IFP75G1-E5
IFP75G1-E5 - IFP75G1 and VPC-A31-O1
  • Enjoy greater customizability by adding your own external PC or OPS module
  • Upgrade your future-proof display by switching out your computing solution
  • Lack of pre-installed software enhances cybersecurity
  • Multi-point touch recognition seamlessly accommodates multiple users
  • Seamless integration with existing classroom technology
Add to Compare
Product Overview
Take hands-on learning to the next level with the ViewSonic® ViewBoard® IFP75G1 interactive display. By combining simplicity with an intuitive design, IFPG1 interactive displays give administrators the flexibility to do more with their budget while giving educators the freedom to accomplish more in the classroom. This stunning 75" interactive display is a versatile, future-proof whiteboarding solution that integrates seamlessly with a classroom's existing hardware. Whether your school uses Windows or Android, educators can run their display with their computing solution of choice. When it's time to upgrade, simply swap out the external PC or OPS device for an easy, hassle-free way to bring your interactive display into the next generation. Use your IFPG1 interactive display with Windows slot-in PCs to build the ultimate classroom. Because IFPG1 devices come without any pre-installed software programs, schools can enjoy a greater standard of security as well as fewer vulnerabilities and points of penetration. A 4K Ultra HD resolution display and multi-point touch recognition empower multiple students to annotate the interactive display simultaneously. And with our state-of-the-art Write-Away technology, educators or students can pick up the stylus and start writing instantly without waiting through an extended setup process. Each IFPG1 interactive display comes backed by an industry-leading warranty and support from our award-winning customer service team.
icons on a viewboard in an officeicons on a viewboard in an office
Enhanced Security
ethernet used for both data and powerethernet used for both data and power
Bring Your Own Devices
Turbocharge Computing Power With ViewSonic Slot-in PC's
Future-Proof Setup
Instantaneous Collaboration
Multi-Point Touch Recognition
Easy Maintenance
Peace of Mind
Enjoy peace of mind with an industry-leading warranty and robust support services
  • CPU: MTK3683
  • Internal Speakers: 10W (x2)
  • HDMI 2.0 In: 3
  • VGA: 1
  • 3.5mm Audio In: 1
  • 3.5mm Audio Out: 1
  • USB 3.0: 2
  • USB 2.0: 6
  • USB Type C: 65W x 1
  • RS232: 1
  • Ethernet LAN (RJ45): 1
  • Voltage: 100-240 VAC
  • Consumption (typical): 110.9W
  • Stand-by: <0.5W
  • Physical Controls: Power, Home, Touch, VOL-, VOL+, Brightness +/-
  • Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
  • Humidity (non-condensing): 20-80%
  • Altitude: 0 - 3000m above sea level
  • Tip Detection: 2mm/8mm
  • Other: Object Recognition
  • Latency: 5ms
  • Touch Points: Windows: 40, Android: 20
  • Touch Technology: Infrared
  • Net (lbs): 109.35
  • Gross (lbs): 137.35
  • Net (kg): 49.6
  • Gross (kg): 62.3
  • Packaging (in.): 73.3 x 44.9 x 8.9
  • Physical (in.): 67.2 x 40.2 x 3.4
  • Packaging (mm): 1863 x 1140 x 225
  • Physical (mm): 1708 x 1020 x 85.7
  • Screw Size: M8
  • VESA Compatible: 800 x 400 mm
  • Warranty: 3-year limited warranty on parts, labor and backlight, onsite warranty
  • Recycle/Disposal: Please dispose of in accordance with local, state or federal laws.
  • Regulations: US NRTL w/ CA,FCC/ICES003, DOE Energy Star,DOE EPEAT
  • Battery Chemistry: Lithium
  • Ethernet LAN: 2 Ethernet Sharing (10/100/1000M) (USB Type-C 10/100, OPS 10/100/1000)
  • Display Type: LCD
  • Screen Size: 75"
  • Viewable Area (in.): 74.5
  • Point technology: Windows: 40 ; Android: 20
  • Backlight Life (Hours): 50,000
  • Viewing Angles: 178º horizontal, 178º vertical
  • Display Resolution: 3840 x 2160
  • Response Time (Typical GTG): 8ms
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Dynamic Contrast Ratio: 5,000:1
  • Panel Surface: Anti-glare 9H tempered glass
  • Light Source: DLED
  • Brightness: 400
  • Static Contrast Ratio: 1,200:1
  • Refresh Rate: 60Hz