ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > Titreşimsiz Monitörler Göz Sağlığına Nasıl Katkıda Bulunur?

Titreşimsiz Monitörler Göz Sağlığına Nasıl Katkıda Bulunur?

Titreşimsiz monitörler, tek bir sürekli ışık kaynağı üretmek için özel olarak tasarlanmıştır. Tipik bir monitör, yüksek parlaklık arasında düşük ışık araları sunarak parlaklıklarını titreştirerek ayarlar. Kullanıcılar titreşimin farkına varmazlar ancak bu, göz yorgunluğu da dahil olmak üzere bir dizi soruna neden olabilir. Ancak, birçok monitör artık kullanıcılarının gözlerini daha az zorlamak için titreşimsiz teknoloji kullanıyor.

Titreşimsiz monitörlerin göz sağlığına nasıl katkıda bulunduğu hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Tipik ofiste etrafınıza baktığınızda ne görüyorsunuz? Her masanın üzerinde bir bilgisayar var. İşyerindeki bilgisayarlara olan güveniniz, ofis çalışanlarının her gün bilgisayar monitörlerine maruz kaldığı ve birçoğunun işleri için monitörü kullandığı anlamına gelir.

Araştırmalar, ortalama bir Amerikalı çalışanın iş, eğlence veya her ikisi için günde 7 saate kadar bilgisayar kullandığını gösteriyor. Çoğumuz düzenli olarak dijital ekranlara ne kadar maruz kaldığımızı hiç fark etmiyoruz. Uzun zaman boyunca maruz kalma sonunda, genel sağlığınızın yanı sıra gözlerinizin sağlığına da zarar görür.

Ne yazık ki, bilgisayar monitörlerine sürekli maruz kalmak gözleriniz için çok zararlı olabilir ve kısa vadede tahrişe ve rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca uzun vadede daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Ekran odaklı yaşam tarzınız yakın zamanda değişmeyeceğinden, gözlerinizin uzun vadeli sağlığını korumak için proaktif önleyici tedbirler almamız hayati önem taşımaktadır. Bu, iş istasyonunuzda değişiklikler yapmayı ve aynı zamanda sağlıklı göz teknikleri ve stratejilerini uygulamayı içerir.

Ancak gözlerinizi uzun vadeli hasarlardan korumanın yolu, seçtiğiniz bilgisayar monitörü ile başlar. Titreşimsiz bir monitör – sabit bir ışık akışı sağlayan bir ekran – seçmek, gözlerinizi korumak için yapabileceğiniz en sağlıklı seçimlerden biridir.

Bilgisayar Monitörleri Neden Gözleriniz İçin Bu Kadar Tehlikeli?

Doğru bilgisayar monitörünün gözlerinizi nasıl koruyabileceği hakkında konuşmadan önce, dijital ekranların zaman içinde görüşünüzü potansiyel olarak nasıl bozabileceğini anlamamız gerekiyor.

Dijital bir ekrandan yayılan ışık, evinizi aydınlatırken kullandığınız güneş ışığı veya akkor lambalar gibi düzenli olarak maruz kaldığınız diğer ışık türlerinden farklıdır.

Bugün piyasadaki çoğu bilgisayar, bilgisayar ekranının netliğini, parlaklığını, kontrastını, tanımını ve grafiklerini geliştiren LED arka aydınlatma ile tasarlanmıştır. LED arkadan aydınlatma, doğal ışıktan veya ışık spektrumundaki diğer ışık dalgalarından daha parlak bir yoğunlukta yayılan mavi ışık dalgaları yayar. Dijital bir ekrandan gelen ışık, HEV ışığı (yüksek enerjili görünür ışık) olarak bilinen ışıktan oluşur. HEV ışığı, görünür spektrumun mor/mavi kısmında oluşur.

Gözlerimiz, yoğun mavi ışığa karşı koruma sağlamak ve onu filtrelemek için doğal olarak donanımlı değildir; bu, mavi ışık dalgalarının yüksek enerjisinin, doğru önlemleri almadan lenslerinize ve retinalarınıza özellikle zarar verebileceği anlamına gelir. (Örneğin, ekrandan projektöre geçiş gibi önlemler)

Zararlı mavi ışık ışınlarına sürekli maruz kalmak göz yorgunluğuna, kuruluğa ve tahrişe neden olabilir. Ayrıca, baş ağrısı, vertigo ve boyun ağrısı gibi bir dizi eşlik eden sorun ve sorunu kapsayan dijital göz yorgunluğuna veya Bilgisayarla Görme Sendromuna da yol açabilir.

Bir bilgisayar monitörü seçerken, mavi ışık dalgalarının neden olduğu görme sorunları potansiyelinin farkında olmanız gerekir. Zararlı etkilerini azaltmak için tasarlanmış bir bilgisayar monitörü seçmek, gözlerinizin uzun vadeli sağlığını korumada son derece faydalı olabilir.

Computer Vision Syndrom - Flicker-Free Technology

Ekranda Titreşim Nedir ve Gözlerinize Nasıl Zarar Verir?

Bilgisayar monitörü seçerken düşünmeniz gereken tek şey mavi dalgaların zararlı yoğunluğu ve enerjisi değildir. Titreşim ayrıca gözlerinizin sağlığı için gerçek bir tehlike arz eder.

LED arka aydınlatma kullanan monitörler, ekranınızın parlaklığını kolayca ayarlamanızı sağlayan darbe genişlik modülasyonu (PWM) aracılığıyla titreşir. Güneşli bir odadaysanız, görmenize yardımcı olacak parlak bir ekrana ihtiyacınız olur; gece geç saatlere kadar çalışırken, ekranınızı buna göre karartmayı tercih edebilirsiniz.

PWM, ekranın parlaklığını azaltan sabit bir frekansta arka ışığı hızlı bir şekilde “açar” ve “kapatır”. Ortamınıza ve kişisel tercihlerinize uyum sağlamak için ekranınızın parlaklığını tam olarak kontrol edebilmek istediğiniz için bu iyi bir şey gibi görünüyor.

Sorun şu ki arka ışık açılıp kapanırken, bilgisayar ekranı insan gözünün algılayamadığı çok hızlı bir şekilde titrer. Bu titreşim, göz bebeklerinizin hızla büyüyüp, küçülmesine neden olur ve bu da göz yorgunluğu dahil olmak üzere çok sayıda göz sorununa neden olur.

Titreşimsiz Olmayan Monitörlerden Kaynaklanan Göz Yorgunluğunun Belirtileri

Titreşimsiz olmayan bir monitör kullandığınızda, kendinizi – yukarıda bahsettiğimiz gibi- zaman içinde gözlerinizin sağlığını tehlikeye atabilecek sürekli ekran titreşimine maruz bırakırsınız. Araştırmalar, titreşimsiz teknolojiyle tasarlanmayan geleneksel bir bilgisayar monitörünün yalnızca 3 ila 4 saatlik kullanımından sonra bilgisayar kullanıcılarının %90’ının göz yorgunluğu yaşayabileceğini ortaya koyuyor.

Böyle bir monitörün kısa süreli kullanımı, göz yorgunluğu, tahriş, göz kuruluğu, miyop, bulanık görme ve baş ağrısı gibi semptomları fark etmenize neden olabilir. Sürekli maruz kalma, potansiyel olarak gözlerinizdeki retina hücrelerinde geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir.

En kötü durum senaryosu nedir? Titreşen monitörlere aşırı maruz kalma, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı ve görme kaybına yol açabilir.

Computer Vision Syndrome Symptoms

Geleneksel Titreşimsiz Monitörlerle İlgili Sorun

Bilgisayar şirketleri, dijital ekranların göz sağlığınız için oluşturduğu endişeleri ve tehlikeleri ele almaya başlıyorlar. Bazı özellikler dijital ekranlara ve bilgisayar monitörlerine entegre edildiğinde, gözleriniz dijital göz yorgunluğundan başarılı bir şekilde korunabilir.

Bununla birlikte, göz sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olan tasarım değişikliklerinin uygulanmasının zor olduğu kanıtlanmıştır. Birçok bilgisayar şirketi, titreşimsiz monitörler tasarlamaya çalıştılar ancak ürünleri gözleri gerçekten koruyamadı. Başka bir deyişle, tüm titreşimsiz monitörler aynı değil – ve bazıları aslında hiç “titreşimsiz” değiller.

Örneğin, bazı şirketler gözlerinizi ekrandaki titreşimden korumaya çalışsalar da yalnızca sorunu maskeleyen veya titreşimsiz izlenimi veren monitörler yarattılar.

Geleneksel bilgisayar monitörleri, arka ışığın “açık” ve “kapalı” durumları arasında nispeten daha uzun sürelerle sabit bir frekansta titreşir. Sonuç olarak, geleneksel bilgisayar monitörlerinin ekran titreşimi çok belirgindir.

Bazı cihazlar, yüksek yenileme hızlarının yanı sıra PWD’yi entegre ederek ekran titreşim sorununu çözmeye çalışır. LED arka ışığına yapılan bu değişiklikler aslında ekrandaki titreşimin frekansında bir artışa neden olur ve arka ışığın “açık” ve “kapalı” durumları arasındaki süreyi kısaltır.

Ekrandaki bu titreşimler, insan gözünün algılaması veya işleyebilmesi için inanılmaz derecede hızlı olduğundan, bu, titreşimin ortadan kaldırıldığına dair yanlış bir izlenim verir. Bununla birlikte, gözlerinizi hala hızlı bir şekilde “açık” ve “kapalı” arka ışık durumlarına daha hızlı bir oranda ayarlamak zorunda kaldıkları için koruyamaz.

Bir kısır döngü varmış gibi görünebilir. Titreşimsiz olmayan monitörlerin gözlerinize zarar verdiği kanıtlanmıştır ve geleneksel titreşimsiz monitörler maalesef hala bu sorunu çözememektedir. Çözüm nedir?

İşe Yarayan Titreşimsiz Monitör Teknolojisi
ViewSonic, geleneksel bilgisayar monitörlerinin gözlerinize nasıl zarar verdiğini derinlemesine anlamanın yanı sıra, 30 yıllık görsel çözüm deneyimini göz sağlığınızı korumak için tasarlanmış bir bilgisayar monitörü serisi geliştirmek için kullandı.

Titreşimsiz teknolojiyle tasarlanan ViewSonic’in monitör serisi, titreşimi azaltmak, göz yorgunluğunu, tahrişi ve ayrıca Bilgisayarla Görme Sendromu gelişimini önlemek için oluşturulmuştur.

Her ViewSonic titreşimsiz monitör, sabit bir ışık akışı sağlamak için “açık” ve “kapalı” durumlarını ortadan kaldıran entegre DC modülasyonlu LED arka ışıklara sahiptir. Arka ışığın “açık” ve “kapalı” durumları kaldırılarak, herhangi bir parlaklık ayarında titreşim tamamen ortadan kaldırılarak kullanıcı için çok daha sağlıklı bir izleme deneyimi yaratılır.

Monitörümün Aslında Titreşimsiz Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bilgisayarınızı ve akıllı telefonunuzu kullanarak mevcut bilgisayar monitörünüzün titreşimsiz olup olmadığını belirlemek için kolayca titreşimsiz bir monitör testi gerçekleştirebilirsiniz.

Ekranınızı en yüksek parlaklığa ayarlayarak başlayın. Cep telefonunuzun kamerasını açın ve bilgisayar ekranına doğrultun. Şimdi, telefonunuzun kamerası ekrana odaklanmış durumdayken, parlaklığı %50’ye ve ardından en sonunda %0’a düşürün. Ekranın parlaklığını azalttıkça, titreşimsiz bir monitör ise herhangi bir titreşim giderek daha fazla fark edilir hale gelir.

Bu testi gerçekleştirerek, genellikle insan gözüyle algılanamayan ekran titreşimlerini nihayet tespit edebileceksiniz. Günlük olarak çok zararlı ekran titremesine maruz kaldığınızı kendiniz gördükten sonra, sağlık açısından daha bilinçli bir bilgisayar monitörü satın alma eğiliminde olacaksınız.

 

Entegre Mavi Işık Filtreleri

Bilgisayar kullanıcılarının karşılaştığı tek sorun ekran titreşimi değildir. Şirketler ayrıca gözlerinizi sert mavi ışık dalgalarından koruyan monitörler yaratmaya çalışıyorlar..

ViewSonic, bu sorunu çözmek için tasarlanmış, mavi ışık filtresi teknolojisine sahip bir dizi bilgisayar monitörü tasarlamıştır. Bu son teknoloji ürünü teknoloji, bilgisayar monitörünün, yoğunluğu gerçekçi, günlük renklere daha yakın olan mavi ışık dalgalarını korumasına yardımcı olur.

Mavi ışık filtre teknolojisi, mavi ışığın tehlikeli seviyelerini filtrelerken aynı zamanda çarpıcı renk ve kontrastı korurken ortamınıza kolayca uyum sağlayacak 100 filtre seviyesi sunar.

Computer Vision Syndrome - Blue Light Filter

Hemen Yapabileceğiniz 6 Kolay Sağlıklı Göz Uygulaması

Düşük mavi ışıklı, titreşimsiz bir monitör seçmenin yanı sıra, gözlerinizin sağlığını korumak ve sürdürmek için şu anda atabileceğiniz 6 kolay adım daha var.

İş İstasyonunuzda Doğru Aydınlatma

İş istasyonunuzun düzgün şekilde aydınlatıldığından emin olun – çok loş veya çok parlak olmamalıdır. Amaç, gözlerinizi zorlamanıza gerek kalmayacak şekilde parlamayı ve yansımayı azaltmak ve sağlıklı bir izleme deneyimi yaşatmaktır.

Renk Sıcaklığını Ayarla

Bilgisayar ekranınız daha soğuk bir renk profili kullandığında, daha zararlı mavi ışık yayılabilir. Gözlerinizi korumak için, sıcaklık profilini daha sıcak tonlar ve daha az mavi ton kullanan bir ayara ayarlayın.

Kontrastı Ayarla

Göz yorgunluğunu azaltmak için kontrastı daha yüksek bir ayar seçerek, rahat bir izleme deneyimi sağlayın. İş istasyonunuzu daha karanlık bir görüntüleme ayarına uygun şekilde uyarlamak için mümkün olduğunda gece modunu kullanın.

Uygun İzleme Mesafesi

İş istasyonunuzda uygun bir izleme mesafesini koruyun. Çok uzak veya çok yakın olmamalısınız; Amerikan Optometri Derneği’ne göre, sağlıklı bir izleme mesafesi, ekranınızın göz seviyesinden 15 ila 20 derece aşağıda ve ayrıca gözlerden 50 ila 70cm uzakta olması gerektiği anlamına gelir.

Mola Verin

Günlük yaşamda sürekli olarak dijital ekranlara maruz kalma sorununu gidermek için, göz yorgunluğu etkilerini azaltarak, gözlerinizin iyileşmesi için zaman tanımak üzere ara vermeniz çok önemlidir. 20-20-20 kuralına uyun: Her 20 dakikada bir, gözlerinizi toplam 20 saniye boyunca bilgisayar ekranından 20 fit (6 metre) uzaktaki bir noktaya odaklamalısınız.

Metin Puntosunu Artırın

Ekranınıza bakmak için öne eğildiğinizi veya bir kelimeyi anlamak için gözlerini kıstığınızı fark ederseniz, cihazınızdaki metin boyutunu artırmanın zamanı gelmiştir. İşletim sisteminiz, tüm programlarda gördüğünüz metnin boyutunda değişiklik yapmanıza ve hatta okumanıza yardımcı olması için tercih edilen bir yazı tipi seçmenize izin verebilir.

Home Office Ergonomics - Best Sitting Position

Daha Parlak, Daha Sağlıklı Bir Gelecek
Ekranlar bugün her yerde. Bir ofiste çalışıyorsanız, belgeleri düzenlemek ve elektronik tablolar oluşturmak için bir ekran kullanırsınız; bir mağazada veya restoranda çalışıyorsanız, dijital bir satış noktası sistemi kullanırsınız. Mesai dışındayken film izlemek, arkadaşlara mesaj atmak ve kıyafet alışverişi yapmak için cihazlarınızı kullanırsınız. Araba sürerken bile GPS’e bakıyorsunuz veya dijital reklam panolarının yanından geçiyorsunuz.

Gözlerinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için bilgisayar monitörlerine sürekli maruz kalmanın potansiyel tehlikelerinin farkında olmanız gerekir. Önemli olan, belirli bilgisayar monitörlerinin gözlerinizin sağlığını olumlu veya olumsuz olarak nasıl etkileyebileceğini anlamaktır.

Düzenli olarak hangi düzeyde titreşime maruz kaldığınızı öğrenmek için titreşimsiz monitör testi yaparak başlayın. Testiniz monitörünüzün kötü performans gösterdiğini gösteriyorsa veya göz yorgunluğu veya baş ağrısı veya boyun ağrısı gibi başka sorunlar yaşıyorsanız, yeni bir monitör düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

İş amaçlı bilgisayar monitörlerini seçerken, seçtiğiniz monitörlerin optimum göz sağlığı için titreşimsiz olduğundan ve entegre mavi ışık filtresi teknolojisi içerdiğinden emin olun.

Sonraki adım, iş istasyonunuzu gerektiği gibi yapılandırmaktır. Monitörünüzü kurarken, görüş mesafesi ve görüş açısı ile ilgili ergonomi önerilerini dikkate aldığınızdan emin olun.

Son olarak, çalışırken gözlerinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için çalışma alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yapın. Gözlerinizi yeniden odaklamak için periyodik olarak kısa molalar verin – ve bu sırada birkaç rahatlatıcı derin nefes alın.

Bilgisayar monitörlerinin göz sağlığınızı nasıl etkilediği bilimsel olarak karmaşık olabilir. Ancak göz sağlığını kontrol altına almak öyle olmak zorunda değil.

Daha fazla bilgi için, yenilikçi görsel çözüm teknolojilerimiz, ergonomik olarak sağlam bir iş istasyonunun nasıl kullanılacağı ve diğer sağlıklı göz uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ViewSonic‘i ziyaret edin.