LDM216-251
LDM216-251 - 216” All-in-One Mainstream Full HD Direct View LED Display
  • Mensajes de Alto Impacto
  • Simple and Easy Setup
  • Amazing Audio-Visual Experience
  • Fácil administración de dispositivos
  • Fácil mantenimiento
Agregar a Comparar
Información general del producto
The ViewSonic® LDM216-251 is an innovative All-in-One Direct View LED display. With a huge 216” screen size, the LDM216-251 is built to impress as a centerpiece in any conference room, boardroom, or lobby. Along with its immense screen size, this display delivers stunning visuals with Full HD resolution, 2.5mm fine pixel pitch, 600-nit high brightness, 3,840Hz ultra-fast refresh rate, and 120% Rec.709 wide color gamut. What’s more, its ultra-slim 35mm thickness and bezel-free design delivers sleek looks whether its hanging on a wall or mounted on an optional aluminum floor stand. Despite its huge screen size, a front-assembly modular design enables easy delivery, installation, and maintenance. And with remote configuration and content management system support, the ViewSonic LDM1216-2511 is also suitable for a wide array of diverse signage applications.
Mensajes de Alto Impacto
Simple and Easy Setup
Fácil mantenimiento
  • OS: Android 8.0
  • CPU: Hi3751 V811
  • Memoria: DDR4 de 4 GB
  • Almacenamiento: 32 GB (26 GB disponibles)
  • Altavoces internos: 5W (x2)
  • Resolución de PC (máx.): 1920 x 1080
  • Resolución de Mac® (máx.): 1920 x 1080
  • HDMI 1.4 (con HDCP 1.4): 2
  • Salida HDMI 1.4 (con HDCP 1.4): 1
  • Salida de audio de 3,5 mm: 1
  • USB 3.0: 1
  • USB 2.0: 2
  • USB 2.0 tipo B: 1
  • RS232: 1
  • Ethernet LAN (RJ45): 1
  • IR in: 1
  • Consumo (máx.): 4900w
  • Consumo (típico): 3430w
  • En espera: <0.5W
  • Temperatura: 32-104 ºF (0-40 ºC)
  • Humedad (sin condensación): 20-80%
  • Net (lbs): 750
  • Bruto (lb): 992
  • Net (kg): 340
  • Bruto (kg): 450
  • Empaque (in): 109,4x33,5x40,2
  • Medidas (in): 189,8x110,9x1,4
  • Physical with Wall Mount (in.): 189,8x110,9x2,2
  • Empaque (mm): 2780,0x850,0x1020,0
  • Medidas (mm): 4820,95x2818,45x35,0
  • Physical with Wall Mount (mm): 4820,95x2818,45x56,0
  • Garantía: Three (3) years from the date of first consumer purchase for parts and labor.
  • Composición química de las baterías: Lithium
  • Tipo de pantalla: Direct View LED
  • Tamaño de pantalla: 216"
  • Área visible (in): 216
  • Orientación: Horizontal
  • Tamaño del píxel LED (mm): 2,5
  • Escala de grises de LED: 14 bits
  • Vida útil de la retroiluminación (horas): 100.000
  • Ángulos de visión: 160º horizontal, 160º vertical
  • Resolución de pantalla: 1920 x 1080
  • Relación de aspecto: 16:9
  • Fuente de luz: LED de fina densidad de pixeles
  • Brillo: 600 nits
  • Relación de contraste estático: 6.000:1
  • Frecuencia de actualización: 3,840Hz