ViewSonic Library > Eğitim > Uzaktan Eğitim > Eşzamansız Uzaktan Öğrenimin Artıları ve Eksileri

Eşzamansız Uzaktan Öğrenimin Artıları ve Eksileri

Eşzamansız uzaktan öğrenim, uzaktan eğitimin önemli bir parçasıdır. Önceden kaydedilmiş birçok e-öğrenme platformu gibi, eğitimcinin öğrencinin derse katıldığı zamandan farklı bir zamanda öğrettiği herhangi bir dersi içerir. Eşzamansız öğrenme, esneklik ve erişilebilirlik sunar. Ancak etkileşime sahip değildir. Buna rağmen birçok şaşırtıcı yolla eğitimin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Eşzamansız öğrenme hakkında aşağıda daha fazlasını okuyun. Veya doğrudan buradan ViewSonic’in uzaktan eğitim çözümlerine gidin.

Çevrimiçi öğrenme, geleneksel sınıf öğrenimi ile karşılaştırıldığında çok sayıda avantaj sunabilir. Eşzamansız uzaktan öğrenme modeli, öğrenme materyallerini daha erişilebilir hale getiren ancak canlı bir öğretmenin yanıt verme yeteneğini yitiren yaygın bir çözümdür. Bazı durumlarda, uzaktan öğrenim gören kişileri eğitim içeriğine bağlamakta inanılmaz derecede iyi sonuç verir; ancak mükemmel bir sistem değildir.

Eşzamansız öğrenmenin sizin için doğru seçim olup olmadığını merak ediyorsanız okumaya devam edin. Veya eşzamanlı uzaktan eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin.

What is Distance Learning?

Eşzamansız Uzaktan Eğitim Nedir?

Eşzamansız öğrenim, öğrenci ve öğretmenin gerçek zamanlı olarak doğrudan iletişim kurmadığı bir öğrenme türüdür. Çevrimiçi öğrenme dünyasında bu, saat dilimi, konum veya programdan bağımsız olarak kendi hızınızda öğrenmenize olanak tanır.

Bu, öğretmen ve öğrencinin muhtemelen farklı programlarda olduğu ve canlı iletişim kurmadığı anlamına gelir. Bazen konumdan bağımsız olarak adlandırılan eşzamansız öğrenme, eğitim açısından çok büyük faydalar sağlayabilir, ancak ne tür bir öğrenci olduğunuza bağlı olarak dezavantajlar da getirebilir.

BENEFITS OF ASYNCHRONOUS DISTANCE LEARNING

Eşzamansız Öğrenimin Faydaları

Eşzamansız öğrenmenin en faydalı yönlerinden biri, kendi hızınızda hareket etme yeteneğidir. Bu, ev bilgisayarınız aracılığıyla 7/24 kontrol edilebilen çevrimiçi modülleri kullanan çok çeşitli dijital öğretim araçlarıyla mümkün olur. Bu nedenle, bir öğretmen Pazartesi günü bir ödev yükleyecekse, teslim tarihine yetişmesi koşuluyla oturum açabilir ve modülü istediğiniz zaman ve kendi hızınızda tamamlayabilirsiniz.

Esneklik

Bir kursu tamamladığınız hızı ve ilerleme hızını kontrol etme yeteneği size daha fazla özgürlük duygusu ve aynı zamanda daha fazla sorumluluk verir. Eşzamansız öğrenme sırasında öğrenciler, geleneksel sınıfların aksine ders programlarında daha fazla söz sahibi olurlar. Bu, başka meşguliyetleri olan ve geleneksel bir sınıfa katılamayan öğrenciler için daha büyük fırsatlar sağlar.

Ayrıca bkz. Eğitim Teknolojisinin’in Sınıfta Özel Gereksinimleri Olan Öğrencilere Yardımcı Olmasının 5 Yolu

Pratiklik

Eşzamansız öğrenme, öğrencilere daha fazla özerklik vermekten çok daha pratiktir. Üniversiteye devam ederken yarı zamanlı işinizi sürdürebildiğinizi veya normalde sizden çok uzak olan belirli bir programa girebildiğinizi hayal edin.

Maliyet

Eşzamansız öğrenim size sadece zamandan değil, aynı zamanda paradan da tasarruf sağlayabilir. Örneğin, seyahat etmeniz gerekmediğinden temel seyahat masraflarından veya okul gereçlerinden tasarruf edebilirsiniz. Aynı şey öğretim veya öğrenim malzemeleri ve hatta fiziksel öğretim alanı için de geçerlidir. Ve kurumsal tasarruflar genellikle dijital öğrencilere aktarılır.

DISADVANTAGES OF ASYNCHRONOUS LEARNING

Eşzamansız Öğrenimin Dezavantajları

Eşzamansız bir öğrenim ortamında birkaç dezavantaj bulunmaktadır. Kişiliğinize ve durumunuza bağlı olarak, başarıyı normalden daha zor elde edebilirsiniz. İşte olası engellerden bazıları…

İzolasyon

İzolasyon, çevrimiçi öğrenenler için büyük bir engeldir. Akranlarıyla birlikte veya sosyal ortamlarda öğrenmekten hoşlananlar için eşzamansız öğrenmeye alışmak biraz zaman alabilir.

Öz disiplin gerektirir

Genel olarak, ödevleri teslim etmek için son dakikaya kadar beklememek konusunda öğrenciye çok fazla sorumluluk düşer ve bu özellikle eşzamansız öğrenimde gereklidir. Bu nedenle, erteleme eğiliminde olan biriyseniz, kendi alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz ve geride kalmanıza izin vermemeniz önemlidir.

Evden öğrenirken veya çalışırken dikkatinizin dağıldığını fark ederseniz, üretken bir çalışma alanı için bu ipuçlarına göz atın.

 

Anında Geri Bildirim Eksikliği

Eşzamansız öğrenim genellikle öğretmenler ve diğer öğrencilerle iletişim kurmak için yerleşik iletişim araçlarına sahip olsa da, meselenin aslı bu iletişimin her zaman anında olmadığıdır.

 

Eğitmenle Sınırlı İletişim

Herkesin farklı zaman dilimlerinde ve farklı programlarda olması nedeniyle, e-postalara ve mesajlara sınıf arkadaşlarınızla aynı anda değil, müsait olduğunuzda yanıt vermeniz olasıdır.

ASYNCHRONOUS LEARNING IN REMOTE EDUCATION

Tam Bir Programın Parçası Olarak Eşzamansız Uzaktan Öğrenim

Eşzamansız öğrenim herkese hitap etmeyebilir; ancak dijital çağda eğitimin giderek daha önemli bir parçası haline gelmektedir. Ve eşzamansız öğrenim, eşzamanlı öğrenimin yerini alamasa da, hem yeni hem de mevcut programları güçlendirmek için kesinlikle kullanılabilir.

Aşağıda, gelecekte eşzamansız öğrenmenin uygulanabileceği birkaç yol yer almaktadır:

  • kaydedilmiş materyalleri bir karma öğrenim programına ekleyerek
  • canlı olarak sunulan dersleri inceleme materyalleri olarak depolamak
  • farklı yetenekteki öğrenciler için erişilebilirliği geliştirmek
  • okul iptalleri veya hastalıklar sırasında ders teslimi

Eğitimdeki pek çok şey gibi, eşzamansız öğrenim de herkese uyan tek bir çözüm değildir. Ancak mevcut olması yararlı bir araçtır.

Son Söz

Kişisel olarak eşzamansız öğrenmeyi denemiş olsanız da olmasanız da uzun süre buralarda olacak gibi görünüyor.

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, bir süre sonra kendinizi eşzamansız uzaktan öğrenmeyi kullanırken bulma ihtimaliniz var. Eksileri (normalde sosyal veya kişilik odaklı) akılda tutmak önemlidir.

Bu pratik öğrenme tarzının, özellikle eşzamansız öğrenmenin eksikliklerinin üstesinden gelmek için diğer öğrenme yöntemleriyle birleştirilirse, eğitimin geleceği üzerinde sahip olacağı yararlı etkisi inkar edilemez.

Buradaki eksiksiz kılavuzumuzda uzaktan eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin. Veya ViewSonic uzaktan öğrenim çözümlerini keşfedin.