da ayakta durarak kullanılan bir masa tercih edin. Karpal tünel sendromundan mı şikayetçisiniz? Bilek desteklerine göz atın veya ergonomik bir klavye kullanın. Kısacası, ergonomik çalışma alanınızı oluştururken sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyacağınız araçlara ve aksesuarlara yatırım yapmaktan çekinmeyin. Bu, özel bir sandalye, bir monitör başlığı veya başka bir aksesuar kullanmanız anlamına geliyorsa bu yatırımların uzun vadede sizi ağrıdan kurtarabileceğini unutmayın.

Tekli veya Çoklu Monitörler Arasından Seçim Yapın

Bir monitöre mi ihtiyacınız var yoksa iki taneye mi? Monitörler düz mü olmalı yoksa kavisli mi? Ultra geniş mi yoksa standart mı? Teknolojik açıdan gelişmiş bir çağdayız ve artık monitörler bir çalışma alanının temel bileşenlerinden biridir. Bu soruların yanıtları, işinizde başarılı olmak için ihtiyacınız olan şeye sahip olmanızı sağlayacaktır. İkili veya tekli monitör kurulumları arasında vermeniz gereken karar, işinize bir bütün olarak etki edecek ve çalışma alanınızın ergonomik tasarımının tamamı üzerinde bir dalgalanma etkisi yaratacaktır. O ikinci monitöre gerçekten ihtiyacınız yoksa kararınızı mümkün olduğunca çabuk verin ki planlama yapabilesiniz.

Monitör Yerleşimi ve Görüş Mesafesi

Uygun monitör konumu ve görüş mesafesi bakımından kullanılacak ergonomik düzen, kurulumunuzun kaç adet monitör içerdiğine bağlı olarak değişir. Yalnızca tek bir monitörle çalıştığınızı varsayarsak, onu tam önünüze ve yaklaşık olarak kol mesafesine yerleştirmenizi öneririz. Ayrıca, boynunuzun ve duruşunuzun sağlıklı olması için monitörü, boynunuzun düz duracağı ve gözünüzle aynı seviyede kalacağı bir yüksekliğe yerleştirin.

Çift monitörle çalışıyorsanız monitör yerleşimini ve görüş mesafesini ilgilendiren ergonomik faktörler biraz daha karmaşıklaşır. Bu bağlamda, monitörlerin yerleştirilmesi büyük ölçüde ikisi arasındaki kullanım yüzdesine ve hangi gözünüzün daha baskın olduğuna bağlı olacaktır. Pratikte, baskın monitörün kullanım yüzdesi ne kadar yüksekse tek monitör kurulumunda olduğu gibi merkeze o kadar yakın yerleştirilmelidir. Bu yüzdeye bağlı olarak, ikincil monitörü birincil monitörün yanına 30 derecelik bir açıyla ve daha çok kullandığınız gözünüze karşılık gelen tarafa yerleştirmenizi öneririz.

Bununla beraber, çift monitörlü bir kurulumda her iki monitörün eşit oranda kullanılabileceği olasılığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durumda her iki monitör görsel olarak burun hizanızda bir araya gelmeleri için yan yana yerleştirilmelidir. Kavisli monitörlerin, ultra geniş monitörlerin hatta döner sandalyelerin ergonomik açından önemli olduğu yer burasıdır. Bu araçlar, standart bir çift monitörlü kurulumda dahi odak mesafesini ve eğriliği mükemmelleştirmeye yardımcı olabilir ve böylece kurulumun ergonomik potansiyelini en üst düzeye çıkarır.

Vücudunuzun Pozisyonuna Dikkat Edin

Masanıza nasıl oturduğunuzu düşünün. Bilekleriniz düz mü? Dirsekleriniz doksan derecelik bir açıda mı? Boynunuz ve sırtınız düz duruyor mu? Gözleriniz doğrudan karşıya mı bakıyor? Ayaklarınız düz mü? Monitörleriniz düzgün yerleştirilmişse ve çalışma alanınız iyi ayarlanmışsa bu soruların yanıtları büyük oranda “evet” olmalıdır.

Ancak, bu sorulardan herhangi birinin cevabı “hayır” ise, o zaman vücudunuzun ergonomik pozisyonuna dikkat etmeniz gerekir. Bu anlaşılabilir bir durumdur: Sağlıklı veya ergonomik olarak doğru olan pozisyonlar, her zaman varsayılan veya arzu ettiğiniz pozisyon olmayabilir. Bu, aksesuarların yine en iyi arkadaşınız olabileceği bir durumdur. Ergonomi bağlamında en iyi aksesuarlar, doğru pozisyonları tercihe bırakmayanlardır. Monitör sehpaları, klavye tepsileri, bilek destekleri ve ayaklıkların tümü, size doğru pozisyonu almanız için yardımcı olabilir.

Esneme Hareketlerinden ve Mola Sürenizden Yararlanın

Çalışma alanınız ergonomik bakımdan mükemmel olsa bile, sizin için masanızdan ayrılıp monitörünüze bakmaya bir süre ara vermekten daha iyi bir şey yoktur. Tavsiye edilen saatte bir ayağa kalkmanız ve esneme hareketleri yapmanızdır ama her 30 dakikada bir mikro molalar vermeniz de önerilir. Saatlik molalar gibi, bu mikro molalar da vücudunuzun esnemesine ve dolaşarak etrafınıza bir göz atmanıza yardımcı olacaktır.

En önemlisi, göz yorgunluğunu önlemek için 20/20/20 kuralını kullanmaktır. Diğer bir deyişle, her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca 20 fit (yaklaşık 6 metre) uzakta bir şeye bakmalısınız. Bu yararlı ipuçları, sizi pek çok uzun vadeli sağlık sorunundan kurtarabilir.

Ergonomiyi Dikkate Almamanın Tehlikeleri

İdeal olarak bu soruyu hiç kimsenin sormaması gerekir; fakat uygun ergonominin önemini vurgulamak için net davranmak önemlidir. Bu ipuçlarını görmezden gelirseniz aşağıdaki sağlık sorunları için kendinizi riske atmış olursunuz:

 • Baş ağrıları
 • Migren
 • Boyun Tutulması
 • Göz Yorgunluğu
 • Karpal Tünel
 • Tetik Parmak Sendromu
 • Sırt Yaralanmaları

Emin olun bunların hiçbiri eğlenceli değildir. Günün sonunda, insanlar bu yüzden iş yerlerinde rahat, sağlıklı, güvenli, üretken ve verimli olmayı tercih ederler. Bu ergonomik ipuçları aynı nedenle çok önemlidir ve onları hemen uygulamaya başlamanız gereklidir. Bu makaledeki listeyi kullanın ve çalışma alanınızı bugün daha ergonomik hale getirin!