VP16-OLED
ViewSonic 15.6" 1080p OLED Portable Monitor with 40W USB-C, Stand, Protective Cover, Pantone Validated | VP16-OLED
Selected
  • 15.6 Inch Full HD (1920x1080p) OLED portable monitor with 60Hz refresh rate and protective case
  • With a weight of 2 lbs and a thickness of 0.8 in, this portable monitor slips easily into backpacks and purses
  • USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, and 40W charging over one cable
  • Pantone Validated display offer pinpoint color accuracy and testing
Add to Compare
Product Overview
The ViewSonic® ColorPro® VP16-OLED is a 15.6” portable monitor with native Full HD 1080p resolution and advanced OLED technology for incredible visual performance on the go. The VP16-OLED is Pantone Validated and factory calibrated to deliver richer color uniformity and enhanced details, ensuring that it meets the demands of professional content creators. A flexible and foldable ergonomic stand delivers easy height adjustment for the perfect viewing angle in a variety of environments. A convenient tripod mount is integrated into the stand so that the display can be used as a high-quality photo or video preview screen for fine adjustments in the field, while a protective screen cover also doubles as a shading hood for a “dark room” effect. In addition, versatile connectivity options include two USB-C ports for 2-way charging, as well as micro HDMI and a headphone jack.
Beautiful Visual Performance
Portable Powerhouse
Versatile Viewing
The VP16-OLED is Pantone ValidatedThe VP16-OLED is Pantone Validated
Pantone Validated Display
VP16-OLED featured 40W powered USB Type-C that can transmit audio, data, video, and charging all at once.VP16-OLED featured 40W powered USB Type-C that can transmit audio, data, video, and charging all at once.
On-the-Go Charging
With USB-C 40W two-way power, this monitor can be powered by a laptop, or it can deliver power to a laptop or mobile device via pass-through charging when plugged into a USB-C power bank or AC adapter and outlet.
Monitor Hood and Screen Cover
Dual Integrated Speakers
ENERGY STAR Certification
*Energy savings may vary based on actual usage and other factors.
3-year Limited Warranty
*Subject to ViewSonic's warranty and on-site service terms and conditions.
PC Mag, ViewSonic XG2401PC Mag, ViewSonic XG2401
PC World Review
Read Review
TechAeris LogoTechAeris Logo
PC Mag Review
“The ViewSonic ColorPro VP2776 is a highly capable 1440p professional monitor with two notable extras: a 165Hz refresh rate (making it good for video editing or game design) and a color calibrator.”
Read Review
TechAeris LogoTechAeris Logo
PC World Review
  • Screen Size: 16"
  • Viewable Area (in.): 15.6
  • Colors: 1.07B
  • Color Space Support: 10 bit (8 bit + FRC)
  • Viewing Angles: 178º horizontal, 178º vertical
  • Display Resolution: Full HD (1920x1080)
  • Display Resolution: 1920 x 1080
  • Response Time (Typical GTG): 1ms
  • Dynamic Contrast Ratio: 20M:1
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Panel Surface: Glossy
  • Brightness: 400
  • Static Contrast Ratio: 100,000:1 (typ)
  • Panel Type: OLED
  • Refresh Rate: 60Hz
  • PC Resolution (max): 1920x1080
  • Mac® Resolution (max): 1920x1080
  • USB Type C: 40W x 2
  • 3.5mm Audio Out: 1
  • Micro HDMI: 1
  • Internal Speakers: 1W (x2)
  • Eco Mode (Conserve): 5.5
  • Eco Mode (optimized): 6.6
  • Consumption (typical): 7.6
  • Consumption (max): 17
  • Voltage: AC 100-240V (universal), 50-60Hz
  • Stand-by: 0.5
  • Power Supply: External
  • Cable Organization: No
  • Physical Controls: Up, Down, Left/Return, Right/Confirmed, Power
  • On Screen Display: Input Select, Color Mode, ViewMode, Audio Adjust, Setup Menu
  • Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
  • Humidity (non-condensing): 20-90%
  • Frequency Horizontal: Micro HDMI 1.4: 24 ~ 83 KHz | USB Type C: 24 ~ 83 KHz
  • Frequency Vertical: Micro HDMI 1.4: 50 ~ 61 Hz | USB Type C: 50 ~ 61 Hz
  • Height Adjust: 76 mm
  • Tilt (Forward/Back): 60º / 20º
  • Net (lbs): 2.2
  • Gross (lbs): 4.8
  • Net (kg): 0.98
  • Gross (kg): 2.2
  • Packaging (in.): 16.3 " (W) x 12.3 " (H) x 3.5 " (D)
  • Physical (in.): 14.1 " (W) x 8.92~12.38 " (H) x 0.8 " (D)
  • Physical Without Stand (in.): 14.1 " (W) x 8.9 " (H) x 0.2 " (D)
  • Packaging (mm): 415 mm (W) x 312 mm (H) x 90 mm (D)
  • Physical (mm): 359 mm (W) x 226.682~314.48 mm (H) x 19 mm (D)
  • Physical Without Stand (mm): 359 mm (W) x 227 mm (H) x 6 mm (D)