ViewSonic Library > Business > Ergonomi > Bilgisayar Ekranınız İçin En İyi Konumlandırmayı Biliyor musunuz?

Bilgisayar Ekranınız İçin En İyi Konumlandırmayı Biliyor musunuz?

Bilgisayarın karşısına oturduktan sonra herhangi bir ağrı hissediyorsanız, çalışma alanınızın ergonomisini ayarlamanız gerekebilir. Ve buna bilgisayar ekranınız için en iyi konumlandırma ile başlayabilirsiniz. Monitörünüzün tam konumu, kurulumunuza ve kendi vücut oranlarınıza bağlıdır ve çalışma duruşunuzu iyileştirmek için hemen yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Bilgisayar ekranınız için en iyi konumu bulmak için kolayca uygulanan ipuçları koleksiyonumuzu okuyabilir veya çalışma şeklinizi iyileştirmek için işyeri çözümleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Günde kaç saatinizi ekrana bakarak geçirdiğinizi düşünüyorsunuz?

ABD’deki yetişkinler için bu sayının günde 10 saat civarında olduğunu öğrenmek sizi şoke edebilir!

Bu kulağa şok edici gelse de, ofis çalışanlarının iş günlerinin çoğunu bilgisayar ekranlarının önünde oturarak geçirdiğini düşündüğünüzde, gerçekten de o kadar da uzak bir ihtimal değil.

Tüm bunlara rağmen, çoğu insan bilgisayar ekranı için en iyi konumu hala bilmiyor!

Bilgisayar Ekranınızın Konumu Neden Önemlidir?

Bu ikinci gruba girerseniz, aklınıza gelen ilk şey bu olmayabilir, ancak bilgisayar ekranınızın konumu büyük fizyolojik öneme sahiptir.

Göz yorgunluğu, karpal tünel, boyun ağrısı ve duruş sorunları, yanlış konumlandırma meydana geldiğinde ortaya çıkabilecek durumlardan sadece birkaçıdır. Bu nedenle doğru konumlandırma ve ergonomi önemlidir.

Neyse ki, birkaç basit uygulama ile bu sorunlardan kaçınılabilir.

Bilgisayar Ekranı Konumlandırma Konusunda Hangi Faktörlerin Farkında Olmalıyım?

Ekran Yüksekliği

Kabul edilebilir ekran konumlandırması söz konusu olduğunda, kabul edilebilir olan kişiden kişiye biraz değişecektir. Bu, diğer faktörlerin yanı sıra boylarına bağlıdır. Genel olarak konuşursak, sizi çenenizi eğmeye veya vücudunuzun herhangi bir bölümünü eğmeye veya bükülmeye zorlayan herhangi bir ekran konumu yanlıştır. Bu tür pozisyonlar sadece yukarıda bahsedilen zorlanma, rahatsızlık ve acıya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda üretkenliğiniz üzerinde de etkisi olabilir.

Body posture

Correct body posture

Görüntüleme Mesafesi

Görüntüleme mesafesi, bilgisayar ekranından ne kadar uzakta olduğunuzla ilgilidir. Çok uzaktaysanız, ekranı düzgün okuyamayacaksınız. Çok yakın ve göz yorgunluğuyla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Etkili konumlandırma söz konusu olduğunda, anahtar, doğru noktayı bulmaktır.

Üstelik mesafe sadece gözler için bir sorun değildir. Çok yakın veya çok uzaktaysa, bilinçaltında arkaya veya öne eğilmeye veya kollarınızı alttan/aşırı uzatmaya başlayabilirsiniz. Önemli olan, görüş mesafesindeki küçük bir yanlış hesaplama, tüm ergonomik çabalarınızı bozabilir.

Mükemmel bir görüntüleme mesafesi oluşturmak için, öncelikle bir nesneye çok yakın olduğunda istemsiz göz fonksiyonlarına atıfta bulunan oküler konaklama ve yakınsama hakkında bilgi sahibi olun. Göz yorgunluğuna neden olan bunlardır. Bu ve benzeri sorunlardan kaçınmak için, çözüm oldukça basittir. Bilgisayar ekranının önünde otururken, monitörü tam olarak uzatılmış kolunuzun uzunluğuna tam olarak eşit olacak şekilde yerleştirin.

Bilgisayar ekran boyutları farklı olduğundan, monitörün ne çok yakın ne de çok uzak olduğundan emin olun. Düzgün yapıldığında, tüm ekranı görebilmeli ve görüşünüzü zorlamadan veya vücudunuzun herhangi bir bölümünü hareket ettirmeden rahatça çalışabilmelisiniz.

monitor distance

How to ensure the best positioning for your computer screen

Angles

Bilgisayar ekranı yalnızca doğrudan önünüze yerleştirilmekle kalmamalı, aynı zamanda görüntülediğiniz açının farkında olmanız da önemlidir. Bilgisayar ekranınızı yeterince uzun süre kötü bir açıyla konumlandırdığınızda, kendinizi boyun ağrısı ve hatta muhtemelen hasar yaşarken bulabilirsiniz.

Ona gelince, ekranın açısı kullanıcıya göre yaklaşık yüksekliğidir. Örneğin, 1,80 metre boyundaki bir kişinin ekranı 1,60 metrelik bir kişiyle aynı konumda olmamalıdır. 

Sayısal olarak bakarsak, ekranınız göz seviyeniz ile görüş hattınızın otuz derece aşağısı arasında herhangi bir yere yerleştirilmelidir. Bu aralık, gözlerimizin dinlenme halindeyken doğal olarak dümdüz ileri ve aşağı doğru eğilmesi gerçeğine göre belirlenir.

Bunu akılda tutarak, açıölçeri kırmadan sizin için en iyi açıyı belirlemenin püf noktası oldukça basittir.

Bir bilgisayar monitörüne bakarken, bir tarayıcının adres çubuğunu görüntülerken gözleriniz dinleniyor olmalıdır. Durum böyle değilse ve çöp kutusunu veya üst araç çubuğunu görüyorsanız, ekrana baktığınız açıyı ayarlamak isteyebilirsiniz.

görüntüleme açıları

How to sit at your desk correctly

Ergonomik Monitör Standı

Ergonomik monitör standları, doğru ergonomik ekran konumlandırmasından tahmin yürütmeyi amaçlayan çalışma alanı aksesuarlarıdır. Geri çekilebilir ve eğilebilir bir kolla, açı, görüş mesafesi ve parlama sorunları anında kolaylaştırılır. Bu araçlar, monitörünüzü standa bağlayarak çalışma alanı organizasyonuna da yardımcı olacaktır.

Ergonomik monitör standları, monitör sahiplerinin en geniş kesitine ergonomik konfor sağlamaya çalışır. 

Using a monitor mount like this ViewSonic ergonomic monitor stand will allow for a wide range of height and angle settings to help you more easily find the best positioning for your computer screen. 

Çift Monitör Kolu

Çift monitör kolu, temel ergonomik monitör standlarına kıyasla, bir ekran yerine iki ekrana uyum sağlayabilir. Ergonomik monitör standları ile aynı avantajlara sahip olan bu monitör kollarının adı üzerinde çift yönü gerçekten ilgi çekici bir konudur. 

Profesyonel dünyada, son zamanlarda en az iki monitör kullanmak giderek daha yaygın hale geldi. Çift izleme, tek bir ultra geniş monitör kullanmaya benzer bir kullanıcı deneyimi sağlar. Bu eğilim yakalandıkça, araştırmalar bu tür kurulumların kullanıcı için artan performansla sonuçlandığını göstermiştir.

Ergonomik olarak, çift monitör kurulumları, tek monitörlü olanlarla aynı şekilde ele alınmalıdır – uygun konumlandırma görüş mesafesi ve açı hala eşit öneme sahiptir. Genel olarak konuşursak, uygun çift ekran ergonomisinde en büyük belirleyici faktör, iki monitör arasındaki kullanım oranıyla ilgilidir. Her iki ekranı da eşit olarak kullananlar, her ikisi de düz ve kol mesafesi uzakta olacak şekilde tek bir monitör gibi davranmalıdır.

Öte yandan, bir monitörü diğerinden çok daha fazla kullananlar, en çok kullanılana daha fazla vurgu yapmalıdır. Bu amaçla, birincil olan uygun görüş mesafesi prosedürlerini izlemelidir. İkincil monitör büyük ölçüde aynı kurallara uymalıdır, ancak baskın gözünüze uygun bir açıda olmalıdır.

Çift kollu monitörler, özellikle ViewSonic’in bu modüler ikili monitör kolu bu hesaplamada çok faydalı olabilir.

Bilgisayar Ekranı Konumlandırmayla İlgili Başka Hangi Faktörlerin Farkında Olmalıyım?

Parlama

Bir bilgisayar ekranının görüş açısı ve mesafesi, konumlandırma konusunda bilgi vermesi gereken tek faktör değildir. Bir bilgisayar ekranının konumu boyunuza göre mükemmel olsa da, dış ışık kaynaklarının etkisini hesaba katmaz.

Spesifik olarak, pencerelerin ve diğer ışık kaynaklarının varlığına dikkat etmezseniz, belirli bir miktarda parlama elde edebilirsiniz. Belirli senaryolarda, kamaşma yalnızca kendi yansıması nedeniyle göz yorgunluğuna neden olmakla kalmaz, aynı zamanda bundan kaçınmak için yapabileceğiniz konum değişiklikleri nedeniyle de göz yorgunluğuna neden olur.

Olası parlamayOlası parlamayı azaltmayı hedeflerken atabileceğiniz birkaç adım vardır.ı azaltmayı hedeflerken atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Her şeyden önce, baş üstü kaynaklardan gelen etkileri azaltmak için ekranın eğimini değiştirebilirsiniz. Pencere kaynaklı parlamayı ortadan kaldırmanın bir yolu olarak, ekranınızı yakındaki tüm pencerelerden doksan derecelik bir açıyla yerleştirmeniz veya perdelerden yararlanmanız önerilir.

Sonuç olarak, ekranınız kapatılarak varlığı kolayca belirlenir. Parlama varsa, karartılmış ekranınızın her yerinde açıkça görebilirsiniz. Parlamayla başa çıkmak için olası tüm adımları attıysanız ve hala mevcut olduğunu düşünüyorsanız, belki de başka bir aksesuara ihtiyaç vardır. Parlama ve ışık filtreleri genellikle bu amaç için kullanılır.

parlama

Punto boyutu

Bilgisayar ekranınız oturduğunuz yerden uygun uzaklıkta olsa da punto boyutunun etkisini hesaba katmamış olabilirsiniz. Bazen, her şey mükemmel olsa bile, kendinizi biraz daha rahat okuyabilmek için ekranın biraz daha yakın olmasını dilerken bulabilirsiniz. Bu durumda punto boyutunu değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, her durumda punto boyutunun büyütülmesi veya küçültülmesi, ekran görüş mesafesi ve konumunda bir değişiklikten ziyade gözünüze her zaman daha fazla fayda sağlayacaktır. Bunu genel bir kural olarak göz önünde bulundurarak, gözleriniz için en iyi kabul edilen punto boyutunun, okunaklı bir şekilde okuyabileceğiniz en küçük puntodan yaklaşık üç kat daha büyük olduğunu düşünebilirsiniz.

punto boyutı

Parlaklık

Görüş açısı ve uzaklık gerçekten önemli olmakla birlikte, ekranın görsel yapısı da önemlidir. Parlaklıktan kaynaklanan bu önemli husus, kontrast ve çözünürlüğü de içerir. Genel bir kural olarak, bilgisayar ekranınızın parlaklığı, arkasındaki ortamın parlaklığına eşit olmalıdır.

Açıkça, eşit olmayan parlaklıkla mücadele etmek zorunda kaldığınız yüksek kontrastlı alanlarda göz yorgunluğu, yorgunluk ve baş ağrısı riskiniz daha yüksek olacaktır. Bu etkileri uzak tutmak için, iş istasyonunuzun parlaklığının gün içinde nasıl değiştiğine dikkat edin ve ayarlarınızı orantılı olarak değiştirin.

parlaklık

Sandalye

Klasik sırtlıklı bir sandalyede, hatta döner sandalye veya La-Z-Boy’da oturmuyor olsanız da zararlı olmayan sandalye konumlandırmasının önemi oldukça yaygındır.

Yeni başlayanlar için sırtınız düz, omuzlarınız geride, ayaklarınız düz ve dizleriniz doksan derecelik bir açıyla olmalıdır. Uzun süre bilgisayar başında otururken, mümkün olan en iyi desteği sağlamak için kalçalarınızın vücudunuzun geri kalanıyla aynı hizada olmasına dikkat edin.

Sade konum gereksinimlerine rağmen, amaç faydalı konfor sağlamaktır. Örneğin kolçaklar, omuzlarınızı istenen pozisyonda tutarken gevşetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca ekstra sırt ve koltuk minderleri sırtınızın tamamını desteklemeye yardımcı olacaktır.

Hepimizin hayatımız boyunca defalarca duyduğu gibi, tüm bunlar iyi bir duruşu korumak için özetlenir. Cleveland Clinic tarafından hazırlanan bu makale, nasıl doğru oturacağınız ve duruşunuzu nasıl iyileştireceğiniz konusunda bazı iyi ipuçları içeriyor.

Klavye

Bir klavye göründüğünden çok daha fazla etkiye sahiptir. Yalnızca bilgisayarın giriş aygıtı olmaktan ziyade, kollarınızın, bileklerinizin, dirseğinizin, omuzlarınızın ve sırtınızın konumu üzerinde çok fazla etkisi vardır. Bu amaçla, dirseklerinizin kendinizden doksan derecelik bir açının ötesinde kalmasını sağlamak için elinizden geleni yapmalısınız.

Bu amaçla, klavyeniz bunu başarmak için gerektiği kadar yakın veya uzak olmalıdır. Belirsiz bir konumda olmak yerine klavyeyi önünüzde tutmaya açıkça vurgu yapılması gerekirken, klavyenin en sık kullandığınız bölümüne göre konumunu ayarlamak isteyebilirsiniz. Bu sorunu çözmek için birçok kullanıcı klavye tepsilerini ve eğimlerini kullanmayı tercih ediyor.

Ergonominin önemi konusunda dikkatinizi çekmeyi başardıysak, eksiksiz ofis ergonomisi kılavuzumuzu okuyabilirsiniz. Bu kılavuz, daha sağlıklı ve daha rahat bir çalışma ortamı yaratma yolunda size yardımcı olacaktır. Çalışma şeklinizi iyileştirmenin daha bilgilendirici yolları için iş yeri çözümleri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Workspace Collection

Designed to drive productivity

See all >