ViewSonic Library > Teknoloji > Karşılaştırma > Projeksiyon Cihazı ve TV Karşılaştırması: Göz Sağlığını Dikkate Alın

Projeksiyon Cihazı ve TV Karşılaştırması: Göz Sağlığını Dikkate Alın

Projeksiyon cihazı ve TV arasında karar verirken göz sağlığı önemli bir husustur. TV gibi ekranlar göze zarar veren doğrudan mavi ışık üretir. Bir projeksiyon cihazının Dolaylı ışığı – dolaylı mavi ışığı bile – gözler üzerinde çok daha yumuşaktır. Aşağıda öğrenebileceğiniz diğer güvenlik özellikleriyle birlikte projeksiyon cihazları, kesinlikle göz sağlığına dayalı en iyi seçenektir. Sizin ve gözleriniz için hangi ekran seçeneğinin en iyi olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin veya bazı ev sineması projektörlerine gidin.

Projektörler ve TV’ler, bir sonraki ev eğlence kurulumunuz için hangisini seçmelisiniz? Maliyet, ekran boyutu ve görüntü kalitesi gibi dikkate alınması gereken birçok önemli faktör vardır, ancak bunlar ürünün kendisine ait özelliklerdir. Bu durumda, yeni ev eğlence sisteminizde saatlerce TV programlarının, filmlerin ve içerik akışının keyfini çıkaracak olan siz ve ailenizin, ürünün kullanıcı üzerindeki etkilerini değerlendirmeye ne dersiniz? Sağlığınız, özellikle de gözleriniz üzerinde en az etkiye sahip olacak bir çözüm seçerseniz, daha önce düşünmemiş olabileceğiniz bazı sorunlar olabilir.

Mavi Işık Göz Hasarından Kaçının

Mavi ışık, ekran bağımlısı insanlar için ilk endişe olmalıdır. Ofiste, okulda ve evde gözlerimiz ekranlara yapışık saatler geçiriyoruz ve sahip olduğumuz en büyük ekranlar televizyonlarımız. LCD, LED ve diğer tüm TV çeşitleri, özellikle geceleri sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen mavi ışık yayıyorlar. Araştırma firması Nielsen‘e göre ABD’de ortalama bir yetişkin günde 4,5 saatten fazla canlı TV izlerken, TV’mizden aldığımız mavi ışık miktarı oldukça yüksek.

mavi ışık gözlerinizi etkiler

www.bluelightexposed.com‘a göre mavi ışık, bulanık görme, odaklanma güçlüğü, kuru ve tahriş olmuş gözler, baş ağrıları ve boyun ve sırt ağrısı gibi ciddi semptomları olan ve tıbbi bir sorun olan dijital göz yorgunluğunun bir nedenidir. Ek olarak, uzun vadeli etkiler, yüksek düzeyde uzun süreli mavi ışığa maruz kalmanın kalıcı göz hasarına neden olabileceğini ve retinanın tahribatına ve sarı nokta hastalığına katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Mavi Işık Gözlerinizi Nasıl Tahrip Eder?

Mavi ışık, güneş ışığında doğal, ampuller, bilgisayar ekranları ve TV’ler gibi ışık yayan şeylerde yapay olarak bulunan bir ışık dalga boyudur. Mavi ışıktaki dalga boylarının çoğu gözleriniz için güvenli olsa da, 415-455nm bandındaki yüksek enerjili mavi-mor ışık, özellikle lens ve retina olmak üzere gözlere daha fazla zarar verir. Bu mavi ışık aralığı, aşırı maruz kalındığında insan vücuduna zararlı olduğu bilinen UV yoğunluğunun altına düşer (güneş yanığı almamızın nedenlerinden biri). Ne yazık ki, UV engelleyici güneş gözlüğü takmak en sevdiğiniz filmi veya şovu izlemeye çalışırken pek ideal olmaz.

Mavi ışık hakkında burada daha fazla bilgi edinin.

Mavi Işığa Maruz Kalmayı Azaltmak İçin Ne Yapabiliriz?

Mavi ışığa maruz kalmayı azaltmanın bir yolu, ekran bağımlılığınızı azaltmaktır. Bunun gerçekleşme olasılığı zayıftır. Aynı Nielsen raporu, ortalama bir Amerikalı yetişkinin günde 10 saatten fazlasını ekranda medya bakarak geçirdiğini belirtti. Özellikle insanlar bir bilgisayarla çalışmak zorundaysa ve günün geri kalanını eve döndüklerinde akıllı telefonlarını kontrol ederek ve en sevdikleri TV şovunu izleyerek geçiriyorsa, çoğu insan için kesinti yapmak pek olası değildir hatta imkansızdır.

Mavi ışık yayan TV’lere bir alternatif projeksiyon cihazlarıdır. Projeksiyon cihazları da mavi ışık üretirler ancak ışık kaynağına bakarken doğrudan bakmayacağınız için bu ışık doğrudan gözünüze çarpmaz. Işık, gözünüze çarpmadan önce başka bir yüzeyden (bir projektör ekranı veya duvar) yansır; bu yüzey, zarar veren dalga boylarının bir kısmını emerek, gözlerinize ulaşan mavi ışık miktarını azaltır.

Projeksiyon cihazlarının ayrıca dolaylı aydınlatma, ayarlanabilir ekran boyutu ve yerleşik güvenlik özellikleri gibi TV’lere göre başka avantajları da vardır.

Projeksiyon Cihazı ve TV Karşılaştırması: Göz Sağlığına Dikkat Edilmesi

Doğrudan veya Dolaylı Işık Kaynaklarının Göz Sağlığına Etkileri

Işık kaynakları, göze gelen yola göre doğrudan ve dolaylı ışık olmak üzere ikiye ayrılır. Başınızın üstündeki floresan lambalardan oturma odanızdaki TV ekranlarına kadar her gün karşılaştığımız ışık kaynaklarının çoğu doğrudan ışık yayıcılardır. Bu, bu nesnelerin ışık ürettiği ve doğrudan gözlerinize gittiği anlamına gelir. Doğrudan ışık kaynakları, dolaylı ışığa kıyasla gözlerinize daha fazla zarar verir. Örnek vermek gerekirse, bir el feneri ışınına doğrudan bakmak, bir duvardan yansıyan ışığa bakmaktan çok daha rahatsız edicidir. Projeksiyon cihazları, görüşünüzü daha az rahatsız eden ve göz yorgunluğunu ve uzun süreli izlemenin diğer olumsuz etkilerini azaltan yansıyan ışığı kullanır.

Ekran Boyutu – Ne Kadar Büyük O Kadar İyi

Projektörlerin ekran boyutu, TV’ler için mümkün olandan daha büyük görüntüleri kolayca oluşturabilir; 100 inç ve hatta 200 inç üzerinde bir ekran kolaylıkla üretilebilir. Göz rahatlığı arayanlar için projeksiyon cihazlarının büyük ekranları daha da iyidir. Daha büyük ekranlar, gözlerin görmesi için daha büyük ve daha rahat görüntüler oluşturur. Metin gibi, altyazılar gibi ayrıntıları görmek için gözlerinizi yorma ihtiyacını azaltın. Daha büyük harfler, okumayı çok daha kolay hale getirir. Sonuç olarak projeksiyon cihazları daha büyük ekranlar sunar, mavi ışığı azaltır, doğrudan ışığı atlar ve yansıtıcı ışık kullanır, bu da TV’lere kıyasla çok daha rahat bir izleme deneyimi getirir.

Gözlerinizi Koruyan Akıllı Güvenlik Özellikleri

Son olarak, günümüzdeki bazı modern projeksiyon cihazları, kazara göz yaralanmasını önlemeye yardımcı olmak için yerleşik güvenlik özelliklerine sahip olmanın ek avantajına sahiptir. ViewSonic X10-4K gibi akıllı projeksiyon cihazları, projektör ışınına çok yakın nesneler algılandığında merceği geçici olarak kapatan bir Göz Koruma özelliğine sahiptir. Ailede çocuklar ve yaşlılar varsa, bunun gibi özellikler gönül rahatlığı için mükemmeldir. Artık herkes, doğrudan projektör ışınına maruz kalmasından kaynaklanan sorunlardan endişe duymadan, parlak ve keyifli ev eğlencesinin keyfini çıkarabilir.

Ev sinema sisteminiz için akıllı projeksiyon cihazı satın almanın faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sonuç: Projeksiyon Cihazları Gözleriniz İçin Daha İyidir

projectors VS TV

Özetlemek gerekirse, TV ve projeksiyon cihazı karşılaştırmasında projeksiyon cihazı, izleyicilerin göz sağlığı için çok daha güvenli olurken, çok daha fazla esneklik sunar. Projeksiyon cihazları, mavi ışığın ve doğrudan ışığın etkilerini azaltırken, aynı zamanda ayarlanabilir ekran projeksiyon boyutu sunar ve daha yeni cihazlar, kazayla göz yaralanmasını önlemek için akıllı güvenlik özelliklerine sahiptir.

Yeni bir TV veya projeksiyon cihazı düşünüyorsanız, bunların gözleriniz üzerindeki etkilerini düşünün. Hayatınızdaki birçok ekranı kenara bırakın ve bir projeksiyon cihazı deneyin. ViewSonic projeksiyon cihazları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Bir projeksiyon cihazının nasıl seçileceği konusunda hala yardıma mı ihtiyacınız var? Yararlı kılavuzumuza göz atın: Hızlı, Kolay, Sorunsuz Projeksiyon Cihazı Satın Alma Kılavuzu.