LDC027-150
27" Configurable All-in-One LED Display| LDC027-150 - P1.5
Selected
  • All-in-one design with configurable screen size and aspect ratio.
  • Enhanced durability with Glue-on-board (GOB) surface treatment.
  • Centralized and efficient management via LAN control.
  • Detachable system control box for easy access and minimalist aesthetics.
  • Ultra-slim design that seamlessly blends into any space.
  • Hassle-free installation and maintenance.
Add to Compare
Product Overview
The ViewSonic® LDC series redefines what's possible in Direct View LED displays. By combining multiple LDC027 LED cabinets, you can create diverse video walls for engaging digital signage. Each cabinet features a native 16:9 aspect ratio and supports both 4K and FHD resolutions. With Glue-on-Board (GOB) surface treatment, the IP54-rated modules are protected against collisions, dust, and moisture, making them suitable for public spaces like lobbies and shopping malls. At just 31mm thick, the display achieves a 99% screen-to-body ratio, offering an impressive viewing experience. Enhanced operational efficiency is facilitated through centralized management via LAN connectivity.
  • OS: Android 9.0
  • CPU: RK3399
  • Memory: DDR4 4GB
  • Storage: Total 32GB (26GB available storage) (26GB available storage)
  • Internal Speakers: 30W x 2
  • PC Resolution (max): VGA(640 x 480) to 4K(3840 x 2160@60hz)
  • Mac® Resolution (max): 480p, 576p, 720p, 1080p, 2160p
  • HDMI 2.0 (with HDCP 2.2): 4
  • HDMI 1.4 Out (with HDCP 1.4): 1
  • Audio-out (HDMI ARC): 2
  • USB Type A: 2
  • USB 3.0: 1
  • USB 2.0: 2
  • USB Type C: 1
  • RS232: 1
  • Ethernet LAN (RJ45): 3
  • RJ45 Input (Internet): 1
  • RJ-45 LAN Port Output: 2
  • IR in: 1
  • Voltage: 100-120V/30A~ 50/60Hz or 220-240V/15A~ 50Hz(vary by country)
  • Consumption (max): 21W
  • Consumption (typical): 64W
  • Stand-by: <0.5W
  • On Screen Display: Yes
  • Remote Control: Yes
  • Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
  • Humidity (non-condensing): 20-80%
  • Net (lbs): 11
  • Net (kg): 5
  • Physical (in.): 23.62x13.29x1.2inches per cabinet
  • Physical (mm): 600 x 337.5 x 31mm per cabinet
  • Warranty: 3-year limited warranty on parts and labor, on-site service
  • Recycle/Disposal: Please dispose of in accordance with local, state or federal laws.
  • Regulations: cTUVus, FCC, RoHS
  • Product Sku Group Label: Pixel Pitch 1.5
  • Wifi: 2.4G/5G Hz
  • Display Type: Direct View LED
  • Screen Size: 27"
  • Viewable Area (in.): 23.6 (H) x13.3(V)
  • LED Pitch Size (mm): 1.56
  • LED Grayscale: 13 bits
  • Backlight Life (Hours): 100,000
  • Viewing Angles: 170º horizontal, 170º vertical
  • Ingress Protection Rating: IP54 (Front)
  • Display Resolution: 384x216
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Brightness: 600 nits (100 levels adjustable)
  • Static Contrast Ratio: 6,500:1
  • Refresh Rate: 3,840Hz