ViewSonic Library > Eğitim > Uzaktan Eğitim > Evden Öğretin: Dijital Eğitim Alet Kutusu

Evden Öğretin: Dijital Eğitim Alet Kutusu

Evden öğretim, eğitimin geleceğinin bir parçasıdır. İster senkronize ister asenkron öğrenme olsun, uzaktan eğitim ve öğretim, giderek gelişen eğitim teknolojilerinin içinde yer alıyor. Ders planlamaya, sınıfa dersi anlatmaya ve kaynakların depolanmasına veya dağıtılmasına yardımcı olabilecek araçlarla öğretmenlerin öğrencilere çevrim içi bağlanmasını sağlayacak pek çok yöntem mevcut. Ücretsiz sunulan yazılım hizmetlerinden devasa kurumsal eğitim yönetim sistemlerine kadar her sorun için modern bir çözüm var. 

Evden öğretimin her adımında işiniz için en doğru aracı seçmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. Dilerseniz eğitim için önerdiğimiz çözümlerden birine göz atabilirsiniz: myViewBoard.

Evden öğretim, bir sınıfın önünde ayakta durmaya alışkın öğretmenler için çeşitli zorluklara sahiptir. Neyse ki, uzaktan öğretime tam veya kısmi geçiş yapmak için çok sayıda araç mevcut ve bunların sayıları giderek artmakta.

Modern teknolojik çözümler, ders planlamasından farklı eğitim türlerine, kaynakların depolanmasından dağıtılmasına kadar her şeyi kapsar.

Uzaktan öğrenme hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Şu makalelere göz atın: Uzaktan Eğitim Nedir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

Eş Zamanlı ve Eş Zamansız Dersler

Uzaktan öğretim, her şeyden önce öğrencilerin derse nasıl ve ne zaman erişeceğine karar vermek anlamına gelir. Uzaktan eğitimin farklı türleri olsa da evden öğretim sırasında yapmanız gereken temel seçimlerden biri eş zamanlı ve eş zamansız öğretim arasındadır.

Eş zamanlı öğretimde, temel olarak eğitim ve öğretim aynı anda gerçekleşir. Canlı sınıflar, eş zamanlı öğrenmenin mükemmel bir örneğidir. Öğretmen, eğitim materyalini fiziksel olarak mevcut olan öğrencilere gerçek zamanlı sunar.

Eş zamansız öğretimde ise öğretmen bir ders verir ama öğrenciler dersi farklı zamanlarda alır. Kaydedilmiş videolara, sabit metinlere ve otomatik değerlendirmeye dayanan e-öğrenme tarzı, eş zamansız eğitim için iyi bir örnektir.

Peki, bunlardan hangisi daha iyidir? Bu sorunun cevabı, öğretilen derse veya materyale bağlıdır. Fakat genel bir kural olarak, hem eş zamanlı hem de eş zamansız öğrenmenin bir karışımını kullanmak en iyisi olacaktır. Bu karışımın oranı büyük ölçüde tercih meselesidir ve büyük oranda değişir; ama hem gerçek zamanlı öğretimin hem de kolayca gözden geçirilen öğelerin eğitime dâhil edildiğinden emin olmak, öğrencilerle anlamlı şekilde bağlantı kurma şansını artırır. Ekran kayıtlarıyla canlı dersler eş zamansız öğrenim kaynaklarının bir parçası haline de gelebilir.

Bu seçim, ayrıca hangi araçları seçtiğiniz ve bunları nasıl kullanacağınız açısından da önem taşıyacaktır.

Bir Öğretim İstasyonu Nasıl Kurulur?

Evden verimli şekilde eğitim verebilmek için doğru ekipmana sahip olmak gerekir. Minimum düzeyde şunlara ihtiyacınız olacaktır:

 • Bir bilgisayar
 • Stabil bir internet bağlantısı
 • İkinci bir ekran (mümkünse bir dokunmatik monitör)
 • Canlı eğitim ve/veya kayıt için bir mikrofon ve kamera

Bunlar evden etkili şekilde eğitim vermek için gerekli olan asgari düzeyi temsil eder. Bir çizim panosu bir dokunmatik ekranın yerini alabilir veya bir tablet de aynı işi görebilir. Dizüstü bilgisayarınızın yerleşik kamerası ve mikrofonu da yeterli olabilir. Bazı öğretmenler ekrana analog bir beyaz tahta koyar ve dersi her zamanki gibi anlatır. Bazıları ise sadece slaytlarla anlatır ve ayrı bir kameraya ihtiyaç duymaz.

Ancak, asgari olarak dijital araçlarınızı yönetmek için sese, videoya ve yeterli ekran alanına ihtiyacınız olacaktır.

Neden Evden Eğitim İçin İki Ekran Kullanmak Daha İyidir?

Aşağıda bahsedilen araçların çoğu, iletişimi düzgün organize etmek için oldukça fazla ekran alanına sahip olmayı gerektirir. Ekranda hem sunum için bir alan hem de öğrenci-öğretmen etkileşimi için ayrı bir alan olması gerekir (en azından eş zamanlı öğrenme bileşenleri için). Tek bir ekranda ikisi arasında sürekli geçiş yapmak büyük bir zaman kaybına neden olacaktır.

Dijital beyaz tahta yazılımlarının kolayca bulunabiliyor olması nedeniyle, bu ekranlardan birinin tam boyutlu bir dokunmatik monitör olmasını öneririz (daha fazla bilgi için aşağıya bakın). Böylelikle, büyük bir sınıf ekranından çevrim içi öğretime daha doğal bir geçiş yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, iki ekranın aynı boyutta olması gerekmez. Yani örneğin dizüstü bilgisayarla birlikte ayrı bir monitör kullanmak, modern araçlardan tam olarak yararlanmak için yeterli olacaktır. Tek bir ultra geniş monitör bile işinizi görebilir. Buradaki amaç, ekran üzerinde ekstra alana sahip olmak ve farklı görüntüler arasında rahatlıkla geçiş yapabilmektir.

Ekstra ekran alanı elde etmenin en iyi yolunun ne olduğunu merak ediyorsanız şu makalemizi okuyun: Ultra Geniş ve Çift Monitörler: Hangisi Daha İyi?

Neden Dokunmatik Bir Ekran Tercih Etmelisiniz?

Yüzyıllardan beri sınıfların ön kısmında kara tahtalardan beyaz tahtalara, projektörlerden etkileşimli düz panel ekranlara kadar çeşitli görüntüleme araçları kullanılmaktadır. Öğretmenin doğrudan etkileşime girebileceği büyük ve merkezî bir ekrana sahip olmak, tartışmasız ölçüde faydalıdır.

Ne var ki çok az insanın evinde tam boyutlu bir analog veya dijital ekrana ayıracak yeri vardır. Akıllı telefonlar, tabletler, hatta taşınabilir monitörler gibi taşınabilir dokunmatik ekran türleri, düzgün not almak veya yazı yazmak için yeterince büyük değildir. Dokunmatik ekranlı bir monitör, ders akışını bozmadan evden ders vermek isteyen öğretmenler için mükemmel bir seçenektir.

Dijital Dersler Nasıl Planlanır?

Dijital dersleri planlamak, normal dersleri planlamaktan çok da farklı değildir. Ancak, eğitimden beklediğiniz özel sonuçları planlamanız, eğitim materyallerini düzenlemeniz ve konuların pekiştirilmesine veya gözden geçirilmesine izin vermeniz gerekir. Esas olarak içerik dağıtımınız ve öğrencilerle iletişim kurma yönteminiz farklılık gösterecektir.

Geleneksel Yöntemler

Ders planlamasını, normal iş akışınıza bağlı olarak çok fazla değiştirmek zorunda kalmayabilirsiniz. Bu durum, özellikle derslerinize interaktif bir beyaz tahta eklediyseniz veya öğretime yardımcı olması için medya içeriği kullanıyorsanız geçerli olacaktır. Öğrettiğiniz ortam değişse bile, dersler büyük ihtimalle sizin için çok benzer kalacaktır.

Denenmiş ve doğrulanmış yöntemlere bağlı kalan öğretmenler için bir ipucu verelim: Biraz fazladan planlama yapın. Birçok çevrim içi öğretmen etkinliklerin, öğrenciler arasındaki sohbetlerin ve diğer türdeki kesintilerin neden olduğu doğal geçişler olmadan planladıkları derslerin beklediklerinden çok daha hızlı tamamladığını düşünür.

Çevrim içi ortamda spontane davranmak yüz yüze eğitimden daha zordur; bu nedenle bazı ekstra aktiviteler yapmak veya görevler tamamlamak, sizin de öğrencilerinizin de boş kalmamanızı sağlar. Belki ekstra öğretim içeriğine ihtiyacınız olmayacaktır ama önceden bir plan yapmış olmak daha iyidir.

Fakat arzuladığınız sonuçları aldığınız bir sisteme sahip deneyimli bir öğretmenseniz bunu aynen devam ettirin. Eğitim metodolojinizde yalnızca ihtiyacınız varsa veya istiyorsanız güncelleme yapın. (İlginizi çekebilecek yeni bir fikir olup olmadığını görmek için bir sonraki bölümü okuyabilirsiniz.)

LESSON PLANNING - TEACH FROM HOME

Bulut Tabanlı Çözümler

Teknoloji düşkünü öğretmenler, çevrim içi ders planlama sistemlerini kullanarak pek çok fayda elde edebilir. Evden öğretim yapanlar için bu faydalar daha da belirgindir. İyi bir çevrim içi ders planlama hizmetinde şu özelliklerden mümkün olduğunca fazlası bulunmalıdır:

 • Eğitimi kolaylaştırmak için notların ve içeriğin kolayca organize edilebilmesi
 • Meslektaşlar arasında paylaşılabilen planlar
 • Ön tanımlı veya kişiselleştirilebilir standart setler
 • Gelecekteki sınıflarda yeniden kullanılabilirlik (canlı veya çevrim içi)

İdeal olarak, planlama yazılımınızın mobil bir sürümünün olması da gerekir. Bu sayede mobil bir cihaz kullanarak da eğitim verebilir veya gerekli olduğunu düşündüğünüzde bu cihazın kendisini de derse ekleyebilirsiniz. Ayrıca ders planlayıcısının mevcut araçlarınızla ve özellikle de bulut depolamayla iyi bir şekilde bütünleşebildiğinden emin olun.

Okulunuz halihazırda bulut tabanlı bir ders planlama sistemi kullanmıyorsa Planboard veya Planbook gibi popüler seçeneklere göz atabilirsiniz. Her ikisi de meşgul öğretmenlerin organize olmasına yardımcı olabilecek güçlü sistemler sunar ve yine her ikisinin de bireysel öğretmenler için ücretsiz sürümleri vardır. Veyahut “Öğretmenlere Ödeme Yapan Öğretmenler” programındaki meslektaşlarınızın (Google Takvim veya Excel gibi) tanıdık çevrim içi araçlara dayalı hizmetler için verdiği harika tekliflere göz atabilirsiniz.

Ek Kaynaklar

Uzaktan bir ders planlarken tüm ek öğretim kaynaklarınızı tek bir noktada toplamak iyi bir fikirdir. Muhtemelen birkaç farklı kaynak kullanmak isteyeceksiniz ve bu kaynaklar oyunlar ile çevrim içi etkinlikler gibi kendi kendine öğrenme araçlarını içerebilir. Öğrencilerin inceleme veya bilgiyi netleştirme için kullanabilecekleri video destekli öğrenme araçları da kullanabilirsiniz. İsterseniz biraz yaratıcı olup Wikipedia, YouTube, Stitcher veya diğer çevrim içi referans içerik platformları gibi yaygın bulunan kaynakları da kullanmanız mümkündür.

Çevrim içi derslerinize biraz yaratıcılık eklemek için, öğrencilerin kendi dijital medyalarını üretmelerine ve paylaşmalarına izin veren ücretsiz çevrim içi sanat araçlarını da kullanabilirsiniz.

Ücretsiz kaynakların büyük kapsamlı bir listesini görmek için buraya göz atın. Özel olarak seçilmiş en iyi video kaynaklarını kullanmak içinse şurayı ziyaret edin: myViewBoard Clips.

Evden Eğitim Gerçekten Nasıl Yapılır?

İş dersi gerçekten de öğretmeye geldiğinde bu amaca yönelik geliştirilmiş çevrim içi ekosistemlerden tamamlayıcı karma hizmet ağlarına kadar kullanılabilecek çok sayıda farklı araç vardır. Hangisini tercih ederseniz edin birkaç temel özelliğe ihtiyacınız olacaktır.

Dijital Beyaz Tahtalar

Dijital beyaz tahtalar, fiziksel beyaz tahtaların işlevini taklit eden ve genişleten yazılım paketleridir. Tanıdık işlevsellikleri, canlı sınıflarda devamlılık elde etmeyi sağlar ve öğretmenlere istedikleri zaman kullanabilecekleri etkileşimli bir araç verir. Ayrıca sınıf içi öğretimden dijital öğretime geçiş için hazırlık süresinin kısalmasına da yardımcı olurlar. Sınıfınızda daha önce interaktif bir beyaz tahta kullanmamış olsanız bile, çevrim içi bir hizmetin beyaz tahta işlevi, analog versiyona, aynı faydaları sağlayacak kadar benzer olacaktır.

İyi bir dijital beyaz tahta yazılımı birkaç temel özelliğe sahip olmalıdır:

 • Çizme, yazma ve not ekleme özelliği
 • Ekran ve ses kaydetme özelliği
 • Medyanın içe ve dışa aktarılmasına izin verme özelliği
 • Yaygın uygulamalarla entegre çalışabilme özelliği

Sanal Sınıflar

Sanal sınıf, uzaktan öğrenmenin gücünden gerçekten yararlanılması için atılan başka bir adımdır. Sanal sınıflar, çoğu çevrim içi seçenekten farklı olarak geleneksel bir sınıfa benzer. Bu çevrim içi alanlarda öğretmenler ve öğrenciler arasında (hatta öğrencilerin kendi aralarında) gerçek zamanlı etkileşim yapmak mümkündür.

Etkili bir sanal sınıf ortamında olması gereken şeylerden bazıları şunlardır:

 • Sohbet ve ses/video akışı
 • Ekran paylaşımı
 • Dosya paylaşımı
 • Katılım yönetimi

TEACHING - TEACH FROM HOME

Görüntülü İletişim

Görüntülü iletişim, özellikle öğretmen-öğrenci arasında canlı etkileşim kurabildiği için her türden uzaktan öğretimin önemli bir parçasıdır. İnsanlar arasında bir bağ kurulmasını sağlar. Video konferans ve canlı akış arasında bir karar vermeniz gerekir; fakat ikisi de öğretmenler ve öğrenciler arasındaki doğrudan bağlantıyı güçlendirmek için kullanılabilir.

Günümüzde çoğu mesajlaşma hizmeti görüntülü sohbeti de destekler. Hatta çoğu hizmet, grup halinde yapılan görüntülü sohbetleri bile destekler. Ancak, dijital beyaz tahtaları, sanal sınıfları ve video iletişimini kapsayan entegre bir çözüm için myViewBoard’u kullanmanızı öneririz.

Ödev Vermek ve Toplamak

Öğretimin büyük kısmında, öğrencilerin kavrayışlarını ve konuyu akıllarında tutmalarını artırmak için rehberli pekiştirme yapılması, yani ödev verilmesi gerekir. Bir sınıf ortamında, bu ödevler çalışma sayfaları, kitaplar, eğitici oyuncaklar veya çeşitli materyaller aracılığıyla fiziksel olarak verilebilir. Elbette bu gibi öğretim yardımcılarının dijital olarak verilmesi ve tamamlanan çalışmaların çevrim içi teslim edilmesi seçeneği de vardır.

Çevrim içi öğretim ise çok farklıdır. Uzaktan öğretimin daha fazla sınırlaması olduğu düşünülür ama bu doğru değildir. Mevcut fiziksel öğretim yardımcıları çevrim içi ortamda kullanılamıyor olsa da onlarla aynı nitelikte, hatta daha çok sayıda dijital araç mevcuttur. Biraz teknoloji meraklısı olan yaratıcı eğitimcilerin yararlanabileceği yepyeni öğretim yardımcıları mevcuttur.

Bulut Depolama

İnternete erişimi olan herkesin ücretsiz bulut depolamaya erişimi de vardır. Ücretli servis sağlayıcıların çoğu, 5 GB ile 15 GB arasında ücretsiz depolama alanı içeren hesap seçeneklerine de sahiptir. Sınıf dosyalarını buluta kaydetmek, referans materyalleri ve ödevleri hem yedeklemek hem de paylaşmak için harika bir yoldur.

Ne var ki bunlar genel amaçlı hizmetler olduğundan kaynakların organize edilmesi tamamen öğretmene kalmıştır. Araçların hepsi internette mevcuttur ama özel olarak uygulanmaları gerekir.

SAVING AND DISTRIBUTING RESOURCES - TEACH FROM HOME

Sosyal Medya Ve Mesajlaşma Uygulamaları

Genellikle ödev verme ve toplama aracı olarak göz ardı edilen sosyal medya, bir sınıftaki tüm katılımcıları birbirine bağlı tutmak için oldukça faydalı olabilir. Bu durum çoğunlukla sosyal medyanın ilk dalgasında yer alan hizmetler için geçerlidir, örneğin Facebook özel gruplara ve dosya paylaşımına izin verir. Bununla birlikte, birçok sosyal medya kanalı (özellikle de gelişmiş mesajlaşma işlevlerine sahip olanlar), bir iletişim aracı olarak kullanılabilir. Uzaktan eğitimde sosyal medyanın kullanılması hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Daha da spesifik olarak, popüler sosyal platformlarda yerleşik olarak bulunan mesajlaşma uygulamalarına göz atabilirsiniz. Messenger, WhatsApp veya eş değer uygulamalar üzerinde gruplar oluşturmak, sürekli iletişimde kalmanın harika bir yoludur. Bu uygulamaların birçoğu dosya eklemeye, hatta canlı olarak sesli veya görüntülü sohbete de izin verir. Bu gibi hizmetler, sınıfın boyutu büyüdükçe biraz hantal kalmaya başlar ama ücretsizdir ve hem öğretmenler hem de öğrenciler onlara aşinadır.

Üretkenlik Uygulamaları

Fikirlerin ve kaynakların paylaşımını kolaylaştırmak için iş araçları da eğitim amaçlı kullanılabilir. Hatta bunu yapmak, öğrencilerin teknoloji okuryazarlığını da geliştirebilir. Birçok üretkenlik uygulaması, yerleşik paylaşıma, depolamaya ve iletişim araçlarına sahip mükemmel çözümlerdir. Üstelik ücretsiz veya çok ucuz olduklarından çoğu çevrim içi kullanıcı onları kolayca elde edebilir.

Örnek olarak bir iletişim devi olan Slack’i gösterebiliriz. Öğretmen tarafından yönetilen grup tartışmaları, öğrenci çalışma grupları ve kolayca arama yapılabilen dosya paylaşımı için ideal şekilde ayarlanmıştır. Ayrıca ödev tarihleri, ödevler, son teslim tarihleri ve öz çalışma görevleri için birçok takvim ve görev izleme uygulamasıyla birlikte başarılı şekilde çalışabilir. Hatta bazıları Slack’i bir LMS alternatifi olarak görür; ama özel bir öğrenme platformu olan LMS bazı işlevler yönünden daha başarılıdır. Slack sizin ve dersleriniz için işe yaramazsa çevrimiçi sınıfınızda iletişimi ve iş birliğini geliştirmenin başka pek çok yolu vardır. Bu listeye bakarak biraz ilham alabilirsiniz.

LMS Entegrasyonu

Öğrenme Yönetim Sistemi (Learning Management System – LMS), eğitim ve öğretimin idari nitelikteki birçok işlevini yerine getirmek için kullanılan bir yazılımdır. Bir LMS yazılımı profesyonel ortamlarda daha yaygın olmasına rağmen, geleneksel eğitim için de kullanılabilir. Etkili bir LMS, kullanılan sisteme bağlı olarak ders materyallerini canlı veya kaydedilmiş şekilde iletme yeteneğine sahiptir. Ayrıca hem iletişim hem de dağıtım kanalı olarak kullanılabildiği için, çift yönlü iletişime ve dosya paylaşımına izin verir.

Kullanılan sisteme bağlı olarak bir LMS bulut tabanlı çalışabilir, yerel bir ağa yüklenebilir, bir masaüstü uygulaması veya bir mobil uygulama olabilir. Bu seçeneklerin bazı kombinasyonlarını kullanarak da çalışabilir. Uzaktan öğretimi daha resmî hale getirmek istiyorsanız kendiniz ve öğrencileriniz için bir LMS kurmayı veya böyle bir sistemi uygulamak için kurumunuza başvurmayı düşünebilirsiniz.

Bir LMS sistemiyle ilgileniyorsanız dikkat etmeniz gereken şeylerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Tüm Veriler: Öğrencilerin uzaktan eğitimden mümkün olan en yüksek faydayı elde etmeleri için, ilerleme düzeylerini verilerle gösterebilmek gerekir. Bu verilere tarafsız gözle bakmak hem öğrencilerin kendilerini geliştirebilecekleri alanları görmelerini hem de öğretmenlerin derslerini nasıl daha iyi anlatabileceklerini anlamalarını sağlar.
 • Uyumlu: Modern eğitimde, LMS’yi tek bir cihazla sınırlı tutmak iyi fikir değildir. LMS, tüm cihazlar üzerinde iyi çalışabilmelidir. Öğrencileriniz hangi cihazı kullanırsa kullansın, uyumlu bir LMS ile istedikleri zaman istedikleri yerde öğrenebilmelidirler.
 • Kullanıcı Dostu: Öğrencilerinizin büyük ihtimalle dijital dünyada zaten yeterince deneyimli olacaktır ama bu kötü tasarlanmış bir arayüze veya kullanıcı deneyimine rıza gösterecekleri anlamına gelmez. LMS sistemini kullanmak herkes için kolay olmalıdır.
 • Teknik Destek: En iyi sistemlerin dahi kendilerine özgü zorlukları vardır. Öğretmenin LMS için aynı zamanda IT uzmanı gibi davranması iyi fikir değildir. İyi bir LMS, her öğretmenin yararlanabileceği kurumsal eğitime ve basit kullanım kılavuzlarına sahip olmalıdır.
 • Değerlendirme: Sınavlar eğitimin nihai amacı olmamalıdır ama değerlendirme halen önem taşır. Bir LMS en azından öğrencilerin anlayışlarını değerlendirme ve öğretmenlere faydalı geri bildirim verebilme yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Oyunlaştırma: Her öğretim sisteminde eğlenceye de yer olmalıdır. Gerçek oyunlardan rozetlere ve madalyalara kadar öğrenmeyi ve ilerlemeyi teşvik eden her şey, sisteme entegre edilmelidir.
 • İş Birliği: Bir LMS, mümkün olan en yüksek faydayı elde etmek için, öğrencilerin derslere katılabilecekleri ve akranlar arası etkileşim yapabilecekleri bir öğrenim merkezi olmalıdır. Yüz yüze etkileşimin eksikliğini telafi etmek için güçlü sosyal öğrenme özellikleri bulunmalıdır.

Mükemmel LMS’nin nasıl olması gerektiği hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bu rehbere göz atın.

Evden Eğitim Konusunu Toparlayalım

Evden eğitim, bir sınıfta canlı ders vermekten çok farklıdır. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini alması mümkün değildir. Fakat modern teknoloji, sunduğu çok sayıda araçla çevrim içi eğitimi çok daha etkili ve erişilebilir hale getirir. Uzaktan öğrenmeye (veya en azından karma öğretime) daha fazla yer veren yeni bir eğitim paradigmasına tanıklık ediyoruz.

Eğitimin kapsamına giderek daha çok şey girmeye başlayacak; bu nedenle uzaktan eğitim için kullanılan araçları şimdiden iyi öğrenerek bu değişime hazır olun.

Dijital beyaz tahta, sanal öğretim ve ders kayıtları için şu anda kullanılabilecek araçlardan biri de myViewBoard’dur. MyViewBoard’a hemen şimdi göz atabilirsiniz.