ViewSonic Library > Eğitim > Uzaktan Eğitim > Uzaktan Eğitim Nedir ve Neden Çok Önemlidir?

Uzaktan Eğitim Nedir ve Neden Çok Önemlidir?

Uzaktan eğitim, yani öğrencinin ders için fiziki olarak hazır bulunmadığı uzaktan verilen öğretim, internetin gücü sayesinde gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Aralarından seçim yapılabilecek farklı ders türlerinin sunulduğu esnek ve uygun fiyatlı eğitim seçenekleri giderek artıyor. Uzaktan eğitim, geleneksel öğretim modellerine kıyasla bir dizi avantaj da sunuyor.

Uzaktan eğitim hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin veya doğrudan tavsiye ettiğimiz uzaktan eğitim aracına göz atın: myViewBoard.

İnternet, uzak ve yakın arasındaki mesafeyi ortadan kaldırırken uzaktan eğitim de mevcut eğitim paradigmalarını değiştirmeyi hedefliyor. Yapay zekâ destekli eğitim algoritmalarından basit mesaj tahtalarına kadar, bilmeniz gereken şeyleri öğrenmek için hiç bu kadar çok seçenek olmamıştı.

Yetenekli eğitimciler her öğrencinin hayatının ayrılmaz bir parçası olmaya devam ederken teknoloji öğretmenler ve öğrenciler arasındaki fiziki mesafe için bir köprü görevini üstleniyor. Uzaktan eğitim şimdiden çoğu kurumun eğitim programına dâhil edilmiş durumda ve eğitim sektörünün büyük bir parçası haline gelmek üzere. Fakat ayrıntılara girmeden önce temel bilgilerle başlayalım.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim, öğrencilerin fiziki olarak derse katılmadığını her türden eğitim ve öğretim faaliyetidir. (Bu tanıma, belirli koşullar altında öğretmenler de dâhil olabilir.)

Eskiden bu tanım, öğrencilerin öğretmenleri (veya okulları) ile posta yoluyla iletişim kurduğu eğitim faaliyetleri anlamına gelirdi. Günümüzde ise uzaktan eğitim internet bağlı hemen her cihaz üzerinden farklı yöntemler ve sistemler ile yürütülebilecek çevrim içi bir faaliyet haline geldi.

Uzaktan eğitim hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Uzaktan Eğitimi Tanımlamak.

Uzaktan Eğitimin En Yaygın Çeşitleri

Çok sayıda çevrim içi eğitim (ve öğretim) seçeneği olmasına rağmen, bazı çeşitlerin mevcut sistemler ve yerleşik eğitim anlayışları tarafından daha fazla desteklendiğini söyleyebiliriz.

 • Video konferans öğretmenlerin canlı derslerde öğrencilerle doğrudan etkileşim kurmak için yaygın şekilde kullandığı bir yöntemdir. Hem birebir derslerde hem de birden fazla öğrencinin öğretmene canlı bağlandığı sınıflarda kullanılabilir.
 • Eş zamanlı eğitim tüm öğrencilerin aynı zamanda (ve çoğunlukla aynı yerde) eğitim aldıkları, öğretmenin ise uzakta olduğu bir seçenektir. Genellikle öğretmen ve öğrencileri dijital olarak birbirine bağlayan video veya telekonferans özellikleri içerir.
 • Eş zamansız eğitim çevrim içi özellikleri zayıf ancak daha az kısıtlayıcı olan bir seçenektir. Çevrim içi canlı dersler yerine, öğrencilere son teslim tarihleri olan görevler verilir. Öğrenciler, bu görevleri tamamlamak için kendi kendilerine çalışırlar.
 • Serbest zamanlı çevrim içi dersler daha da esnektir. Bu, bir tür eş zamansız eğitim çeşididir ancak görevlerin son teslim tarihi yoktur. Çalışanlar ve evde kalan ebeveynler gibi zaman kısıtlamaları olan öğrenciler için uygundur.
 • Sabit zamanlı çevrim içi dersler bir tür eş zamanlı eğitimdir ve çevrim içi kullanıcıların önceden belirlenen bir yere, yine belirli bir zamanda bağlanmalarını gerektirir (örneğin webinar). Bu seçenek, katı kurallara sahip eş zamanlı derslerin aksine, öğrencilerin dünyanın herhangi bir yerinden bağlanıp çevrim içi etkileşime girebilmelerini sağlar.
 • Bilgisayar tabanlı uzaktan eğitim, bilgisayarlar aracılığıyla verilen sabit ve eş zamanlı derslerdir. Genellikle bir bilgisayar laboratuvarından verilirler ve gerekli cihazlara zaten sahip olan eğitim kurumlarında oldukça yaygındırlar.
 • Hibrit eğitim öğrencilerin aynı dersi gerçek zamanlı olarak aldığı (örneğin eş zamanlı uzaktan eğitim) karma bir eğitim modelidir ama öğrencilerin bazıları uzaktan bağlanırken bazıları fiziki olarak mevcuttur.

Canlı eğitimle daha mı çok ilgileniyorsunuz? Sınıftaki Teknoloji Rehberi

Uzaktan Eğitim İle Klasik Eğitim Arasındaki Fark Nedir?

Uzaktan eğitimin, öğrencinin veya öğretmenin fiziki varlığı bakımından klasik eğitimden farklı olduğu ortadadır. Ancak, bu durum gerçekte ne anlama gelir?

Bu durum, çoğunlukla hem öğrenciler hem de öğretmenler için daha fazla özgürlük anlamına gelir; ama aynı zamanda dersi başarıyla tamamlamak için daha yüksek disiplin ve planlama gerektirir.

Uzaktan eğitimin sunduğu özgürlük, en açık şekilde öğrencilerin programlarına ve kaynaklarına en uygun kursları seçebilmesinde görülmektedir. (Öğretmenler de aynısını yapabilir.) Dijital eğitim durumunda, öğrenciler de ihtiyaçlarına en uygun konumu ve öğretim tarzını seçebilirler.

Ne var ki özgürlüğün bir bedeli var ve bu da derslerden en iyi şekilde yararlanmak için daha fazla disiplin gerekir. Öğrencilerin, özellikle belirli bir zamanda veya yerde hazır bulunmalarını gerektirmeyen sistemlerde, gerçekten öğrenmek için kendi kendilerini motive etmeleri gerekir. Öğretmenlerin de özellikle canlı ders vermedikleri veya “sınıfı okuyamadıkları” durumlarda öğrencilerin ek açıklamalara ihtiyaç duyma ihtimali için daha iyi organize olmaları gerekir.

Fakat bazı durumlarda uzaktan eğitim sadece gerekli değil, mümkün olan en iyi seçenektir. Uzaktan eğitimin avantajlarının gerçekten net şekilde belli olduğu zamanlar vardır.

Uzaktan Eğitimin Avantajları

Canlı eğitim harika bir şeydir: Öğretmenler ve öğrenciler yüz yüze iletişim sayesinde özgün bir bağ kurar ve bu da güçlü bir ilişki ve karşılıklı anlayış gelişmesine neden olur. Aksi imkansız olmasa da bu tür bir bağlantıyı kişisel olarak kurmak halen daha kolay görünmektedir. O halde uzaktan eğitimin varlık nedeni nedir?

Uzaktan eğitimin pek çok avantajı olduğu ortaya çıkmıştır. Aşağıda bunlardan bazılarını listeliyoruz.

Esneklik

Uzaktan eğitimin en büyük avantajı esnek olmasıdır. Öğrenciler, eğitimleri için zamanı, yeri ve ortamı seçerek ne zaman, nerede ve nasıl öğreneceklerini seçebilirler. Öğretmenlere doğrudan ve canlı erişmek isteyenler için video konferans seçenekleri vardır. Eğitimlerini işleriyle veya başka sorumluluklarıyla birlikte yürütmek isteyen öğrencilere hitap eden seçenekler de mevcuttur. Diğer bir deyişle, herkes için uygun bir seçenek vardır.

Çevrim içi eğitim seçeneklerinin yaygınlaşması sayesinde, öğrenmek isteyebileceğiniz hemen her türlü konu için bir ders bulabilmek de mümkündür.

Kolay Erişim

Bazen bulundukları konum, bazen de farklı yeteneklere sahip olmaları nedeniyle bazı öğrenciler eğitim kurumlarına temel erişimden yoksundur. Uzaktan eğitim programları, her öğrenciye en etkili buldukları ortamda öğrenme ve kendilerini geliştirme fırsatı sunar.

Canlı bir eğitimi daha da erişilebilir hale getirmek mi istiyorsunuz? İnteraktif Dijital Beyaz Tahtaların Özel Eğitime Yardımcı Bir Teknoloji Olarak Kullanılmasının 6 Örneği

Uzaktan eğitim, uluslararası kurumlar açısından da yeni eğitim ufukları açmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki büyük üniversiteler ve teknik eğitim okulları, artık her yaştan öğrenciye çevrim içi olarak tanınan dereceler, sertifikalar ve profesyonel yeterlilikler sunabilmektedir. Motive olmuş kişiler, Udemy’den Google Skillshop’a kadar pek çok yerden daha fazla temel eğitim sertifikaları da alabilir.

Düşük Maliyet

Uzaktan eğitim, dijital öğrenmenin ölçeklenebilir doğası sayesinde eğitim maliyetlerini azaltır. Çevrim içi dereceler neredeyse sıradan hale gelmektedir, hatta yüksek maliyetli altyapı yükünü ortadan kaldırıp doğrudan eğitime geçebilen, yalnızca çevrim içi olarak akredite olmuş üniversiteler bile vardır.

Her iki seçeneğe de sahip olan okullar, aynı lisans programını birbirinden oldukça farklı fiyatlarla sunabilir. Örneğin, (Amerika Birleşik Devletleri’nde 57. Sırada olan) Purdue Üniversitesi için aynı eyalette yaşayan bir lisans öğrencisi yüz yüze eğitim ve yaşam giderleri olarak yılda tahminen 150.000 TL harcayacak ve bu eğitim genellikle dört yıl sürecektir. Uluslararası öğrencilerin öğrenim ücretleri yılda 315.000 TL bulabilir. Aynı lisans programı, çevrim içi olarak toplamda 350.000 TL’ye mal olur.

Uzaktan Eğitim Sisteminde Olması Gerekenler

İster öğretmen ister öğrenci olun, mümkün olan en büyük faydayı elde etmek için uzaktan eğitim sisteminde bazı özelliklerin mevcut olması gereklidir.

Kullanım Kolaylığı

Basitlik, en önemli olan şeydir. Eğitmek veya öğrenmek için kullanılan her program, ona katılan herkes tarafından kolayca kullanılabilmelidir. Bunun için temiz ve sade bir arayüz ile aşağıda bazı örnekler verdiğimiz çeşitli özellikler gerekir:

 • Dip notların kullanılabildiği dijital beyaz tahta
 • Medya oluşturma ve paylaşma
 • Seslerin dâhil olduğu ekran kaydı
 • Öğrenci ve öğretmen arasında doğrudan iletişim
 • Birden çok cihaz ile uyumluluk

Akreditasyon

Bir uzaktan öğrenme platformunun güvenilirliği, öğretmen ve platformun kombinasyonundan oluşur. Öğrencilerin bu platformun sektörde ne kadar iyi tanındığına dikkat etmesi gerekir. Tanınmış bir derece sağlıyor mu? Profesyonel bir sertifika veriyor mu? Verilen sertifika programın tamamlandığını gösteriyor mu? Bunların tümü, platforma kaydolmadan önce dikkat edilmesi gereken şeylerdir.

Bir uzaktan eğitim sistemine geçmek isteyen öğretmenler de, bu sistemin kendi adlarına veya kurum adına ne tür bir akreditasyon sağlayabileceğini öğrenmelidir. Akademik dereceler veya mesleki yeterlilikler için, sistemin denetleyici ve düzenleyici kurumlar tarafından tanınması gerekli olacaktır.

Ders Programı

Çoğu uzaktan eğitim sistemi oldukça esnek olduğundan ders programını sisteme değil içeriğine göre değerlendirmek gereklidir. Yine de, bu program ders seçerken dikkate alınması gereken önemli bir faktördür.

Ders eş zamanlı mı yoksa eş zamansız mı? Ödevler için bir son teslim tarihi var mı yok mu? Tüm dersi ne kadar sürede tamamlamanız gerekiyor? Kursun programı sizinkine uyuyor mu?

Uzaktan eğitimin gerektirdiği her şeyi içeren çevrim içi bir araç örneği görmek ister misiniz? myViewBoard

Sonuç Olarak

Uzaktan eğitim kesinlikle sihirli bir değnek değil ve sınıf içinde verilen eğitimin yerini tamamen almayacak. Ama uzaktan eğitim, öğrencilere bulundukları yerde ulaşma ve öğretmenlerle öğrenciler arasında bağlantı kurmanın yeni yolları konusunda hâlâ keşfedilmemiş pek çok potansiyele sahip Eğitimin geleceği, esnek ders programlarından yeni öğrenme tarzlarına kadar, düşüncede olduğu gibi zaman ve mekânda da farklı olacağa benziyor.

myViewBoard’un eğitim veya öğrenim sürecinde sizin için neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın. İsterseniz ViewSonic’in kapsamlı EdTech çözümleri hakkında daha fazla bilgi de edinebilirsiniz.