ViewSonic Library > Business > İçgörüler > İş Amaçlı Bilgisayar Monitörü Nasıl Seçilir?

İş Amaçlı Bilgisayar Monitörü Nasıl Seçilir?

İş amaçlı kullanılacak en iyi bilgisayar monitörünü seçerken pek çok hususu dikkate almanız gerekir. İşe kendinizin ve işletmenizin ihtiyaçlarını değerlendirerek başlayın. Fakat ekran performansı, ergonomi ve işinize en uygun ekran konfigürasyonu gibi hususları da değerlendirmeniz gerekir. Bunlara ek olarak, bireysel çalışma veya ekip halinde çalışma seçeneklerinden hangisi size uyuyorsa ona özel bazı ayarlamalar yapmanız gerekecektir. Endişe etmeyin: Aşağıdaki rehberde tüm bu hususları değerlendiriyor ve iş amaçlı iyi bir monitörün nasıl seçileceğini gösteriyoruz.

İş amaçlı kullanılacak bir monitör satın alırken bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. İsterseniz ViewSonic’in ofis monitörü seçeneklerine buradan göz atabilirsiniz.

Modern ve ekran merkezli iş yerlerinde, iş amaçlı kullanılabilecek tek bir “en iyi” monitör yoktur. En iyi monitör herkes için farklıdır ve kişisel ihtiyaçlara, çalışma alanına ve görülen işin niteliğine göre değişiklik gösterir.

Herhangi bir çalışan için iş amaçlı kullanılacak en iyi bilgisayar monitörünü belirlemek istiyorsanız monitör seçiminde dikkate alınması gereken hususları bilmeli ve piyasadaki farklı seçenekleri değerlendirmelisiniz.

Üretkenlik: Damlaya Damlaya Göl Olur

Yaptığımız her hareket üretkenliğimizi bir şekilde etkiler. Başka bir ülkede otelde kaldığınızı ve hızlıca birkaç e-posta göndermek için iş merkezine gittiğinizi düşünün. Bu merkezdeki klavyeler farklı bir düzen kullanıyorsa kendinizi uyum sağlamaya çalışırken bulursunuz. Dolayısıyla 15 dakika sürmesi gereken bir görev, mesajlarınız arasında debelenirken bir saat sürer.

Bunun aynısı monitör kullanımı için de geçerlidir: Ekran alanının verimli kullanımı, sayfalar arasında geçiş yapma veya ileri geri tıklama açısından bize zaman kazandırabilir. Normal genişlikte tek bir monitör kullanıyorsanız ve bir elektronik tabloda bulunan bilgileri temel alan bir PowerPoint sunumu geliştiriyorsanız kendinizi sürekli olarak pencereleri küçültürken ve büyütürken bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kurulumunuzu iki monitör veya tek bir ultra geniş monitör kullanacak şekilde değiştirseniz işinizi çok daha hızlı tamamlayabildiğinizi göreceksiniz.

Ekran Performansı: Renk, Detay ve Dahası

Bazı çalışanların ekran performansının diğerlerinden daha yüksek olması gerekebilir. Bazı iş türleri (özellikle grafik tasarım, fotoğraf, video düzenleme ve CAD/CAM işleri) için, monitörün renk, ayrıntı, yüzey, resim kalitesi ve diğer özelliklerinin günlük performans üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Örneğin, işi fotoğraf düzenleme olan bir çalışanın monitörü, renk alanı, ayarlanabilir gama ayarları, mat ekran yüzeyi ve donanım tabanlı renk kalibrasyonu gibi özel niteliklere sahip olmalıdır.

ViewSonic® VP serisi monitörler, işlerinin merkezinde renk kalitesi yer alan profesyonelleri hedefler. Bu monitörler, uzun süreli renk tutarlılığı sağlayan ve bir yazılımla eşleştirilmiş bir renk ölçer içeren ViewSonic® CS-Xri1 Colorbration™ Kiti kullanılarak kalibre edilebilir. Bazı monitörler çift renk motoruna da sahiptir, yani editörler, tek bir geniş ekran monitörde iki ayrı renk ayarını aynı anda kullanabilir ve bu sayede iki monitörün gerekeceği bir iş için tek bir monitör kullanabilir.

Color-Accuracy-Monitor-Ergonomics

Ergonomi: İdeal Çalışma Alanınızı Oluşturun

Araştırmalar, dört saatlik çalışmanın ardından çalışanların yarısından fazlasının çalıştıkları alandan kaynaklanan orta veya şiddetli seviyede rahatsızlık hissettiğini göstermiştir.

Ofis ergonomisi denince aklımıza genellikle sandalyeler, fareler ve klavyeler gelir. Ancak, ergonomik olarak doğru kuruluma sahip olmak istiyorsanız monitörler de büyük öneme sahiptir.

Yanlış monitör gözlerinizi rahatsız ederek göz kuruluğuna, yorgunluğuna, tahrişine ve ek olarak baş ağrısına neden olabilir. ViewSonic’in Flicker-Free teknolojisi, LED arka ışıklarını kullanarak göz yorgunluğu riskini ve bununla bağlantılı diğer sorunları azaltmaya yardımcı olur. Böylelikle iş gününün sonunda gözlerinizin başlangıçta olduğu gibi iyi dinlenmiş hissetmesini sağlar.

Aynı şekilde, akşamları bilgisayarınızda çalışıyorsanız monitörünüzün yaydığı mavi ışık uyku düzeninizi etkileyebilir. ViewSonic monitörlerinin büyük kısmı, mavi ışığı %87’ye kadar azaltma yeteneği sunan dâhili bir mavi ışık filtresine sahiptir.

Fotoğrafçılar ve tasarımcılar için, ViewSonic’in AutoPivot işlevi yatay ve dikey görünüm arasında kolayca geçiş yapılmasını sağlayarak boyun ağrılarını azaltır (ve zamandan tasarruf sağlar). Monitörü döndürdüğünüzde yerleşik bir sensör ekrandaki görüntüyü de buna göre döndürür.

Ayrıntılı görüntü dosyaları üzerinde çalışması gerekmeyenler de ergonomik ayarlamalara izin veren bir dizi özellikten halen yararlanabilir. İş amaçlı kullanım için en iyi bilgisayar monitörleri, her çalışanın kendi özel ihtiyaçlarına göre ayarlananlardır. Diğer bir deyişle, herkese uyan tek bir “en iyi” masa düzeni yoktur.

Buradaki anahtar sözcük, ayarlanabilirliktir. Ekranı eğmenize, döndürmenize, hatta yüksekliğini ayarlamanıza izin veren stantlar, ekranınızı doğru şekilde konumlandırmak için idealdir. Ayarlanabilirlik, sürekliliğe de yardımcı olabilir: Örneğin, birden çok çalışanın kullandığı bir masada herkes, çalışmaya başlamadan önce monitörün yüksekliğini ve açısını kendine göre ayarlayabilir.

How to Choose a Monitor for Business - Ergonomics

İş Birliği

İş amaçlı kullanılacak en iyi bilgisayar monitörlerinden bahsederken nasıl çalıştığımızı zaten dikkate almıştık. Ama en az bunun kadar önemli başka bir husus, kiminle çalıştığımızdır. Uzaktaki bir ekranda yer alan minicik bir metni okumak ve daha önemlisi anlamak için boynunuzu uzatmak veya gözlerinizi kısmak zorunda kalmışsanız yalnız değilsiniz. İş amaçlı en iyi monitörler, grup halinde görüntülemeye kolaylıkla izin verir.

Sık sık masanızın etrafında toplanan bir grup iş arkadaşınız varsa ve hepiniz aynı ekrana bakıyorsanız bunu daha rahat yapabilmeniz için kolayca döndürülebilen bir monitörü tercih edebilirsiniz. Toplantı odası gibi başka yerlerde de duvara monte edilmiş ultra geniş bir monitör, grup halinde görüntüleme için ergonomik açıdan daha rahat olacaktır. Böyle bir monitörün boyutu, hem gözlerinizin yorulmasını engelleyecek ve hem de önemli içeriklerin yakınlaştırılarak görüntülenmesini sağlayacaktır.

Diğer Nitelikler

İhtiyaçlarınıza uygun, iş amaçlı kullanılacak en iyi monitörün hangisi olduğunu belirlemeye çalışırken her ayrıntı önemlidir. Örneğin, odak noktanızın bozulmaması için ekran çerçevesinin dar olması tercih edebilir veya çalışma alanındaki doğal ışık nedeniyle mat bir ekran kullanmamayı seçebilirsiniz.

İş amaçlı en iyi bilgisayar monitörlerini seçmek söz konusu olduğunda kişisel tercihler önemlidir. Zira, en iyi monitör size ve üstlendiğiniz işe en uygun olandır.

Farklı Monitör Kurulumları İş Akışınızı Nasıl İyileştirebilir?

Kişisel ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi göz önünde bulundurduktan sonra, geleneksel olmayan bir monitör kurulumunun da sizin için doğru seçim olabileceği ihtimalini dikkate alın. Çift monitör kurulumları, ultra geniş monitörler ve kavisli monitörler, iş süreçlerini basitleştirebilen ve kolaylaştıran belirli özelliklere sahiptir.

How to Choose the Best Monitor for Business - Dual Monitors

Çift Monitör Kurulumları

Çift monitör kullanarak çalışan kişilere standart boyutlu tek bir monitöre (yani 16:9 en-boy oranına sahip bir monitöre) geri dönmek isteyip istemediklerini sorarsanız cevap muhtemelen hayır olacaktır. İki monitör birden kullanmaya başladığınızda iki belgeyi veya uygulamayı aynı anda, ileri geri geçiş yapmak zorunda kalmadan görüntülemenin ne kadar kolay olduğunu görür ve buna hızla alışırsınız.

Çalışmalar, iki monitörün yan yana kullanılmasının üretkenlikte artış yaratabileceğini göstermiştir. Utah Üniversitesi’nde 2007’de yapılan bir araştırma, yapılan iş birden fazla açık pencere veya sekme gereeki bir pencereyi büyütmek veya küçültmek için basmanız gereken klavye tuşları ve tıklamalar çok fazla görünmeyebilir; ama yıl boyunca aynı şeyleri yapacağınız düşünüldüğünde bunlar birikerek saatlerle ölçülen bir süreye karşılık geleceklerdir.

Çift monitör kurulumu özel ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde değiştirilebileceği için de avantajlıdır. Herkesin birbirinin aynı iki monitöre ihtiyacı yoktur, bazı kişiler farklı şekilde duran ve farklı çözünürlüklere sahip olan monitörleri tercih edebilir. İş amaçlı iyi bir çift monitör kurulumu, herhangi bir ergonomik sorun oluşturmadan bir monitörden diğerine sorunsuz geçmenizi sağlar.

Ultrawide_extended_screen_real_estate

Ultra Geniş Monitörler

Ekran alanını büyütmek isteyen kullanıcıların tek seçeneği iki monitör birden kullanmak değildir. Ultra geniş monitörler, yani 21:9 en-boy oranına sahip ekranlar, çalışmak için daha büyük bir alana ihtiyaç duyan kişiler arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Dahası, yukarıda bahsettiğimiz Utah Üniversitesi araştırması, çifte monitör kullanıldığında meydana gelen üretkenlik artışının ultra geniş monitörler kullanıldığında daha da arttığını göstermektedir.

Ultra geniş monitörler, çift monitör kullanmanın neden olabileceği bazı zorlukları ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırır. Birincisi, çerçeve boşluğu, yani iki monitör arasında kesintisiz bir görüntü almayı engelleyen fiziksel boşluk yoktur. Aynı şekilde, birbirinin tamamen aynısı iki monitör kullanıyor olsanız bile, bunlardan biri renk ve tutarlılık bakımından diğeriyle uyumsuzluk yaratacak dalgalanmalar yaşayabilir. Tek bir ekran kullanmak, bu iki sorunu da aynı anda çözer.

Ultra geniş monitörler, çeşitli sektörlerde özellikle yaygındır. Grafik tasarımcılarının ve fotoğraf/video editörlerinin hassas şekilde kalibre edilmiş bir ekranda ayrıntılı çalışma yapmalarına izin verdikleri aşikârdır. Ayrıca görüntünün ekran alanının tamamını doldurması, küçük alanlara odaklanmayı kolaylaştırarak göz yorgunluğunu azaltır.

İşletmeler için en iyi ultra geniş monitörler, farklı görevler veya görünümler arasında kolayca geçiş yapabilmenin önemli olduğu işler için de kullanışlıdır. Kullanıcıların genellikle aynı anda farklı kamera görünümlerine baktıkları güvenlik ve farklı bilgi akışlarını aynı anda izlemeye ihtiyaç duydukları finans sektörleri, akla gelen örneklerden bazılarıdır. Her iki kullanıcı grubu da ultra geniş bir monitör kullanarak tek bir ekrana daha çok pencere sığdırabilir.

Birden çok pencereyi yönetmek isteyen kullanıcıların birden çok seçeneği vardır. Windows 10’daki Windows Snap özelliği, birkaç tıklama yaparak veya tuşa basarak ekranınıza çok sayıda pencere sığdırmanıza olanak tanır.

Monitörünüzün düzenini kişiselleştirmeniz (ve bu düzeni her gün kullanmanız) gerekiyorsa ViewSonic’in ücretsiz ViewSplit yazılımı, ön tanımlı şablonlar veya kaydedilip ertesi günün başlangıcında hemen yüklenebilen ve tamamen özelleştirilebilen düzenler sunarak size daha da fazla zaman kazandırır.

Monitor_curvature_design_aesthetic

Kıvrımlı Monitörler

Kıvrımlı monitörler, ultra geniş monitörlerin sunduğu avantajların çoğuna sahiptir ve görüntüleme engellerini ortadan kaldırabilecek ek avantajlar sunar.

İş amaçlı kullanılacak kıvrımlı monitörler, eğriliklerinin doğası gereği birçok genel ergonomik sorunu çözer. Bir örnek olarak distorsiyonu gösterebiliriz: Kıvrımlı monitörler, görüntülerini izleyiciye eğimli şekilde doğrudan yansıtarak distorsiyonu azaltabilir.

Aynı şekilde, kıvrımlı monitörler de göz yorgunluğunu azaltır. Kıvrımlı bir monitör, gözlerinizin her şeyi yorulmadan algılamasına olanak tanır. Düz bir monitörün boyutu ise doğal görüş alanınızın aşılacağı anlamına gelebilir. Harvard Tıp Fakültesi’ndeki bilim insanları tarafından 2016 yılında yapılan bir araştırma, aynı işi kıvrımlı ve düz monitörlerde yapan kullanıcıların, kıvrımlı monitörü kullandıktan sonra göz yorgunluğu ve bulanık görme ile ilgili daha az sorun yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır.

Kıvrımlı monitörlerin iş amaçlı kullanılacak en iyi bilgisayar monitörleri arasında yer almasının bir başka nedeni de, etkileyici ve içinde kaybolup gidebileceğiniz bir görüntü sunmalarıdır. Kavisli monitörler, bir ekrana bakmadığınız hissini uyandırmak için üç boyutu da (uzunluk, genişlik ve yükseklik) kullanır. Ayrıca düz monitörlerden farklı olarak, çevresel görüş ve izleme açısından da yararlanır. Minimal çerçeveleri, dikkatinizi görüntüden uzaklaştırmadığı için etkileyici görünümlerine katkıda bulunur.

Görüntünün içinde ne kadar kaybolup giderseniz işinize o kadar derinlemesine odaklanabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, iş için kullanabileceğiniz en iyi kıvrımlı monitör, dikkatinizi işinizden ayırmamanızı sağlayan bir monitördür.

Kıvrımlı monitörler de ultra geniş monitörler gibi dikkat dağıtan bir çerçeve boşluğu olmadan daha fazla ekran alanı sağlar. Tasarımcılar, fotoğraf editörleri ve görsel işlerde çalışan diğer kişiler bundan fayda sağlayacaktır. Ancak, işiniz metin veya sayı odaklı olsa bile bu monitörler faydalı olacaktır; zira birden çok pencere kolayca yerlerine oturacağı için e-tablonuzu sağ tarafa, sunum dosyanızı ise sol tarafa yerleştirebilirsiniz. Bu sayede, daha az tıklama yapıp zamandan tasarruf edebilirsiniz!

Nasıl Karar Vermelisiniz?

İş amaçlı en iyi PC monitörünü seçerken bir kullanıcının nasıl çalıştığını, işlerinin çoğunu nerede yaptığını, kimlerle ekip oluşturduğunu ve ne üzerinde çalıştığını dikkate almanız gerekir. Moda dergisindeki bir fotoğraf editörü için ideal monitör kurulumu, aynı derginin finans departmanındaki bir analistin ihtiyaç duyduğundan farklı olacaktır. Aynı şekilde, baş editörün ve asistanının kendi kişisel monitör kurulumlarına ihtiyaçları vardır.

Tüm bu hususları ve bir çalışanın kişisel tercihlerini göz önünde bulundurarak, hem sizin ve çalışanlarınızın sağlığı koruyan hem de işleri hızlı ve verimli yapmanızı sağlayan en iyi iş amaçlı bilgisayar monitörlerini belirleyebilirsiniz.

Ekranınızın ne yapması istiyorsanız ona uygun bir monitörümüz var. ViewSonic’in işletmeler, tasarımcılar veya oyuncular için geliştirdiği ekran çözümlerine göz atın.