ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > Çevrimiçi Dijital Tahta ve Dijital Tahta Uygulamaları: Sınıf için Hangisi Daha İyi?

Çevrimiçi Dijital Tahta ve Dijital Tahta Uygulamaları: Sınıf için Hangisi Daha İyi?

Dijital çağda, web tabanlı ve uygulama tabanlı dijital tahta araçlarının ortaya çıkışıyla dijital tahta bile gelişiyor. Çevrimiçi öğrenme ve uzaktan sınıflar yaygınlaştıkça, bu yeni dijital araçlar beyin fırtınası yapma ve fikirleri görselleştirme konusunda yeni bir bakış açısı sunuyor. Ancak manzara sürekli değişiyor; Google’ın dijital tahtanın dayanak noktası olan Jamboard bile kullanımdan kaldırılıyor. Bu durum eğitimciler için bir ikilem oluşturmaktadır: çevrimiçi ve yerel dijital tahta uygulamaları arasında seçim yapmak.

Sınıfınızın ihtiyaçlarına göre bilinçli kararlar vermek için seçenekleri keşfetmek üzere okumaya devam edin. Veya dijital tahta avantajını ilk elden deneyimlemek için myViewBoard Whiteboard‘u keşfedin.

Günümüzün sınıflarında sağlam bir dijital tahta çözümüne sahip olmak çok önemlidir. Beyaz tahtaların öncelikli olarak yazı yazmak için kullanıldığı geçmişin aksine, günümüzün yazılımı onları yaratıcılık ve işbirliği için dinamik tuvallere dönüştürdü. Eğitimciler artık çevrimiçi ve yerel dijital tahta çözümleri için her birinin artıları ve eksileri olan çok sayıda seçeneğe sahip. Bu nedenle karar hafife alınmamalıdır.

Bunu aklımızda tutarak, bu seçenekleri derinlemesine inceleyelim ve iki ana dijital tahta çözümünün benzersiz avantajlarını ortaya çıkaralım.

Dijital Tahta Seçenekleri Nelerdir?

Bunu okuyorsanız muhtemelen dijital tahtanın ne olduğunu zaten biliyorsunuzdur, ancak kısa bir bilgi tazelemeye ihtiyacınız varsa burada ayrıntılara inebilirsiniz. Kısacası, sanal veya çevrimiçi beyaz tahtalar olarak da bilinen dijital tahtalar, multimedya, interaktif modüller ve daha fazlasını dahil ederek bilgisayarlar, akıllı telefonlar veya tabletler (tercihen etkileşimli kullanım için dokunmatik ekranlı olanlar) gibi cihazlardaki fiziksel beyaz tahtaların işlevlerini geliştirir.

Çevrimiçi dijital tahta çözümleri, çeşitli cihazlardaki herhangi bir tarayıcı aracılığıyla esnek erişilebilirlik sunar. Bu biçim özellikle çalışma alanları için popülerdir; Google Jamboard gibi çevrimiçi tahta yazılımı, işbirliğinin gelişebileceği dijital bir alan yaratmak için şablonlar, açıklama araçları ve görsel arama işlevleri sunar. Öte yandan, indirilebilir veya önceden yüklenmiş yerel dijital tahta uygulamaları, optimize edilmiş bir deneyim için donanımla entegre olur.

What is a Digital Whiteboard

Çevrimiçi ve Yerel Dijital Tahta Uygulamaları Arasında Seçim Yapma

Bu kılavuzda, çevrimiçi ve yerel dijital tahta uygulamaları arasındaki farkları inceleyerek, çevrimiçi uygulamaların esnekliğinin mi yoksa yerel çözümlerin optimize edilmiş performansının mı ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacağız. Günün sonunda seçiminiz eğitim ortamınızın özel gereksinimlerine bağlı olacaktır.

Erişilebilirlik ve Platform Uyumluluğu

Çevrimiçi dijital tahta uygulamalarının popülaritesi, kullanıcı dostu arayüzleri ve erişilebilirlikleri sayesinde arttı ve konum kısıtlamalarından uzak, kusursuz bir işbirliği deneyimi sağladı. Bu erişilebilirlik, öğretmenlerin düzenlenebilir PowerPoint ve Google Slayt sunumları veya PDFler gibi mevcut öğretim kaynaklarını çevrimiçi beyaz tahta oturumlarına zahmetsizce aktarabilmesi nedeniyle uzaktan derslerin sorunsuz yürütülmesini sağlar. Uzaktan canlı dersler yürüttüğünüzü, gerçek zamanlı açıklamalar eklediğinizi ve ders bittiğinde bu açıklamalı dosyaları öğrencilerin çalışmak üzere incelemeleri için dışa aktarıp paylaştığınızı hayal edin. Çevrimiçi beyaz tahta uygulamaları bunu mümkün kılarak geleneksel sınıfın sınırlarının ötesinde kusursuz öğrenme deneyimleri sunar.

Buna karşılık, yerel dijital tahta uygulamaları platforma özel entegrasyon ve optimize edilmiş performansla öne çıkıyor. Kurulu cihazlarda sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmış olup, verimliliğe öncelik verirler. Erişilebilirlikleri iOS veya Windows gibi belirli işletim sistemleriyle sınırlı olsa da yerel uygulamalar, belirli bir ekosistemde daha sezgisel bir kullanıcı deneyimi için benzersiz özelliklerden yararlanır.
Temel olarak, çevrimiçi ve yerel dijital tahta uygulamaları arasındaki seçim tercihe bağlıdır: evrensel erişilebilirlik veya platforma özgü kusursuzluk. Çevrimiçi uygulamalar daha geniş bir kitleye hitap ederek esnek ortamlarda işbirliğini teşvik ederken, yerel uygulamalar belirli platformlarda özelleştirilmiş ve optimize edilmiş bir deneyim sunma konusunda öne çıkıyor.

ViewSonic Education

Learning Solutions
For the Future

Learn more >

İşbirliği Olanakları

Çevrimiçi tahta uygulamaları ve yerel tahta uygulamaları, işbirliğini geliştirme konusunda mükemmeldir. Öğrencilerin bir çevrimiçi tahta uygulaması aracılığıyla bir bilim projesine katıldığını hayal edin. İlk grup beyin fırtınası için dijital tahta oturumlarını paylaşabilirler. Daha sonra kendi aralarında görev paylaşımı yapabilir ve bireysel olarak çalışarak fikirlerini açıklamalar ve diyagramlarla geliştirebilirler. Son olarak, sınıf sunumu için katkılarını tek bir birleştirilmiş dosyada birleştirebilirler.

Ancak bu seçenekler erişilebilirlik ve kullanılabilirlik açısından farklılık gösterir. Çevrimiçi dijital tahta uygulamaları çeşitli cihazlarda çalışacak şekilde tasarlanırken yerel dijital tahta uygulamaları, yüklü oldukları cihazın donanımına bağlı olarak performansı optimize eder. Bu, çalışan cihazın yeteneklerinin yerel dijital tahta uygulamasının performansını sınırlayabileceği anlamına gelir; bu, kullanıcının donanımının güncel olmaması veya internet bağlantısının güvenilmez olması durumunda bir dezavantaj olabilir. Güncelliğini yitirmiş donanımlarla uğraşırken, çevrimiçi bir toplantıyı yayınlamak, ekran paylaşımı yapmak ve dijital tahta uygulamasını aynı anda çalıştırmak gibi görevlerin yerine getirilmesi, cihazın sınırlı performansını gerçekten zorlayabilir ve bu da daha yavaş bir deneyime neden olabilir. Böyle bir senaryoda, çevrimiçi bir dijital tahta uygulamasını tercih etmek daha sorunsuz bir uzaktan işbirliği deneyimi sunabilir; çünkü bu uygulamalar genellikle daha az kaynak yoğundur, yani genellikle daha az işlem gücü gerektirirler.

Performans ve Yanıt Verme Hızı

Dijital tahta uygulamalarını değerlendirirken sorunsuz işlevsellik, olası gecikmeler ve karmaşık içeriği yönetme yetenekleri gibi faktörleri göz önünde bulundurun. Bu öğeler sizin, öğrencileriniz veya meslektaşlarınızın kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkiler. Sonuçta çalışması baş ağrısı olan bir dijital tahta, geleneksel bir beyaz tahta kullanmaktan çok daha zahmetlidir.
Web tabanlı çevrimiçi dijital tahta uygulamalarının performansı, büyük ölçüde internet bağlantınızın kararlılığından, uygulamayı barındıran sunucunun performansından ve tarayıcı seçiminizden etkilenir. Bu, internet bağlantınız güvenilmezse veya sıklıkla farklı konumlardan çalışıyorsanız Google Jamboard gibi çevrimiçi dijital tahta uygulamalarının her zaman sorunsuz çalışmayı garanti edemeyeceği anlamına gelir.

Öte yandan, ViewSonic ViewBoard interaktif dijital tahtalarındaki myViewBoard Whiteboard gibi cihazlara genellikle önceden yüklenmiş olan yerel dijital tahta uygulamaları, sınırlı internet bağlantısı olan ortamlarda üstünlük sağlar ve onları kişisel işbirliği için ideal kılar. Bu yerel uygulamalar, performansı optimize etmek için çalışan cihazların işlem gücünden yararlanır. Ek olarak, önceden yüklenmiş yerel dijital tahta uygulamaları genellikle belirli donanımlara göre uyarlanmış, öğrenme eğrisini kolaylaştıran kullanıcı dostu arayüzlere sahiptir. Ayrıca kullanıcı deneyimini geliştirmek için cihaza özel özellikler de sunabilirler. myViewBoard Whiteboard, dijital tahtayı daha küçük ekranlara bölerek öğrencilerin aynı anda kendi alanlarında tahta yapabilmelerini sağlayan ve öğrencilerin sınıf materyallerine katılımını artıran ViewBoard‘lar için Katılım Modu ile bunu göstermektedir.

Çevrimiçi Dijital Tahta ve Dijital Tahta Uygulamaları: Hangisi En İyisi?

Çevrimiçi veya yerel dijital tahta uygulaması arasında karar vermeden önce durumunuzu değerlendirmek çok önemlidir. Yüz yüze mi, uzaktan mı yoksa hibrit bir ortamda mı çalıştığınızı veya ders verdiğinizi düşünün. İnternet bağlantısının kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini, öğrenciler tarafından kullanılan cihaz türlerini ve ihtiyaç duyduğunuz belirli özellikleri değerlendirin. Ayrıca sınıfın özel ihtiyaçlarını ve hedeflerini anlayın.

myViewBoard

Your Integrated
Learning Platform

Learn more >

Native Whiteboarding App vs Online Whiteboarding App

Yüzyüze Dersler

Geleneksel sınıflarda yerel dijital tahta uygulamaları, optimize edilmiş performansları ve cihaz donanımıyla kusursuz entegrasyonu nedeniyle pratiktir. Bu uygulamalar, yüz yüze dersleri, kalem ve çoklu dokunmatik giriş ve hareketler gibi dinamik ve etkileşimli özelliklerle zenginleştirerek, yüz yüze derslerde öğrencilerin ilgisini çekmek için ideal hale getiriyor. Tersine, Google Jamboard gibi çevrimiçi dijital tahta uygulamalarının sınırlı internet bağlantısı olan okullarda veya bireysel sınıflarda kullanılması zor olabilir.

Uzaktan Dersler

Uzaktan öğretim için, yerel dijital tahta uygulamaları çalışabilse de bilgisayarınız güncel değilse aksaklıklarla karşılaşabilirler. Çevrimiçi dijital tahta uygulamalarının kurtarıcı olduğu yer burasıdır! Bu çevrimiçi uygulamalar, bilgisayarınızın yükünün bir kısmını hafifleterek canlı ekran paylaşımı ve dijital tahta oturumlarınızın kaydedilmesiyle sorunsuz çevrimiçi derslere olanak tanır. Daha sonra kaydedilen dersleri ve dijital tahta dosyalarını doğrudan öğrencilerinizle zahmetsizce paylaşabilirsiniz. Bu, kaliteli eğitimi fiziksel olarak orada bulunmanın getirdiği zorluklar ve maliyetler olmadan daha erişilebilir hale getirir. Ayrıca öğrencilerinize programlarında ihtiyaç duydukları esnekliği sağlar.

Hibrit Öğrenme

Hibrit öğrenme ortamlarında hem çevrimiçi hem de yerel dijital tahta uygulamaları pratik roller oynar. Eğitimciler, farklı konumları ve cihazları kapsayan işbirlikçi çalışmalar için çevrimiçi dijital tahta uygulamalarını kullanmanın avantajlarından yararlanabilir. Öte yandan, çevrimdışı kullanılabilirlik ve optimize edilmiş performansa sahip yerel uygulamalar, yüz yüze oturumlar sırasında kullanışlı olduğunu kanıtlıyor ve dijital ve fiziksel öğrenme arasında sorunsuz bir geçiş sağlıyor. Hibrit ortamlardaki eğitimciler, okullarının, akranlarının ve öğrencilerinin özel gereksinimlerine ve tercihlerine göre her iki uygulama türünü entegre ederek bir denge kurabilirler.

Son Söz

Dijital tahta uygulamaları, dinamik, etkileşimli eğitime yönelik gelişmiş araçlarla işbirliğini ve öğrenmeyi dönüştürüyor. İster grup projeleri, ister yaratıcı ifade, ister kapsamlı öğrenme olsun, bunlar modern eğitimin vazgeçilmezidir. Çevrimiçi ve yerel uygulamalar arasında seçim yapmak pratik hususları içerir: Çevrimiçi uygulamalar, uzaktan veya hibrit öğrenim için erişilebilirlik açısından öne çıkarken yerel uygulamalar, güvenilir yüz yüze dersler için donanım optimizasyonuna öncelik verir. Neyse ki myViewBoard Whiteboard, hem çevrimiçi hem de uygulama tabanlı seçeneklerin en iyisini sunarak seçimi basitleştirir ve her öğretim senaryosu için donanımlı olmanızı sağlar.

İster dijital tahtada yeni olun ister çevrimiçi ve uygulama tabanlı dijital tahtanın en iyilerini birleştiren bir tahtaya geçmek istiyor olun, myViewBoard Whiteboard’un özelliklerini burada keşfedin.