IFP105UW
IFP105UW - 105" 5K 21:9 ViewBoard interactive display with integrated microphone and USB-C
  • STUNNING 5K RESOLUTION: 5120 x 2160 resolution delivers incredibly detail and vibrant images
  • BUILT-IN MICROPHONE AND SOUNDBAR: Speak and be heard by in-person and remote audiences.
  • USB-C with Power Delivery: Integrated USB-C with 100W power delivery
Add to Compare
Product Overview
The ViewSonic® ViewBoard® IFP105UW is a 105” interactive display with next-generation whiteboard technologies ideal for collaboration in corporate environments and higher education. With seamless integration to Microsoft Teams Rooms and optimization for Front Row, this ViewBoard display promotes inclusivity and engagement for any of your team huddles, meetings and brainstorming sessions. Whether team members are in the meeting room, on video conference, or participating via chat, everyone can be seen and heard. Plus, with its ultrawide 21:9 aspect ratio and 5K resolution, this display delivers a huge interactive touchscreen and stunning visuals to boost collaboration and productivity. The high-accuracy touchscreen also features intelligent palm recognition technology for an intuitive digital whiteboard experience. A 47W soundbar with integrated microphone delivers optimal audio for everyone in the meeting room, as well as those calling in remotely.
ULTRAWIDE SCREEN FOR MICROSOFT TEAMS ROOMS
This huge 105” touchscreen with an ultrawide 21:9 aspect ratio delivers a nearly limitless canvas for digital whiteboard collaboration. Support for Microsoft Teams Room and Front Row provides optimal group efficiency and productivity.
INCREDIBLE 5K ULTRA HD RESOLUTION
SIMPLE SCREEN SHARING
EASY DIGITAL WHITEBOARDING
USB-C WITH POWER DELIVERY
This device easily connects to a PC, laptop or Chromebook via USB-C. In addition, USB-C connectivity provides up to 65W power delivery for convenient charging of your peripherals and accessories.
  • OS: ViewBoard OS
  • GPU: Mali-G610
  • CPU: Octa-Core CPU (A76*4 + A55*4)
  • Memory: 8GB LPDDR
  • Storage: 128GB eMMC5.0
  • Microphone: Beamforming array x 8, full duplex echo cancellation
  • Subwoofer: 15W (x1)
  • Internal Speakers: 16W (x2)
  • HDMI 2.0 In: 3
  • HDMI 2.1 In: 1
  • HDMI Out: 1
  • DisplayPort: 1
  • SPDIF: 1
  • USB 3.0: 6
  • USB 2.0: 1
  • USB 2.0 Type B: 3
  • USB Type C: 60W x 2
  • RS232: 1
  • Ethernet LAN (RJ45): 2
  • Line In: 1
  • Mic-In: 1
  • Voltage: 100-240 VAC
  • Consumption (typical): 275W
  • Stand-by: <0.5W
  • Physical Controls: Power, Home, Back, Touch, Freeze, VOL-, VOL+
  • Remote Control: Yes
  • Temperature: 32-104º F (0 - 40º C)
  • Humidity (non-condensing): 20-80%
  • Altitude: 0 - 3000m above sea level
  • Tip Detection: Dual tips: 2mm and 8mm / Finger: 10-15mm / Palm: 30mm
  • OS Support: Windows 7/ 8/10/11, MacOS 10.8 or later, Linux kenel 3.5 or later
  • Other: Object Awareness
  • Latency: ≤5ms
  • Touch Points: Windows: 40, Android: 20
  • Touch Technology: Infrared
  • Net (lbs): 201.5
  • Gross (lbs): 263.5
  • Net (kg): 91.4
  • Gross (kg): 119.5
  • Packaging (in.): 105.19 x 11.02 x 51.38
  • Physical (in.): 98.71 x 44.49 x 4.06
  • Packaging (mm): 2672 x 280 x 1305
  • Physical (mm): 2507.2 x 1130.1 x 103.2
  • Screw Size: M8
  • VESA Compatible: 1000x400
  • NFC: No
  • Warranty: 3-year limited warranty on parts and labor, on-site service
  • Recycle/Disposal: Please dispose of in accordance with local, state or federal laws.
  • Regulations: CTUVus, FCC, Energy 8.0, EPEAT, CEC
  • Ethernet LAN: (10/100/1000M) (USB Type-C 10/100, Android & PC 10/100/1000)
  • Bluetooth: Bluetooth 5.2
  • Screen Size: 105"
  • Viewable Area (in.): 104.6" diagonal
  • Backlight Life (Hours): 50,000
  • Viewing Angles: 178º horizontal, 178º vertical
  • Display Resolution: 5120 x 2160
  • Response Time (Typical GTG): 6.5ms
  • Aspect Ratio: 21:9
  • Dynamic Contrast Ratio: 5,000:1
  • Panel Surface: Anti-glare 9H tempered glass
  • Light Source: DLED
  • Brightness: 400 cd/m2
  • Static Contrast Ratio: 4,000:1
  • Refresh Rate: 60Hz