VX1655-4K
ViewSonic 15.6" 4K UHD Portable Monitor with 60W USB-C and mini HDMI | VX1655-4K
Selected
  • 15.6 Inch 4K UHD (3840x2160p) LED portable monitor with 60Hz refresh rate and protective screen cover
  • With a weight of 1.7 lbs and a thickness of 0.8 in, this portable monitor slips easily into backpacks and purses
  • USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, and 2 way powered 60W USB C charging.
  • Comes with a built-in stand with an integrated tripod mount
Add to Compare
Product Overview
The ViewSonic® VX1655-4K is a 15.6” portable monitor with precise 4K resolution for incredible visual performance on the go. Stunning 4K Ultra HD resolution delivers four times more pixels than Full HD monitors, so you can have the clarity and precision you need for work and play. A convenient tripod mount is integrated into the stand for additional versatility. In addition, versatile connectivity options include two USB-C ports for 2-way charging, as well as mini-HDMI and a headphone jack. Measuring less than an inch thick and weighing under two pounds, the ultra-slim VX1655-4K perfectly fits into any bag, briefcase, or backpack so you can work wherever life takes you.
Streamlined Design for Optimized Functionality
Stunning Visuals
Man putting the VX1655-4K-OLED in a backpackMan putting the VX1655-4K-OLED in a backpack
Portable Powerhouse
Measuring 0.6”, and weighing 1.5 pounds, this compact monitor is ideal for on-the-go use, with a screen cover to protect the display when tucked into backpacks and laptop cases – giving you an additional screen to work effectively from nearly anywhere.
On-the-Go Charging
With USB-C 60W two-way power, this monitor can be powered by a laptop, or it can deliver power to a laptop or mobile device via pass-through charging when plugged into a USB-C power bank or AC adapter and outlet.
Side of VX1655-4K -OLED showing USB-C, mini HDMI, and 3.5mm audio connectorsSide of VX1655-4K -OLED showing USB-C, mini HDMI, and 3.5mm audio connectors
Versatile Connectivity
In addition to dual USB Type-C ports with charging, this monitor also features mini HDMI and a 3.5mm headphone jack for plug-and-play connectivity to a variety of multimedia devices.
Tripod Mount Ready
*Tripod not included.
Dual Integrated Speakers
ENERGY STAR Certification
*Energy savings may vary based on actual usage and other factors.
3-year Limited Warranty
*Subject to ViewSonic's warranty and on-site service terms and conditions.
  • Screen Size: 16"
  • Viewable Area (in.): 15.6
  • Colors: 16.8M
  • Color Space Support: 8 bit (6 bit + FRC)
  • Viewing Angles: 170º horizontal, 170º vertical
  • Backlight Life (Hours): 15,000
  • Display Resolution: 4K (3840x2160)
  • Display Resolution: 3840 x 2160
  • Dynamic Contrast Ratio: 80,000,000:1
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Panel Surface: Anti-Glare type, Hard-coating (3H), Haze 25%
  • Brightness: 400 cd/m2
  • Static Contrast Ratio: 1,000:1
  • Panel Type: IPS
  • Refresh Rate: 60Hz
  • PC Resolution (max): 3840 X 2160
  • Mac® Resolution (max): 3840 X 2160
  • USB Type C: 60W x 2
  • 3.5mm Audio Out: 1
  • Mini HDMI 1.4: 1
  • Internal Speakers: 0.8W (x2)
  • Eco Mode (Conserve): 7w
  • Eco Mode (optimized): 8w
  • Consumption (typical): 11w
  • Consumption (max): 10w
  • Stand-by: 0.5w
  • Power Supply: External
  • Cable Organization: No
  • Physical Controls: Up, Right, Down, Left, Power
  • Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
  • Humidity (non-condensing): 20-90%
  • Frequency Horizontal: mini HDMI 1.4: 15 ~ 160 KHz | USB Type C: 15 ~ 160 KHz
  • Frequency Vertical: mini HDMI 1.4: 40 ~ 75 Hz | USB Type C: 40 ~ 75 Hz
  • Tilt (Forward/Back): 0º – 86º
  • Regulations: cTUVus, FCC-B, ICES003, Energy Star 8.0, EPEAT Silver, CEC, NOM, Mexico Energy
  • Net (lbs): 1.7
  • Gross (lbs): 4
  • Net (kg): 0.77
  • Gross (kg): 1.8
  • Packaging (in.): 16.5 " (W) x 15.5 " (H) x 3 " (D)
  • Physical (in.): 14 " (W) x 8.8 " (H) x 0.8 " (D)
  • Packaging (mm): 418 mm (W) x 393 mm (H) x 77 mm (D)
  • Physical (mm): 355 mm (W) x 224 mm (H) x 21 mm (D)