ViewSonic 15.6" 4K UHD Portable Monitor with 60W USB-C and mini HDMI | VX1655-4K
Selected
Product Overview
Streamlined Design for Optimized Functionality
Stunning Visuals
Portable Powerhouse
Measuring 0.6”, and weighing 1.5 pounds, this compact monitor is ideal for on-the-go use, with a screen cover to protect the display when tucked into backpacks and laptop cases – giving you an additional screen to work effectively from nearly anywhere.
On-the-Go Charging
With USB-C 60W two-way power, this monitor can be powered by a laptop, or it can deliver power to a laptop or mobile device via pass-through charging when plugged into a USB-C power bank or AC adapter and outlet.
Versatile Connectivity
In addition to dual USB Type-C ports with charging, this monitor also features mini HDMI and a 3.5mm headphone jack for plug-and-play connectivity to a variety of multimedia devices.
Tripod Mount Ready
*Tripod not included.
Dual Integrated Speakers
ENERGY STAR Certification
*Energy savings may vary based on actual usage and other factors.
3-year Limited Warranty
*Subject to ViewSonic's warranty and on-site service terms and conditions.
- Screen Size: 16"
- Viewable Area (in.): 15.6
- Colors: 16.8M
- Color Space Support: 8 bit (6 bit + FRC)
- Viewing Angles: 170º horizontal, 170º vertical
- Backlight Life (Hours): 15,000
- Display Resolution: 4K (3840x2160)
- Display Resolution: 3840 x 2160
- Dynamic Contrast Ratio: 80,000,000:1
- Aspect Ratio: 16:9
- Panel Surface: Anti-Glare type, Hard-coating (3H), Haze 25%
- Brightness: 400 cd/m2
- Static Contrast Ratio: 1,000:1
- Panel Type: IPS
- Refresh Rate: 60Hz
- PC Resolution (max): 3840 X 2160
- Mac® Resolution (max): 3840 X 2160
- USB Type C: 60W x 2
- 3.5mm Audio Out: 1
- Mini HDMI 1.4: 1
- Internal Speakers: 0.8W (x2)
- Eco Mode (Conserve): 7w
- Eco Mode (optimized): 8w
- Consumption (typical): 11w
- Consumption (max): 10w
- Stand-by: 0.5w
- Power Supply: External
- Cable Organization: No
- Physical Controls: Up, Right, Down, Left, Power
- Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
- Humidity (non-condensing): 20-90%
- Frequency Horizontal: mini HDMI 1.4: 15 ~ 160 KHz | USB Type C: 15 ~ 160 KHz
- Frequency Vertical: mini HDMI 1.4: 40 ~ 75 Hz | USB Type C: 40 ~ 75 Hz
- Tilt (Forward/Back): 0º – 86º
- Regulations: cTUVus, FCC-B, ICES003, Energy Star 8.0, EPEAT Silver, CEC, NOM, Mexico Energy
- Net (lbs): 1.7
- Gross (lbs): 4
- Net (kg): 0.77
- Gross (kg): 1.8
- Packaging (in.): 16.5 " (W) x 15.5 " (H) x 3 " (D)
- Physical (in.): 14 " (W) x 8.8 " (H) x 0.8 " (D)
- Packaging (mm): 418 mm (W) x 393 mm (H) x 77 mm (D)
- Physical (mm): 355 mm (W) x 224 mm (H) x 21 mm (D)