ViewSonic Library > Eğlence > Gaming > Monitör Kavisi: Kavisli Monitörler Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!

Monitör Kavisi: Kavisli Monitörler Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!

Monitör kavisi, bir monitör ekranının ne kadar derin büküldüğünü gösteren değerli bir ölçümdür. Genellikle 1800R ile 4000R arasında değişir. Peki bu neden önemli? Monitör kavisi, optimum izleme mesafesini de belirler. Kavisli monitörler özellikle eğlence (oyun, film ve televizyon) için popülerdir ve iyi bir ekran eğlencesi üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip olabilir. Peki kavisli bir monitör sizin için uygun mudur? Aşağıda öğrenebilirsiniz. Ayrıca ViewSonic’in kavisli monitör serisine buradan göz atabilirsiniz.

Gözlerinizin, omurganızın ve kavisli monitörünüzün ortak noktasının ne olduğunu biliyor musunuz?

Cevabı öğrenmek için okumaya devam edin…

…hepsinin Kavisli olması!

İster inanın ister inanmayın, insan gözü aslında, görüş alanının bazı kısımları yanlara doğru uzanan, dışbükey bir görüş alanı üretir. Bu aynı zamanda çevresel görme olarak da bilinir. Bu kavisin 1000R‘lik bir eğrilik derecesine benzer olduğu söylenir. Aşağıda kavis derecelendirmelerini daha ayrıntılı olarak ele alacağız. Bütün bunlar kavisli monitörler için de söylenebilir.

Bu yüzden kavisli monitörler çıplak gözle daha rahat bir izleme deneyimi sağlayabilirler!

Bu o kadar doğrudur ki, Harvard Tıp Fakültesi’nin bağımsız bir araştırması, bulanık görmenin düz monitörlerde kavisli monitörlere göre 4 kat daha yaygın olduğunu ortaya çıkarmıştır.

insan görüş alanı

Aşağıda, kavisli monitörlerin neden popüler hale geldiğinden farklı monitör kavis türlerine ve bunlarda bulunan teknolojiye kadar kavis hakkında her şeyi inceleyeceğiz.

Bu yeni monitör trendini öğrenmek için okumaya devam edin ve sizin için bir sonraki yükseltmenin kavisli bir monitör olup olamayacağını bakın!

Mönitör Kavis Derecelendirmeleri

Kavisli bir monitör satın alırken, bir monitörün sahip olabileceği monitör kavis oranında aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi seçenek vardır.

“Herkese uyan ölçü” tasarım felsefesine bağlı kalan modeller yerine, aslında aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı kavisli monitör yarıçapı seçeneği vardır. Bu monitör kavislerinin her biri biraz farklılık gösterir ve farklı tercihlere ve uygulamalara hitap eder.

Monitör kavisi sayısal olarak ifade edilir; Aşağıda, kavisli bir monitörün teknik özellikler bölümünde görebileceğiniz bazı monitör kavis derecelendirme örnekleri verilmiştir:

 • 1800R
 • 2300R
 • 3000R
 • 4000R

Bu durumda ‘R‘ yarıçap anlamına gelir, ondan önceki sayı ise milimetre cinsinden yarıçaptır (veya dairenin çevresinden merkezine olan mesafedir).

Peki bu neden önemlidir?

Biraz daha detaylı bakalım:

3000R kavisli bir monitör, 3000mm veya üç metrelik bir kavisli monitör yarıçapına karşılık gelir.

İlginç bir şekilde, bu yarıçap ölçüsü, önerilen maksimum görüş mesafesi olarak da işlev görür.

Bunun ne anlama geldiğini netleştirmek için, yukarıda bahsi geçen kavisli monitörün önünde oturduğunuzu hayal edin. Bu monitörde 3000R monitör kavisi varsa, monitör ekranından en fazla 3 metre uzakta yerleşmelisiniz. Bu uzaklığı aşarsanız, izleme deneyiminiz mükemmel olmayabilir.

monitör kavis ölçümlendirmesi

Aynısı diğer kavisli monitör yarıçapları için de geçerlidir:

 • 1800R: Maksimum görüş mesafesi = 1,8 metre
 • 2300R: Maksimum görüş mesafesi = 2,3 metre
 • 3000R: Maksimum görüş mesafesi = 3 metre
 • 4000R: Maksimum görüş mesafesi = 4 metre

Bu, daha düşük bir monitör kavis derecesinin daha belirgin, daha yüksek bir monitör kavis derecesinin ise daha güç algılanan bir kavis olacağı anlamına gelir. Yukarıda bahsedilen insan gözünün 1000R eğriliğini korumak, monitör kavis derecelerine bakarken size iyi bir referans noktası sağlayacaktır.

Bu nedenle bir monitörün kavisi bize iki önemli bilgi verebilir:

 1. Bir monitörün kavisinin ne kadar keskin olduğu
 2. Optimum izleme deneyimi için monitörden ne kadar uzakta oturmanız gerektiği

Kavisli Monitörlerin Yararları Nedir?

Düz monitörden kavisli monitöre geçiş yaparken, kavisli bir panelle birlikte gelen birkaç temel avantaj vardır.

Sürükleyicilik. Kavisli monitörler, düz muadillerine oranla daha fazla çevresel görüş alanınızı kapsar. Sonuç, oyun, eğlence, montaj, iş ve başka şeylerle uğraşırken, tamamen yeni bir şekilde etkileşim kurmanıza olanak tanıyan daha sürükleyici bir deneyimdir.

Göz rahatlığı. Kavisli monitörler, insan görüş alanının doğal kavisini düz panellere göre daha yakından taklit eder. Buradaki fayda, gözlerinizin kavisli monitöre bakarken aslında daha rahat olmasıdır. Bu, rahatsızlık hissetmeden ekranınızın önünde daha fazla zaman geçirmenizi sağlar.

Aslında, araştırmalar düz monitörlerde göz yorgunluğu ve göz ağrısının kavisli monitörlere göre %60 daha fazla olduğunu göstermiştir.

Daha büyük algılanan görüntüler. Görüş alanınızı daha fazla kaplayan kavisli monitörlerdeki görüntüler, düz ekran monitörlerdekinden daha büyük hissedilme avantajına sahiptir.

Daha az bozulma. Köşelerde size daha yakın olan monitör kavisi, düz bir ekranın kenarlarında kavisli görüş alanımızın bir sonucu olarak mevcut olan küçük bozulma durumlarını azaltabilir. Ayrıca kavisli ekranlar görüş alanımızın daha büyük bir bölümünü kaplayarak daha büyük görünen görüntüler ve gelişmiş derinlik algısı sağlar.

Estetik tasarım. Kısaca kavisli monitörlerin oldukça havalı göründüğünü söyleyebiliriz! Evet, bunun daha çok bir yaşam kalitesi avantajı olduğu doğru, ancak işlevsellik kadar tarzdan da hoşlanıyorsanız, kavisli bir monitör bulunduğunuz alana hoş bir dokunuş katacaktır. Muhtemelen arkadaşlarınızdan bir-iki yorum alırsınız.

Monitör_kavisi_tasarım_estetiği

Kavisli bir Mönitör İzleme Deneyiminizi Nasıl Daha İyileştirir?

Kavisli ekranlar, düz ekran ekranlara göre daha üstün izleme deneyimlerine sahip oldukları için daha fazla konuşulurlar (bununla ilgili daha fazla bilgi için kavisli ve düz monitörler yazımıza bakın).

Aslında itiraz edilmesi zor bir iddia! Kavisli ekranlar, doğaları gereği yüksek kapsama kapasitesine sahiptir. Sürükleyicilik özelliklerinde olduğu gibi, kavisli ekranların ortalama görüntüleme deneyimine yaptığı pek çok iyileştirme, açıkçası, kavisli olmalarıyla ilgilidir.

Bir an için, etrafınıza baktığınızda, sadece doğrudan önünüzde olanı değil, aynı zamanda yanlarda olanı da çevresel görüş yoluyla gördüğünüzü düşünün. Bu çevresel görüş, tamamen kavisli görüş alanımız sayesinde mümkün olmaktadır.

Bu kavisli monitör avantajları, ofis işlerinden oyun oynamaya ve daha fazlasına kadar her şey için uygulamaya özel avantajlara da dönüşmektedir.

İş için Kavisli Monitörler

Kavisli bir monitörün faydaları verimliliğe bağlıdır. Kavisli monitörlerin gözleri daha az yorması, ofiste uzun saatler geçirirken bir artı haline gelir. Yoğun görsel arama işlerinin neden olduğu göz yorgunluğuyla ilgili 2016 yılında yapılan bir araştırma, şu sonuca varmıştır:

 • Genel rahatsızlık, düz monitörlerde kavisli monitörlere göre %33 daha yaygındı
 • Yorgun gözler, düz monitörlere kıyasla kavisli monitörlerde %10 daha az görülüyordu

Bu, tek başına büyük bir avantaj olsa da, ofisteki kavisli monitörlerin gerçekten mükemmel olduğu yer, ultra geniş formda oldukları zamandır. Görüş alanınıza paralel çalışan uzun bir monitöre sahip olduğunuzda, aynı anda açık olan olası uygulama ve pencerelerin sayısı önemli ölçüde artar. Ultra geniş monitörlerin avantajlarına daha ayrıntılı bir bakış için ultra geniş ve çift monitör makalemize göz atın.

Profesyonel Fotoğraf ve Video Montajı için Kavisli Monitörler

Ekranın kenarlarındaki bozulmaların kavisli monitörlerde daha az olması, daha kaliteli bir montaj süreci ile sonuçlanır.

Oyun ve Eğlence için Kavisli Monitörler

Hem oyuncular hem de eğlence tutkunları için kavisli monitörlerin çekiciliği şunlarla ilgilidir:

 • Sürükleyicilik
 • Gerçekçilik
 • İzleme rahatlığı

Sonuç olarak çevresel görüşün kullanımı daha büyük bir “gerçek yaşam” duygusu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kavisin faydaları da düz ekranların sınırlayıcı doğasıyla ilgilidir. Daha geniş görüş alanlarıyla kavisli ekranlar, doğası gereği kullanıcıya daha fazla sürükleyicilik ve gerçekçilik duygusu katarak daha keyifli deneyimler sağlar.

*Bilgisayar ekranı kullanan herkese hitap eden kavisli monitörlerin ek bir avantajı da ışığın eğrinin kendisiyle etkileşime girme şeklidir. Kavisli ekranlar aslında parlamayı ve ekranınızda ne izliyor olursanız olun büyük fayda sağlayan diğer harici ışık temelli sorunları büyük ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir. Bunu yapabilen bir düz ekran bulmaya çalışın!

kavisli_ve_düz_monitör_karşılaştırması

Kavisli Monitörlerin Ardındaki Teknoloji

Kavisli ekranların üretilme yöntemi, teknolojik çağa bağlıdır. LCD ve kavisli ekranların kullanım ömrünün başlarında, monitör kavisi, önceden var olan monitör panellerinin fiziksel olarak bükülmesiyle elde edildi.

Günümüzde kavisli ekranlar, iki rakip teknoloji aracılığıyla – düzlem içi anahtarlama (IPS panelleri) ve dikey hizalama (VA panelleri) aracılığıyla daha büyük bir incelikle üretilmektedir.

Genel olarak konuşursak, her iki yöntem de bir LCD’nin “sıvı kristal ekranının” “sıvı kristalleri” aracılığıyla monitör kavisi sağlar. Dikey Hizalama, söz konusu kristalleri sırasıyla düzgün bir şekilde kavisli veya dik (dikey) bir konumda tutmak için elektrik akımlarını veya eksikliğini kullanır. Bu esneklik, her boyuttaki kavisli ekranlarla kolay, uzun vadeli görsel tutarlılık sağlar.

Düzlem içi anahtarlama teknolojisi de tersine bu kristalleri toplu olarak yatay konumda tutar.

Geçmişte, kavisli IPS monitörler, mura ve renk karışımı etkisi gibi belirli anormalliklere sahip oldukları için kötü bir ün kazansa da kavis teknolojisi, son yıllarda bu anormalliklerin artık sorun olmadığı bir noktaya gelmiştir.

Ne Tür Kavisli Monitör Satın Almalısınız?

Yukarıda ele aldığımız her şeye dayanarak, sizin için doğru monitör kavisini seçmek büyük ölçüde uygulamanıza bağlı olacaktır.

Birincil odak noktanız oyun oynamaksa, daha sürükleyici bir deneyim yaratacağı için daha agresif bir kavisten yararlanabilirsiniz.

Birincil uygulamanız ofis işi veya fotoğraf ve video montajı olacaksa, daha geniş bir yarıçapa sahip daha yalın bir monitör eğriliğine sahip kavisli bir profesyonel monitör sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

ViewSonic’in iş, eğlence ve hatta oyun için yeterince çok yönlü olan gibi kavisli monitör modelleri mevcut. ViewSonic’in tüm kavisli monitör ailesine buradan göz atabilirsiniz.

Neredeyse her tür kullanıcıya hitap eden kavisli monitörlerle, işinize yarayacak bir şey bulmanız garanti; o yüzden dışarı çıkın ve kendiniz bir göz atın. Asla bilemezsiniz, bu beklemekte olduğunuz yükseltme olabilir! Kavisli monitörler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ultra geniş ve ikili monitörleri karşılaştıran yazımıza göz atın. ViewSonic tarafından sunulan monitör çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, burayı tıklayın.