ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Eğitim Teknolojisinin Sınıfta Özel Gereksinimleri Olan Öğrencilere Yardımcı Olmasının 5 Yolu

Eğitim Teknolojisinin Sınıfta Özel Gereksinimleri Olan Öğrencilere Yardımcı Olmasının 5 Yolu

Eğitim Teknolojisi, özel ihtiyaçları olan öğrencilere yardımcı olmak için harika bir unsurdur. Erişilebilirlik özelliklerine sahip yaygın cihazlar ve amaca yönelik yazılımlar arasında eğitim, her zamankinden daha kapsayıcı hale geliyor. İleri teknoloji ve farkındalık sayesinde özel ihtiyaçları olan öğrencilere onlar için en iyi eğitim verilebilir. Eğitim Teknolojisinin doğru uygulamasıyla, gerçekten şaşırtıcı yollarla engelleri gerçekten aşabilirsiniz. Özel eğitim alan öğrencilere yönelik 5 avantajı daha öğrenmek için okumaya devam edin veya bugün bir değişiklik yapabilmek için ViewSonic’in kapsayıcı sınıf çözümüne göz atın!

Okul her çocuk için zor olabilir. Sınıfta özel ihtiyaçları olan öğrenciler için zorluklar daha da büyük olabilir. Sosyal etkileşimler, iş yükü ve tanınmayan yüzler gibi genel okul günü mücadeleleri, özel ihtiyaçları olan öğrenciler için çok büyük olabilir. Eğitim Teknolojisi, çok çeşitli öğrenciler için uyum ve değişiklikler oluşturmalarına yardımcı olur.

Her öğrencinin sadece yetenekleri değil, kişilikleri de farklı olduğundan, öğrencilerin nerede zorlanabileceğini belirlemek çok önemlidir. Öğrenme güçlüğü, fiziksel engeli veya başka ihtiyaçları olan bir öğrenci olsun, onların ihtiyaçlarını anladığınızdan emin olmak önemlidir.

Bunu anladıktan sonra, başarılarını sağlamak için uygun Eğitim Teknolojisi donanımlarını seçmeye başlayabilirsiniz!

Özel İhtiyaçlı Öğrenimde Eğitim Teknolojisi

Öğretmenlik emek isteyen bir meslektir. Öğretmenlere uygun destek verilmezse, belirli ihtiyaçları olan öğrencilere öğretmek işin zorluğunu hızla büyütebilir. Özel ihtiyaçları olan öğrencilere ders verirken öğretmenin karşılaşabileceği bazı zorluklar şunlardır:

 • Olumsuz görüşler ve basmakalıplar
 • Fiziksel erişim eksikliği
 • Öğrencilerin kuvvetli oldukları yönlerden ziyade zayıf taraflarına odaklanmak
 • Öğrencilerin çok çeşitli gereksinimleri
 • Benzeri olmayan ihtiyaçlara odaklanma eksikliği
 • Sınıf idaresinde zorluklar
 • Kötü çalışma koşulları
 • Ebeveyn ve toplum desteği eksikliği
 • Kaynak eksikliği/bütçe kısıtlamaları

Öğrenciler kendilerine özgü ihtiyaçlarının getirdiği zorluklara ek olarak genellikle bir güven kriziyle karşı karşıya kalırlar. Bu, düşük motivasyona ve kötü öğrenme sonuçlarına yol açabilir.

Neyse ki, birçok özel eğitim öğretmeni artık yardımcı teknoloji (AT) olarak adlandırılan bir şey uygulayabiliyorlar.

1998 tarihli Yardımcı Teknoloji Yasası tarafından tanımlanan AT, “engelli bireylerin işlevsel yeteneklerini artırmak, sürdürmek veya iyileştirmek için kullanılan herhangi bir öğe, ekipman parçası veya üründür”.

Bu, becerikli bir öğretmenin araç kutusundaki hemen hemen her şeyi içerir. Fosforlu kalemlerden renkli kaplamalara, kalem tutamaçlarına, uyarlanmış kağıtlara ve yazım yardımcılarına kadar tümü yazmaya yardımcı olur.

“Eğitim Teknolojisi” terimi, daha dar bir yardımcı teknoloji araçları kapsamını belirtir. Bu, hiçbir şekilde, orada dar bir yardımcı Eğitim Teknolojisi araçları yelpazesi olduğunu göstermez! Eğitim Teknolojisi giderek artan bir şekilde, sınıfa girme yolunu bulan teknoloji anlamına geliyor. iPadleri, interaktif dijital tahtaları ve çok sayıda uygulamayı düşünebilirsiniz.

Bu günlük teknik araçlar, özel ihtiyaçları olan öğrencilerin yalnızca kendi seviyelerinde ilerlemelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sınıf ortamlarına yerleştirilmelerine de yardımcı olur. İletişimi geliştirmek için erişilebilirliği geliştirme potansiyeline sahiptirler. Öğrencilerin güçlü öğrenme ve yaşam becerileri geliştirmelerine yardımcı olun.

1. Eğitim Teknolojisi Bir Dengeleyici Olduğundan Öğrencilere Yardımcı Olur

İyi konumlandırılmış Eğitim Teknolojisi, öğrencilerin birçok engeli aşmasına yardımcı olur. Aslında, günümüz sınıflarında Eğitim Teknolojisi harika bir dengeleyici unsur olabilir.

Özel eğitimi yöneten kamu politikası, özel ihtiyaçları olan öğrencilerin genel eğitim sınıflarına dahil edilmesini destekler. 1975 yılında çıkarılan ve şimdi Engelliler Eğitim Yasası (IDEA) olarak bilinen bu yasa, özel ihtiyaçları olan öğrenciler için “Haklar Bildirgesi” gibidir. Her çocuğun en az kısıtlayıcı ortamda ücretsiz, uygun bir halk eğitimine erişimini garanti eder.

Tüm göstergelere göre, bu yasalar işe yarıyor. 1976 ve 2010 yılları arasında, belirli ihtiyaçları olan öğrencilerin genel eğitim sınıflarında geçirdikleri sürede %90 oranında artış olmuştur. Bugün, özel ihtiyaçları olan çocukların %62’sinden fazlası okul günlerinin %80’ini veya daha fazlasını genel eğitim sınıflarında geçiriyor.

Bu iyi birşey. Araştırmalar, bu uygulamanın herkes için çok yönlü bireyler ve güçlü öğrenme ortamları yarattığını gösteriyor. Bununla birlikte, uygun destekler olmadan, genel eğitim sınıflarında belirli ihtiyaçları olan öğrenciler hayal kırıklığına uğrayabilir ve motivasyondan yoksun kalabilirler.

Akademik olarak geride kalabileceklerinden bahsetmiyoruz bile. Eğitim teknolojisi, hayal kırıklığını azaltabilir ve neredeyse tüm öğrenme alanlarında başarıyı artırabilir. Eşit öğrenme alanları sağlamanın, öğretmenlerle etkileşim kurmanın, güven geliştirmenin ve akademik anlayış oluşturmanın hayati bir parçası olabilir.

En iyisi Eğitim Teknolojisi, öğrencilere bir akademik oyun alanı sağlar. Anahtar, elbette, doğru teknolojiyi doğru öğrencilerle eşleştirmektir.

2. Eğitim Teknolojisi Yardımcı Araçları Daha Kullanılabilir Hale Getiriyor

Bugün yardımcı teknoloji (AT) ile ilgili pek çok harika şey arasında, okulların, öğretmenlerin ve velilerin ellerine geçmesinin ne kadar kolay olabileceği yer alıyor. Birincisi, geleneksel AT, tüketici teknolojileri ile birleşti. Bir diğeri için, en iyi Eğitim Teknolojilerinin çoğu bugünün sınıflarında yaygın hale geldi.

Birçok okul birebir bilgi işlem sunabiliyor. 2017’de tüm öğretmenlerin yarısı, öğrencilerinin her birinin bir bilgisayar cihazı olduğunu söyledi. Bugün iPadi, dizüstü bilgisayarı veya Chromebooku olan öğrencilerin yüzdesi açıkça daha yüksek. Ve 2019 yılına kadar ABD sınıflarının %70’inden fazlasının etkileşimli bir ekrana sahip olması bekleniyor.

Bu yaygın teknoloji öğretim cihazları, yardımcı öğrenme araçlarının hazinesine erişim sağlar. Birçoğu cihazla birlikte gelir ve kutudan çıktığı gibi kullanıma hazırdır. Örneğin iPad, özel ihtiyaçları olan öğrenciler için harika özelliklerle önceden yüklenmiştir. Ayrıca, bir öğrencinin iPad’inde yaptığı her şeyle çalışırlar. Bunlar şunları içerir:

 • İçeriği göremeyenlere veya sesli olarak daha iyi öğrenenlere yüksek sesle okuyan Speak Screen (Ekranı Oku). Öğrenciler ses ve lehçe seçenekleri arasından seçim yapabilir.
 • Kullanıcıların kendilerine okunacak bir bölümü vurgulamasına olanak tanıyan Speak Selection (Seçimi Seslendir). Az gören veya küçük yazıları okumaktan yorulan öğrenciler için idealdir.
 • Görme engellilerin ekran içeriğini okumaları için işaret tabanlı bir özellik olan VoiceOver, kullanıcıların iPad’lerinde gezinmelerine yardımcı olur.
 • Guided Access (Yönlendirmeli Erişim), bir iPad’i belirli bir uygulamaya kilitler; çocukların göreve odaklanmasını sağlamak için harikadır.
 • Safari Reader View (Safari Okuyucu Görünümü), başka bir dikkat toparlıyıcı özelliktir. Öğrencilerin web içeriğini, ek görsel karmaşa olmadan okuyabilmeleri için videoları, fotoğrafları ve reklamları kaldırmak için web sitelerini filtreler.

Diğer birçok erişilebilirlik aracı, bir Chromebook’a, Android tabanlı interaktif ekrana, iPad’e veya diğer bilgi işlem cihazlarına kolayca indirilebilmesi için uygulama tabanlıdır.

3. Eğitim Teknolojisi Fiziksel Engelleri Yıkıyor

Hareket kabiliyeti veya diğer fiziksel engelleri olan öğrenciler için, fiziksel dünyanın çoğumuzun doğal kabul ettiği yönleri göz korkutucu olabilir. Tekerlekli sandalye, yürüteç, diş teli veya diğer hareketlilik yardımcılarını kullanan öğrenciler birçok erişim zorluğuyla karşı karşıyadır. Bu öğrenciler gün boyunca merdivenler, dar yürüyüş yolları ve ağır kapılar gibi engellerle karşılaşırlar.

Sınıfta, bu öğrenciler önemli bir Eğitim Teknolojisinin dengeleyici bir unsuru olan interaktif ekranı kullanmayı zor veya imkansız bulabilirler. Yükseklik nedeniyle ulaşılması zor olabilir veya erişimleri engellenebilir.

İnteraktif ekranlar veya interaktif dijital tahtalar, günümüzün K-12 sınıflarının merkezidir. Bir tarayıcıya, uygulamalara ve ses/video kayıt işlevlerine kolay erişimle donatılmış olan interaktif dijital tahta, dersleri özel ihtiyaçları olan öğrencilere uyarlamak için birçok yol sunar.

Duvara monte ekranlar, özel ihtiyaçları olan bazı öğrenciler için zorluklar ortaya çıkarabilir.

ADA uyumlu bir asansör veya araba, öğrenci erişim ihtiyaçlarını karşılamanın birçok yolunu sunabilir. Aranacak en üst düzey erişilebilirlik özellikleri şunları içerir:

 • Dokunmatik ekrana dokunarak kontrol edilen yumuşak motorlu hareket
 • Tek bir dokunuşla çeşitli yüksekliklere yükseltme ve alçaltma yeteneği
 • Daha fazla öğrenci için konumlandırmaya ince ayar yapmak için eğme yeteneği
 • Masa üstü kullanım için yatay konumlandırma, erişimi en üst düzeye çıkarır
 • İnce motor beceri bozuklukları olanlar için pürüzsüz, güvenilir dokunmatik ekran ve sağlam el yazısı tanıma
 • Erişilebilir tasarım, çıkıntılı nesneler, erişim mesafeleri ve çalıştırılabilir parçalar için ADA sertifikası

ViewSonic®, çeşitli bütçeleri ve erişilebilirlik ihtiyaçlarını karşılamak için bir dizi ADA sertifikalı mobil araç ve asansör sunar. Eğitim Teknolojisi çözümleri, doğrudan ekrana dokunamayan öğrenciler için erişim sağlamaya yardımcı olabilir.

Kablosuz rollerball veya joystick gibi araçlar gerekli olabilir. Kablosuz anahtarlar, öğrencilerin fare tıklamalarını uzaktan yürütmesine olanak tanır. Kablosuz klavyeler, uzaktan metin girişi sağlar. Çoğu ürün ayrıca görme engelli öğrencilere de yönelik özellikler sunar.

4. Eğitim Teknolojisi İletişim İçin Yeni Yollar Sunar

Düşünceleri paylaşmak, fikirleri tartışmak ve birlikte anlam yaratmak, günümüzün yapılandırmacı öğreniminin anahtarıdır. Bazı bozukluklar iletişimi zorlaştırabilir. Bu öğrenciler için Eğitim Teknolojisindeki ilerlemeler, akranlarıyla münazara etmeyi, tartışmayı ve onlarla beraber yaratmayı mümkün kılabilir.

Artırılmış ve Alternatif İletişim (AAC), öğrencilerin iletişim kurmasına yardımcı olmak için resimler, fotoğraflar ve çizimler ile işaret dili gibi semboller kullanır. Otizm, serebral palsi ve diğer potansiyel olarak konuşmayı sınırlayan bozukluklar gibi gelişimsel engelleri olan öğrenciler için faydalıdır.

Bu teknolojiler, zamanla resim panolarından özel ses çıkış cihazlarına dönüştü. Bugün, özel ihtiyaçları olan öğrencilerin düşüncelerini daha hızlı iletmelerini sağlayan birçok uygulama var.

Metni sese dönüştürme yeteneği, bir başka modern Eğitim Teknolojisi süper gücüdür. Metin-konuşma (TTS) araçları, standart baskıyı okumakta güçlük çeken çocuklara yardımcı olur.

Kısa bir süre önce, bu öğrenciler CD’de kitap dinlemek veya özel yazılımlar kullanmak gibi hantal çözümlere güvenmek zorundalardı. Sentezlenen sesler doğal değildi ve rahatsız ediciydi. Öğrenciler genellikle normal sınıf etkinliklerini kaçırdılar.

Bugün, uygulama tabanlı araçlar, bu öğrencilerin sınıfa akranlarıyla yan yana katılmasını sağlıyor. iPad gibi cihazlar, Ekranı Seslendir, Seçimi Seslendir ve VoiceOver gibi yerleşik araçlarla birlikte gelir. (Yukarıdaki ayrıntılara bakın.)

Güçlü el yazısı tanıma özelliğine sahip dokunmatik ekranlar, ince motor becerilerine sahip öğrencilerin fikirlerini, sınıf ekranında daha okunaklı bir şekilde paylaşmalarına yardımcı olur. Belirli ihtiyaçları olan öğrenciler için diğer harikaEğitim Teknolojisi iletişim araçları şunları içerir:

 • Co:Writer® gibi ortak yazar uygulamaları, yazmaya yardımcı olmak için tahmine dayalı analitik ve konuşma tanıma kullanır
 • Sınıf sesini kaydetme ve öğrenci notlarını dijitalleştirme özelliğine sahip Smartpenler
 • Braille özellikli bilgi işlem aksesuarları
 • İşitme cihazı uyumlu kulaklıklar

5. Uygulamalar, Uygulamalar ve Daha Fazla Uygulama

Hayatımızın diğer birçok alanında olduğu gibi, özel eğitim ihtiyaçları söz konusu olduğunda, genellikle bunun için bir uygulama vardır. Yardımlı öğrenme teknolojisinin uygulanması, özel ihtiyaçları olan öğrencilerin kaynaşmasını sağlama çabasında ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır.

Yazma yardımı için Co:Writer® uygulamasından, öğrencilerin sosyal ipuçlarını anlamasına yardımcı olan bir uygulama olan Learn with Rufus‘a kadar. Bugün belirli ihtiyaçları olan öğrenciler, güçlendirilmek için her zamankinden daha fazla seçeneğe sahipler. Ve daha fazla önerilen uygulama için Common Sense Media, başlamanıza yardımcı olacak geniş bir incelenmiş seçenekler listesi sunar.

 .