ViewSonic Library > Eğitim > Uzaktan Eğitim > Temel Uzaktan Eğitim Teknolojisi

Temel Uzaktan Eğitim Teknolojisi

Uzaktan eğitim kavramı yeni bir şey değildir; ancak özellikle uzaktan eğitim teknolojisindeki gelişmeler, yeni öğretim yöntemlerini ve yaklaşımlarını mümkün kılmaya yardımcı olduğu için sürekli gelişmektedir. Modern uzaktan eğitim derslerinin büyük çoğunluğunun artık çevrimiçi tabanlı olmasıyla birlikte, daha önce “olması iyi olur” türdenveya arzu edilen bazı teknolojiler artık gerekli kabul edilebilir.

Uzaktan öğrenme için en önemli teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun veya ViewSonic’in öğrenci başarılarını iyileştirmeye nasıl yardımcı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Uzaktan eğitim teknolojisinde yapılan iyileştirmeler, uzaktan eğitimi yüz yüze, sınıf tarzı derslere ve kurslara tamamen uygulanabilir bir alternatif haline getirmeye yardımcı oldu. Sonuç olarak, maliyet, coğrafi konum ve kurslardaki alan gibi eğitimin önündeki klasik engellerin çoğu potansiyel olarak kaldırılabilir.

Bununla birlikte, inovasyon uzaktan eğitimin potansiyelini ortaya çıkarmaya kesinlikle yardımcı olurken, modern teknolojiye güvenmek de bazı cihazları, hizmetleri ve yazılım çözümlerini gerekli veya ona yakın hale getirdi. Bu makalede, öğretmenlerin ve öğrencilerin ihtiyaç duyacağı bazı uzaktan eğitim teknolojisi örneklerini inceliyoruz.

essential distance learning technology - edtech

Cihazlar ve Çevre Birimleri

Modern uzaktan eğitim derslerinin çoğu çevrimiçi tabanlıdır; bu da belirli cihazlara ve çevre birimlerine sahip olmanın çok önemli olduğu anlamına gelir. Bunun başlıca örneklerinden bazıları şunlardır:

Bilgisayar/İnternet Üzerinden Çalışan Cihaz

Hem öğretmenler hem de öğrenciler, bir uzaktan eğitim dersi süresince birçok farklı çevrimiçi görevi yerine getirmek zorunda kalacaklar. Çeşitli noktalarda yazma, yazılım uygulamalarını kullanma, dosya kaydetme, indirme ve paylaşma, video izleme ve metin, video veya ses tabanlı iletişim yöntemlerinden yararlanma ihtiyacı olabilir.

Bu görevleri gerçekten gerçekleştirmek için, neredeyse kesinlikle bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacak ve özellikle Windows 10’un pazar payına göre en popüler masaüstü işletim sistemi olduğu gerçeği göz önüne alındığında, Windows tabanlı bir seçenek en çok rastlanandır. Akıllı telefonlar veya tabletler gibi internete bağlı diğer cihazları kullanmak mümkün olabilir, ancak bunlar aynı düzeyde kolaylık sağlamayabilir ve uyumluluk sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Yazma ve Çizim Tabletleri

Öğrenciler çevrimiçi teknolojiyi kullandıklarından, sanal sınıfta yazma gibi birçok beceriden yeterince yararlanılmamaktadır. Bununla birlikte, bu becerilerin çoğu, öğrencilerin çizim defterleri ve diğer yazı araçlarını kullanmalarını sağlayarak korunabilir. WoodPad gibi yazma ve çizim tabletleri ile öğrenciler doğal el yazısını koruyabilir ve tüm notları anında dijitalleştirebilir.

Yazı ve çizim defterleri yalnızca el yazısı için değil, aynı zamanda öğrencilerin beyin fırtınası yapması, notları paylaşması ve sanat eserleri oluşturması için kişiselleştirilmiş bir yoldur. Ayrıca, öğrencilerin herhangi bir öğrenme ortamından bir belge içinde rahatça beyin fırtınası yapmasına ve paylaşmasına olanak tanıyan dokunmatik monitör gibi bazı EdTech formlarından çok daha taşınabilirler.

Kulaklık, Kamera ve Mikrofon

Sesli iletişim, yalnızca öğrenme grubundaki herkes kendini duyurabiliyorsa ve diğerlerini de net bir şekilde duyabiliyorsa işe yarar. Bu nedenle sanal sınıflara, bire bir video oturumlarına ve benzeri etkinliklere katılan öğretmen ve öğrencilerin hem kulaklık hem de mikrofona erişimlerinin olması önemlidir.

Modern dizüstü bilgisayarların ve tabletlerin çoğu yerleşik bir kamera ve mikrofonla birlikte gelir, ancak bunların dahil olmadığı cihazlar için web kameraları ve mikrofonlar da satın alınabilir. Ancak çoğu durumda, net ve güvenilir ses sunacağından, yerleşik mikrofonlu bir çift yüksek kaliteli kulaklığa yatırım yapmak en iyisi olacaktır.

Ek Cihazlar/Çevre Birimleri

Bazı ek aygıtlar ve çevre birimleri, belirli durumlarda hayati önem taşıyabilir. Örneğin, bir yazıcı, çalışmanın geleneksel posta yoluyla gönderilmesinin gerekebileceği yazışma kursları için önemli bir uzaktan eğitim teknolojisi parçası olabilir ve öğrenme materyallerini yazdırmanıza izin vererek çevrimiçi dersler için de yararlı olabilir.

Eğitimciler için dokunmatik ekran, gerçek zamanlı açıklamalarla tamamlanan sunum yapmayı önemli ölçüde kolaylaştırabilir ve dijital beyaz tahta için gerekli olacaktır. Öğrenciler için, ekranı bölme yazılımı veya ikinci bir monitör veya ekran, özellikle etkili çoklu görevleri kolaylaştırmak söz konusu olduğunda potansiyel olarak faydalı olabilir.

Essential Distance Learning Technology - Devices and peripherals

İletişim Teknolojisi

Çevrimiçi derslere katılmak için gerekli cihaz ve çevre birimlerine sahip olmanın yanı sıra, iletişim çözümleri de önemli bir uzaktan eğitim teknolojisidir. Özellikle, bu seçenekler yararlı ve hatta çok önemli olabilir:

E-posta/Mesajlaşma

Etkili iletişimin sağlanması, herhangi bir uzaktan eğitim dersinin en hayati yönlerinden biridir ve e-posta, alıcı çevrimiçi olmasa bile, bilgilerin, talimatların ve hatta dosyaların herhangi bir zamanda gönderilmesine izin verdiği için özellikle yararlı olabilir. Bu nedenle, bir e-posta hesabına erişim hayati önem taşır ve iyi bir e-posta istemcisi de avantajlı olabilir.

Ancak, daha hızlı metin tabanlı iletişimin de gerekli olduğu zamanlar olabilir ve anlık mesajlaşma çözümlerinin burada en iyi seçenek olması muhtemeldir. WhatsApp ve Telegram, en popüler mobil seçeneklerden bazılarını temsil eder, ancak çeşitli sosyal ağlar ve çevrimiçi sohbet programları da potansiyel olarak bir bilgisayarda kullanılabilir. Bunun üzerine, daha az acil metin tabanlı iletişim için mesaj panoları veya tartışma forumları sağlanabilir.

Görüntülü İletişim

Pek çok uzaktan eğitim dersi eş zamanlı öğrenmeye dayanır; bu da öğrenme grubunun üyelerinin bir tür canlı video iletişimine erişmesini gerektireceği anlamına gelir. Buradaki potansiyel çözümlerden bazıları, Microsoft Teams, Google Hangouts, Skype, Facebook Messenger, WhatsApp, FaceTime ve Zoom gibi uygulamaları içerir.

Öğretmenler için, her ikisinin de kullanımları olduğundan, hem video konferans hem de canlı yayın için seçeneklerin mevcut olması önerilir. Ekran paylaşımı ve dijital tahta da, bilgileri gerçek zamanlı olarak paylaşmaya ve canlı işbirliğini teşvik etmeye yardımcı olarak çok değerli olabilir ve myViewBoard Classroom bu ihtiyaçlar için ideal hepsi bir arada çözüm olabilir.

Essential distance learning technology - communication technology

Son Söz

Modern dijital teknoloji, uzaktan eğitim derslerinin kalitesini büyük ölçüde artırdı ve eğitimin önündeki birçok engelin ortadan kaldırılmasına yardımcı oldu. Ancak artık zorunlu olan veya onsuz etkili bir şekilde çalışmanın neredeyse imkansız olduğu belirli cihazlar, çevre birimleri, hizmetler ve yazılım çözümleri var. Özellikle öğrenciler ve öğretmenler, internet özellikli cihazlara, yardımcı cihazlara ve çeşitli çevrimiçi iletişim seçeneklerine ihtiyaç duyar.

Teknolojinin sınıfınızda sağlayabileceği 5 faydayı daha öğrenmek istiyorsanız buradan okuyabilirsiniz! Veya benzersiz sınıf ihtiyaçlarınız hakkında daha fazla bilgi için ViewSonic’in eğitim çözümü sayfasına uğrayın.