ViewSonic Library > Eğlence > Ev Sinema > Ev Sineması İçin TV-Projektör Karşılaştırması

Ev Sineması İçin TV-Projektör Karşılaştırması

Yepyeni bir ev eğlence merkezi inşa etmeyi veya sıradan bir oturma odasını yeniden canlandırmayı planlıyorsanız TV’ler ile projektörler arasında karar vermek atabileceğiniz en kritik adımdır. Bu seçime etki edecek temel faktörlerden bazıları odanın büyüklüğü, TV’nin veya projektörün ne amaçla kullanılacağı ve ayrılan bütçenin miktarıdır. Tüm bu soruları yanıtlandıktan sonra, bu karşılaştırmanın galibinin hangisi olacağını görmek oldukça kolay olacaktır.

Hangi seçeneğin daha iyi olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin veya hemen şimdi bir projektör satın almak için buraya tıklayın.    

TV’ler 1925 yılında tanıtıldı ama 1950’li yıllara kadar popüler olmadı. Siyah beyaz TV’lerin evlerde, ofislerde ve kurumlarda görünmeye başladığı zamandan bahsediyoruz. İşte o zamandan beri TV’ler, insanların evlerde, barlarda veya restoranlarda eğlenmelerini sağlayan temel cihaz oldu.

Projektörler 1800’lü yılların sonlarında icat edildi ve asıl olarak yüz yıl boyunca sinema salonlarında kullanıldı. Ancak, teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi nedeniyle, son zamanlarda ev kullanımı amaçlı daha küçük ve daha uygun fiyatlı projektörler görülmeye başlandı. Peki, hangisi sizin için daha iyi?

Bu cevap muhtemelen televizyonunuzu veya projektörünüzü ne amaçla kullanmak istediğinize bağlı olarak değişecektir.

Film ve Maç İzlemeyi Seviyor Musunuz?

TV’ler eskiye kıyasla artık daha büyük, daha parlak ve her zamankinden daha net. Arkadaşlarınızın maç izlemeye gelip tuttukları takım için bağıra çağıra tezahürat yaparken TV’nizin boyutu ve netliği karşısında şaşkına dönmeleri harika bir his, değil mi? Yeni bir TV’de film izlemek oldukça eğlencelidir de; zira özel efektler insanların gözlerini kamaştırır ve gerçek bir sinemadaymış gibi hissetmelerini sağlar.

Modern projektörler kısa süre içinde uzun bir yol kat etti ve yüksek ya da düşük lümen değerlerine sahip görüntüler üretebilmeye başladı. Çözünürlük, parlaklık ve kontrast açısından halen TV’ler kadar iyi olmasalar da, projektörler herhangi bir duvarda veya tavanda gözlere zarar vermeden uzun süre boyunca oynatılabilir. Projektörleri kolayca hareket ettirmek de mümkündür; bu nedenle onları farklı odalara, hatta açık havada film izlemek veya oyun oynayıp eğlenmek için dışarıya bile yerleştirebilirsiniz.

Bir Oyuncu Musunuz?

Oyun oynamak, dünyanın her yerinden kişilerle oynayarak her gün bir ekranın önünde saatlerini geçiren insanların hayatlarının önemli bir parçası. Eskiden devasa bir ekranda oyun oynamanın tek yolu projektör kullanmak olsa da, TV boyutları hızla artıyor ve fiyatları düşüyor. Çok oyunculu oyunları seven kişiler için projektörler muhteşem bir seçenek. Aynı ekranı dörde bölüp dört oyuncunun aynı anda oynamasını sağlayan Mario Kart gibi oyunlar için projektörler ideal. Bunun nedeni, her oyuncunun kullandığı ekranın neredeyse normal bir TV boyutuna denk gelmesidir.

Ne yazık ki projektörler gelişmiş 4K veya 8K çözünürlüğe sahip TV’ler veya monitörler kadar iyi değildir. Projektörlerin 1080p’den daha yüksek bir çözünürlüğe sahip olmaları için, çok az ışığın girdiği karanlık bir odaya ve bir ekrana sahip olmaları gerekir.

Oyun deneyiminizi sonsuza kadar değiştirecek basit bir ipucu hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu makaleye göz atın: RGB Oyun Deneyimi: RGB Monitörler Oyun Deneyiminizi Nasıl Etkiler?

4K Ultra HD

Gözleriniz Nasıl?

TV’ler ile projektörler arasındaki savaş, aslında gözlerinizde olup biter. Hiç yatağınızda oturup yatmadan önce sosyal medyada amaçsızca dolaştığınız oldu mu? Bunu yaptıktan sonra uykuya dalmakta zorluk çekiyor musunuz? Buna dijital göz yorgunluğu denir ve bunun nedeni ekrandan gelen mavi ışığın gözlerinize zarar vermesidir.

Ortalama bir insan günde 10 saatini bir ekranın önünde geçirir. Bu, o kişinin her gün iş yerinde bir bilgisayar karşısında oturduktan sonra eve gelip kanepede birkaç saat boyunca sevdiği programları izleyerek yine bir ekran karşısına oturması anlamına gelir. 4K veya 8K TV’lerde film veya şov izlerken dijital göz yorgunluğunu kolayca hissetmek mümkündür.

Projektörler mavi ışık üretir ama insanlar onu doğrudan göremez. Bunun nedeni, göze girmeden önce ekrana veya duvara yansımasıdır. Doğrudan göze girmeyen bir ışığa sahip olduklarından, projektör kullanan insanlar dijital göz yorgunluğundan çok daha az etkilenirler.

Göz sağlığı hakkında daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: Göz Sağlığı Bakımından Projektör – TV Karşılaştırması

Uzaktan Dahi Etkileyici Sesler

Hoparlörleri içlerine yerleştirmek mümkün olduğundan bazı kişiler için TV’ler daha avantajlıdır. TV’yi açar açmaz ses sistemi çalışmaya başlar.

Fakat izleme deneyimini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış bir ev sinema sistemi kuruyorsanız TV hoparlörleri yeterince iyi olmayabilir. Bunun yerine, projektöre bir çevresel (surround) ses sistemi takıp insanların oyunları veya filmleri izlerken sahadaymış veya uzaydaymış gibi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar dikkate alındığında, projektörler evinizde gerçek bir sinemaya en yakın deneyimi elde etmenizi sağlarlar.

Çarpıcı Görünüm Faktörü

Yepyeni büyük bir TV oldukça etkileyici görünüp herhangi bir filmi veya oyunu izlemeyi başlı başına bir zevk haline getirebilir. Ama gerçeği söylemek gerekirse, bir projektör kesinlikle daha etkileyici durur. Oyun oynamak için arkadaşlarınızın evine gitmek eğlencelidir; fakat bir de projektörde oynadığınızı düşünün. NBA Live oyunundaki basketbolcular oyuncular neredeyse gerçek hayatta oldukları kadar büyük görünecektir! Bir ekrana veya devasa bir duvara yansıtılan görüntüler daima çok etkileyici olacaktır. Bir projektörü birkaç yıl boyunca kullandıktan sonra bu görüntüye alışabilirsiniz ama başlarda çok etkileneceğinizden emin olabilirsiniz.

advantages_of_projectors_screen_size

Paranızın Tam Karşılığı

Para sorun olmasaydı hayat çok daha kolay olurdu. Çoğu kişi için durum ne yazık ki böyledir. 4K ve 8K TV’lerin fiyatları 7.000 TL ile 50.000 TL arasında değişebilir. Projektörler biraz daha ucuzdur; ucuz modeller 3.500 TL’den başlar ve son teknoloji lazer projektörler 20.000 TL’ye kadar çıkabilir. Burada yapacağınız seçimi etkileyecek pek çok faktör vardır; ama projektörler bir odayı daha düşük bir fiyata doldurabilir.

Ev sinema sistemleri için TV’ler ile projektörleri karşılaştırırken doğru karar vermenin tek bir yolu yoktur. Bir seçim yapılmadan önce düşünülmesi ve değerlendirilmesi gereken birçok değişken vardır. Bir projektörün sağladığı kapılıp gitme hissi, eşi benzeri olmayan bir duygudur. Duvara veya büyük ekrana yansıtılan görüntülerle elde edilen sinema deneyimi, başka hiçbir şeye benzemez.

Ev sineması projektör serimize buradan göz atabilir veya daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Ev Sinema Sisteminiz İçin Akıllı Projektör Satın Alma Rehberi isimli makalemizi okuyabilirsiniz.