ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > Eğitim için Projeksiyon Cihazı Satın Alırken Nelere Bakmalı?

Eğitim için Projeksiyon Cihazı Satın Alırken Nelere Bakmalı?

Eğitim için projeksiyon cihazı satın almak zorlu bir iştir. Boyut, alan ve aydınlatma dahil olmak üzere projeksiyon cihazı kullanmak istediğiniz ortamı aklınızda bulundurmanız gerekir. Ayrıca ihtiyaçlarınıza en uygun cihazı bulabilmeniz için mevcut çeşitli özellikleri de bilmeniz gerekir. Bu derin makalede her ikisine de giriyoruz. Ve yaygın projeksiyon cihazı özelliklerine yönelik kullanışlı kılavuzumuzu kaçırmak istemeyeceksiniz. Eğitim için bir projeksiyon cihazı satın alma hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Sınıflarınız veya amfiniz için bir projeksiyon cihazı mı düşünüyorsunuz? Bu akıllıca bir hareket. Bu kullanışlı teknolojinin, eğitimcilerin içerik sunmalarına yardımcı olma konusunda uzun bir geçmişi bulunuyor. Öğretmenler, öğrencilere ilgi çekici içerik sunabilmek amacıyla bir yüzyıldan uzun süredir projeksiyon sistemlerini kullanıyor.

Bugün, görüntü kalitesi her zamankinden daha iyi. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda eğitim için projeksiyon cihazı seçeneği var. Eğitimcilerin, yöneticilerin ve BT personelinin ihtiyaçlarını karşılamak her zamankinden daha kolay. Ancak seçim yapmak göz korkutucu olabilir. Temel teknolojileri ve özellikleri anlamak, en uygun eğitim için projeksiyon cihazını bulmanıza yardımcı olabilir.

İlk olarak, ihtiyaçlarınızı ve kurulum koşullarınızı değerlendirmek için zaman ayırmak, memnun kalacağınız eğitim için projeksiyon cihazı türü seçmenize yardımcı olacaktır. Sınıf büyüklüğünü ve öğrenci sayısını göz önünde bulundurun. Aydınlatma koşullarını ve ortam ışığını kontrol etme yeteneğini değerlendirin.

Öğrenci ihtiyaçları da rol oynar. Bu, görüntülemeyi planladığınız içerik türünü, etkileşim hedeflerinizi ve dikkat dağıtıcı gölge ve parlamalardan kaçınmak isteyip istemediğinizi içerir.

Eğitim için projeksiyon cihazlarında bu ihtiyaçların her birine hitap eden belirli özellikler vardır. Ultra kısa mesafeli projeksiyon cihazları gölgeleri en aza indirmek için en iyisini yapar. Ağ projektörleri, zamandan tasarruf sağlayan merkezi kontrol sağlar. İnteraktif projeksiyon, ek işbirliği sağlar. Tabii ki, bu kategoriler arasında çok fazla örtüşme bulunur. Örneğin, interaktif projeksiyon cihazlarının çoğu ağ oluşturma özelliklerine sahiptir ve kısa veya ultra kısa mesafeli modellerde bulunur.

Diğer bazı önemli özellikleri de dikkate almak isteyebilirsiniz. Bunlar, eğitim için projeksiyon cihazının ürettiği sonuçların kalitesini etkiler. Şunları içermektedirler:

 • Projeksiyon teknolojisi
 • Işık kaynağı
 • Renk işleme teknolojisi
 • Çözünürlük
 • Kontrast oranı
 • Parlaklık
 • En boy oranı
 • Ses yetenekleri

Son olarak, bağlantıyı değerlendirmek isteyeceksiniz. Ayrıca kurulum ve kullanım kolaylığını artıran özellikleri de arayın. Aşağıda, eğitim için projeksiyon cihazları için bu temel kategorilerin ve özelliklerin her birine bakacağız. İlk olarak, projeksiyonun neden ideal bir eğitim görüntüleme çözümü olduğuna bakacağız.

Projeksiyonun Avantajları

Sınıf projeksiyon cihazları, büyük ekranlı cihazlardan çok daha uzun süredir kullanılmaktadır. Eğitim için TV benzeri ekranların kullanımı ise yeni bir trend. Bunun nedeni büyük ölçüde daha fazla kullanılabilirlik ve düşük maliyettir. Projeksiyon cihazları ve büyük ekranlar kullanışlı teknolojilerdir. Her ikisi de etkili bir sınıf izleme deneyimi sunabilir. Her birinin farklı özellikleri ve faydaları vardır. Daha az bakım ve maliyet, interaktif düz panel ekranların ana avantajlarıdır. Bunun nedeni, geleneksel ampul tabanlı projeksiyon cihazlarında kullanılan ampullerden ve filtrelerden yoksun olmalarıdır.

Ancak projeksiyon cihazları, dijital ekranların sağlayamayacağı birçok avantaj sunar. Projeksiyon cihazlarının eğitim ortamlarına sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Görüntü boyutu. Projeksiyon cihazları gerçekten büyük görüntüler sağlayabilir. Düz ekranların boyutundan çok daha büyük. Birçok projeksiyon cihazı, çapraz olarak 300 inç’e kadar bir HD görüntüyü yansıtabilir. Dijital ekranlar, karşılaştırmalı olarak, sabit bir ekran boyutuna sahiptir.
 • Görüş açısı. LED ekranlar, doğrudan önlerinde oturan öğrenciler için harika görünür. Ancak farklı açıyla oturanlar için görüntü tehlikeye girebilir. Yansıtılan görüntüler ise, görüş açısından bağımsız olarak gerçek kalır.
 • Yerden tasarruf. Kağıt inceliğinde projektör ekranları ve tavana monte projeksiyon cihazı, büyük bir ekran görüntüsünden daha az yer kaplar. Ayrıca, projeksiyon ekranları kolayca geri çekilebilir ve gözden kaybolmalarını istediğinizde saklanabilir.
 • Çok Dayanıklıdır. Büyük ekranlar ve bir çocuk sınıfı genellikle akıllıca bir karışım değildir. Bu dijital ekranlar TV’niz gibidir. Hasar oluşabilir. Geri çekilebilir ekranlar ve tavana monte projeksiyon cihazları ise oda başka amaçlar için kullanıldığında ekipmanın zarar görmesini engeller.
 • Daha az göz yorgunluğu. Düz ekran görüntüler, gözler için daha zor olabilir. Bunun nedeni, genellikle yansıtılan görüntülerden daha küçük ve daha parlak olmalarıdır. Yansıtılan görüntüler daha büyüktür. Bu nedenle, görsel alanın daha büyük bir yüzdesini doldururlar. Bu nitelikler göz yorgunluğunu ve genel yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir.

Sınıflar için Eğitim Projeksiyon Cihazları

Sunulacak bu kadar çok avantajla, projeksiyon teknolojisinin gelişmesi şaşırtıcı değil. Meslekler, endüstriler ve ev kullanımları yelpazesinde popülerdirler. Günümüz eğitim için projeksiyon cihazları pek çok farklı stil içermektedir. Küçük, ultra hafif taşınabilir modeller mevcuttur. Oditoryumlarda kullanım için ultra üst düzey cihazlar. Ve arada kalan her şey. Sınıflar için bu alan daraltılabilir. Bu ortamın ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle üç projektör cihazı kategorisi kullanılır:

Ağ Uyumlu Eğitim Projeksiyon Cihazı Çözümleri

Ağa hazır projeksiyon çözümleri, okulların zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlar. Bu yüzden birçok okul bölgesi ve yüksek eğitim kampüsleri tarafından kullanılırlar. Ağ projeksiyon cihazları bir yerel alan ağına (LAN) bağlanır. Bağlantı kablolu veya kablosuz olabilir. Ağ bağlantılı eğitim projektörleri her büyüklükteki okula, bölgeye veya kampüse kurulabilir, ardından uzaktan çalıştırılabilir ve izlenebilir. Bu, birden çok konumda birden çok projeksiyon cihazını yönetmenin zaman ve maliyet yükünü azaltır. Sonuç, iyileştirilmiş genel projektör toplam sahip olma maliyeti (TCO) ve öğrenme hedeflerini desteklemek için daha fazla projeksiyon cihazı kullanılabilirliğidir.

Ağ bağlantılı projeksiyon cihazları, öğretim seçeneklerini genişletir. Eğitimciler, ağ erişimi olan herhangi bir konumdan bir veya daha fazla projeksiyon cihazına içerik gönderebilir. Tek bir lise veya üstü öğretim görevlisi aynı ders materyalini, aynı anda birkaç sınıfa veya oditoryuma iletebilir. İlkokullarda, birden fazla sınıftaki öğrenciler sanal alan gezilerini, yazar konuşmalarını veya diğer içerikleri aynı anda görüntüleyebilir. Öğrenme fırsatlarını maliyet etkin bir şekilde genişletme olanakları sınırsızdır.

Uzaktan ağ yönetimi, BT’ye zaman kazandırır. Personel, tüm kampüs veya sınıf projeksiyon cihazlarını tek bir bilgisayardan izleyebilir ve kontrol edebilir. Rutin bakım, her projektörle fiziksel temasa gerek kalmadan gerçekleştirilebilir. Gerçek zamanlı e-posta uyarıları, bakım güncellemeleri sağlar. Otomatik değişiklikler, güç durumu ve lamba ömründen ünite varlığına ve uyarılara kadar her şeyi içerir. Birçok uzaktan işlem, hızlı yanıt sağlar. Bu önleyici eylemler, arıza süresini en aza indirir – ki bu da öğrenme için büyük bir artı puandır.

Kısa ve Ultra Kısa Mesafeli Eğitim Projeksiyon Cihazı Çözümleri

Eğitim için bir projeksiyon cihazı çözümü seçerken sınıf boyutu, alan kısıtlamaları ve istenen görüntü boyutunun dikkate alınması önemlidir. İşte nedeni: Herhangi bir projeksiyon cihazı, ekrandan ne kadar uzaksa, yansıtabileceği görüntü o kadar büyük olur. Ancak, aynı boyuttaki görüntüyü yansıtmak için cihazın ekrandan uzak olması gereken mesafe değişir. Bu farka projeksiyon cihazının “atım oranı” denir.

Atım oranı, kullanılan lens tipine göre ve aşağıdaki denklem ile belirlenir. Lensin ekrandan mesafesinin (D), yansıtılan görüntünün genişliğine (W) bölümü. D/W = projeksiyon oranı.

Projeksiyon cihazları normal, kısa ve ultra kısa mesafeli olarak sınıflandırılır. Örneğin, bir sınıfın 80” ekranı varsa, standart atımlı projeksiyon cihazının ekrandan en az 7-8 fit uzakta olması gerekir. Kısa mesafeli bir projeksiyon cihazının 3-3,5 fit uzakta olması gerekir. Ve ultra kısa mesafeli bir projeksiyon cihazı, ekrana 2-2,5 fit kadar yakın olabilir. Genelde normal atım oranı 1.1 ve üzeridir. Kısa mesafeli projeksiyon cihazlarının oranı 0,6 ila 0,8 arasındadır. Ultra kısa atım oranları 0,5’ten daha azdır.

Birçok sınıfta, standart bir yansıtmalı projeksiyon cihazıyla makul boyutta bir görüntüyü yansıtmak zor olabilir. Daha küçük sınıflarda, ekrana yakın yerleştirilmesi gerekir. Sonuç, tüm öğrencilerin görmesi zor, küçük bir yansıtılan görüntü boyutu olacaktır. Ek olarak, projesiyon cihazlarını doğrudan izleyicinin üzerinde monte etmek genellikle yasaktır. Yine, öğrencilerin üzerinde olmaktan kaçınmak için cihazın ekrana yakın monte edilmesi gerekebilir. Daha büyük sınıflarda bile standart yansıtmalı projektörler sorunlu olabilir. Öğrencilerin arkasında bulundukları için dikkat dağıtıcı ışıklar ve gölgeler oluşturabilirler.

Bu kısıtlamalar ve endişeler nedeniyle, daha kısa atım mesafesine sahip eğitim projeksiyon cihazları, sınıflar için ideal bir çözümdür. Kısa mesafeli cihazlar, projeksiyon mesafesini yarıdan fazla azaltır. Yüksek kaliteli kısa mesafeli lense sahip projeksiyon cihazları, küçük alanlarda bile çarpıcı, büyük ekran sonuçları sağlar. Ayrıca, kısa mesafeli lensler, yansıtılan görüntüdeki gölgelenmeyi azaltır. Öğrencileri göz kamaştırıcı ışıkların dikkat dağınıklığından kurtarırlar.

Ultra kısa mesafeli projeksiyon cihazları, kısa mesafeli olanların avantajlarına katkıda bulunur. Ultra yakın kurulum, gölgeleri, parlamayı, sıcak noktaları ve yansımayı ortadan kaldırır. Bu avantajlar, son derece uzmanlaşmış bir lens tarafından sağlanır. 2010 yılına kadar, bu lensler çoğu okul için uygun maliyetliydi. Teknoloji o zamandan beri okul sistemlerinde çok daha yaygın hale gelmiştir.

İnteraktif Eğitim Projeksiyon Cihazı Çözümleri

İnteraktif teknoloji, en hızlı büyüyen Eğitim Teknolojisi kategorilerinden biridir. Çok sayıda çalışma, öğrenci katılımının ve öğrenme sonuçlarının, interaktif teknoloji kullanıldığında geliştiğini göstermiştir. İnteraktif dijital tahta (IWB) bu teknolojilerin en bilinenidir. Son zamanlarda, interaktif dokunmatik ekranlar ilgi görüyor. İnteraktif projeksiyon cihazları ise 2009 yılında lanse edildi.

İnteraktif eğitim projeksiyon cihazları, daha önce yalnızca interaktif düz panellerde (IFP) bulunan teknolojiyi kullanır. Bu projeksiyon cihazlarıyla herhangi bir düz yüzey interaktif hale gelebilir. Kullanıcılar, interaktif kalemlerle yansıtılan görüntüye yazabilir, çizebilir ve açıklama ekleyebilir. Üreticiye göre değişen interaktif yazılım, birden fazla kullanıcının aynı anda etkileşime girmesini sağlar. Diğer özellikler, arka plan şablonlarını ve kopyalama kaydetme özelliklerini içerebilir. İçeriği vurgulamak için bir açık perde veya spot ışığı sunulabilir. İnteraktif kalemler genellikle dosyaları kolayca sürüklemek veya açmak için kablosuz fare olarak da kullanılabilir.

İnteraktif eğitim projeksiyon cihazı çözümleri, geleneksel IWB’lere göre bazı avantajlar sunar. Bunların en basiti, uygulama için daha düşük bir başlangıç maliyetidir. Diğer bir fayda da, mevcut birçok IWB sistemiyle kolayca entegre olma yeteneğidir. Bu, daha gelişmiş yeteneklere yükseltmenin uygun maliyetli bir yolunu sunar.

Bir Eğitim Projeksiyon Cihazı Seçme: Teknik ve Genel Özellikler

Birkaç ek özellik, bir eğitim projeksiyon cihazının genel resim kalitesini etkiler. Bu, interaktif, kısa mesafeli ve ağ projektörleri için geçerlidir.

eğitim-projeksiyon-cihazı

Projeksiyon Teknolojisi

Çoğu eğitim projeksiyon cihazı DLP veya LCD teknolojisine dayanmaktadır. Dijital ışık işleme (DLP), her tür uygulama için en çok kullanılan projeksiyon teknolojisidir. Bu ileri teknolojiyi dijital sinemalarda kullanılanlar gibi en temel projeksiyon cihazlarından, en gelişmişlerine kadar içerir.

Işık Kaynağı

Tüm projeksiyon cihazları, yansıtılan görüntüler oluşturmak için bir tür ışık kaynağı kullanır. Üç seçenek vardır: LED’ler, lambalar ve lazerler.

LEDler, son derece taşınabilir olacak şekilde tasarlanmış küçük modeller olan pico projeksiyon cihazlarında kullanılır. Birçoğu o kadar küçüktür ki bir cebe veya çantaya sığabilir. Kaynakları sınıflar arasında genişletmenin harika bir yolu olabilirler. LED ışık kaynakları çevre dostudur. Geleneksel ampullerden daha az güç tüketirler ve daha az ısı üretirler. Ayrıca daha kolay imha edilirler ve daha az tehlikeli atık olma amacıyla cıva içermezler. LEDler bir tel içermediğinden, geleneksel ampullerden önemli ölçüde daha uzun ömürlüdür. Hızlı bir başlangıç için anında açılırlar – ki bu harika sınıf projeksiyon cihazı olmalarının bir başka nedenidir. LED projeksiyon cihazları ayrıca lamba tabanlı olanlara göre daha serin ve daha sessiz çalışır. Olumsuz tarafı, LED tabanlı projeksiyon cihazları tipik olarak diğer ışık kaynakları tarafından çalıştırılanlar kadar parlak değildir. Bu, bazı uygulamalarda kullanımlarını sınırlayabilir. Ömrü açısından, LED tabanlı eğitim projeksiyon cihazları, 30.000 saatin üzerinde çalışma ömrü ile üstündür.

Lamba tabanlı eğitim projeksiyon cihazları en uzun süredir piyasadadır ve en ucuz seçenektir. Bu nedenle, daha düşük kullanımlı uygulamalar için uygun maliyetli olabilirler. Yaygın ve popüler sınıf projektörleridir. Ancak sık kullanım için ampulleri değiştirme ve filtreleri temizleme ihtiyacı, toplam sahip olma maliyetlerini artırır. Lambanın değiştirilmesi aynı zamanda arıza süresine neden olabilir ve bir ampul beklenmedik bir şekilde patladığında dersi kesintiye uğratır. Lamba parlaklığı ve rengi solmaya eğilimlidir. Ancak bunun etkisi genellikle minimum düzeydedir. Zamanla olduğu için genellikle fark edilmez. Lamba tabanlı projeksiyon cihazlarının ömrü, tipik olarak 10.000 saat olan LED veya lazer tabanlı projektörlerden daha kısadır. Geleneksel ampuller de en az çevre dostu seçenektir. Cıva içerirler ve zararı en aza indirmek için uygun şekilde imha edilmesini gerektirirler.

Lazer, projeksiyon ışık kaynağı teknolojisindeki en son şeydir. Çeşitli avantajlar sunar. Lazer ışık kaynaklarına sahip eğitim projeksiyon cihazlarının ön maliyeti daha yüksektir. Ancak zaman geçtikçe oldukça uygun maliyetli olabilirler. Bu, daha uzun ömürleri ve daha düşük bakım ihtiyaçları sayesindedir. Lazer projektörler, 20.000 saatlik kullanım ömürleri boyunca sabit kalan hassas renk ve yüksek parlaklık seviyeleri sunar. Eğitim için bir başka yararlı özellik de anında açma/kapama özelliğidir. Lamba tabanlı projektörlerin aksine, lazerlerin ısınma süresine ihtiyacı yoktur. Bu, verimliliği artırır ve değerli sınıf zamanından tasarruf sağlar. Lazer, cıva içermeyen, çevre dostu bir seçenektir. Geleneksel lamba tabanlı projektörlerden daha az güç tüketir.

Renk İşleme Teknolojisi

Çoğu eğitim projeksiyon cihazı, renk performansını artırmak için bir tür teknoloji içerir. En çok bilinenlerden biri, Texas Instruments’ın BrlliantColor™ ürünüdür. Birçok projektör markasında kullanılmaktadır. Bazı üreticiler BrilliantColor avantajlarını genişletmek için özel teknoloji sunar. Buna ViewSonic SuperColor™ da dahildir. Bu benzersiz renk çarkı tasarımı, daha yüksek parlaklık ve daha geniş bir gerçekçi renk yelpazesi sunar. Sonuç, her türlü aydınlatma koşulunda sürükleyici bir izleme deneyimidir.*

Gelişmiş bir renk işleme teknolojisi aramanın faydaları arasında şunlar yer alır:

 • Hem aydınlık hem de karanlık ortamlarda tutarlı renk performansı
 • İleri renk çarkı tasarımı
 • Genişletilmiş renk skalası
 • Dinamik lamba kontrol özellikleri
 • Otomatik veya tek dokunuşla renk/parlaklık ayarları
 • Gelişmiş gri tonlama doğruluğu
 • Minimum parlaklık dalgalanmaları

Çözünürlük

Doğal çözünürlük, bir projeksiyon cihazının bir görüntü oluşturmak için sahip olduğu piksel sayısını ifade eder. Genellikle basitçe “çözünürlük” olarak kısaltılır. İlk sayı, her yatay satırdaki piksel sayısını temsil eder. İkincisi, her dikey sütundaki piksel sayısıdır. İkisinin çarpılması, projektörün görüntüleyebileceği toplam piksel sayısını verir. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla piksel olur.

Çözünürlük, bir görüntüyü görüntülemek için kullanılan nokta veya piksel sayısıdır. Daha yüksek çözünürlükler, görüntüyü oluşturmak için daha fazla piksel kullanılması anlamına gelir ve bu da daha net ve daha temiz bir görüntü sağlar. Ayrıntılı çizelgeler ve grafikler, metin ve yüksek çözünürlüklü video yansıtmak için yüksek çözünürlük önemlidir. Çözünürlük, 1920 x 1200 gibi bir sayı kombinasyonu ile gösterilir. Bu, ekranda görülen görüntüyü oluşturan toplam 2.304.000 noktaya eşit olan, dikey olarak 1200 nokta ile ekran boyunca yatay olarak 1920 nokta olduğunu gösterir.

Daha yüksek çözünürlüklü eğitim projeksiyon cihazları daha fazla ayrıntı gösterebilir. Daha yakın mesafeden daha net görüntüleme için, görünür pikselleşmeyi azaltır veya ortadan kaldırırlar. Ayrıca yüksek tanımlı kaynak içerikle daha uyumludurlar. Çoğunlukla, çözünürlük arttıkça maliyet de artar. Genel olarak, sınıf kullanımı için, tipik görüntüleme materyali için ultra yüksek çözünürlük gerekli değildir. İstisnalar, bilim, teknoloji veya matematik gibi yüksek ayrıntılı içeriğe sahip özel sınıfları içerebilir.

Maksimum Çözünürlük

İlgili bir özellik, bir projeksiyon cihazının “maksimum çözünürlüğü”dür. Doğal çözünürlük, görüntülenen toplam gerçek piksel sayısını ifade eder. Maksimum çözünürlüğün projektörün fiziksel ekranıyla hiçbir ilgisi yoktur. Bunun yerine maksimum çözünürlük, projeksiyon cihazının hangi içerik sinyali çözünürlüklerini görüntüleyebileceğini belirtir. İçerik birçok farklı sinyalde mevcuttur. Projektörler, belirli bir pazardaki popülerliklerine bağlı olarak bu sinyallerin bir kısmını tanıyacak ve işleyecek şekilde programlanmıştır. Maksimum çözünürlük, bir projektörün işlemek ve görüntülemek üzere programlandığı en yüksek sinyal çözünürlüğüdür.

Projeksiyon cihazları, doğal çözünürlüklerinden farklı olan sinyal çözünürlüklerini dönüştürebilir. Bunu yapmak için “ölçeklendirme” adı verilen bir süreç kullanırlar. Bir sinyal, projektörün doğal çözünürlüğünü aştığında, görüntü daha az piksele sıkıştırılır. Bir sinyalin çözünürlüğü doğaldan daha düşük olduğunda, projektörün tam çerçeve bir görüntü gösterebilmesi için sinyali genişletmesi gerekir. Kaynak malzeme ölçeklendiğinde, her zaman sinyal kalitesinde bir kayıp olacaktır. Bu, doğal çözünürlüğünde görüntülenen aynı malzemeye kıyasla biraz daha yumuşak bir görüntü ile sonuçlanır. Birçok sınıf kullanımı için bu nadiren fark edilir. Ancak bazı durumlarda sorunlu olabilir. Bunlar, ölçeklenmekten en çok zarar gören metin veya matematik içeriği gibi verilerin projeksiyonunu içerir.

Kaynak İçerik

Herhangi bir eğitim projeksiyon cihazının çözünürlük yeteneği, kaynak materyalin doğal çözünürlüğü ile sınırlıdır. Düşük kaliteli sinyaller, daha düşük kaliteli görüntülere neden olur. Bu, projektörün doğal çözünürlüğünden bağımsız olarak geçerlidir. Ekran ne kadar büyük olursa, bu o kadar belirgin olacaktır. En iyi görüntü kalitesini elde etmek için içeriğin çözünürlüğünü projektörün çözünürlüğüyle eşleştirin.

Neyse ki, video ölçekleme teknolojisi önemli ölçüde ilerlemiştir. Günümüzde ölçekleme, neredeyse yerel biçimde gösterilecekleri kadar net ve net görüntüler üretebilir. Veri içeriğini görüntülemek için projeksiyon cihazı-kaynak çözünürlüğünün eşleşmesi daha önemlidir.

Eğitim projeksiyon cihazları için en popüler çözünürlükler şunları içerir:

 • 800×600. Cazip fiyatı ve harika görüntüleri nedeniyle SVGA popüler bir çözünürlüktür. Temel sunumlar için iyi bir seçenektir. 60″ (veya daha küçük) bir ekranda PowerPoint slaytları iyi görünecektir. Basit veriler, çizelgeler ve videolar gibi diğer temel uygulamalar gibi. 4:3 en boy oranı. Fiyat aralığı 200$-450$.
 • 1024×768. Bu çözünürlük aynı zamanda XGA olarak da adlandırılır. Yerel DVD video ve 1080p Blu-ray içeriği için genellikle iyi görüntü kalitesi sunar. Ek olarak, 1080i HD yayın içeriği makul kalite için ölçeklenebilir. Görünür pikseller, ekrandan daha uzağa oturarak ortadan kaldırılabilir. Bu projeksiyon cihazları 4:3 en boy oranına sahiptir ve fiyatları yaklaşık 349 ile 649 dolar arasında değişmektedir.
 • 1280×800. Bu hibrit çözünürlük (WXGA), 720p HD videoyu doğal olarak görüntüleyebilir. Bu biçim, bilgisayar verileri, web sayfaları ve bilgisayar tabanlı veri sinyallerinden gelen videolar için net ve keskin görüntüleme sağlar. Denge 16:10 en boy oranıdır. Standart en boy oranı 16:9’dur. WXGA ile 16:9 video içeriği, yansıtılan görüntünün üstünde ve altında siyah çubuklarla görüntülenir. Ancak 16:10 giderek yaygınlaşmaktadır. Artık birçok dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon için standart hale gelmiştir. WXGA projektörlerin fiyatları 379$ ile 699$ arasında değişmektedir.
 • 1920×1080. Full HD olarak da adlandırılan bu çözünürlük, yüksek bir toplam piksel sayısı sunar. 1080p olarak da adlandırılan Full HD, keskin ve ayrıntılı görüntüler sunar. Full HD eğitim projektörleri, yüksek tanımlı içerik kaynaklarıyla mükemmel bir uyum sağlar. Blu-ray disk oynatıcılardan gelen HDTV 1080i sinyalleri ve 1080i ve 1080p sinyalleriyle uyumlu olan 1080p, bu biçimlerde ölçeklendirmeye ihtiyaç duymaz. Sınıf ve ev sineması 1080p projektörlerin fiyatları 499 ila 849 dolar arasında değişmektedir. Bundan daha yüksek fiyatlı Full HD 1080p projektörler, ticari kullanımı destekleyen özellikler içerir.
 • 1920×1200. Göreceli olarak yeni gelen WUXGA çözünürlüğü, 1080p’nin geniş ekran versiyonudur. Yansıtılan görüntüye ek pikseller ve daha fazla genişlik sağlayan 16:10 en boy oranına sahiptir. Üst düzey dizüstü bilgisayarlar ve PC’ler için standart haline geliyor. WUXGA daha yüksek parlaklık sunar ve üst düzey ve oditoryum kurulumları için idealdir. Eklenen pikseller, bu eğitim projektörlerini web sayfaları, sunumlar, elektronik tablo verileri ve tasarım yazılımı gibi ayrıntılı kaynak içerik için mükemmel bir uyum haline getirir. Bu, onu özel öğretim ortamları için iyi bir seçenek haline getirir. WUXGA projektör fiyatları yaklaşık 849 dolar civarındadır.
 • 3840×2160. Bu, TV’lerdeki popülerliğine aşina olan 4K ultra yüksek çözünürlüklü (UHD) çözünürlüktür. 4K eğitim projektörleri, parlak, son derece ayrıntılı görüntüler sunar. Konferans salonları için idealdirler. Ultra-HD, hassas ayrıntı gerektiren özel konular için de mükemmel bir seçimdir. Fiyatlar 999$ – 2.199$ arasında değişmektedir.

Kontrast Oranı

Kontrast oranı, bir görüntünün beyaz ve siyah bileşenleri arasındaki farktır. Örneğin 1000:1 kontrast oranı, siyah seviyelerinin beyaz seviyelerinden 1000 kat daha koyu olacağı anlamına gelir. Kontrast oranı ne kadar büyük olursa, bir projektörün görüntüleyebileceği en parlak beyazlar ile en koyu siyahlar arasındaki fark o kadar büyük olur.

Genel olarak, bir projeksiyon cihazının görüntü derinliği oluşturma yeteneği, kontrast oranıyla birlikte artar. Ev sineması projektörleri ve diğer üst düzey kullanımlar için önemli bir özelliktir. Tipik bir sınıfın ihtiyaçları için daha az kritiktir. Bunun nedeni, yüksek kontrast oranlarının faydalarının yalnızca yüksek ışık kontrollü alanlarda fark edilmesidir. Zifiri karanlık oditoryum veya tiyatro düşünün. Bu nedenle, yüksek kontrast oranlı bir eğitim projektörü, amfiler ve tiyatro alanları için iyi bir seçim olacaktır. Ancak tipik bir çok kullanımlı sınıfta projektörler bir dereceye kadar ortam ışığıyla birlikte kullanılır. Bu ayarlar için, tatmin edici bir görsel deneyim sunmak için 4.000:1 – 10.000:1 kontrast oranları yeterlidir.

Parlaklık

Projektör parlaklığı ANSI lümen (veya basitçe lümen) cinsinden ölçülür. Parlaklık çıkışı 500 – 10.000 lümen arasında değişir. Daha da önemlisi, daha parlak her zaman daha iyi değildir. Birincisi, daha parlak, daha maliyetli demektir. Bir diğeri için, çoğu ortamın tatmin edici sonuçlar elde etmek için yüksek parlaklıkta bir eğitim projektörüne ihtiyacı yoktur. Parlaklık ihtiyaçlarınızı belirlemek için ortam aydınlatmanızı ve izleyici ile ekranın boyutunu göz önünde bulundurun.

Ortam Işığı

Ortam ışığı, ihtiyaçlarınıza en uygun eğitim projektörü parlaklığını belirlemede en kritik faktördür. Görüntüleme sırasında ne kadar fazla ışığa sahipseniz veya isterseniz, keskin ve net bir görüntü sağlamak için ihtiyacınız olan parlaklık o kadar yüksek olur.

Çoğu sınıf için eğitmenler projeksiyon sırasında orta düzeyde bir aydınlatma ister. Bu, oda çevresinde göz teması, etkileşim ve güvenli hareket sağlar. Bu durumlarda, 2.500-3.500 lümenlik bir orta aralık parlaklığı genellikle iyidir. Bu aralık, çeşitli aydınlatma koşullarında yansıtma esnekliği sunar. Ancak, oda her zaman karanlık olacaksa veya her zaman aydınlatılacaksa, parlaklık spektrumunun her iki ucunda bir projektör seçmek isteyeceksiniz. Çok fazla ortam ışığını yansıtacak kadar parlak bir projeksiyon cihazının, karanlık bir odada gözleri rahatsız edeceğini unutmayın. Tersine, çok fazla ortam ışığı olan bir odada düşük bir parlaklık seviyesi soluk görünecektir.

Seyirci sayısı/Ekran Boyutu

Yansıtılan görüntü ne kadar büyük olursa, herhangi bir projektörün algılanan parlaklığı o kadar düşük olur. Bunun nedeni ışığın daha geniş bir alana dağılmasıdır. Bir odada bulunacak tipik insan sayısı, eğitim projektörünüzü seçmek için iyi bir kılavuzdur. Rahat görüntüleme için en uygun yansıtılan görüntü boyutunu belirlemenize yardımcı olabilir. Genel bir kural olarak, odada ne kadar çok insan varsa, ideal ekran boyutu o kadar büyük olur. Tipik sınıf projeksiyon boyutu yaklaşık 60 ila 80 inç arasında değişir (çapraz olarak ölçülür). Tipik ortalama izleyici büyüklüğü 20-30 öğrencidir. Bu koşullar, 3.000-5.000 lümen aralığındaki projektörler için idealdir.

Konferans salonları ve oditoryum gibi daha büyük alanlar daha yüksek parlaklıktan yararlanır. Bu alanlar için 4.000 – 6.000 lümen sunan projeksiyon cihazı aramalısınız.

Projeksiyon cihazları, ANSI lümen çıkışına göre aşağıdaki gibi gruplandırılabilir:

 • 3.000 lümen altında. Bu eğitim projektörleri, düşük aydınlatmalı ortamlarda kullanılır. Ortam ışığını ortadan kaldırmak için sıkı bir şekilde kontrol edilen koşullar gerektirirler. Tiyatro veya benzeri mekanlar için uygun olabilirler. Ancak, genellikle çok amaçlı sınıf görüntüleme için kullanılmazlar.
 • 3.000 – 4.000 lümen arası. Orta sınıf eğitim projektörlerini temsil eden bunlar, sınıf kullanımı için tipik parlaklık seviyeleridir. Hafifçe karartılmış aydınlatma, en canlı görüntüleri üretecektir. Bununla birlikte, görüntü tam sınıf aydınlatması olacak şekilde hala görünür olacaktır.
 • 4.000 lümen ve üzeri. Bu parlaklık düzeyine sahip projektörler genellikle sınıflarda kullanılmaz. Büyük toplantı odaları, derslikler veya çok amaçlı odalar için uygun olabilirler. Yüksek parlaklıkta eğitim projektörleri, konferans salonları gibi geniş alanlar için idealdir. Bu parlaklık seviyesiyle, ışıkları kısmaya gerek yoktur. Kullanıcılar, standart oda aydınlatmasıyla daha büyük ekranlarda bile net ve net bir görüntü bekleyebilirler. Bu, daha büyük izleyici boyutlarıyla görüntüleme kolaylığı sağlar.

5.000 lümenden daha yüksek parlaklık derecesine sahip projektörler “yüksek parlak” olarak kabul edilir ve yüksek kaliteli ticari kullanım için tasarlanmıştır. Bu, bazı yüksek öğrenim ortamlarında kurulumu içerebilir.

En Boy Oranı

Bir projeksiyon cihazının en boy oranı, yansıtılan görüntünün kalitesini doğrudan etkilemez. Bununla birlikte, önemli bir özelliktir. Bunun nedeni, görüntünün şeklini ve ekranda kapladığı alanı belirlemesidir. En boy oranı, bir görüntünün genişliği ve yüksekliği arasındaki ilişkiyi tanımlar. Projeksiyon ekranlarını ve içerik kaynaklarını ve projektörleri tanımlamak için kullanılır. Örneğin, bir 16:9 projektör, projeksiyon ekranı veya içerik kaynağı, her 9 birim yükseklik için 16 birim genişliğe sahip olacaktır. Böylece dikdörtgen bir şekil elde edilir. 4:3 en boy oranına sahip projektörler, ekranlar ve içerik kaynakları, her 3 birim yükseklik için 4 birim genişliğe sahip olacaktır. Bu görüntüler bir kareye daha çok benzer.

Çözünürlükte olduğu gibi, projektörün en boy oranı, kaynak içeriğin en boy oranıyla eşleşmez. İdeal olarak, projektörün, projeksiyon yüzeyinin ve içerik kaynağının en boy oranı hizalanır. Bunlar eşleştiğinde görüntü ekranı tamamen kaplayacaktır. İçeriğin en boy oranı projektörünkiyle eşleşmediğinde ekranın bir kısmı kullanılmadan kalacaktır. Örneğin, 16:9’luk bir ekranda 4:3 içerik izlerken, ekranın üstünde ve altında veya yanlarında siyah çubuklar bulunur.

Günümüzde çoğu eğitim projeksiyon cihazı, popüler 16:9 en boy oranını sunar. Bu, bilgi işlem için tanıdık HDTV standardına ve Full HD 1080p masaüstü ekranlarına karşılık gelir. Ancak, başka birçok format mevcuttur. Bulut tabanlı içeriğin, filmlerin ve video içeriğinin en boy oranı değişiklik gösterir. Örneğin, HD olmayan TV için hazırlanmış TV programları ve videolar eski 4:3 formatında geliştirilmiştir. DVD’lerde sunulan içerik çok çeşitli biçimlerde gelir.

Video içeriği için evrensel bir standart yoktur. Bu nedenle, eğitim projektörünüzün en boy oranının her zaman öğretmenlerin görüntülemek istediği tüm içerikle eşleşmesi pek olası değildir. Neyse ki çoğu projeksiyon cihazı, görüntüleri ekranın tamamını veya çoğunu dolduracak şekilde ölçeklendirebilir. Ölçekleme, kaçınılmaz olarak bir miktar ayrıntı kaybına neden olur. Ancak, genellikle oldukça azdır ve video ve görüntüleri görüntülerken nadiren fark edilir. Büyük ölçüde metin tabanlı içeriğe dayanan müfredatlar için, projektör ve kaynak içerik en boy oranını eşleştirmek daha büyük önem taşır.

Dikkate Alınması Gereken Ek Özellikler

Bu temel özelliklerin ötesinde, bir eğitim projeksiyon cihazı kurmayı ve çalıştırmayı daha kolay ve daha verimli hale getiren bazı özellikler vardır. Aranacak şeyler arasında şunlar bulunur:

Ses

Hemen hemen tüm günümüz eğitim içeriği ve uygulamaları, mesajlarını geliştirmek için sese güveniyor. Ancak, her eğitim projeksiyon cihazı ses içermez. Bunu yapanlar, bir sınıfta duyması zor olan optimalin altında bir kalite sunabilir. Projeksiyon cihazı üreticileri, ses kalitesini belirtmek için yüksek watt seviyeleri belirtebilir. Tek başına watt, hoparlör performansının güvenilir bir ölçüsü olmadığı için bu yanıltıcı olabilir.

Mükemmel ses kalitesi ve yüksek kaliteli görüntüler sunan eğitim projeksiyon cihazları, bu özelliklerin her ikisi de göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve üretilmiştir. SonicExpert™ teknolojisine sahip ViewSonic projektörler gibi seçeneklere bakabilirsiniz. SonicExpert hoparlörler, kompakt bir projektör hoparlöründe daha yüksek ses ve gelişmiş ses kalitesi sunmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Bağlantı Seçenekleri

Eğitim projeksiyon cihazınızın en güncel kaynak içerik için bağlantıya sahip olmasını sağlamak için bir HDMI bağlantı noktası şarttır. Çift HDMI girişi, daha az kablolama endişesiyle kolay kurulum ve kurulum için esneklik sağlar. Bu girişler, iki HDMI etkin video kaynağının aynı anda bağlanmasına izin verir. Dijital kameralar, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, uydu kutuları ve Blu-ray/DVD oynatıcılar gibi cihazlar. Çift HDMI girişli projektörler, girişler arasında geçiş yapmak için harcanan zamanı en aza indirir.

Çoğu eğitim projeksiyon cihazı, bir bilgisayar için minimum bir VGA (analog) konektörü ve video ekipmanı için bir kompozit video konektörü sunar. Bilgisayarınızda dijital bir çıkış (tipik olarak HDMI) varsa, projeksiyon cihazınızda da dijital bir bağlantı olmasını isteyebilirsiniz. Bu, zayıf sinyal senkronizasyonunun neden olduğu titreyen pikseller gibi herhangi bir sorun olasılığını ortadan kaldıracaktır. Video kaynakları için HDMI, tercih edilen bağlantı seçeneğidir (video ekipmanınızın HDMI konektörleri olduğu varsayılarak). Bazı projektörlerde Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı özellikli HDMI bağlantı noktaları bulunur. MHL özellikli bağlantı noktaları, Android cihazlardan projeksiyon yapmanıza ve bazı durumlarda onları şarj etmenize olanak tanır.

USB Güç Bağlantı Noktası

USB güç bağlantı noktasına sahip eğitim projeksiyon cihazları, öğretmenlerin multimedya içeriği akışı için Google Chromecast™ gibi kablosuz HDMI donglelarını kullanmalarına olanak tanır. Bu, mobil cihazlarından sonsuz bir malzeme dizisi sunmalarını sağlar. Ayrıca, daha fazla sınıf katılımı ve öğrencilerle etkileşim için odanın içinde dolaşırken bunu yapmalarına da olanak tanır. Aranacak ek özellikler arasında entegre bir dongle bölmesi bulunur. Bu, medya donglelarını güvenli ve gözden uzak tutarak kablosuz akışı kolaylaştırır.

Taşınabilirlik

Kaynakları sınıflar arasında paylaşmanız mı gerekiyor? Kampüs genelinde birkaç yerde ders vermek mi istiyorsunuz? Hafif taşınabilirlik için tasarlanmış eğitim projeksiyon cihazlarına bakın. LED ile çalışan projektörler idealdir ve genellikle bir kilonun altındadır. Kolaylık ve seçenekler ekleyen özellikleri arayın. Yüksek kaliteli Bluetooth hoparlörler, odayı dolduran bir ses oluşturur. Akıllı TV özellikleri, Kahn Academy, TED-Ed içeriği ve çok daha fazlasını yayınlamayı kolaylaştırır. Başka bir örnek, ViewSonic’in yerleşik Akıllı Standıdır. 360 derece dönüş sağlayan Akıllı Stand, kurulumu hızlı ve kolay hale getirir. Daha da iyisi, pil ömrünü korumak için otomatik açma-kapama özelliğine sahip koruyucu bir lens kapağı görevi görür.

3D Blu-ray Ready

Sınıfta hala nispeten nadir olmakla birlikte, özel ders içeriğini geliştirmek için 3D kullanılabilir. En son HDMI teknolojisine sahip eğitim projeksiyon cihazları, en iyi 3D sonuçları sağlar. HDMI ile bozulma olmadan en yüksek görüntü ve ses kalitesini elde edersiniz. Ayrıca 3B görüntüleri doğrudan 3B Blu-ray oynatıcılardan görüntüleyebilirsiniz.

Uzaktan Kumanda Özellikleri

Eğitim projeksiyon cihazınızda parlaklığı ve diğer ayarları önceden ayarlamanıza olanak tanıyan tek düğmeli kontroller gibi seçeneklere bakın. İçeriği duraklattığınızda ekran parlaklığını azaltan tek düğmeli kontroller, güç tüketimini azaltır ve projektör lambalarının ömrünü uzatır. Projektör boştayken otomatik karartma özelliği de bu konularda yardımcı olur. Her ikisi de çevre ve bütçeniz için iyi olan enerji ve maliyet tasarrufu sağlayan geliştirmelerdir.

Kullanım Kolaylığı Ekstralar

Akıllı tasarım özellikleri, eğitim projeksiyon cihazınızı kullanmayı ve bakımını daha kolay ve daha keyifli hale getirebilir. Kablo yönetim başlıkları, kablo dağınıklığını ve takılma tehlikelerini azaltır. Kolay erişimli lamba kapıları zamandan tasarruf sağlar, hayal kırıklığını azaltır, bakım verimliliğini artırır.

Uzun Lamba Ömrü

Lamba ömrü ne kadar uzun olursa, projektörün TCO’su o kadar düşük olur. Bu, yoğun kullanımlı bir sınıf ortamında önemli bir faktör olabilir.

Sonuç

Eğitim projeksiyon cihazları, sınıfta multimedya içeriğini kolayca görüntülemesi için uygun maliyetli bir yol sağlar. Yüksek öğrenim ve daha geniş alanlar için de ideal olan bir dizi yetenek sunarlar. Dayanıklılık, yerden tasarruf ve geniş açılı görüntüleme, eğitim projeksiyon cihazlarının sağladığı avantajlar arasındadır. Günümüzün eğitim projeksiyon cihazlarının çoğu, filtresiz tasarım ve daha da büyük bir TCO avantajı için daha uzun lamba ömrü sunar. Bu, okulların teknoloji bütçelerini genişletmelerini etkin bir şekilde sağlayabilir. Oda gereksinimlerinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve yukarıda özetlenen özellikler, okulunuzun ihtiyaçlarını ve devam eden öğrenci başarısını desteklemek için kalıcı performans ile iyi bir eğitim projektörü uyumu sağlamaya yardımcı olacaktır.

*Ofis/sınıf/ev aydınlatma koşullarındaki normal değişime dayalıdır.