ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Karma Öğrenme Nedir? 3 Bett Konuşmacısından İpuçları

Karma Öğrenme Nedir? 3 Bett Konuşmacısından İpuçları

Karma öğrenme sınıfları hakkındaki düşünceleri için üç BETT konuşmacımıza katılın. Kendilerine has bakış açılarına dayalı tekniklerine derin inceleyerek, öğrenme stiliyle ilgili deneyimlerini parçalara ayırıyorlar. Ayrıca karma öğrenmeyi uygulamak ve buna has zorlukların üstesinden gelmek için yararlı stratejiler paylaşıyorlar.

Kendi karma öğrenim sınıfınızı oluşturmak için uzmanlarımızın tavsiyelerine göz atın.

Son birkaç yılda teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte eğitim endüstrisi geleneksel öğrenme ortamlarından uzaklaştı.

Teknolojiyi karma öğrenme bağlamında sınıfa dahil etmek, geçmişin öğretim yapılarını iyileştirmeyi amaçlayan sayısız yenilikçi yöntem ve uygulamanın yolunu açmıştır.

Bu uygulamalardan biri de karma öğrenme olarak bilinen ve son zamanlarda eğitim sektöründe dikkatleri üzerine çeken bir terimdir.

Peki karma öğrenme nedir? Bu terimi daha önce hiç duymadıysanız, bu video kaliteli bir giriş sunuyor.

Karma öğrenme metodolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, 3 Bett Şov (İngiliz Öğretim Çalışması ve Teknoloji Şovu) konuşmacısına aynı soruyu, karşılaştıkları zorlukları ve karma öğrenmeyi sınıfınıza uygularken yararlanabilecekleri ipuçlarını sorduk.

Karma öğrenme hakkında ne söylediklerini öğrenmek için aşağıyı okuyun.

Neil_Rickus

Neil Rickus

Eğitim Teknolojisi Danışmanı ve Eski Öğretmen

Karma Öğrenme Nedir?

Karma öğrenme teknolojiyi sınıfa etkin bir şekilde getirmemi sağlıyor.

“Bugün bilgisayar kullanıyoruz” demek yerine cihazlar derslere entegre edilebilir. Bu cihazlar, mevcut olduğu için dahil edilmek yerine öğretme ve öğrenmeyi geliştirmek için kullanılabilir.

İnteraktif kaynak ve video içerikleri öğrencilerin öğrenmelerinde uygun bir zamanda kullanmaları için hızlı bir şekilde sağlanabilir. İçerik, öğrenciler tarafından istenildiğinde kolayca tekrar ziyaret edilebilir.

Karma öğrenme ortamına sahip olmak, işbirlikçi araçların da derslere dahil edilmesini sağlar. Bu, öğrencilerin düşüncelerini paylaşabilecekleri ve belgeler veya sunumlar gibi projeler üzerinde birlikte çalışabilecekleri anlamına gelir.

Öğrenciler bu ortamı kullanarak, sınıf dışında da çalışmalarına devam edebilirler.

Karma Öğrenmede Karşılaşılan Bazı Zorluklar Nelerdir?

Teknoloji ve geleneksel öğrenme ortamı arasındaki geçişler zaman alabilir.

Cihazların türüne ve konumuna bağlı olarak, geleneksel etkinliklerden teknoloji kullanımına geçişte derslerde önemli miktarda zaman kaybı olabilir.

Cihazlar mümkünse öğrencilerin masalarına yerleştirilmeli ve hemen kullanıma hazır olmalıdır.

Bu cihazların şarj edildiğinden, açıldığından ve karma öğrenme ortamına bağlı olduğundan emin olmak için dersten önce çalışmak gerektiği anlamına gelebilir.

Öğrenmede minimum kesinti olmasını sağlamak için sınıf içinde de bazı rutinler oluşturulmalıdır.

Öğretmenin ek kaynaklar oluşturması gerekebilir.

Sınıf içinde karma öğrenmeyi uygularken, öğretmenlerin öğrencilerin kullanması için ek materyaller üretmesi gerekebilir.

Bir öğretmenin yapması gereken yeni içerik miktarını azaltmak için YouTube videoları, kitlesel çevrimiçi açık kurslar, çoktan seçmeli sorular ve web tabanlı kaynaklar birleştirilebilir. Bunların öğrenciler için uygun olduklarından emin olmak amacıyla dikkatlice seçilmeli ve revize edilmelidir.

Karma öğrenme ortamları, içeriği öğrenciler için tek bir öğrenme yolculuğuna dahil edilebilecek çeşitli biçimlerde birleştirebilir.

Çocukların teknolojiye ve/veya internete erişimi olmayabilir.

Karma öğrenme etkinlikleri sınıfın dışında da devam edecekse, öğrencilerin evde teknolojiye erişimleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Bazı okullar, öğrencilerin belirli bir süre için bir cihaz ödünç almalarına izin vererek bu sorunu çözer. Bu, tüm akademik yıl için cihazları ödünç vererek veya çocuklara derslerde değilken okulda cihazları kullanma fırsatları sağlayarak yapılabilir.

Karma öğrenme etkinliklerini gerçekleştirmek için çocukların kendi cihazlarını okulun Wifi ağına bağlamalarına izin vermek de mümkün olabilir.

Ekran karşısında geçirilen süre artıyor.

Çocuklar sınıfta görevleri için teknolojiyi kullanacaklarından, ekran karşısında geçirecekleri süreye dikkat edilmelidir.

Bu nedenle, önerilen bir görevin, çocukların bir cihazı belli bir süre boyunca kullanacağı anlamına geldiğini düşünmek gerekir.

Tenefüslerin ne zamana programlanabileceği de dikkate alınmalıdır.

Karma Öğrenmeyi Kullanmak için İpuçları

Karma_Öğrenmenin_avantajları_ve_zorlukları

Teknolojinin öğrenmeyi geliştirdiğinden emin olun.

Karma öğrenme ortamı mevcut olduğunda teknolojinin sınıf içindeki tüm görevler için kullanılması gerektiğine dair bir eğilim vardır.

Bununla birlikte sırf teknoloji mevcut olduğunda aslında bunun öğretme ve öğrenmeye fayda sağladığından emin olmaya özen gösterilmelidir.

Bu nedenle öğretmenler, geleneksel etkinliklerin yerine geçmesi yerine, ödevleri değiştirmek ve yeniden tanımlamak için teknolojinin nasıl kullanılabileceğiyle ilgilenen SAMR modelinin rehberliğini dikkate almak isteyebilirler.

Örneğin, bir belgenin sadece görsel sunumunu güzelleştirmek için klavyeyi kullanmak teknolojinin en etkin kullanımı olmayacaktır.

İçeriği öğrenciler için ilgi çekici hale getirin.

Karma öğrenme teknolojileri, içerik üretmek ve paylaşmak için  yerleşik araçlara sahiptir.

Bu, öğrencilerin yalnızca içeriği özümsemek yerine derslerde aktif katılımcılar olmalarına olanak tanıyan kısa sınavlar ve işbirlikçi öğrenme alanları gibi etkileşimli teknolojileri içerir.

ViewSonic myViewBoard gibi ek kaynaklar, içeriği çocuklarla çevrimiçi olarak daha sonra paylaşabilecekleri tek bir sunumda birleştirmek için kullanılabilir.

Mümkünse öğrencilerin kendi hızlarında çalışmalarını sağlayın.

Karma bir öğrenme ortamında bir dizi içerik sağlanabileceğinden, çocuklar genellikle kendi hızlarında çalışabilirler.

Ayrıca, öğrenmelerini pekiştirebilecek ve herhangi bir yanlış anlamanın giderilmesine yardımcı olabilecek isteğe bağlı, ek etkinliklere de erişebilirler.

Çocuklar ilerlemelerini ölçmek ve daha zorlu görevlere hazır olup olmadıklarını belirlemek için çoktan seçmeli testler gibi kendi kendine değerlendirme faaliyetleri yürütebilir.

Öğrencilerin çalışmalarını paylaşmaları için onlara fırsatlar sunun.

Karma bir öğrenme ortamındaki etkinlikler hem öğrenciler hem de öğretmen ile kolayca paylaşılabilir.

Daha önce bahsedilen myViewBoard yazılımındaki gibi ortak çalışma araçlarının sağlanması, çocukların birlikte çalışmasına ve daha sonra çalışmalarını başkalarıyla paylaşmasına olanak tanır.

Daha sonradan ek içerik veya geri bildirim eklenebilmesi, öğrencilerin gerektiğinde çalışmalarını iyileştirmelerine ve geliştirmelerine olanak tanır.

Karma öğrenmeyi sınıfınızda kullanmak istiyorsanız, bunun için içerik oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir göz atmayı unutmayın.

Neelam_Parmar

Dr. Neelam Parmar

İlk ve Ortaokullar için E-öğrenme Direktörü

Karma Öğrenme Yaklaşımı Nedir?

Eğitim Teknolojisi stratejisinin bir parçası olarak karma öğrenme harika bir gelecek vaat ediyor. Okullar, bazı üniversiteler veya çevrimiçi sanal okullar, çevrimiçi öğrenme ortamlarının kampüse gidip gelemeyenler için faydalı olabileceğini fark ettiler.

Geleneksel bir okula karma öğrenmeyi dahil etmek, hastalık, seyahat, mesafe ve başka sebepler nedeniyle gelişen devamsızlıkların etkisini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Daha anlaşılır olabilmesi adına, harmanlanmış öğrenme, eğitmenlerin çevrimiçi dijital medyayı geleneksel sınıf yöntemleriyle birleştirebilecekleri bir eğitim stratejisidir.

Bu tür bir stratejide, öğrenciler fiziksel olarak orada bulunurlar ve zaman, yer, yöntem ve çalışma hızı üzerinde kontrol unsuruna sahiptirler.

Birçok öğretmen, teknolojinin okul sınıflarına entegrasyonu konusunda ilerleme kaydetmiştir.

Bu öğretmenler artık kendilerini geleneksel yöntemlerle öğrettikleri, ancak öğrencilerin yeni öğrenme deneyimleri geliştirme biçiminde temel bir değişiklik yarattıkları bir karma öğrenme alanında buluyorlar.

Teknolojik araçlarla öğrenme yaklaşımı, karma öğrenmeden kaynaklanmaktadır ve yeni pedagojik uygulamalarda kendisine yer edinmiştir.

Eğitim teknolojileri çevrimiçi okulların yaratılmasının yolunu açmış olsa da karma öğrenme yaklaşımlarının daha sürdürülebilir olduğu ve bir öğrenciyi çalışma yolunda kalmaya motive etmeye yardımcı olabileceği konusunda hala bir tartışma bulunmaktadır.

Teknolojiyi ve e-öğrenmeyi sınıf deneyiminin ayrılmaz bir parçası haline getirilmesi hibrit öğretim metodolojisi olarak tanımlanmaktadır.

Bu bir bilgisayarla kendi kendine değerlendirilen faaliyetler üzerinde çalışmaktan daha fazlasıdır.

Karma öğrenme, çevrimiçi dersleri, e-öğrenmeyi, geleneksel öğretim yöntemlerini ve çevrimiçi geri bildirim ve değerlendirmeyi birleştirmekten oluşur. Bu, bağımsız çalışmayı teşvik etmeye yardımcı olur ve öğrenciler için tamamen yeni bir öğrenme ortamı geliştirir.

ViewBoard ve myViewBoard gibi araçlar, öğretmenlerin ve öğrencilerin, yaratıcı içerik oluşturmak için ortak çevrimiçi alanlarda birlikte çalışabilecekleri sınıf ortamında bu deneyimi şekillendirmeye yardımcı olmaktadır.

Bu metodolojinin destekçileri, karma öğrenmenin bizim neslimizin geleceği olduğunu savunmaktadırlar.

Çevrimiçi bir ortam üzerinden çalışsalar da öğrencilerin sınıflarda veya gezici sınıflarda bir araya geleceği karma öğrenme yaklaşımlarının bölümleri de vardır. Bu, öğrenmelerini derinleştirmelerine ve işbirlikçi uygulamalı deneyimler oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

Önde gelen çevrimiçi öğrenme ortamlarının bazı örnekleri arasında Future Learn, The Khan Academy, EtonX ve K-12 yer alır.

Karma öğrenmenin bazı zorluklarına rağmen, sınıflarda çevrimiçi medya ve geleneksel öğretim modellerinde sürekli bir artış bulunuyor.

Her gün, teknolojiyi öğretme ve öğrenme ortamlarına entegre etmek için yeni ve daha yaratıcı yaklaşımlar yaratılmaktadır. Sınıfta yüz yüze etkileşimin önemli bir değeri olsa da, öğrencilerin karma bir ortamda çalışırken çok değerli dijital beceriler kazanmaları için yeni fırsatlar da vardır.

Bu avantajlardan yararlanmaya devam etmek için, ilgili tüm katılımcıların, öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin, öğrenci için en etkili ortamı yaratmak üzere birlikte çalışması esastır.

Karma Öğrenme Yaklaşımıyla Karşılaşılan Zorluklar

Karma öğrenme yeni normaldir ancak hassas bir şekilde uygulanması gerekir.

Öğrencilerin geleceğin meslekleri için gerekli olan dijital okuryazarlık becerilerini ve dijital akıcılığı kazanacakları önemli olmakla birlikte, geleneksel öğretim modellerinden karma öğrenme yaklaşımlarına geçişin öğretim kadrosu için de tanınması ve desteklenmesi gerekmektedir.

Karma öğrenme yaklaşımlarının başarılı olması için yeni öğretme ve öğrenme modelini ayağa kaldırabilecek eğitimli, deneyimli ve bilgili meslektaşların olması gerekecektir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için SAMR modeline bakın.

Bu da yetmezmiş gibi çağa ayak uydurmak istemesine rağmen, karma öğrenme ve çocukları için eğitimin geleceği konusunda bazı çekinceleri olan veliler bulunuyor.

Ebeveynler genellikle çocuklarının kendilerini planlamaları ve ders çalışma motivasyonları konusunda endişelenirler. Odak noktası genellikle dersi üstlenen öğrenciler ve öğretmenler olsa da, Rahat bir öğretim yapısı (yani derslere katılmak zorunda olmamak) konusunda gerçek endişeleri olan ebeveynleri kazanmak da aynı derecede önemlidir.

Ebeveynlerin kaygılarını, anlayışlarını ve okullarda yer alan yeni ve yenilikçi öğretme ve öğrenme stillerine yönelik desteği araştırmayı amaçlayan bu çalışmada daha fazla bilgi bulunabilir.

Karma Öğrenme Yaklaşımını Uygulamak İçin İpuçları

Karma_öğrenme_ortamı_ipuçları

Öğretmenleri dahil edin – sürekli mesleki gelişim sunun

Hem öğretmenler hem de öğrenciler için bir iGenius Sorun Giderme zaman dilimi sunun – öğrencileriniz teknolojiyle büyümüş olsalar bile bunu öğretme ve öğrenme ortamında nasıl kullanacaklarını bilmeyebilirler. Bildiklerini varsaymayın.

Okul genelinde tutarlı bir düzen kullanın – bu, öğrencinin çevrimiçi kaynaklarına ve görevlerine erişmesini kolaylaştıracaktır.

Videolar oluşturun – öğrenciler profesyonelce hazırlanmış videolar aramıyorlar, bunu Netflix’te rahatça bulabilirler! Yine de öğretmenin, normalde sınıfta olduğu gibi onlara öğretmesini isterler.

Neyin çevrimiçi sunulmaya uygun olduğuna ve ardından sınıfta zamanınızı en iyi şekilde nasıl kullanacağınıza karar verin.

Nicole_Ponsford

Nicole Ponsford

Eğitim Teknolojileri Danışmanı ve Eski Öğretmen

Sınıfta Karma Öğrenme Nedir?

“Yeni” normal?

“Hep normal olmaya çalışırsanız, ne kadar muhteşem olduğunuzu hiç bilemezsiniz.”

― Maya Angelou

Yani “karma” öğrenme ile ilgili bir sorunum var. Bence bu modern bir sınıf içinde sadece “öğrenme”dir. Siz neden böyle düşündüğümü söyleyeyim.

“Karma öğrenme, yüz yüze öğrenme ile dinamik dijital aktivitelerin ve her zaman/her yerde öğrenmeyi kolaylaştıran içeriğin bir kombinasyonunu sağlar.” – JISC, karma öğrenme içeriği geliştirme konusunda

Kitabımda, TechnoTeaching: Bir Dijital Dünyada Pratiği Bir Sonraki Seviyeye Taşımak, ortak yazarım Dr. Julie M. Wood ve ben, teknolojinin kişinin öğretim yaklaşımlarına ve içeriğine entegre edilmesi hakkında yazdık. Bu, kaynaklar hakkında bilinçli bir anlayışa sahip olmak, bunları kullanma becerisine sahip olmak ve yol boyunca olumlu ve büyüme odaklı bir zihniyete sahip olmak anlamına gelir. Bazıları için bu karma öğrenme, bazıları için ters yüz öğrenmenin bir parçası olabilir.

Benim için bu çok normal – 2018’de bu şekilde öğretmeli ve öğrenmeyi kolaylaştırmalısınız!

2016’da, 40 kolej BLC’ye (Karma Öğrenme Konsorsiyumu) kaydolduğundan, burada Birleşik Krallık’ta “ulusu ortadan süpürmek” olarak anıldı.

Benim için Eğitim Teknolojilerini sınıfa dahi etmek çok normal.

‘Karma öğrenme’nin pedagojik yaklaşımı olmayabilir – ama bence tüm öğretmenlerin en az bir kez denediği bir şey olmalı.

Karma Öğrenim Sınıfında Karşılaşılan Zorluklar

Karma öğrenmenin etkisi, Keri Beckingham ‘ın bu blogunda hem sınıf içi hem de sınıf dışı etkileşimli öğrenmeyi gösteren vaka incelemeleriyle okunabilir.

Bazı okullar için öğretmenlerin güven eksikliğinin, bütçelerin sıkılaştırılmasının ve yeni müfredatları doğru bir şekilde almak gibi baskıların, yeni araçlar, fikirler ve yaklaşımlar dahil etmenin ulaşılmaz göründüğü anlamına gelebileceğini biliyorum.

Bu nedenle benim önerim, karma öğrenmenin etkisinin ne olabileceğine bir göz atmak. Yararları sorunlardan daha ağır basıyor mu?

Kişiselleştirilmiş öğretimi gerçekten sağlıyorsak, yaklaşım ve tarzların bir karışımını sunmak normaldir. Evde çalışamayan öğrenciler için (örneğin ev sorunları nedeniyle) onlara okulda daha fazla zaman ayırmaya çalışıyoruz. Geleneksel sınıfın dışında öğrenmeyi tercih edenler için neden bunu da desteklemeye çalışmıyoruz?

Sınıf için Karma Öğrenme İpuçları

Pratikte karma öğrenim

Bir örnek ele alalım.

Modern sınıflar, artık öğrencilere bakan bir duvara sabitlenmiş büyük bir interaktif dijital tahta ile tanımlanıyor.

Peki, tahta sınıfınıza sabitlendiğinde, bunu nasıl esnek hale getirir ve öğrenmeyi sınıf dışına çıkarırsınız?

Yerleşik uygulamalara sahip ViewSonic ViewBoard interaktif düz panel ekran gibi ürünler, bir dizi yazılım seçeneğini donanımınızla harmanlamanıza olanak tanır. myViewBoard çevrimiçi dijital tahta platformuyla eşleştirildiğinde, sınıfta görüntülediğiniz her şeye myViewBoard aracılığıyla da erişilebilir ve herkesle çevrimiçi olarak paylaşılabilirsiniz.

Bu, daha sonra nasıl öğrettiğinizi, nerede öğrendiklerini ve müfredatınızı öğrencileriniz, akranlarınız, velileriniz ve bakıcılarınızla nasıl paylaştığınızı “harmanlamanızı” sağlar.

2018’de karma öğrenme ortamı

Karma öğrenme yaklaşımıyla gidebileceğiniz pek çok yol (çoğu eğitimciler için ücretsizdir) vardır. Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurs tarzı dersler, webinarlar ve Google G-Suite veya Microsoft Öğrenme Araçları gibi açık erişim araçlarını kullanmak seçenekler arasındadır.

Yalnızca karma öğrenim sunmakla kalmıyor, aynı zamanda öğrencileriniz için kişiselleştirilmiş bir öğrenim deneyimi de sunuyorsunuz – bu da birçokları için katılımı iyileştirebilir.

Bu sizin için yeniyse, taahhütte bulunmadan önce bir şeyler deneyin veya daha da iyisi, öğrencilerin bir oyun oynamasını ve size geri bildirimde bulunmasını sağlayın!

Hangi teknolojiyi seviyorlar – ve neden? Farklı teknoloji paketlerini ve platformlarını, farklı sunumları ve içeriğe yaklaşma yollarını “denemelerini” sağlayın ve ardından sınıfınıza uygun olanı görün.

Sonuçta öğretmenlik, sizin ve kişiliğinizin bir uzantısıdır.

Karma öğrenme zaten araçlarınız arasındaysa, başkalarının nasıl yaptığını görmenizi ve bir webinara gitmenizi veya sonuçlar için teknolojinizi nasıl geliştirebileceğinize bakmanızı öneririm.

Eğer değilse, umarım bu makale “normal”in nasıl değiştiğini görmenize yardımcı olur – ve daha da önemlisi, 90’ların indie grubu Ned’s Atomic Dustbins’in sözleriyle ‘Normal misiniz?’ Olmak mı istiyorsun, yoksa harika mı olmak istiyorsun?

About the Authors

Neil Rickus
Dr. Neelam Parmar
Nicole Ponsford