ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > Sınıfta Teknolojinin 5 Faydası

Sınıfta Teknolojinin 5 Faydası

Teknolojinin sınıfta birçok faydası vardır; bu yüzden bu kullanışlı olacak liste için en önemli beş tanesini seçtik. Artan katılımdan daha kapsayıcı ortamlara kadar, Eğitim Teknolojisinin doğru uygulanması, çok çeşitli öğrenme sonuçlarını iyileştirir. Ve elbette, en son teknolojiyi kullanmak, öğrencileri çeşitli şekillerde geleceğe hazırlamaya yardımcı olur.

Bu nedenle, sınıfta teknolojiye sağladığımız en önemli 5 avantajımızı okumaya devam edin.

Technology in the Classroom - 5 Advantages of Technology in the Classroom

Teknolojinin sınıfı dönüştürdüğünü ve muazzam faydalar sağladığını söylemek abartı olmaz. Oldukça kısa bir süre içinde iPadler, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi inanılmaz yenilikler, her yaştan öğrenci için yeni bir bilgi dünyasının kapılarını açtı. Bu heyecan verici yeni gerçekliğe uyum sağlamak, hem öğretmenler hem de öğrenciler için zor olabilir. Ancak onu benimseyenler için ise avantajlar neredeyse sınırsızdır.

Hiç gözden kaçırmak istemeyeceğimiz bir şeyle başlayarak, teknolojinin sınıftaki en büyük faydalarına bir göz atalım: Öğrenci motivasyonu üzerindeki güçlü etkisi.

Avantaj 1: Öğrencileri Daha Katılımcı Hale Getirir ve Bilgileri Hatırlamalarına Yardımcı Olur

Sıkılmış bir öğrenci hayal edin. Çok yaygın olduğu için bu klişe kolayca akla geliyor. Pencereden dışarı bakar ve dün geceki o filmi ya da diziyi hatırlatır. Belki de parmaklarını masaya vuran öğrenci, öğretmenin sözlerini daha eğlenceli düşüncelerle akort ediyordur. Kısacası, tamamen ilgisizler.

Şimdi, aynı genç öğrenciyi veya genci alın ve bir tablete veya başka bir cihaza oturtun ve öğrenme sürecine katılımın uçuşa geçmesini izleyin. Etkileşim heyecanlandırır, öğrenciyi içine çeker. Öğrenciler sınıfta teknoloji tarafından yalnızca motive olup, enerji dolu hissetmekle kalmaz, aynı zamanda en değerli eğitim hedefi olan aktif öğrenmeye de katılırlar.

Araştırmaların, ilgili öğrencilerin öğrendiklerini daha fazla hatırladığını göstermesi şaşırtıcı olmamalıdır. Bu, amfi için olduğu kadar ilkokul sınıfı için de geçerlidir. New York Eyaleti’ndeki Rochester Institute of Technology’deki öğrenciler üzerinde yapılan altı yıllık bir çalışma buna bir örnektir. Kurumun mühendislik-teknoloji programında başarısız olan veya ayrılan öğrenci sayısını azaltmak amacıyla, öğretim sürecine daha fazla teknoloji dahil edildi. Katılan öğrencilerin şaşırtıcı bir şekilde yüzde 90’ı teknolojinin öğrenmeye ve akılda tutmaya yardımcı olduğunu söyledi.

5 Benefits of Technolog in the Classroom - Accommodates Multiple Learning Styles

Fayda #2: Birden Fazla Öğrenme Stilini Barındırır

Öğrencilere her şeye uyan tek bir yaklaşım kullanmak caziptir. Elbette daha hızlı ve daha kolaydır, ancak o kadar etkili değildir. Bunun nedeni, öğrencilerin – toplumun geri kalanı gibi – birer birey olmasıdır. Yani, farklı güçlü yönleri vardır ve çeşitli öğretim yaklaşımlarına farklı tepkiler verirler. Öğrenme stillerini üç geniş kategoriye ayırmak ve teknolojinin her bir gruba nasıl fayda sağlayabileceğini görmek yararlıdır:

  • İşitsel öğrenenler, yazılı kelimelerden ziyade konuşulanlara en iyi şekilde yanıt verirler. Bu öğrenciler için kayıtlı dersler, sesli kitaplar ve podcastler derslere etkili bir şekilde dahil edilebilir.
  • Görsel öğrenenler ise sesten çok görüşe güvenirler. İşitsel öğrenicilerden daha hızlı okurlar ve okurken ayrıntılara daha fazla dikkat etme eğilimindedirler. Bu tür öğrenciler için teknolojiyi sınıfa entegre etmek söz konusu olduğunda, e-kitaplar ve interaktif dijital tahtalar iyi seçimlerdir. Ayrıca grafiklerle PowerPoint dersleri ve videolar gibi görsel odaklı diğer materyaller faydalıdır.
  • Dokunsal öğrenenler en iyi aktif öğrenmeyi bulurlar, böylece öğretmenler onları dokunma duyularını kullanmaya teşvik edebilir. Bu genellikle onlar ve öğretmenleri için bir zorluk yaratır. Özellikle geçmişte, geleneksel öğretim öncelikle tek yönlü bir yol olarak düşünülmüştür. Bu modele göre öğrenciler uzun süre sıralarında oturup, öğretmeni dinlemeye ya da yazma alıştırmalarına zorlandılar. Dokunsal öğrenenlerin bu koşullar altında sıkılmaları ve dikkatlerinin dağılması daha olasıdır. Neyse ki, bu, teknolojinin parladığı yerdir ve çok çok pratiktir. Öğrencilerin cihazları tutmasına, farelere tıklamasına ve ekranları kaydırmasına izin vermek özellikle dokunsaldır. Bu tür öğrencilere dokunma duyularına hitap etmek yardımcı olur.

Basitçe söylemek gerekirse, birden fazla öğrenme stilini barındırmak, eğitimin daha kişiselleştirilmiş bir şekilde verilmesini sağlar. Bu da onu öğrenciler için kesin bir kazanç haline gelir.

5 Benefits of Technolog in the Classroom - Encourages Collaboration

Fayda #3: İşbirliğini Teşvik Eder

Teknolojinin sınıfa getirdiği birçok avantaj arasında birlikte çalışmayı da teşvik etmesi vardır. İnternet aracılığıyla, dosyalar ve görüntüler dijital olarak aktarılabildiği gibi fikirler ve görüşler de kolayca paylaşılabilir.

Sınıf dışında öğrenciler deneyimlerini Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi sosyal medyada paylaşmayı severler. Bu nedenle, teknolojiyi sınıfa getirmenin daha fazla işbirliği yaratması doğaldır. İnternet bağlantısı, bir sınıftan, tüm okuldan veya ülkeden ve hatta dünyanın dört bir yanından diğer şehirlerden öğrencilere katılabilir. Amerika’dan bir çocuğun Peru veya İtalya’dan biriyle bir ödevde işbirliği yaparken hissedeceği heyecanı hayal edin.

Net, öğrencileri ve öğretmenleri birlikte çalışmaya teşvik eden uygulamalar ve sitelerle doludur. İşte sadece birkaçı:

  • Twiducate, anaokulundan 12. sınıfa kadar sınıfları olan öğretmenlerin kullanabileceği ücretsiz bir platformdur. Temelde işbirliğini teşvik eden eğitici bir sosyal ağ sitesidir.
  • epals, öğrencilerin bağlantı kurabilecekleri ve çevrimiçi mektup arkadaşları edinebilecekleri bir yerdir.
  • myViewBoard, güçlü dijital tahta ve ücretsiz paylaşım özellikleri içeren ortak bir yazılım paketidir.

İşbirliğini teşvik etmek için sınıfta teknolojiyi kullanmanın iki büyük avantajı vardır. Birincisi, bir sonraki noktayla ilgili olarak, işbirliğinin (yani, kimin neyi, ne kadar yaptığını) takip edilebilmesidir. İkincisi ise bu yazının son noktasının konusu olan gelecek için faydalı bir beceri olan ekip çalışmasını teşvik etmesidir.

Fayda #4: Öğretmenler için Anında Geri Bildirim Sağlar

Öğretmenler, Eğitim Teknolojisi aracılığıyla öğrencilerle iletişim kurduğunda ve onları izleyebildiğinde, çok fazla geri bildirim alırlar. Bu bilgi alışverişi iki yönlü, interaktif bir süreç olabilir. Bir yandan, öğretmenler değerlendirmeler yazabilir veya öğrenci performanslarıyla ilgili sesli veya görsel dosyaları doğrudan onlara verebilir. Öte yandan, öğrenciler, sorularını veya meraklarını doğrudan öğretmenle benzer şekilde tartışabilirler. Hatta bir ankete gerçek zamanlı olarak yanıt vermeleri bile istenebilir. Bunlar hem öğrenciler hem de öğretmenler için daha kalıcı bir kayıt oluşturabilecek zamanında ve oldukça verimli yöntemlerdir.

Yani öğretmenler ve öğrenciler bu mesajların içeriğine istedikleri zaman hafızalarını tazelemek için bakabilirler Sonuç olarak, geri bildirim döngüsü, teknolojinin avantajlarıyla geliştirilir ve hızlandırılır. Bu, süreci çok anlamlı ve üretken kılmaktadır.

 

5 Benefits of Technolog in the Classroom - Prepares Students for the Future

Fayda #5: Öğrencileri Geleceğe Hazırlar

İşin özü, eğitim sistemi tamamen gençleri hayatlarının geri kalanına hazırlamakla ilgilidir. Geleceklerinin büyük bir kısmı iş dünyası olacak. Giderek, bu yeni teknoloji ile rahat olmak anlamına gelir. Okullar ve üniversiteler trendleri takip etmelidir. Aslında, bir ulusun rekabet gücü, iyi bilgilendirilmiş ve yetenekli bir nüfusa sahip olmasına bağlıdır. Mevcut teknolojiyi kullanmamak ve bunlardan faydalanmamak, öğrencilere ve herkese korkunç bir zarar verir.

İleri görüşlü bir okul, öğrencilerini geleceğe hazırlamak için daha fazlasını yapabilir: Modern Bir Okul Nasıl İnşa Edilir? – Temel Çalışmalarınıza Yerleştirmeniz Gereken 6 Ana Unsur

Söylendiği gibi, “Gelecek şimdidir.” Bu, hiçbir zaman bugün olduğundan daha doğru olmamıştı. Dahası, yarın daha da doğru olacak. Yarının sınıfları teknolojinin ileri yürüyüşüne ayak uyduramazsa, gelecek sorunlu olmaya mahkumdur.

Bununla birlikte, okullar teknolojinin sürekli değişen doğasının sunduğu zorluğun üstesinden gelebilirlerse, öğrenciler sınırsız potansiyellerini keşfedebilecek ve henüz ortaya çıkmamış birçok fırsattan yararlanabileceklerdir.

Sınıfta teknolojinin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Buradaki eksiksiz rehberimize bir göz atın. Veya ViewSonic’in eğitim çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinin.