Fotoğraf Düzenleme İçin En İyi Monitör Nasıl Seçilir?

Fotoğraf düzenleme monitörlerindeki en önemli şey renktir. Bütçenize ve kullanım alanınıza göre mümkün olan en yüksek renk kalitesine ve netliğe sahip bir monitör aramanız gerekir. Teknolojideki son gelişmeler profesyonel düzeydeki monitörlerin fiyatını düşürmüşse de halen dikkate alınması gereken birçok husus mevcuttur. Size yardımcı olmak için aklınızda bulundurmanız gereken şeylerin bir listesini hazırladık.

Fotoğraf düzenleme için en iyi monitörü nasıl seçeceğinize dair her şeyi öğrenmek ister misiniz? Aşağıdaki rehberimizi okuyun.

Fotoğraf düzenleme için bir monitör satın almayı mı düşünüyorsunuz? Üst düzey bir monitöre geçiş yapmanın gerçekten değip değmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. En iyi monitörlere genellikle “profesyonel” dendiğine şahit olmuşsunuzdur. Bu tip monitörler özellikle renk doğruluğu sağlamak için tasarlanmıştır. Kısaca cevaplayacak olursak, evet, özellikle de fiyatlarının oldukça düştüğünü göz önüne aldığımızda bu tip monitörlere geçiş yapmaya değer.

Çoğu ekranın profesyonel bir monitörün faydalarını sağlaması mümkün değildir. Profesyonel monitörler doğru renkler sunar. Neticede, güzel fotoğraflar çekmeye zaman ayırıyorsanız onları doğru görüntüleyebilecek bir monitöre de sahip olmanız gerekir.

Color-Accuracy

Fotoğraf düzenleme için tasarlanmış monitörler, çok daha geniş bir renk aralığı sağlar. Çalışabileceğiniz renkleri neden sınırlayasınız? Profesyonel monitörler, bir dizi renk geliştirme teknolojisine sahiptir ve bu sayede ekranda daha doğru görüntüler verebilir. Bu yetenekleri, işleri görüntülerin ne kadar doğru olduğuna bağlı olanlar için idealdir, hatta çok büyük öneme sahiptir.

Bir monitörün, gerçek hayatta üretilen ekran görüntüleriyle çalışabilmesi gerekir. Yeterince tutarlı olmayan bir monitör, özgün görüntüyü temsil edemez. Renk sınırlaması olan bir monitördeyse düzenlediğiniz görüntüler aslında (renk açısından) çektiğiniz görüntüler değildir. Bu nedenle, yanlış renkler kullanılarak yapılan değişiklikler, düzeltmeye çalıştığınız şeyi daha da kötüleştirebilir.

Yakın zamana kadar “profesyonel” diye pazarlanan monitörler yüksek bir fiyat etiketine sahipti, bu da pek çok kişinin onları kullanamamasına neden oluyordu. Ancak, günümüzde makul fiyatlı ve renk doğruluğu yüksek monitörler de bulunabiliyor.

Bir Fotoğraf Düzenleme Monitöründe Olması Gerekenler

Monitörler, baş döndürücü bir dizi özelliğe sahiptir. Fotoğraf düzenleme için kullanılan profesyonel düzeyde bir monitörü değerlendirirken amacınız ekranda görüntülenen şeylerin doğruluğunu en üst düzeye çıkarmak olmalıdır. Rengi, performansı ve görüntü kalitesini etkileyen birkaç temel özellik vardır.

Bunların başında şunlar gelir:

 • Tam sRGB / Adobe RGB renk alanları
 • Ön tanımlı gama seçenekleri
 • Güçlü bir 3D Arama Tablosu (LUT) / renk motoru
 • Düşük Delta E
 • Ekran bütünlüğü telafisi
 • Premium panel teknolojisi
 • Mat ekran yüzeyi
 • Donanım kalibrasyonuna hazır olması
 • Kaliteli tasarım
 • Geleceğe yönelik bağlantı seçenekleri
 • İdeal ekran boyutu ve çözünürlük

(Aşağıda tüm bu hususlarda dikkat etmeniz gereken şeylerin bir özetini veriyoruz).

Renk Alanı Kapsamı

En iyi fotoğraf düzenleme monitörü, mümkün olduğunca fazla renk alanıyla çalışma olanağı tanır. Renk gamı, insan gözüyle görülebilen tüm renk aralığını ifade eder. Bu aralığın mümkün olduğu kadar fazla kullanılması bir fotoğrafın, illüstrasyonun veya resmin rengini gerçekten güzelleştirir. Dijital cihazların ürettiği renk aralıkları değiştiği için farklı sonuçlar alınması normaldir. Bu durum kameralar, düzenleme yazılımları, monitörler ve yazıcılar için geçerlidir.

ColorspaceRenk alanları, sonsuz renk paleti içinde tanımlanmış renk kümelerini ifade eder. Soyut matematiksel modeller üzerinden türetilmişlerdir. Geniş renk alanları daha çok renk içerir, küçük renk alanlarının ise daha az rengi vardır. İnsan gözü, renk alanımızın fiziksel sınırı olan yaklaşık 10 milyon rengi görebilir.

Farklı dijital cihazlar, farklı renk alanlarıyla çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bir cihaz ne kadar geniş aralık kullanıyorsa o kadar iyidir. Teorik olarak sonsuz sayıda renk alanı tanımlamak mümkündür. Uygulamada ise dijital fotoğraflara, videolara, grafik tasarımlara ve renk işleme teknolojilerine yalnızca bir avuç renk alanı standardı rehberlik eder.

CIE renk alanı, görünür insan spektrumunu tanımlar. SRGB ve Adobe RGB renk alanları, fotoğraf düzenlemede kullanılan ve iyi bilinen dijital renk alanlarıdır. CIE alanı içinde grafiksel olarak üçgenler şeklinde gösterilirler.

Yaygın kullanılan renk alanları hakkındaki bazı hususları listeleyelim:

 • sRGB, internet dâhil pek çok uygulamada kullanılan en az ortak paydaya sahip renk alanıdır.
 • Adobe RGB, grafik tasarımcıları, fotoğrafçılar ve yaratıcı işlerde çalışan diğer kişiler tarafından iyi bilinen bir standarttır. Bir düzenleme alanı olarak kullanılır.
 • Video, film ve TV yayınları için kullanılan en yaygın renk alanları şunlardır: NTSC, EBU, Rec.709 ve Rec.2020.
 • Hiçbir monitör renk alanı dışında kalan renkleri görüntüleyemez. Örneğin, sadece sRGB alanını kapsayan bir monitör, daha geniş olan Adobe RGB alanındaki renklerin tamamını görüntüleyemeyecektir.

Bir örnek vererek izah edelim. Adobe RGB alanını kullanan bir kamerayla bir görüntü elde ettiğinizi ve bu görüntüyü bir sRGB ekranında görüntülediğinizi düşünelim. Ekranda aslında eksik renkler görüyorsunuz. sRGB gamının dışında kalan koyu renkler, sadece kodlanmış veriler olarak mevcuttur ve bunları görebilmeniz mümkün değildir.

Başka bir örnek daha verelim. sRGB renk alanını kullanan bir kamera setiyle fotoğraf çektiğinizi düşünün. Daha sonra bu fotoğrafı sRGB renk alanının yalnızca bir bölümünü kapsayan genel amaçlı bir ekranda görüntülediğinizi hayal edin. Bu fotoğrafların da ekranda görünen renkleri eksik olacaktır.

Sonuç olarak, fotoğrafları çekildiklerinden daha küçük bir renk alanını kapsayan bir monitörde görüntülediğinizde eksik renk verileri nedeniyle ayrıntı düzeyinde de azalma olacaktır. Yani görüntüler bulanıklaşacak ve renkler cansız görünecektir.

Fotoğraf düzenleme monitörleri için renk alanı önerisi: Fotoğraf düzenleme ve renkle ilgili diğer işler için kullanılan profesyonel monitörler, olağanüstü doğruluk ve canlı renk ayrıntıları sağlamak için geniş renk alanlarına sahiptir. En azından tam sRGB alanını kapsayan bir monitör tercih etmelisiniz. Adobe RGB renk alanı monitörleri ise fotoğraf düzenleme işleri için en iyisidir.

Gama Ayarı Özellikleri ve Ön Tanımlı Ayarlar

Gama, görüntülerin monitörde ne kadar canlı göründüğüne ilişkin karmaşık bir terimdir. Gama ayarını yapmak, fotoğrafçılık çabalarınızdan en iyi sonuçları almak için çok büyük öneme sahiptir. Gama teriminin birkaç anlamı vardır. Dijital cihazlar söz konusu olduğunda, her bir piksel için parlaklığın matematiksel kodlaması anlamına gelir (“lüminans” diye de bilinir). Gamanın amacı, dijital bir görüntünün olabildiğince canlı görünmesini sağlamaktır.

İşte bir uzmanın bakış açısından gamanın tarifi:

GAMA, TÜM DİJİTAL GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİNİN ÖNEMLİ AMA NADİREN ANLAŞILAN ÖZELLİĞİDİR. BİR PİKSELİN SAYISAL DEĞERİ İLE GERÇEK LÜMİNANSI ARASINDAKİ İLİŞKİYİ TANIMLAR. GAMA OLMADAN DİJİTAL KAMERALAR TARAFINDAN YAKALANAN KOYU RENK TONLARI (STANDART BİR MONİTÖRDE) GÖZLERİMİZLE GÖRDÜĞÜMÜZ TONLARA BENZEMEYECEKTİR. BUNA GAMA DÜZELTME, GAMA KODLAMA VEYA GAMA SIKIŞTIRMA ADLARI DA VERİLİR; FAKAT BUNLARIN TÜMÜ ASLINDA AYNI KAVRAMI İFADE EDER. GAMANIN NASIL ÇALIŞTIĞINI ANLARSANIZ HEM POZLAMA TEKNİĞİNİZİ GELİŞTİREBİLİR HEM DE GÖRÜNTÜ DÜZENLEME İŞİNDEN MAKSİMUM DÜZEYDE SONUÇ ALABİLİRSİNİZ.

Bilmeniz gereken önemli bir husus, görüntü gamasının bir görüntünün piksellerini tek tek nasıl gördüğünüzü belirlemesidir. Monitörler, bir görüntünün çıktısını ayarlamak için ekran gamasını kullanır. Yüksek görüntü gamaları, daha fazla kontrasta sahip daha koyu görüntüler elde edilmesini sağlar.

Gamma-Correction-Normal-to-GammaUzmanlar, 2.2’lik bir görüntü gamasının renk tonları arasında doğru algısal ilişkiyi sağladığı konusunda hemfikirdir. Günümüzde çoğu monitör üreticisi, ekranlarının varsayılan gama değerini 2.2 olarak ayarlamaktadır. Fotoğraf düzenleme için profesyonel düzeydeki iyi monitörler, kullanıcıların ince ayar yapabilmesi için gama değerini de kolayca ayarlamasına olanak tanır. Bunun için kullanılan terim monitör gama kalibrasyonudur; gama düzeltme diye de adlandırılır. Dijital renk uzmanları, bunun çok büyük öneme sahip olduğu konusunda hemfikirdir.

Bir profesyonel şöyle diyor: “Bir görüntüyü bilgisayar ekranında doğru görüntülemek istiyorsanız gama düzeltmesi yapabilmek önemlidir. Gama düzeltmesi, bir görüntünün genel parlaklığını kontrol eder. Doğru düzeltilmeyen görüntüler çok beyaz ya da çok karanlık görünebilir… Gama düzeltme miktarını değiştirmek sadece parlaklığı değil kırmızı, yeşil ve mavi oranlarını da değiştirir.”

Ön tanımlı gama ayarlarından bazıları şunlardır:

 • Gamma 1.8 – Karanlık sahnelerde görünürlüğü ve ayrıntıları iyileştirir
 • Gamma 2.0 – Yumuşak ve nazik sahneler için karanlık sahnelerdeki ayrıntıları iyileştirir
 • Gamma 2.2 – Genel amaçlı kullanım için ön tanımlı ayar
 • Gamma 2.4 – Canlı renkler için parlak sahnelerdeki ayrıntıları iyileştirir
 • Gamma 2.6 – Siyah ve beyaz sahneleri vurgular, belge görüntülemek için idealdir

Fotoğraf düzenleme monitörleri için gama önerisi: Gama, görüntülerin ne kadar canlı ve gerçeğe yakın olduğunu belirler. Varsayılan ön tanımlı 2.2 gama ayarı ile başlayın. Profesyonel monitörünüzün diğer gama ayarlarını seçebilmenize izin verdiğinden emin olun. Ön tanımlı ayarlar işinizi daha da kolaylaştırır.

Güçlü Bir LUT

Profesyonel düzeydeki en iyi fotoğraf düzenleme monitörleri, yerleşik bir donanım arama tablosuna (LUT) sahiptir. Bu tablolar, monitörün renk yeteneklerini büyük ölçüde artırır. LUT’lar, ekrandaki görüntüye bağlı olarak renk geçişlerini gerektiğinde ekleyen anında uyarlanabilirlik elde edilmesini sağlar. Otomatik bir işlev olan LUT’lar, karmaşık renk düzeltme hesaplamaları uygulayarak optimum renk eşlemesi için gamayı ayarlar.

LUT’lar bit cinsinden ölçülür. Daha yüksek bit seviyeleri, daha güçlü renk ayarlama yetenekleri ve daha büyük bir renk paleti anlamına gelir. Çok amaçlı son tüketici monitörleri genel olarak 8 bittir. Genel kullanım amaçlı bu monitörler, 16,7 milyon renkten oluşan kullanılabilir bir palet sunar. Profesyonel düzeydeki fotoğraf düzenleme monitörleri ise 10, 12 veya 14 bit LUT ile donatılmıştır. LUT gücünde son nokta olan 14 bitlik bir arama tablosu 4,39 trilyon renk sunar. Bu, ortalama bir tüketici monitöründen 260.000 kat daha fazla renk hassasiyeti anlamına gelir.

LUT-Look-Up-Table-for-Digital-PhotographyArama tabloları standart (1D) veya 3D formatlarındadır. 3D LUT’a sahip monitörler, sınırlı 1D LUT’a sahip olanlardan daha fazla renk kabiliyetine sahiptir. 3D LUT’lar daha ince nüanslı tonlar sunar ve daha yumuşak, yüksek oranda harmanlanmış tonlamalar üretir. 3D LUT’lar tarafından üretilen renkler de daha canlı ve doğru olur.

Fotoğraf düzenleme monitörleri için LUT önerisi: Herhangi bir LUT değeri bile hiç olmamasından iyidir. Tam donanımlı profesyonel monitörler, 14 bitlik bir 3D arama tablosu içerir.

Düşük Bir Delta E Değeri

Delta E, insan gözünün renk farkını ne kadar iyi algıladığını ölçer. Fotoğraf düzenleme işlerinde, bir monitörün gerçek rengi ne kadar doğru gösterebildiğini öğrenmek için kullanılabilecek değerli bir araçtır. Delta E (ΔE – veya dE), iki rengin görsel algısı arasındaki değişimdir. Bu değer 0 ile 100 arasındadır. Sıfırdan küçük sayılar insan gözü tarafından algılanamaz; 100 değeri ise tamamen zıt olan renkleri belirtir.

Delta E numaraları, fotoğraf düzenleme için tasarlanmış monitörlerde bulunur. Bu sayı, renklerin çok büyük öneme sahip olduğu işlerde bir monitör tarafından görüntülenen bir rengin “mükemmel” renk değerine ne kadar yakın olduğunu gösterir. Sayı ne kadar düşükse performans o kadar iyi demektir.

How-Delta-E-Is-Used-In-Photography

İnsan gözünün Delta E’si yaklaşık 1’dir ve bundan daha düşük herhangi bir değeri görebilmek mümkün değildir. Bu bağlamda, bir monitörde “mükemmel” bir Delta E elde etmek mümkün bile değildir. En pahalı ekran bile sıfır Delta E değerine sahip olamaz.

Üst düzey ekranlar Delta E değerlerinin 1 veya biraz daha altı olduğunu iddia edebilir. Onlardan sonra Delta E değeri 2’nin altında olan yüksek kaliteli ve yüksek fiyatlı ekranlar gelir. Renk kalitesinin ve doğruluğunun önem taşıdığı işlerde kullanılabilecek pek çok orta düzey monitörün Delta E değeri 3’ün veya 4’ün altındadır. Yakın zamanda Delta E değeri 2’nin altında olan yüksek özellikli ekranlar makul fiyatlarla satışa sunulmaya başlamıştır.

Fotoğraf düzenleme monitörleri için önerilen Delta E: Bu değer ne kadar düşükse o kadar iyidir. 1’den düşük Delta E değerine sahip monitörler oldukça pahalıdır. Pek çok profesyonel, Delta E değeri 2’nin altında olan monitörleri fotoğraf düzenleme ihtiyaçları için yeterli bulmaktadır.

Ekran Bütünlüğü: Panel Teknolojisi ve Telafisi

Bir monitör ekranının tamamında tek tip renk olması, doğru görüntüleme ve düzenleme için çok önemlidir. Bir monitörün renk bütünlüğünü etkileyen en büyük faktör izleme açısıdır. Görüş açısı ne kadar geniş olursa gösterilen şey ekranın merkezinden hareket ederken o kadar az görüntü ve renk bozulması olur.

Bir ekranın belirtilen görüş açısının dışında kalan görüntüler kontrast kaybedip bulanık, soluk veya yetersiz ölçüde koyulaşır. Azalan parlaklık ve düşen kontrast da yaygın sorunlar arasındadır. Bu görüntü bozulması, fotoğraf editörlerinin ve renk kalitesine önem veren kullanıcıların imaj dosyalarını doğru görüntülemesini, değerlendirmesini ve düzenlemesini zorlaştırır.

Bir monitörde kullanılan panel türü, maksimum görüş açısını belirler. TN paneller, 170 derece yatay ve 160 derece dikey (170º/160º) görüş açıları sağlar. IPS paneller gibi üst düzey panel teknolojileri, 178 derecelik yatay ve dikey (178º/178º) en geniş maksimum görüş açısını sağlar. Yeni AMVA panelleri de bu maksimum görüş açılarına sahiptir. Fakat IPS paneller, profesyonel seviyedeki ekranlar için halen kullanılan standarttır.

Superclear-IPS-Panel-Comparison

Optimum renk performansı, ekranın merkezinde kendini gösterir. En yüksek kaliteli premium paneller bile ekran boyunca hafif renk farklılıkları sorununu yaşar. Ekranın farklı noktalarında parlaklıkta bazı değişimler olması kaçınılmaz bir sorundur. Birbirine eş değer birkaç bölüme ayrılmış bir ekran düşünün: Parlaklık ekran boyunca değiştiğinden bu bölümlerin her birinde aynı renk biraz daha farklı görünecektir. En iyi profesyonel fotoğraf düzenleme monitörleri, bu kaçınılmaz sorunu telafi edebilme özelliğine sahiptir.

En iyi profesyonel monitörler bir renk bütünlüğü telafi özelliği içerir. Renk telafisi, renk kalitesini seçmeli olarak ayarlar ve parlaklığı azaltır. Sonuç olarak, en iyi profesyonel monitörler, ekranda bütünlük elde eder. Parlaklık ayarlamaları aracılığıyla yapılan bütünlük telafisini tanımlayan tipik bir özellik, Lv <%5 olarak gösterilir. Bu, parlaklıktaki değişikliklerin %5’lik bir oran içinde kontrol edileceğini gösterir. Genel kullanım amaçlı monitörlerde ise bu oran %30’a kadar değişebilir.

Fotoğraf düzenleme monitörleri için ekran bütünlüğü önerisi: Ekranın tamamında renk doğruluğunu artıran özellikler, profesyonel monitörlerin ayırt edici unsurudur. Geniş 178º/178º görüş açıları kullanmak şarttır. Ayrıca farklı renk alanlarında çalışan entegre bir renk bütünlüğü işlevine sahip olmak faydalıdır.

Premium Panel

Bir LCD monitörün kullandığı panel türü, performansı etkileyen birkaç önemli özelliğe sahiptir. Bu özelliklere şunlar dâhildir:

 • İzleme açısı
 • Renk üretimi
 • Kontrast oranı

Düz ekran LCD monitörler TN, VA veya IPS panel teknolojilerini kullanır. TN paneller, fotoğraf düzenleme için bir monitörde olması gereken performansı sağlayamaz. Premium IPS ve VA (AMVA) panel teknolojileri, daha geniş izleme açıları, daha yüksek kontrast oranları ve daha iyi renk doğruluğu sağlar. Bu paneller, görüntü bozulması ve renk kayması sorunlarını neredeyse tamamen ortadan kaldırır. İzleme rahatlığını artırarak genel kullanıcı deneyimini iyileştirirler.

IPS ekranlar, işi renklerle olan profesyonellerin tercih ettiği monitördür. AMVA panelleri de profesyonellere uygun renk performansı özellikleri sunmaya başlamıştır. Fakat pek çok profesyonel kullanıcı için, IPS monitörler gerçek dünyadaki tasarım işleri için halen en iyi çözümdür. IPS panelleri, renk alanı monitör teknolojilerine en iyi desteği verir. IPS paneller, renk doğruluğunu artırmaya yardımcı olan daha yüksek renk derinlikleri ve kontrast oranları da sunar.

IPS monitörler daha ucuz ve kolayca erişilebilir hale gelmiştir. Bu nedenle, birçok fotoğraf meraklısı ve renk kalitesine önem veren ev kullanıcıları tarafından tercih edilen monitör haline geldiklerini söylemek mümkündür. Burada 27 inçlik bir IPS monitör örneği görebilirsiniz.

Fotoğraf düzenleme monitörleri için panel teknolojisi önerisi: Temel TN monitörlerin renk işlevleri sınırlıdır. Üst düzey bir IPS veya AMVA panel tercih etmeniz gerekir. Çoğu profesyonelin tercihini IPS’den yana kullandığını unutmayın.

Ekran Yüzeyi

Monitör ekran yüzeyleri mat veya parlaktır. Parlak yüzeyler net ve canlı görüntüler sağlar. Doygun renkler ve derin koyu tonlar, parlak ekranları oyun oynamak ve film izlemek için mükemmel bir seçim hale getirir. Parlak ekranlar, yansıtıcı oldukları için fotoğraf düzenleme için uygun değildir. Özellikle ekranın önündeki herhangi bir şeyi ayna gibi yansıttıkları ışıklı alanlarda kötü performans gösterirler.

Mat ekranlar yansımayı engeller. Bu özellikleri sayesinde fotoğraf düzenleme için en iyi seçim haline gelirler. Profesyoneller ayrıca mat ekranların doğru renk kalibrasyonu için en iyi seçim olduğunu düşünür. Parlak bir odada mat bir ekranı, aynı odadaki parlak bir ekrana kıyasla çok daha kolay görebilirsiniz. Ekranı aydınlık bir odada kullanmayı planlıyorsanız mat ekranlı bir monitör almalısınız.

Fotoğraf düzenleme monitörleri için ekran yüzeyi önerisi: Çoğu profesyonel kullanıcı, parlamayı azaltan mat yüzeyler kullanmayı tercih eder. Parlak ekranlar zengin görüntüler sunar ama çoğu kişi renkleri abartılı gösterdiklerini düşünür.

Renk Kalibrasyon Yetenekleri

Monitör kalibrasyon ayarları; parlaklığı, kontrastı ve renk üretimini iyileştirir. Yukarıda bahsettiğimiz gama ayarları, bir monitörü kalibre etmenin yalnızca bir yoludur. Birçok profesyonel, renk kalibrasyonunun dijital fotoğrafçılık için çok büyük öneme sahip olduğunu düşünür:

İSTER AMATÖR İSTER PROFESYONEL OLSUN, HİÇBİR FOTOĞRAFÇI, MONİTÖRÜ KALİBRE ETMEDEN GÖRÜNTÜLERLE ÇALIŞMAMALIDIR. BUNU YAPMAK, ÇEVRİM İÇİ PAYLAŞTIĞINIZ VEYA BASKI İÇİN LABORATUVARA GÖNDERDİĞİNİZ HER FOTOĞRAFIN İSTEDİĞİNİZ ŞEKİLDE GÖRÜNMESİNİ SAĞLAYACAK KÜÇÜK BİR YATIRIMDIR. SİZE GÜZEL ANCAK DİĞER HERKESE ÇOK KÖTÜ GÖRÜNEN BİR GÖRÜNTÜ YARATMAK KESİNLİKLE İYİ BİR FİKİR DEĞİLDİR!

Tüketici ve iş monitörleri, bu tür ayarlamaların doğruluğunu devam ettirmek için minimum düzeyde işleve sahiptir. Profesyonel monitörler ise, kolay ve doğru ayarlamalar yapılabilmesi için ön tanımlı renk alanı ve gama ayarları içerir.

En doğru monitör kalibrasyonu, bir “renk ölçer” kullanılarak elde edilir. Renk ölçüm aksesuarları ve yazılımı çok çeşitli özellikler sağlar. Renk ölçer, ekrandaki rengi ölçmek ve ayarlamak için monitör ekranına yerleştirilerek kullanılır. Bu kalibrasyon şekli, özgün görüntülere en yakın sonuçların elde edilmesini sağlar.

Colorimeter-for-Photography-Monitors

Fotoğraf düzenleme için en iyi monitörler “donanım kalibrasyonu” yapabilme özelliğine sahiptir. Bu kalibrasyon, grafik kartını monitöre bağlayan bir yazılım aracılığıyla gerçekleştirilir. Donanım kalibrasyonu sayesinde, renk ölçer monitörün dâhili LUT’unu değiştirir ve optimize edilmiş sonuçları monitör ekranında depolar. Böylelikle daha hızlı ve daha doğru sonuçlar elde edilir.

Fotoğraf düzenleme monitörleri için kalibrasyon önerisi: Ön tanımlı renk alanı ve gama ayarları ile başlayın. Renkölçer eklemek (“disk” diye de bilinir) profesyonel kalite standardıdır. Entegre donanım kalibrasyonuna sahip bir monitör, sizi çok uğraştırmadan daha fazla renk doğruluğu elde etmenizi sağlar.

İdeal Ekran Boyutunuz

Fotoğraf düzenleme işleri için monitörünüzün en az 24 inç olması tavsiye edilir. 27 inç ve yukarısı daha da uygun olacaktır. Amaç, araç çubuklarınıza yer açmak ve çalışmanızı tam olarak görebilmektir. İkinci bir ekran kullanmayı da düşünebilirsiniz. Çift monitör kurulumları, bir monitörde görevleri tamamlayıp işlemleri gerçekleştirirken diğer monitörde bir görüntüyü tam ekran görüntüleyebilmenizi sağlar.

Fotoğraf düzenleme monitörleri için önerilen ekran boyutu: Çalışma alanınıza ve bütçenize uygun en büyük ekranı (ve en yüksek çözünürlüğü) seçin. Rahatlık ve üretkenlik için ikinci bir monitör kullanmayı da düşünün.

İdeal Çözünürlüğünüz

Ekran çözünürlüğü, bir monitörün yatay ve dikey görüntüleyebileceği piksel sayısını belirtir. 4K monitörler yatay olarak 3840 piksel ve dikey olarak 2160 piksel (3840 x 2160) çözünürlüğe sahiptir.

Color-Monitor-for-Photo-Editing

Çözünürlük ne kadar yüksek olursa ekrana o kadar çok görüntü verisi sığar. Yüksek çözünürlüklü bir monitörle, üzerinde çalıştığınız şeyin daha fazlasını daha az kaydırma yaparak görebilirsiniz. Daha fazla piksel, daha fazla görüntü netliği anlamına da gelir. Yüksek çözünürlüklü monitörler daha keskin görüntüler sunar.

İş çözünürlüğe geldiğinde çoğu profesyonel “ne kadar yüksekse o kadar iyidir” yaklaşımını benimser. 24 inçlik bir monitör için 1920 x 1080 FHD çözünürlüğü seçin. 27 inçlik bir monitör için ideal çözünürlük 2560 x 1440 QHD’dir. 32 inçlik bir monitör optimum olarak 4K UHD çözünürlüğe (3840 x 2160) sahip olmalıdır. UltraWide (21: 9) 1440p (genellikle kıvrımlı) monitörler de iyi seçeneklerdir. Ekran boyutuna karar verirken bilmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır:

Öncelikle, çözünürlüğün ekran boyutuyla ilişkili olduğunu düşünmeyin. İkisi arasında bir ilişki yoktur. Aynı boyuttaki ekranlar farklı çözünürlüklere sahip olabilir. İkinci olarak LCD ekranların doğal çözünürlüklerinde kullanılması gerektiğini unutmayın. Dolayısıyla kullanmak istediğiniz çözünürlüğü doğal olarak destekleyen bir monitör seçin. Üçüncüsü, 4K ekran almayı düşünüyorsanız kullandığınız yazılımın uyumlu olduğundan emin olun. 4K ekranlar, Photoshop ve Illustrator ile uyumlu çalışır ve fotoğraf düzenleme için harika bir seçim olabilir.

Fotoğraf düzenleme monitörleri için önerilen çözünürlük: Seçtiğiniz monitör boyutu için mümkün olan en yüksek çözünürlük.

İyi Bir Tasarım

İyi tasarım öğeleri, monitörünüzle çalışmayı daha kolay, daha verimli ve rahat hale getirir. Çerçevesiz tasarımlara sahip monitörler, çift veya çoklu monitör kurulumlarında üretkenliği ve yaratıcı çalışma alanını en üst düzeye çıkarmak için idealdir. Dönebilen bir stant, ek kurulum seçenekleri sunar. Düz mat yüzey, daha kolay kalibrasyon ve görüntüleme için yansımayı büyük ölçüde azaltacaktır. Ergonomik eğme, döndürme, ekseni etrafında çevirme ve yükseklik ayarlama özellikleri konforunuzu en üst düzeye çıkarabilir. Ortam ışığı sensörleri, ekran parlaklığını otomatik ve anında ayarlar. Ekran başında olduğunuzu algılayan sensörler, çalışma alanınızdan uzaklaştığınızda arka ışığı otomatik kısar. İleri düzey değiştirme ve otomatik pivot özellikleri, ekranı 180 derece döndürerek görüntüyü yatay görebilmenizi sağlar.

Esnek Bağlantı Seçenekleri

Fotoğraf düzenleme monitörü, USB, DisplayPort ve HDMI gibi farklı çıkış bağlantı noktalarına sahip olmalıdır. Ne kadar çok seçenek varsa şu anda kullandığınız cihazlarla kolayca bağlantı kurar ve gelecekte kullanacağınız cihazlar için de destek alırsınız. USB 3.0 bağlantı noktaları cihazları şarj edebilir ve USB 3.1 Tip C bağlantı noktaları basitleştirilmiş kurulumlar için hem şarj hem de ses desteği sunar. DisplayPort aracılığıyla iki veya daha çok monitörü “Daisy Chain” oluşturacak şekilde birbirine bağlayabilme özelliği, ek bir esneklik elde etmenizi sağlar.

Sonuç Olarak

Profesyonel fotoğraf düzenleme monitörleri, genel kullanım amaçlı monitörlerden daha doğru renkler üretir. Görüntü dosyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olan çok sayıda renk kontrol özelliği sunarlar. İşiniz, eğlenceniz veya hobiniz bir monitörde grafik görüntülemeyi ve değiştirmeyi içeriyorsa görüntüyü daha net görmenin zamanı gelmiştir.

Giriş seviyesindeki ekranlar tutarlı ve renk açısından doğru görüntüler sunamaz. Görüntü düzenlemek için kullanılan bir ekrana yatırım yaparak daha yüksek renk aralığına, renk yönetim özelliklerine ve kalibrasyon yeteneklerine sahip olacak, görüntüleme ve düzenleme işlerinizde daha fazla ayrıntı ve renk doğruluğu elde edebileceksiniz. Üstelik artık tüm fotoğraf düzenleme ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz daha fazla sayıda uygun fiyatlı profesyonel monitör var.