ViewSonic Library > Eğlence > Ev Sinema > Akıllı Projeksiyon Cihazı Nedir? (Ve Neden Bir Tane İstemelisiniz)

Akıllı Projeksiyon Cihazı Nedir? (Ve Neden Bir Tane İstemelisiniz)

Peki akıllı projeksiyon cihazı nedir? Akıllı projeksiyon cihazı genellikle en son görüntüleme teknolojilerini akıllı entegre işlevsellik ile birleştiren taşınabilir bir cihazdır. En yeni nesil, sorunsuz bir görüntüleme deneyimi için mobil cihazlarınıza, ev ağınıza ve içerik hizmetlerinize bağlanacaktır. Doğru projeksiyon cihazının izleme deneyiminiz için neler yapabileceğine şaşıracaksınız. Akıllı projeksiyon cihazlarının neden yükselişte olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Veya yeni nesil akıllı projeksiyon cihazların bir örneği olarak ViewSonic X10-4K‘ya bir göz atın.

Akıllı projeksiyon cihazları, hayatınızı sayısız şekilde kolaylaştırır. Açık hava partileri için yeterince taşınabilirler. Doğrudan telefonunuzdan yayın yaparlar. Yeni teknoloji, zamanla kararmak yerine sürekli olarak parlak bir şekilde parlamalarını sağlar.

Akıllı projeksiyon cihazları, akıllı TV’nin yapabileceği her şeyi yapabilir, ancak çok daha büyük bir ekranda. Bu projeksiyon cihazları taşınabilir tasarımları, lambasız teknolojileri, sesle kontrol, uygulama entegrasyonu ve akış işlevleriyle tanımlanırlar.

Birçok projeksiyon cihazı “akıllı projektör” iddiasında bulunur. Ancak ‘akıllı’, yerleşik bir bilgisayara sahip olmaktan daha fazlasını ifade eder. Bu nedenle, akıllı bir projeksiyon cihazı satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek önemlidir. Nasıl kullanacağınızı düşünerek, doğru özellik karmasını elde edeceksiniz.

Taşınabilir Tasarım

Akıllı projeksiyon cihazları çok daha küçük form faktörleri elde edebilirler. En küçüğü yarım kilogram kadar hafiftir ve cebinize bile sığabilir. Ev eğlencesi projeksiyon cihazları çok daha büyüktür ancak yine de genellikle bir kulp aracılığıyla taşınabilir bir tasarım sunar.

Projeksiyon cihazınızı kullanacağınız durumları düşünün. Bu işleve uyan bir cihaz bulduğunuzdan emin olun. Akıllı projeksiyon cihazınızı taşıyacak mısınız? Cihazın taşınabilir bir tasarıma ne kadar iyi ulaşmış olduğunu düşünün. Taşıma kolu ile birlikte mi geliyor? Veya seyahate hazır bir kutu içine katlanabilir mi?

Akıllı-Projeksiyon-Cihazı-iF-Tasarom-Ödülü

Projeksiyon cihazınız sehpanızın üzerine oturacaksa, üzerinde “kısa atım” yazdığından emin olun. Dışarıda mı kullanmak istersiniz? İşi yapmak için yeterli lümene sahip olduğundan emin olun. Bir projeksiyon cihazını tam olarak nasıl kullanacağınızı bilmek, doğru olanı satın almada büyük bir fark yaratır.

Akıllı Projeksiyon Cihazı Avantajı: Taşınabilirlik

LED Işık Kaynağı

LED akıllı projeksiyon cihazları, en son DLP projektör teknolojisiyle birlikte gelir. Bu teknoloji çok daha uzun bir kullanım ömrü sağlar ve bu da onu çok daha iyi bir yatırım haline getirir.

Ampulle çalışan geleneksel projeksiyon cihazları zamanla söner. Akıllı projeksiyon cihazları ise parlak kalır. Artan renk doygunluğu ve parlaklık için kırmızı, yeşil ve çift mavi ışık kaynaklarını birleştiren ikinci nesil LED projeksiyon cihazları artık mevcuttur.

“Lambasız” aranacak şeydir. Bu, zamanla değiştirilmesi gereken ampullere artık güvenmeniz gerekmediği anlamına gelir. Ampuller zamanla kararır, LED ışık kaynakları ise ömürleri boyunca sürekli olarak parlar.

LED teknolojisi, projeksiyon cihazının kararma sorunlarını ortadan kaldırarak, akıllı projektörlerin 30.000 saate kadar parlak bir şekilde parlamasına olanak tanır. LED ışık kaynakları, ampul bazlı ışık kaynaklarından çok daha soğuk çalışır (daha az fan gürültüsü anlamına gelir).

Onlar aynı zamanda çevre dostudurlar. “Lamp Free”, cam ampul gerekmediği anlamına gelir, bu da cıva olmadığı anlamına gelir.

LED-Teknolojisi-Düşük-Fan-Gürültüsü-Demektir

Akıllı Projeksiyon Cihazı Avantajı: Sürekli parlak bir şekilde yanıyor

Çözünürlük

Akıllı projeksiyon cihazları, standart cihazlardan çok daha küçük form faktörlerine sahiptir. Bu, çözünürlüğü ilk seçilmesi gereken şey yapar. Projeksiyon cihazınızı nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz. Bu, hangi çözünürlüğe ihtiyacınız olacağını belirlemenize yardımcı olur. Kamp yapmaktan hoşlanan ve sadece kamp ateşinin yanında bir tür eğlence isteyenler için daha düşük bir çözünürlük işe yarar.

Akılıı bir projeksiyon cihazında 4K-Ultra-HD

Mini projeksiyon cihazları, çözünürlük konusunda en zor zamanları yaşıyor. Ancak, tüm akıllı projeksiyon cihazları zayıf çözünürlükten muzdarip değildir. 4K Smart LED projeksiyon cihazları artık piyasada. Tercih ettiğiniz kullanım ev eğlencesiyse, 4K çözünürlüğü seçmelisiniz. En üst düzey akıllı projeksiyon cihazları kendilerini “Gerçek 4K” projektörler olarak adlandıracak.

Bu, görüntünün yükseltilmiş teknoloji kullanmadığı anlamına gelir. Bunun yerine Gerçek 4K: UHD, doğal 3840×2160 ve 8,3 milyon piksel elde edersiniz. Akıllı projeksiyon cihazları, görüntü netliğinden ödün vermeden inç başına daha az maliyet (akıllı TV’ye kıyasla) sunar.

Akıllı Projeksiyon Cihazı Avantajı: Gerçek 4K çözünürlük

Lümen

Lümen, bir projeksiyon cihazının ışık çıkışını ölçer. Akıllı projeksiyon cihazları genellikle LED ışık kaynakları kullanır. Bu nedenle akıllı projeksiyon cihazları genellikle LED lümenlerinden bahsederler. ANSI lümenleri ve LED lümenleri arasındaki fark hakkında ekteki teknik incelemeye bakın.

Oda ne kadar parlaksa, o kadar fazla lümene ihtiyacınız olacaktır. Karanlık odalar daha az lümene ihtiyaç duyar ve diğer özelliklere (kontrast gibi) daha fazla odaklanmanızı sağlar. Özel ev sineması projeksiyon cihazları için ≥10.000:1 kontrast oranına bakmalısınız. Burada kontrast oranı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Akıllı Projeksiyon Cihazı Avantajı: Yüksek derecede doygun renkler daha iyi görüntü sağlar

Uygulama Mağazası

Projeksiyon cihazınız yalnızca üzerinde çalışan uygulamalar kadar akıllıdır. Bu nedenle, cihazınızda bir uygulama mağazasının etkinleştirilmesi mantıklıdır. Baktığınız projeksiyon cihazı, uygulama mağazası entegrasyonuyla mı geliyor?

Uygulamalarla çalışmak, sesli komutları etkinleştirmek ve film akışı yapmak için (hepsini aynı anda) yüksek işlemci, bellek ve depolama alanına sahip akıllı bir projeksiyon cihazı aramalısınız.

Çekirdek-İşlemcili-Akıllı-Projeksiyon-Cihazları

Eğlence yayını için ek cihazlara gerek olmadığı için akıllı projeksiyon cihazları akıllı seçimdir. Elbette ki çoğu cihazla kolay entegre olurlar.

Akıllı Projeksiyon Cihazı Avantajı: Entegre Uygulama Mağazası

Ses Kontrolü

Entegre bir Uygulama Mağazası’na sahip olmakla ilgili olarak, Ses Kontrolü de dikkate alınması gereken başka bir şeydir. Uzaktan kumandaya gerek kalmaz. Google veya Alexa’dan bunu yapmasını isteyerek projeksiyon cihazınızı açıp, kapatabilirsiniz.

Akıllı-Projeksiyon-Cihazlarında-Ses-Kontrolü-Bulunur

Akıllı Projeksiyon Cihazı Avantajı: Google Asistan ve Amazon Alexa ile Ses Kontrolü

Akıllı-Projeksiyon-Cihazları-için-Alexa-Ses-Komutları
https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=TGOz3OCmdrU

Yayın Akışı

Yayın akışı ile ilgileniyorsanız, doğrudan telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza bağlanan akıllı bir projeksiyon cihazı aramalısınız. Projeksiyon cihazı Wi-Fi veya Bluetooth’tan bahsediyorsa, şanslısınız demektir. İki cihaz arasındaki teknolojilerin bağlandığından emin olun. Bazı akıllı projeksiyon cihazları bunu bir adım öteye taşıyorlar: Akıllı telefonunuzu uzaktan kumandaya dönüştürmenize izin veriyorlar.

Cennet-Yayını

Akıllı Projeksiyon Cihazı Avantajı: Mobil cihazlarla kullanım kolaylığı

Kısa-Atım

Tavanınıza projektör takmak zorunda olduğunuz günler geride kaldı. Akıllı projeksiyon cihazları artık daha iyi seçenekler sunuyor. Doğrudan sehpanızdan yayın yapıyorsanız “kısa mesafe” önemlidir. “Ultra kısa mesafe”, projeksiyon cihazınızı yansıttığınız duvara yaslayarak yerleştirmenize olanak tanır.

Kısa-Mesafeli-Akıllı-Projeksiyon-Cihazı

Projeksiyon cihazınızı ekrandan tam olarak ne kadar uzağa yerleştirebileceğinizi bilmek önemlidir. Odanızın cihazınızın önerilen projeksiyon mesafesine uygun olduğundan emin olun.

Akıllı Projeksiyon Cihazı Avantajı: Tavanınıza monte etmenize gerek yok

Daha Fazla Akıllı Özellikler

Hangi akıllı projeksiyon cihazı özelliklerinin sizin için en önemli olduğuna karar verdikten sonra, karar vermenize yardımcı olacak daha fazla akıllı özellik vardır.

Otomatik Odaklama ve Otomatik Keystone

Otomatik Odaklama gerçekten akıllı bir özelliktir. Projeksiyon cihazınızın işi sizin için yapmasını sağlar. Küçük bir motor, keskinleştirilmiş bir görüntü için merceği döndürür. Otomatik Keystone, özellikle görüş açınız en uygun olduğunda harikadır. Yine, akıllı projeksiyon cihazları işi sizin yerinize yapabilir.

Akıllı-Projeksiyon-Cihazları-Otomotaik-Odaklama-_Otomatik-Keystone

Seçkin Hoparlörler

Çoğu akıllı projeksiyon cihazı sesten ödün vermek zorunda kalır. Tüm bileşenleri bu kadar küçük bir form faktörüne sığdırmanın tek yolu budur. Ev sinema sisteminize entegre edilmiş birinci sınıf bir ses sisteminiz yoksa, birinci sınıf hoparlörleri tercih edin. X10-4K sadece Harmon/Kardon® hoparlörlere sahiptir.

Harman-Kardon-Seçkin-Hoparlörler

Harika olan, sesi etkinleştirmek için bir film izliyor olmanıza bile gerek olmaması! Bluetooth kullanarak telefonunuzda mesajları dinleyebilir, Alexa ile konuşabilir veya Film Gecesini bir dans partisine dönüştürebilirsiniz.

Yükseklik Ayarı

Yükseklik için bazen sadece bir yığın dergi yeterli olur. Ancak etrafta bir yığın yoksa, yükseklik ayarlı bir standa sahip olmaktan gerçekten keyif alacaksınız. 130 dereceye kadar geniş açı sağlayan iki kademeli bir ayar standı aramalısınız.

Yükseklik-Ayar-Standı

Girişler ve Bağlantılar

Telefonunuzdan akış yapmıyorsanız, girişler ve bağlantılar önemlidir. HDMI 2.0 bağlantıları, 4K UHD içeriği için daha iyi destek sunar; USB-C bağlantıları, aynı anda ekranınızı yansıtırken telefonunuzu şarj etmenize olanak tanır. (Ana cihazın ekran yansıtma için USB-C üzerinden video aktarımını desteklediğinden emin olun.)

Akıllı-Bir-Projeksiyon-Cihazında-Girişler-ve-Bağlantılar

C Türü USB Yayın Akışı

Büyük ekranda bir şey izlemek varken neden akıllı telefondan izleyesiniz? Elbette, Wi-Fi kullanabilirsiniz. Ancak bazen bağlantınız çok yavaş olabilir. USB Type-C akışı, içeriği doğrudan telefonunuzdan oynatmanıza olanak tanır.

Tabii ki, bu yalnızca telefonunuz USB Type-C akışına izin veriyorsa çalışır. iPhone ve iPad kullanıcılarının Apple onaylı Lighting to HDMI kablo adaptörü satın almaları gerekir.

Ekran Yansıtma

Ekran Yansıtma, telefonunuzu anında büyük bir ekrana aktarabilmeniz anlamına gelir. Bu, telefonlarında zaten çok fazla içeriğe sahip olanlar için büyük bir gelişmedir.

5G Wi-Fi

Tüm akıllı projeksiyon cihazları, içeriği akıllı telefonunuzdan büyük projeksiyon ekranına yansıtmak için optimize edilmemiştir. Bu nedenle akıllı projeksiyon cihazınızın 5G Wi-Fi bandında çalıştığından emin olmanız önemlidir.

Akıllı-Projeksiyon-Cihazınızdan-Kablosuz-Olarak-Yayın-Akışı-Yapın

Göz Koruma

Doğrudan projektöre bakmanız önerilmez. Ancak, bazen kazara böyle şeyler olabilir. Bu yüzden göz koruması vardır. Dahili ultrasonik sensör ile akıllı projeksiyon cihazları, lense çok yaklaşan bir şey olduğunda kapanır.

Akıllı_Projeksiyon_Cihazı_Göz_Koruma

Çerçeve İnterpolasyonu

Bakacağınız son şey Frame Interpolation teknolojisidir. Bazen MEMC (Hareket Tahmini/Hareket Telafisi) olarak kısaltılan bu özellik, video işleme aşamasında hızla değişen görüntüleri yumuşatır.

Algılanan kare hızını artırmaya yardımcı olmak için gerçek kareler arasında ara kareler oluşturulur. Özellikle sporda değerli olan kare interpolasyonu, büyük ekranda en küçük ayrıntıları bile yakalamanıza olanak tanır.

Çerçeve-İnterpolasyonu-veya-Spor-için-MEMC-Teknolojisi