ViewSonic Library > Business > Ergonomi > Ofis Ergonomisi: Tam Kılavuz

Ofis Ergonomisi: Tam Kılavuz

Ofis ergonomisi, sağlığınızı korumanın önemli bir parçasıdır. İşle ilgili hasarlar – özellikle tekrarlayan zorlanma hasarları – tıbbi izinlerin önde gelen nedenidir. Çalışma alanını ihtiyaçlarınıza göre ayarlamak önemlidir. Çoğu insan için en iyi uygulamalar, çoğu ofis çalışanının sağlığının odak noktası olduğu için monitör etrafında toplanacaktır. Ancak masaları ve sandalyeleri görmezden gelmeyin. Neyse ki, iş istasyonunuzun üç parçası için eksiksiz bir çözüm listesine sahibiz.

Daha iyi sağlık ve daha üretken çalışma için aşağıdaki ofis ergonomisine yönelik eksiksiz kılavuzumuzu okuyun. Verimli çalışma alanları oluşturmaya ilişkin daha fazla bilgi için iş yeri çözümleri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

İstatistiksel olarak, işten izin alınan tüm zamanların yaklaşık üçte birinin kötü ofis ergonomisinden kaynaklanan hasarlardan kaynaklandığını biliyor muydunuz?

Aslında, ofis işleri vücudunuzu fiziksel olarak zorlu birçok görevden daha zararlı şekillerde etkileyebilir. Ofiste geçen uzun bir günün ardından hiç boyun tutulması, ağrıyan omuzlar veya sırt ağrısı hissettiniz mi? Bu, zayıf ofis ergonomisinden kaynaklanmaktadır.

Araştırmalar, uzun süre oturmanın aslında omurganıza, omuzlarınıza, sırtınıza ve boynunuza zarar verdiğini göstermiştir. Bunu bilerek, uzun bir iş gününden sonra hissettiğiniz rahatsızlığın çoğunun aslında çalışma alanınızın tasarımından kaynaklanması şaşırtıcı olmamalıdır.

Ayrıca, çalışma alanınız ofis ergonomik özellikleri düşünülerek tasarlanmadığında, bedensel rahatsızlık daha da güçlü hissedilebilir. Zayıf ofis ergonomisinin tehlikelerini anlamanıza ve sağlıklı bir ofis ergonomisi ortamı oluşturmanıza yardımcı olacak eksiksiz kılavuz burada yer alıyor.

Ofis Ergonomisi Aslında Ne Anlama Geliyor?

Ergonomi (Yunanca iş anlamına gelen ergon ve doğal yasalar anlamına gelen nomoi sözcüklerinden türetilmiştir) özünde, insan vücuduna uyan ekipman, cihaz ve süreçlerin tasarlanması çalışmasıdır. “İnsan faktörleri” ve “ergonomi” terimleri esasen eş anlamlıdır. Ergonomi, boy, kilo, görüş, his vb. dahil olmak üzere tüm insan faktörlerini dikkate alır.

Tekrarlayan zorlanma hasarlarını ve zamanla gelişebilen ve uzun süreli sakatlığa yol açabilen diğer kas-iskelet sistemi bozukluklarını önlemek için uygun ergonomik tasarım gereklidir.

Ergonomik tasarım genellikle ofis ürünlerine dahil edilir, bu nedenle ofis ergonomisi adı verilir. Bu ürünler masaları, sandalyeleri, klavyeleri, bilgisayar monitörlerini ve aradaki diğer her şeyi içerebilir. Ofis ergonomisi göz önünde bulundurularak tasarlanan ürünlere bir örnek, iş yerinde konforu artıran ve işle ilgili hasarlanmaları azaltan ofis monitörleri sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanmış ViewSonic’in Office Ergonomic Monitor koleksiyonudur.

Bu tür ürünleri ergonomik olarak tasarlamak özellikle faydalıdır çünkü çok sayıda insan bunları her gün uzun süreler boyunca kullanır. Kötü tasarlanmış veya kötü konumlandırılmış ürünleri ofiste uzun süre kullanmak vücuda gereksiz yük bindirebilir.

Kötü Ofis Ergonomisinin Sonucu Yaygın Hasarlanmalar

Kas-iskelet yaralanmaları ve görme sorunları, kötü ofis ergonomisinden kaynaklanan yaygın hasarlardır. Çalışanlarınız, vücutlarının fiziksel sınırlarını aşan görevlere uyum sağlaması gerektiğinde zedelenebilirler. Washington Eyalet Ofisi Ergonomi Araştırmasına göre, ofisteki en büyük yaralanma davaları İşle İlgili Kas-İskelet Bozukluklarıdır (WMSD). WMSD, ofis çalışanları arasındaki işçi tazminat taleplerinin %40’ından fazlasını oluşturmaktadır. Bu hasarlar, Devlet Fonu işverenlerine tıbbi ve zaman kaybı maliyetlerinde yılda 12 milyon doların üzerinde maliyete mal oluyor ve yılda 70.000’den fazla iş günü kaybından sorumludurlar.

WMSD, ofis çalışanları arasındaki işçi tazminat taleplerinin %40’ından fazlasını oluşturuyor

WMSDlerin doğası ve ciddiyeti nedeniyle, yaralanma maliyetlerinin aslan payını oluşturur – toplam hasar maliyetlerinin yaklaşık %60’ı. WMSDler zamanla daha da kötüleşebilen ve bu nedenle kayma ve düşme gibi ani yaralanmalara kıyasla daha maliyetli olabilen uzun süreli yaralanmalardır. Bu aynı zamanda, bir çalışanın işe geri dönmesinin uzun zaman alabileceği ve daha da yüksek tıbbi ve zaman kaybı maliyetlerine yol açabileceği anlamına gelir.

Ek olarak, WMSD semptomları gelişmeye başladığında, bir hak talebinde bulunulmadan önceki dönemde işçiler daha fazla hastalık izni kullandığında veya çalışma temposunu yavaşlattığında daha yüksek gizli maliyetler meydana gelebilir.

Ofis Ergonomisi: Tam Kılavuz

Hasarlanmalar Neden Oluşur?

Teknoloji, iş hayatımızı iyileştirmek ve başkalarıyla ve ofis ortamımızla etkileşim biçimimizi değiştirmek için uzun bir yol kat etti. Günümüzde, bilgisayar monitörünüz, dizüstü bilgisayarınız, klavyeniz vb. dahil olmak üzere çalışma masanızdaki her şey, çalışma yaşamınızda ayrılmaz bir rol oynamaktadır.

Teknolojideki bu yararlı gelişmeler iş hayatımızı kesinlikle iyileştirirken, aynı zamanda vücudumuza gereksiz bir yük bindiriyor.

Bazı şirketler, toplanma alanları gibi daha dinamik çalışma alanlarına geçiş yaparak günümüzün çalışma ortamına uyum sağlamaya başladılar. Ancak sonuç olarak, insanlar farkında bile olmadan sağlıklarını olumsuz etkileyen sağlıksız duruşlar geliştirmeye başlıyorlar!

Teknolojideki gelişmeler, hem işlerimizi kolaylaştıran hem de şirketler ve çalışanlar için daha önce olmayan sorunlar yaratan iki ucu keskin bir kılıçtır.

İşle İlgili Kas-İskelet Bozuklukları Hakkında

Washington Eyaleti Çalışma ve Sanayi Bakanlığı, WMSDlerin vücutta neden olduğu yumuşak doku yaralanmalarının şunları içerdiğini belirtti:

 • Kaslar
 • Tendonlar
 • Bağlar
 • Sinirler
 • Kan damarları

Semptomlar

vücut ağrıları

Parmaklarda, bileklerde veya vücudun diğer bölümlerinde ağrı. Ağrı, donuk ağrıdan, keskin bıçaklama ağrısına ve hatta yanma hissine kadar değişebilir.

el veya parmaklarda ağrı

Özellikle el ve parmaklarda karıncalanma veya uyuşma

eklemlerde sertlik

Ödem, enflamasyon veya eklem sertliği

zayıflık

Kas gücü kaybı veya zayıflığı

omuzlarda ağrı

Omuzlar, boyun, sırt veya belde rahatsızlık veya ağrı

üşüme

El ve ayaklarda beyazlaşma veya alışılmadık üşüme hissi

kas gerginliği

Kas gerginliği, kramp veya rahatsızlık

sakarlık

Sakarlık veya koordinasyon kaybı

hareket kaybı aralığı

Hareket kaybı aralığı

Hareket etmede zorluk

Bazı hareketleri yaparken zorluk

Sağlıklı Ofis Ergonomisi Yararları

Ofis ergonomisi, daha güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmanın yanı sıra aşağıdaki faydaları da sağlayabilir:

artan üretkenlik

Artan üretkenlik

iş kalitesinde iyileşme

Yapılan iş kalitesinde iyileşme

moral artışı

Çalışanlarda moral artışı

çalışan değişim oranında azalma

Çalışan değişim oranında birazalma

İşte konstantrasyon

İşte daha fazla odaklanma ve konsantrasyon

Sağlıklı Ofis Ergonomisi İçin Çalışma Alanınızı Nasıl Optimize Edersiniz?

Ofis ergonomisini uygulamanın ilk adımı, iyileştirmeyi hedefleyeceğiniz çalışma ortamını analiz etmektir. Orada ne tür iş yapılıyor? Fiziksel görüntü nasıl? Potansiyel sorunların nerede olabileceğini analiz etmek ve uygun ofis ergonomik prosedürlerini uygulamak bu aşamada hedefiniz olmalıdır.

Çoğu durumda, ofis ergonominizi iyileştirmek için yalnızca küçük değişiklikler gerekecektir. Bir şirket, çalışanlarının yardımıyla birlikte çoğu ofis ergonomisi sorununu çözebilmelidir.

Muhtemel olmasa da, tüm ofis ergonomisinin elden geçirilmesi gerekmesi hala mümkündür. Bu durumda, ofisinizin ergonomi atmosferini nasıl iyileştireceğiniz konusunda profesyonel danışmanlık almak yararlı bir kaynak olabilir.

Bugün ofis işi, oturmak için çok fazla zaman gerektiriyor. Zararsız gibi görünse de, bu eylem her gün vücudumuza zarar verme potansiyeline sahiptir. Ne yazık ki, çoğu insan, zayıf bir ofis ergonomik masa kurulumundan kaynaklanan tekrarlayan zorlanma hasarlarının (RSI) etkilerini hissetmeye başlayana kadar bunu fark etmeyecek bile.

Omuzlarınızı eğmek ve germek gibi kolayca gözden kaçan hareketler, sinir sıkışması, baş ağrısı ve bilek yaralanmaları gibi ofisle ilgili daha ciddi hasarların temel nedeni olarak kabul edilebilir.

Muhtemelen çalışma alanınıza bir ofis ergonomisi yapmanın zamanı geldiğinden, sizi rahat tutmak ve yaralanmalardan korumak için çalışırken düşünmek isteyeceğiniz birkaç şey var.

İşte çalışma alanınızı kurmanız ve sağlıklı bir ofis ergonomisi oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Monitör

Bilgisayar ekranı, iş istasyonunuzun merkezidir. Tüm dikkatiniz gün boyunca ona odaklanmış durumda. Çalışma alanınızın merkezi olduğu için monitörünüzü yanlış konumlandırmak vücudunuza zarar verecek şekilde ayarlanmış olabilir. Monitörler doğru şekilde konumlandırılmadığında, yanlış konumlandırmaya uyum sağlamak için çenenizi yukarı doğru eğmek veya başınızı ve gövdenizin üst kısmını bükmek sık görülen bir durumdur.

Bu tür vücut konumlandırma, aniden göz yorgunluğu, baş ağrısı, kas-iskelet sistemi yaralanmaları ve genel rahatsızlık yaşamanızın tek suçlusu olabilir.

Sağlıklı Ofis Ergonomisi İçin Monitörünüzü Nasıl Düzgün Konumlandırabilirsiniz?

Kanada İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi‘ne göre, monitörünüzü görmek için vücudunuzun maruz kaldığı zorlanmadan kaynaklanan duruş bozukluğundan nasıl kurtulacağınıza karar verirken iki faktör göz önünde bulundurulmalıdır.

Görüş Açısı

Görüş açısı, izleyicinin gözünden başlayan ve bilgisayar ekranının merkezine giden hayali yatay çizginin üstündeki veya altındaki dereceyi ifade eder. Kötü görüş açıları, duruş (boyun ve omuzlar) rahatsızlığına yol açar.

İzleme Mesafesi

İzleme mesafesi, gözleriniz ve ekranınız arasındaki boşluğu ifade eder. Bilgisayar ekranınızı uygun olmayan bir mesafeye yerleştirmek göz yorgunluğuna katkıda bulunur.

Görüş açıları ve izleme mesafeleri için mevcut öneriler kaynaktan kaynağa farklılık gösterir. Bu nedenle, katı kurallar olarak değil, mevcut durumunuzu iyileştirmek için bir başlangıç noktası olarak kullanılabilecek kılavuzlar olarak kabul edilmelidirler.

Sağlıklı Ofis Ergonomisi İçin Uygun Görüş Açısı Ayarlama

Araştırmalar, vücudunuz dinlenirken gözlerinizin doğal olarak aşağı doğru bir görüş hattı varsaydığını gösteriyor. Aşağıya bakış miktarı yaklaşık 15-30 derece arasında değişir. Tam göz hareketi aralığı 60 derecedir; görsel olarak zorlu görevlerle uğraşan kişiler aşağı doğru göz hareketlerini yaklaşık 30 ile sınırlar. Yukarıdaki deneysel bulgulara dayanarak, monitörünüzü yatay görüş hattınızın yaklaşık 15 derece altına yerleştirmenin vücudunuz için rahat bir konumlandırma ile sonuçlanacağını varsaymak güvenlidir ve sağlıklı ofis ergonomisi oluşturmaya yardımcı olur. Bunun arkasındaki mantık, bu konumlandırmanın, doğal görüş hattınızın 15 derece yukarısını ve aşağısını kaplayarak, işyerinde kullanılan 30 derecelik göz hareketi arasında merkez noktası görevi görmesidir.

Araştırmalar ayrıca yoğun görsel çalışma yapan kişilerin yatay görüş hattının yukarısına bakmanın yorucu olduğunu gösterdiği sonucuna varmıştır. Ancak yatay görüş hattının altına bakmak öyle değil. Bu bilgilere dayanarak, özel ofis ergonomi kurulumunuz için en rahat konumlandırmayı bulurken monitörünüzü 15 dereceye kadar aşağı doğru hareket ettirmeyi düşünebilirsiniz.

Tüm insanların vücutları aynı olmadığından, ViewSonic VG2448 gibi çok çeşitli yükseklik, dönme ve eğilme esnekliğine sahip bir monitörde çalışmak, sizin için en rahat monitör konumunu bulmak için çok önemlidir.

Uygun İzleme Mesafesini Seçmek

İnsanların çocuklara televizyona çok yakın oturmamalarını söylemesi yaygındır – ve haklılar! Bunun nedeni, göz yorgunluğunun yakın mesafedeki nesnelere odaklanmak için gereken kas çabasından kaynaklanmasıdır. Uzaktaki nesnelere bakmanın göz yorgunluğu üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur. Monitörünüz için uygun bir mesafeye karar vermek kişisel tercihinize bağlıdır ve zamanla değişebilir.

İzleme Mesafelerinin Arkasındaki Bilim

İşteki uyumlanma ve yakınsama, nesneleri yakın mesafelerden görüntülerken iki ana işlevdir. Görüş mesafesi ne kadar kısaysa, uyumlanma ve yakınsama için harcanan kas gücü o kadar büyük olur. Uyum ve yakınsama çabasındaki bir artış, gözlerde artan baskıya neden olur. Daha fazla izleme mesafesi bu kas eforunu azaltacaktır ancak bilgisayar ekranınızda görüntülenen daha ince görüntülerin ve karakterlerin okunmasını zorlaştırabilir. Etkili ofis ergonomisi için doğru izleme mesafesini bulduğunuzu, gözlerinizi zorlamadan ekranı kolayca okuyabildiğinizde anlayacaksınız.

Dennis Ankrum’ın Görüş Mesafesinden: “Gözlerin, Uyumlanma Dinlenme Noktası (RPA) ve varsayılan Yakınsama Dinlenme Noktası (RPV) olarak adlandırılan varsayılan bir uyum mesafesi vardır. RPA ve RPV’den daha büyük mesafelerde, uyumlanma veya yakınsamaya gerek yoktur.” Bu mesafelerin altında bir bilgisayar ekranına bakmak, önerilen göz “dinlenme molaları” verildiği sürece, ortalama bir insan için mutlaka zararlı değildir.

“75cm veya 30inç civarında RPA ve 80cm veya 32inç civarında RPV ölçümleri, ofis ergonomisi için uygun görüş mesafesinin ayarlanmasını basit bir işlem haline getirmektedir. 40 – 70cm veya 15 – 27inç izleme aralığı, bilgisayar kullanıcılarının çoğu için görsel olarak rahat bir aralıktır. Tavsiye edilen izleme mesafesinin, operatörün görüntüleri net bir şekilde göremediği durumlarda, daha kısa bir izleme mesafesini zorlamaktansa yazı tipi boyutunu artırmak daha iyidir.”

Monitor Ergonomics Features

Ofis ergonomisi için tasarlanmış bir monitör edinin. Bir dizi özellik, bir monitörün ihtiyaçlarınıza göre ayarlanmasını kolaylaştırır.

pivot

Pivot

döner

Döner

yükseklik ayarı

Yükseklik Ayarı

eğme

Eğme

Çalışma masası

Önemli görünmese de farenizin, klavyenizin ve monitörünüzün masanızın üzerindeki yönü, ofis ergonomi kurulumunuzun gerçekte ne kadar sağlıklı olduğunu etkileyebilir. En iyi ergonomik sonuçları sağlamak için fareniz ve klavyeniz, klavyeniz masanızın ortasında olacak şekilde birbirine yakın yerleştirilmelidir.

Bunun doğru bir şekilde yapılabilmesi için klavyenizin ortasının doğrudan vücudunuzun merkeziyle hizalandığından emin olun. Amaç, yazarken vücudunuzun herhangi bir tarafını fazla zorlamamak için bileklerinizi en doğal şekilde konumlandırmaktır. Genel bir kural olarak, klavye ve farenizin, dirseklerinizin 90 derece veya buna yakın bir açıda büküleceği bir yüksekliğe ayarlanması en iyisidir, böylece yazmak için bileklerinizi bükmezsiniz.

Hem ayarlanabilir bir koltuğunuz, hem de esnek bir şekilde ayarlayabileceğiniz bir monitörünüz olduğu sürece, masa kurulumunuzu çalışma ortamınıza doğru bir şekilde kolayca uyarlayabilmelisiniz.

Çalışma Masasının Yüksekliği

Aşağıdaki iş istasyonu grafiği, sağlıklı ofis ergonomisi için uygun sandalye, klavye ve monitör konumları hakkında iyi bir fikir sağlar.

sandalye

Ergonomik ofis koltukları yıllardır tartışılıyor. Herman Miller Aeron tarafından yapılanlar gibi sandalyeler, başarılı ancak pahalı ergonomik çözümlerin bir örneğidir. Herman Miller Aeron pahalı olmasına rağmen, birçok ofis malzemeleri mağazasında daha uygun fiyatlı ürünler kolayca bulunabilir.

Uygun ergonomik ofis koltuğu seçerken göz önünde bulundurulması gerekenler:

 • Rahat bir minder: Ofis sandalyenizde çok fazla zaman oturacağınız için, rahat bir minderli uygun ergonomik bir ofis koltuğu en iyi seçiminiz olacaktır. Nefes alabilen kumaşa sahip ergonomik bir ofis koltuğu ek faydalar sağlayabilir.
 • Kolçaklar: Kolçaklı bir ofis koltuğu, kullanılmadıklarında kollarınıza sağlıklı bir dinlenme yeri sağlayabilir. Omuzlarınızı gevşetmek ve dirseklerinizi yaklaşık 90 derecelik bir açıyla bükmek sağlıklı bir dinlenme pozisyonudur.
 • Ayarlanabilir koltuk yüksekliği: Herkesin vücudu farklı olduğundan, koltuğunuzun yüksekliğini boyunuza göre ayarlayabilmek önemlidir. Yüksekliği ayarlanabilir bir ofis koltuğu bulduğunuzda, uyluklarınız yere paralel ve ayaklarınız düz olacak şekilde oturmayı hedefleyin. Kollarınız, klavyenizin ve farenizin olacağı masanızla aynı yükseklikte oturmalıdır.
 • Ayarlanabilir sırtlık: Ayarlanabilir sırtlıklı bir ofis koltuğu bir zorunluluktur. Genel olarak konuşursak, sandalyenizi öne doğru eğmek, doğru duruşu kullanmanıza ve eğilme olasılığınızı azaltmanıza olanak tanır.
 • Bel desteği: Bel desteği, ofis koltuğunuz tarafından sağlanan sırt desteğini ifade eder. İnsan omurgasının arkaları hafif içe doğru eğimlidir, yani sandalyenizin arkası sırtınızın doğal eğrisini takip etmelidir. Bu eğri, belinizi hafifçe öne doğru iterek duruşu destekleyecektir.
 • Dönme ve hareket etme yeteneği: Esasen hareket edebilen ve dönebilen bir ofis koltuğu istemelisiniz. Masanızdaki eşyalara uzanmak vücudunuzu zorlayabilir. Bu alanları daha kolay erişilebilir hale getirmek, zedelenme tehdidini azaltmanın ve rahat bir ofis ergonomisi düzeni oluşturmanın anahtarıdır.

Son olarak, ofisinizdeki eşyaları kullanım sıklığına göre düzenlemeye çalışın. Mümkünse en sık kullandığınız eşyaları kolunuzun ulaşabileceği bir yere koyun. Daha az kullanılan öğeler, çalışma alanınızı karıştırmamak ve olası yaralanmalara yol açmamak için daha uzakta tutulabilir.

Bu basit ipuçlarıyla artık sağlıklı, rahat bir ofis ergonomisi kurulumu oluşturma yolundasınız. Basit görünebilirler ancak ofisteki rahatınız için dünyalar kadar fark yaratacaklar.

Ev ofisinizin ergonomisini geliştirmek istiyorsanız, En İyi Ev Ofis Monitörü: En İyi Kılavuz‘u bir araya getirdik. Veya ortak bir ofis alanında çalışıyorsanız, modern teknoloji aracılığıyla üretkenliği artırmanın kapsamlı yolları için işyeri çözümleri sayfamızı ziyaret edin.