ViewSonic Library > Business > Ergonomi > Doğru Monitör Ekrana Bakma Sendromunu Önlemeye Yardımcı Olabilir mi?

Doğru Monitör Ekrana Bakma Sendromunu Önlemeye Yardımcı Olabilir mi?

Ekrana bakma sendromu (CVS), ekranı izlemekten kaynaklanan göz rahatsızlığını tanımlayan yaygın bir modern sorundur. Belirtileri arasında göz yorgunluğu, baş ağrısı ve boyun veya sırt ağrısı bulunur. Ekrana bakma sendromunu azaltma teknikleri, doğru donanımı kullanmaktan, iyi çalışma alanı tasarımına kadar her şeyi içerir. Aşağıda gözlerinizi korumaya yönelik ipuçlarının tam listesini bulabilirsiniz.

Ekrana bakma sendromu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Veya ViewSonic’in göz koruma teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Günümüzün dijital yaşam tarzları ile hayatımız teknoloji kullanımı etrafında dönüyor ve gözlerimiz her zamankinden daha fazla çalışıyor. Günlük dijital rutinlerimiz, Ekrana bakma Sendromu gibi önemli sağlık sorunları yaratıyor.

Muhtemelen bu rutini biliyorsunuzdur; bilgisayar ekranına bakın, telefonunuza bakın, bilgisayar ekranına dönün. Tablette bir film izleyin, ardından dikkatinizi tekrar bilgisayar ekranına çevirin.

Araştırmalar, ortalama bir Amerikalı çalışanın günde yedi saate yakın bir süre boyunca iş veya eğlence için veya her ikisinin birleşimi için bir bilgisayar kullandığını gösteriyor! Ne yazık ki, dijital ekranlara uzun süre maruz kalmak gözlerimizin sağlığını etkiler, kısa vadede rahatsızlık yaratır ve ileride daha önemli sorunlara yol açar.

Bu aktivite, bir dizi göz sorununu kapsayan bir terim olan Ekrana Bakma Sendromu (EBS) olarak bilinen bir tür göz yorgunluğuna yol açabilir. EBS’yi azaltmanın bir yolu, ekranlara sürekli maruz kalmanın azaltılmasıdır. Rutinlerimizi değiştirmedikçe, etkiler şiddetli olabilir ve hasar uzun süreli olabilir.

Kulağa korkutucu geliyor, değil mi? Sonuçta, dijital yaşam tarzlarımız yakın zamanda değişmiyor. Bununla birlikte, uzun vadeli göz sağlığını korumanın ve kısa vadeli sorunları önlemenin anahtarı, proaktif ve önleyici bir yaklaşım benimsemektir.

Doğru bilgisayar monitörünü seçmek, herkesin en sağlıklı göz uygulamalarından biri olabilir. Doğru monitör, daha keyifli bir izleme deneyimi ve daha ergonomik bir çalışma ortamı yaratırken, dijital göz yorgunluğuna yol açan zararlı etkileri sınırlayabilir veya önleyebilir. Bir ekrana bakmak daha keyifli bir aktivite olduğunda, aynı zamanda daha da sağlıklıdır.

Ekrana Bakma Sendromu Nedir?

Ekrana Bakma Sendromu, özellikle tabletler, e-okuyucular, cep telefonları ve bilgisayarlar gibi dijital ekranlar olmak üzere, dijital teknolojinin uzun süreli kullanımından kaynaklanan bir grup göz sorununu ifade eder.

Ekrana Bakma Sendromunun belirtilerini tanımak önemlidir. Şunları içerirler:

 • Bulanık görme
 • Çift görme
 • Kuru, kırmızı gözler
 • Göz tahrişi
 • Baş ağrısı
 • Boyun veya sırt ağrısı

Ekrana Bakma Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Ekrana Bakma Sendromundan kaynaklanan göz yorgunluğu ve rahatsızlık belirtileri geçicidir. Bilgisayar ekranlarını kullanmayı bıraktığınızda birkaç saat içinde dağılırlar.

Bununla birlikte, monitörlerin ve dijital ekranların uzun süreli kullanımı ile dijital göz yorgunluğu daha ciddi göz sorunlarına yol açabilir.

Göz yorgunluğunuz daha ciddi görme sorunlarının belirtilerini ortaya çıkarabilir. Örneğin, bilgisayarda çalışmayı bıraktıktan sonra bile bulanık uzak görüş yaşamaya devam ederseniz. Ekrana Bakma Sendromunun daha şiddetli semptomlarını yaşıyorsanız, kapsamlı bir göz muayenesinden geçmeniz iyi bir fikirdir.

Birçok faktör, bazı insanları Ekrana Bakma Sendromu yaşamaya ve geliştirmeye daha duyarlı hale getirebilir.

 • Bilgisayar ekranına veya dijital ekrana çok yakın oturmak
 • Zayıf aydınlatma
 • Dijital ekran kullanımı arasında mola vermemek
 • Uygun gözlük takmamak
 • Yanlış duruşla oturmak

Halihazırda altta yatan göz problemleri olanlar, dijital göz yorgunluğundan daha ciddi göz sorunları geliştirmeye daha yatkındır.

Dijital göz yorgunluğunun gerçek tehlikesi, dijital ekranların ve monitörlerin aşırı ve uzun süreli kullanımının retina hücrelerinde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilmesidir. Bazı durumlarda bu, yaşa bağlı sarı nokta hastalığına ve görme kaybına bile yol açabilir.

Bu nedenle, daha sağlıklı göz uygulamalarını ne kadar erken benimsersek o kadar iyi olacaktır.

Computer Vision Syndrome Symptoms

Dijital Ekranları Gözlerimiz İçin Bu Kadar Zararlı Yapan Nedir?

Dijital teknolojinin göz yorgunluğuna nasıl neden olduğunu anlamak, kitap veya dergi gibi bir şey yerine dijital bir ekran kullandığımızda maruz kaldığımız ışık farklılıklarına bağlıdır.

Dijital ekranlar, gün ışığından veya çoğu ampulden aldığımız sarı ışıktan ve ayrıca görünür ışık spektrumundaki diğer ışık dalgalarından daha güçlü, daha parlak ve daha yüksek bir enerji düzeyinde mavi bir ışık yayar. Mavi veya “HEV” yüksek enerjili ışık dalgaları, bu yüksek enerji nedeniyle titreşir ve görsel netlikte ve kontrastta bir azalmaya neden olur.

Ekranın yanıp sönmesi veya titremesi, göz yorgunluğuna, kuruluğa, rahatsızlığa ve ayrıca dijital göz yorgunluğuyla ilişkili bir dizi başka belirtiye yol açan bir parlama oluşturur.

Teknoloji ilerledikçe, giderek daha fazla dijital ekran, geçmişte olduğundan daha yüksek görüntü kalitesi ve netlik oluşturmaya yardımcı olan LED arka aydınlatmayı kullanıyor. Çarpıcı görsel tanım, grafikler ve kontrast oluşturan bu LED ışık; ilk başta harika geliyor. Ne yazık ki, LED ışığı da yoğun ve potansiyel olarak zararlı mavi ışık dalgaları yayar.

Gözlerimiz, dijital ekranlardan ve monitörlerden gelen zararlı mavi ışığı filtrelemek için doğal olarak donatılmış değildir. LED teknolojisinin artan yaygınlığı ve popülaritesi ile birlikte, tehlikeli mavi ışık dalgalarına daha yüksek ve daha uzun süreli maruz kalma seviyeleri yaşıyoruz ve zaman içinde göz sağlığımızı tehlikeye atıyoruz.

Mavi ışık hakkında buradan daha fazla bilgi edinin: Mavi Işık Filtreleri ve Göz Yorgunluğu – Bilmeniz Gerekenler

Doğru Monitör Bizi Dijital Göz Yorgunluğundan Nasıl Korur?

Araştırmalar, kullanıcıların %90’ının sadece üç ila dört saatlik kullanımdan sonra göz yorgunluğu semptomları yaşayacağını gösteriyor. Dijital ekranların ve monitörlerin yaygın kullanımıyla, bir bilgisayar monitörü seçerken iyi bir karar vermek çok önemlidir. Doğru monitör, göz yorgunluğunu ve Ekrana Bakma Sendromunun gelişimini azaltabilir.

ViewSonic, gözlerimizi korumak için çeşitli yenilikçi teknolojilerle tasarlanmış bir dizi bilgisayar monitörü oluşturmak için dikkatli bir şekilde çalıştı. EBS’yi önlemek için en önemli özellikler aşağıdadır.

Computer Vision Syndrome - Blue LIght Filter

Mavi Işık Filtresi Teknolojisi

View Sonic monitörleri, zararlı mavi ışığa maruz kalmayı azaltmak için gelişmiş ışık filtreleme teknolojisini kullanır. Mavi Işık filtre teknolojisi, mavi ışık dalgalarını gerçekçi ve günlük renklere daha yakın seviyelerde tutmaya yardımcı olur.

100 filtre seviyesi aralığı, ekran ışığının farklı görüntüleme senaryolarına kolayca ve esnek bir şekilde ayarlanmasını sağlarken, zararlı mavi ışık düzeylerini başarıyla filtreler.

ViewSonic monitörler çarpıcı renk ve kontrast sağlar ancak aynı zamanda gözlerinizin yeterince korunmasını sağlar.

Computer Vision Syndrom - Flicker-Free Technology

Titreşimsiz Teknoloji

Araştırmalar, mavi ışık dalgalarına maruz kalmanın yanı sıra, titreme hızının da göz yorgunluğuna katkıda bulunduğunu gösteriyor.

View Sonic monitörleri ve ekranları, göz sağlığının korunmasına yardımcı olmak için titreşimsiz teknolojiyi (Flicker-free) de içerir. Bu devrim niteliğindeki teknoloji, ekran titremesini azaltmak ve ortadan kaldırmak için DC modülasyonlu LED arka ışıklarını kullanır.

Titreme ortadan kaldırılarak göz yorgunluğu önemli ölçüde azaltılır, böylece dijital göz yorgunluğunun başlaması önlenir.

Titreşimsiz monitörler hakkında buradan daha fazla bilgi edinin: Titreşimsiz Monitörler Göz Sağlığına Nasıl Katkıda Bulunur?

Otomatik Pivot

Daha rahat bir izleme deneyimi yaratmak için, ViewSonic monitörler ayrıca otomatik döndürme işlevini de içerir. Bu özellik, dijital ekranın birden çok yöne sahip olmasını sağlayarak, izleme deneyimini her açıda optimize ederken, monitörün okunabilirliğini artırır. Bu da kullanıcıya daha uzun sürelyle daha rahat bir izleme deneyimi sunar.

Mavi filtre ışık teknolojisi, titreşimsiz teknoloji ve otomatik pivot gibi bu faydalı özelliklerle donatılmış monitörler, daha rahat bir izleme deneyiminin yanı sıra daha ergonomik bir çalışma ortamı yaratır.

Bu monitörler, dijital göz yorgunluğunu azaltarak veya hatta ortadan kaldırarak çalışanların daha uzun süre rahat kalmalarını sağlar. Ayrıca, üretkenliği önemli ölçüde artırabilecek bir çalışma ortamı yaratırlar.

Pivot_-swivel_-height-adjustment_-and-tilt-for-office-ergonomics-

İşyerinde Ekrana Bakma Sendromu

International Journal of Contemporary Medical Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bilgisayar çalışanlarının %70’inden fazlası görmeyle ilgili sorunlar yaşıyor. Altmış milyon insan şu anda dünya çapında EBS semptomlarından muzdarip ve her yıl bir milyon yeni vaka ortaya çıkıyor.

Çalışma, bir grup bilgisayar çalışanının yaşadığı ana semptomları belirlemek için yapıldı. Ayrıca, dijital göz yorgunluğu semptomlarının gelişmesi için kaç saat bilgisayar kullanıldığını ölçtü. Çalışma, günde ortalama dört ila sekiz saat bilgisayar kullanan çalışanların EBS belirtileri gösterdiğini ortaya koydu. Bu grup içinde, çalışmadakilerin %53,9’u göz yorgunluğu yaşadığını bildirdi. Katılımcıların %38.5’i baş ağrısı yaşadı.

Computer Vision Syndrome - How to Prevent Computer Visions Syndrome

Ekrana Bakma Sendromunu Önlemek İçin Çalışma Ortamında Hangi Düzenlemeler Yapılabilir?

Göz sağlığını korumak için tasarlanmış bir bilgisayar monitörü seçmek, dijital göz yorgunluğunu önlemeye yönelik önemli ve paha biçilmez bir adımdır. Çalışma ortamında göz sağlığını iyileştirmek için başka sağlıklı düzenlemeler de yapılabilir.

Ergonomik bir iş istasyonu oluşturmak, iş üretkenliğini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olurken, gözlerinizin ve genel sağlığınızın uzun vadeli sağlığını sağlamak için çok önemlidir. Aşağıda, çalışma deneyiminizi geliştirmek ve sizi bir Ekrana Bakma Sendromu tedavisi için yola koymak için bazı fikirler bulunmaktadır.

Görüş Mesafesi

Göz yorgunluğunu önlemek için çalışırken bilgisayara çok yakın veya çok uzak oturmamak önemlidir. Amerikan Optometrik Birliği, sağlıklı görüş mesafesinin göz seviyesinden 15 ila 20 derece aşağıda ve gözlerden 50 ila 70cm uzakta olmasını tavsiye eder.

Aydınlatma

Yetersiz aydınlatılmış bir ortamda, bilgisayar ekranınızı okumak için doğal olarak gözlerinizi zorlarsınız. Tavandan aydınlatma ve pencerelerden gelen doğal ışık, potansiyel olarak ekranda parlama oluşturabilir, bu nedenle herhangi bir monitörü parlamayı azaltacak bir konuma yerleştirmelisiniz.

Parlama Önleyici Ekranlar

Parlamayı en aza indirmek için çok fazla ışığın olduğu ortamlarda, rahat bir izleme deneyimi sağlamak için parlama önleyici ekran kullanmak gerekebilir. ViewSonic, parlama önleyici bir yüzey oluşturmaya yardımcı olan, göz yorgunluğunu azaltan ve gizliliği artıran bir dizi gizlilik ekran koruyucusu sunar.

Duruş ve Oturma Pozisyonu

Kötü duruş, dijital ekranınızı izleme deneyiminizi etkileyerek gözlerinizi zorlamanıza neden olabilir. Duruşunuzu ayarlayarak daha ergonomik bir iş istasyonu oluşturun. Sandalyeniz ve ekranınız, ayaklarınızı yere rahatça koyabilmeniz için doğru yükseklikte olmalıdır.

Molalar

Göz yorgunluğunu azaltmak ve önlemek için dijital cihazınızın kullanımı arasında gözlerinizin dinlenebilmesi için molalar vermeniz gerekir. Çeşitli tıbbi kaynaklara göre dijital cihazınızın kullanımı sırasında 20-20-20 kuralına uymanız tavsiye edilir. Her 20 dakikada bir 20 saniyelik bir mola verin ve gözlerinizi dijital cihazınızdan 20 ft (6 metre) uzağa odaklayın. Gözlerinizi ekranlardan uzaklaştırarak, gözlerinizdeki kaslar düzgün bir şekilde rahatlama şansı yakalar.

Göz Kırpma

Bilgisayar monitörünün kullanımı sırasında mola vermek ne kadar önemliyse, basit göz kırpma hareketinden de kolayca rahatlayabilir ve gözlerinizi tazeleyebilirsiniz. Göz kırpma, kuruluğu hafifletmek veya önlemek ve gözlere nemi geri getirmek için gözyaşı üretmeye yardımcı olduğu için faydalıdır.

Doğru Gözlük Seçimi

Halihazırda gözlük (gözlük veya kontakt lens) kullanıyorsanız, ilave göz yorgunluğunu azaltmak ve önlemek için doğru reçeteyi taktığınızdan emin olun. Hatta doktorunuzdan, bilgisayarda çalışmak için özel olarak tasarlanmış lensler, gözlükler veya lens kaplamaları ve renk tonları yazmasını isteyebilirsiniz.

Ekrana Bakma Sendromunun Geleceği

Bu nedenle, arkamıza yaslanıp körü körüne bilgisayar monitörleri ve dijital ekranlarla çalışmaya devam edersek, görüşümüzü ve genel sağlığımızı tehlikeye atmaya devam edeceğiz.

Gözlerimizin uzun süreli sağlığını sağlamanın ilk adımı, Ekrana Bakma Sendromunun yaygınlığının farkında olmak ve iş istasyonunuzun tüm yönlerinin görüntüleme deneyiminizi nasıl etkilediğini anlamaktır.

Bu son derece dijitalleşmiş dünyamızda, yaşam tarzlarımızın değişmesi pek olası değildir. Her gün saatlerce ve günlerce bilgisayarlarla çalışmaya devam edeceğiz.

İş istasyonumuzun merkezinde bilgisayar monitörümüz bulunur. Sağlıklı bir görüntüleme deneyimi oluşturmak için doğru monitörle işe başlayın. Ardından, sağlıklı göz uygulamaları ve daha iyi bir ergonomik ortam kullanarak görüntüleme deneyiminizi optimize etmeye devam edin.

Daha sağlıklı ve daha üretken bir gelecek inşa edebilmek için gözlerimizin sağlığını kontrol etmeye başlayalım. Öte tarafta görüşürüz!

Burada monitör ergonomisi ve sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinin. Veya hepsi bir arada, mükemmel ergonomi ve üretkenlik monitörümüzden birine bakın: VG2456.