ViewSonic Library > Fotoğraf > Ultra Geniş ve Çift Monitör Karşılaştırması: Hangi Düzenek En İyisi?

Ultra Geniş ve Çift Monitör Karşılaştırması: Hangi Düzenek En İyisi?

Ultra geniş ve çift monitör arasındaki tartışma devam ediyor, ancak bir kazanan ortaya çıkmaya başlıyor. Ultra geniş ekranlar, çift monitör düzeneklerine göre hem pratik hem de estetik avantajlara sahiptir ve zorlukların üstesinden kolayca gelir.

Daha fazla ayrıntı için okumaya devam edin veya önerilen bazı ultra geniş monitörler için burayı tıklayın.

Monitörler dünyasında iki tür insan vardır. Ultra geniş monitör tercih edenler ve çift monitör kurulumu kullanmayı tercih edenler.

Sen hangisisin?

Emin değilseniz, geri dönelim.

Hepinizin bildiği gibi, ultra geniş veya çift ekranlı monitörler tarafından sağlanan ekstra yatay ekran alanı her zaman bir artıdır! Öyle ki çift monitör kullanıcıları için tek bir 16:9 monitöre dönmek çoğu zaman söz konusu bile olamaz!

Düzenleme çalışma alanlarını genişletmek isteyenlerin ilk düşünceleri geleneksel olarak ikinci bir monitör ekranı almak ve bir çift monitör kurulumu yapmak olmuştur. Ancak son zamanlarda ultra geniş monitörler (yani 21:9 en boy oranına sahip monitörler) statükoya meydan okuyor ve ‘Ultra geniş ve çift monitörler söz konusu olduğunda, en iyi genel düzenek hangisidir?’ sorusunu gündeme getiriyor.

Bunun nedeni, ultra geniş monitörlerin yalnızca ekstra ekran alanı sağlaması değil, aynı zamanda hepsini tek bir ekranda tutmasıdır! Piyasadaki her zamankinden daha fazla ultra geniş monitör seçeneği ile ultra geniş monitörler üretkenlik için ileriye giden yol olabilir mi?

Kendimiz bulmak için bir çift 16:9 monitörden tek bir ultra geniş 21:9 monitöre geçiş yapmaya karar verdik; ultra geniş ve çift monitör. Gerçekten en iyi genel kurulum hangisi? İlk olarak, iki senaryoya bir göz atalım ve ultra geniş bir monitörle ne elde ettiğimizi görelim.

Çift Monitör Düzeneği Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, ekran alanını genişletmek için tek bir ekran yerine iki ekranı yan yana kullandığınız çift monitör kurulumudur. Geleneksel olarak, ikili monitör kurulumları, her biri standart 16:9 en boy oranına ve 4K’ya kadar çözünürlüklere sahip iki monitörden oluşur. Bu tür ikili monitör kurulumunda, her monitörün çözünürlüğü aynı olabilir veya iki 4k monitör, bir 1080p ve bir 1440p monitör gibi karışık olabilir – temel olarak hayal edebileceğiniz herhangi bir kombinasyon.

dual_monitor_setup

Ultra Geniş Monitörler Nelerdir?

Basitçe söylemek gerekirse, ultra geniş monitörler, geleneksel 16:9 monitör ekran oranı yerine 21:9 en boy oranını kullanan monitörlerdir. 21:9 en boy oranına aşina değilseniz, geleneksel sinema ekranlarının oranına benzer.

Daha önce ultra geniş bir monitör gördüyseniz, bunların geleneksel monitörlerden ne kadar kolay ayırt edilebildiğini zaten biliyorsunuzdur. Adından da anlaşılacağı gibi geniş ekranları en belirgin göstergedir ve sonuç yatay ekran alanında bir artıştır. Ultra geniş ve çift monitör karşılaştırmamızda, kavisli ekrana sahip 38 inçlik ultra geniş bir monitör olan ViewSonic VP3881‘i kullanacağız.

Bu monitörün özelliklerine hızlıca bakalım:

  • WQHD+ çözünürlük (3840 x 1600)
  • IPS paneli
  • Çerçevesiz kenarlar
  • Delta E < 2 Renk Doğruluğu
  • Donanımsal renk kalibrasyonu
  • HDR uyumluluğu
  • sRGB %99

Şimdi üzerinde düzenleme yapmak için uygun bir ultra geniş monitör bulduğumuza göre, yeni kurulum geleneksel çift monitör kurulumuna karşı nasıl bir araya geliyor ve en iyi genel kurulum hangisi?

Ultra geniş ve Çift Monitörleri Karşılaştırma

Ultra geniş monitöre geçiş yaptıktan ve ultra geniş ve çift monitör kurulumlarını karşılaştırdıktan sonra şunu fark ettik:

Tek Ekranda Genişletilmiş Ekran Alanı

Çift monitör, ekran alanınızı genişletmenin bir yolu olsa da en büyük dezavantajlarından biri her zaman iki monitör arasındaki boşluk, çerçeve aralığı olarak da bilinen boşluk olmuştur. Dünyanın en ince çerçeveleri bile bu sorunu ortadan kaldıramıyor!

Tek bir ultra geniş monitöre geçerken en göze çarpan gelişme, korkunç çerçeve boşluğunun artık görüşünüzü engellemediğini görmektir. Düzenleme veya birden çok pencere kullanma gibi şeyler yaparken çalışma alanınızı yönetmeyi çok daha sorunsuz hale getiren bir yaşam kalitesi iyileştirmesidir.

Sonuç olarak:

Tek bir kusursuz ultra geniş ekran kurulumunu deneyimledikten sonra çift monitör tarafından oluşturulan bir çerçeve boşluğuna sahip bir kuruluma geri dönmek zordur.

Ultrawide_extended_screen_real_estate

Sinemaskop En Boy Oranı

En-boy oranı, özellikle film izlemekle ilgili olarak, çift monitör kurulumundan ultra geniş monitöre geçiş yaparken dikkat çeken bir başka özelliktir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, ultra geniş bir monitör 21:9 en boy oranından yararlanır.

Bu en boy oranı, sinemaskop içerik oluşturmak için kullanılana benzer olduğundan, filmler doğal oranlarında oynatılabilir. Bu, sinemaskop çizgilerini (yani bir film izlerken ekranın üstündeki ve altındaki siyah çubuklar) ortadan kaldırır ve ekranın tamamını kullanır.

Aslında, sinemaskop çizgiler, filmleri 16:9 en boy oranına sahip bir monitörde izlediğinizde, içeriği ekrana sığdırmak için tek seçeneğin filmin boyutunu küçültmek olduğu için vardır. Bu, doğal 21:9 oranlı görüntünün 16:9 ekranın sınırlarına sığmasını sağlar. Sinemaskop çizgileri bu nedenle bu sürecin bir yan ürünüdür.

Sonuç olarak:

Film izlemeyi seviyorsanız, onları tam boyutta, sinemaskop çizgileri olmadan izlemek hemen fark edeceğiniz bir avantajdır.

ultrawide_vs_dual_monitor_letterboxing

Tek Ekran ve Çift Ekranda Tutarlılık Karşılaştırması

Tutarlılık söz konusu olduğunda, iki bağımsız ekran yerine tek, merkezi bir ekrana sahip olmanın sayısız avantajı vardır. Yeni başlayanlar için, bir ultra geniş ekrana sahip olmak, çift monitör kullanırken ortaya çıkabilecek renk ve tekdüzelik dalgalanmalarını ortadan kaldırır. Bir fotoğrafçı veya video editörü iseniz, bu özellikler işinizin kalitesiyle doğrudan ilgili olduklarından daha da faydalıdır.

Çift monitörde düzenleme ile ilgili sorun, iki ekranın eşit yaratılmaması nedeniyle tutarsızlıkların oluşmasıdır. Hangi ekranın en doğru bilgileri gösterdiğinden emin olamayacağınızdan, fotoğrafları bir ekrandan diğerine taşırken bu sorun olabilir.

Sonuç olarak:

  • Tek bir ultra geniş ekrana sahip olmak, tutarsızlıkları ortadan kaldırır ve çift monitörün sunduğundan daha sorunsuz, daha kusursuz bir deneyim sunar.

Ultrawide_monitor_multitasking

Pencere Yönetimi

Pencereleri çift monitörde yönetme kolaylığı konusunda rahat olanlar için, Windows 10’daki Windows Snap özelliği, ultra geniş monitör için uygun olan benzer pencere yönetimi işlevselliğini uygular. Windows Snap’i kullanarak, pencereleri yan yana oldukça sorunsuz bir şekilde açmak için pencereleri ultra geniş ekranın farklı alanlarına kolayca tutturabilirsiniz.

Sonuç olarak:

Hem ikili monitörler hem de ultra geniş monitörler, pencere yönetimi konusunda biraz farklı bir yaklaşım sunarken, Windows Snap, bir ultra geniş monitörde birden çok pencereyi yönetmek için etkili bir araçtır.

Kolaylık

Kolaylık açısından, parlaklık ve diğer ekran ayarları gibi ayarları tek bir monitörde yönetmenin, her bir ayarı iki kez yaparak işinizi iki katına çıkarmaktan daha kolay olduğuna şüphe yoktur. Monitörünüzü kalibre etmeyi planlıyorsanız (her profesyonel editörün yapması gerektiği gibi), tek bir ekranı kalibre etmenin, her kalibre etmeniz gerektiğinde iki ayrı ekranı kalibre etmekten çok daha kolay olduğuna şüphe yoktur.

Sonuç olarak:

Ayarların yapılması ve bir ultra geniş monitörün kalibre edilmesi, aynı işlemi çift monitör için yapmanın yarısı kadar zaman ve çaba gerektirir.

Çözünürlük ve Ekran Boyutu

Muhtemelen bildiğiniz gibi, monitörler bir dizi farklı çözünürlükte gelir. Mükemmel bir dünyada, bir çift monitör kurulumu iki özdeş monitör içerir – aynı boyut, aynı çözünürlük; hepimizin bildiği gibi, ancak, bu her zaman böyle değildir.

Farklı çözünürlüklerde çift monitör kullanabilseniz de, sürüklediğiniz şeyin boyutunu ayarlamanız gerekeceğinden, şeyleri bir ekrandan diğerine taşırken can sıkıcı olabilir. Farklı boyutlarda iki monitörle uğraşmanın da kendine göre eksiklikleri var.

Not: WQHD, hem fotoğraf düzenleme hem de video düzenleme yazılımı kullanmak için vazgeçilmez gibi görünüyor. Daha yüksek çözünürlüklü bir ultra geniş kullanmak, yatay olarak genişletilmiş ekran alanına sahip olmanın faydalarını gerçekten ortaya çıkarır.

Bunun için bir çözüm, monitör ayarları aracılığıyla iki ekranın çözünürlüklerini eşleştirmektir.

Ancak bunun dezavantajı, her iki monitörün çözünürlüğünü daha düşük çözünürlüklü ekranınkiyle eşleştirmeniz gerekmesi ve sizi daha yüksek çözünürlüklü ekranınızı düşürmeye zorlamanızdır. Bu ayarda, tek bir ultra geniş monitör, baştan sona tek bir çözünürlük olduğu için açık bir avantaja sahiptir.

Bu ultra geniş ve çift monitör karşılaştırmasında kullandığımız monitör, yüksek WQHD+ (3840 x 1600) çözünürlüğe sahip olarak geliyor (“+”, ekranın yatay olarak genişletilmiş ekran alanını ifade eder). Daha yüksek çözünürlüğe sahip bir ultra geniş monitöre sahip olmak, ultra geniş ekranla çok güzel bir şekilde eşleşecek şekilde ekstra yatay alanı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı oluyor gibi görünüyor.

Sonuç olarak:

Ultra geniş monitörler, çözünürlüğün ve ekran boyutunun tüm ekranınızda tutarlı kalmasını sağlamak için uygun bir çözümdür.

* Ek Fayda: Kavisli Sürükleyicilik

Çift monitör kurulumunda, ekranları yan yana veya açılı olarak kurabilirsiniz ancak asla kavisli yapamazsınız. Kullandığımız monitör, çift monitör kurulumunda elde edilemeyen bir sürükleyicilik hissi yaratmaya yardımcı olan kavisli bir ekrandan yararlanıyor.

Sonuç olarak:

  • Kavisli bir panelle eşleştirilmiş ultra geniş bir ekranın panoramik doğası, çevresel görüşünüzü çift monitöre baktığınızdan daha doğal hissettiren rahat bir şekilde meşgul ediyormuş gibi hissettirir.

Ultra Geniş ve Çiftli Monitörler: Karar

Hem ultra geniş hem de çift monitör kurulumlarının düzenleme üretkenliğinizi artırmanın mükemmel bir yolu olduğunu zaten biliyoruz. Ultra geniş ve çift monitör kurulumunu karşılaştırırken, çift monitörle karşılaştırılamayacak ultra geniş bir monitörle birlikte gelen bazı önemli yaşam kalitesi değişiklikleri vardır.

İster çift monitör kurulumuna alışmış biri olun, ister şu anda tek bir 16:9 monitör kullanıyor olun, ultra geniş monitöre geçmek kesinlikle dikkate değer. Ultra geniş ve çift monitörlerin karşılaştırılması söz konusu olduğunda, ultra geniş monitörlerin kesinlikle çift monitör kurulumlarına göre göz ardı edilmesi zor olan bazı önemli avantajları bulunur.

Neyse ki hepimiz için ultra geniş monitör seçenekleri (ultra geniş kavisli monitörler dahil) giderek daha yaygın hale geliyor. Üstelik günümüzde ultra geniş oyun monitörleri gibi belirli kullanımlar için ultra geniş monitör bulmak da zor değil.

Fotoğrafçılık ve düzenleme için bazı ultra geniş monitör seçeneklerini keşfetmekle ilgileniyorsanız, bu makalede bahsedilen ViewSonic ultra geniş monitör de mükemmel renk performansı ve doğruluğu için tasarlanmış olduğundan, sağlam bir seçenektir. Veya ViewSonic’in monitör koleksiyonu hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.