ViewSonic Library > Business > Daha Kaliteli Toplantılar > Kablosuz Sunum Ekranı Nedir?

Kablosuz Sunum Ekranı Nedir?

Kablosuz sunum ekranı (WPD), sunumlar ve iş birliği için kullanılan entegre bağlantılara sahip bir ekrandır. Sistemleri kendisinden daha karmaşık kablosuz sunum sistemleriyle aynı şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır; ama aynı iş birliği ve bağlantı seçeneklerini tamamen entegre edilmiş bir sistem halinde sunar. Kullanım alanları arasında toplantı odaları, eğitim odaları, sınıflar, ticari ekranlar ve ofis iletişimleri bulunur.

Aşağıda kablosuz sunum ekranları ve işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya ViewSonic’in çözümüne buradan göz atabilirsiniz.

Sadece bir toplantı için hazırlık yapmak ve sunum yapacak kişileri birbirine bağlamak bile değerli zamanınızı boşa harcamanıza neden olacaktır. Toplantılar için zaten uzun bir zaman ayırmanız gerekir; bu nedenle boşa harcanan zamanı (ve bunun neden olduğu hüsranı) en aza indirmek çok önemlidir.

Mevcut çözümler arasında projektörler, etkileşimli beyaz tahtalar ve karmaşık kablosuz sunum sistemleri bulunur; fakat bazı durumlarda kablosuz sunum ekranı şeklinde daha basit (ancak halen zarif) bir cihaz kullanılabilir.

Kablosuz Sunum Ekranı (WPD) Nedir?

Kablosuz sunum ekranı, basit kablosuz bağlantı, ekran paylaşımı ve entegre bir multimedya ekranı içeren “hepsi bir arada” bir sunum sistemidir. Bu ekranların amacı, kablosuz şekilde ve sunum kaynakları arasında geçiş yapmaktan kaynaklanan kesintiler olmadan içerik paylaşımını kolaylaştırmaktır.

Bir WPD, aynı anda birden çok ekranı (farklı yerlerde olsalar bile) paylaşma yeteneğine de sahip olmalıdır. Böylelikle, toplantılar ve sunumlar sırasında daha kolay iş birliği mümkün olur. Ayrıca video konferans çevre birimlerini de kameralar ve mikrofonlar ile desteklemeleri gerekir.

Kablosuz Sunum Sisteminden Farkı Nedir?

Kablosuz sunum sistemi (WPS), birden çok başka cihazı kablosuz bir sisteme entegre etmek için kullanılan bir donanım çözümüdür. Genellikle tekli ekranları, kablosuz yönlendiricileri, kameraları, mikrofonları ve diğer gerekli çevre birimlerinin bazı kombinasyonlarını fiziki olarak birbirine bağlayan bir kutudur.

Yerleşik kablosuz bağlantıya sahip olmayan standart ekranlara yeni cihazlar takmak için harici teçhizat kilitleri kullanmak da gereklidir. WPD’ler, bu sorunu tanımlı kullanıcıların bir uygulama aracılığıyla otomatik bağlanmasına izin vererek çözer.

What Is a Wireless Presentation Display - Multi-screen casting

Neden Kablosuz Sunum Ekranı Kullanmalısınız?

Kablosuz sunum ekranları, bir veya daha çok cihazın aynı paylaşılan ekrana bağlanacağı durumlarda son derece faydalıdır. Bu cihaz, odanın herhangi bir yerinden kablosuz bağlanmayı ve sunumun kesintiye uğramasına gerek kalmadan ekranları değiştirmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle sık sık toplanan ve iş birliği yapan ekipler için mükemmel bir seçenektir.

Kablosuz bağlantı özelliği sayesinde, WPD’ler IT departmanının cihazları yönetmesini de kolaylaştırır. Özellikle büyük kuruluşlarda faydalı olan bu özellik, bir IT yöneticisinin ayarları değiştirip içeriği doğrudan ağ üzerinden paylaşarak sorunları manuel olarak uğraşmadan uzaktan çözebilmesini sağlar.

Kablosuz sunum ekranları, projektörler ve etkileşimli beyaz tahtalar arasında kalan belirli bir ihtiyacı da karşılar; ama bu cihazların hepsi de belirli durumlar için en uygun seçenektir.

Projektörler genellikle daha düşük bir başlangıç maliyetine sahip olsalar da düzenli bakım gerektirmeleri ve kırılabilecek daha fazla hareketli parça (örneğin fanlar) içermeleri nedeniyle düz panel ekranlardan daha yüksek bir toplam sahip olma maliyetine (TSOM) sahiptir. Ayrıca, kablosuz bağlantıya sahip sabit bir projektör kullanmadığınız sürece, cihazı her kullandığınızda kalibre etmek için zaman harcamanız gerekecektir.

Diğer yandan, interaktif beyaz tahtalar (IWB) düz panel bir ekrandan yararlanan ve dijital beyaz tahtalara dokunmatik ekran işlevselliği ekleyen daha gelişmiş ve daha pahalı bir seçenektir. Ancak, bu ek işlevler herkes için gerekli olmayabilir, hatta ekranın normal kullanımını zorlaştırabilir. Dokunmatik ekran kullanmak, ekrana yakın olmayı da gerektirir; bu da büyük ekiplerin ortak çalışmaları sırasında pek çok görüntüleme açısının engellenmesine neden olabilir.

Ancak WPD’lerin en önemli özelliği, tek cihazdan oluşan kablosuz bir çözüm olmalarıdır. Basitleştirilmiş ve kablosuz bağlantıya sahip bu ekranlar, birden çok kullanıcının sorunsuz bağlanmasını, cihazlarından içerik paylaşmasını ve modern toplantı odalarında çok yaygın olan paylaşılan kablolarla uğraşmak zorunda kalmamasını sağlar.

What Is a Wireless Presentation Display - Remote Meeting

Kablosuz Sunum Ekranlarının Genel Kullanım Alanları

Kullanılabilecek pek çok seçenek olduğu için, WPD’lerin gerçekten de en iyi seçim olacağı kullanım alanlarını bilmek önemlidir. Makul fiyat, kolay bağlantı, ekran paylaşımı ve görüntü kalitesi sunan entegre bir sistem, birçok alanda faydalı şekilde kullanılabilir.

  • Toplantı odaları, konferans odaları ve toplanma alanları kablosuz bağlanabilen bir ekran için en ideal yerlerdir. Özellikle aynı anda birden çok ekran paylaşılacaksa WPD’ler farklı cihazlardan yapılacak sunumlar ve iş birlikleri için en uygun çözümdür. Üstelik toplantılarda genellikle herkes koltuklarında oturduğundan büyük bir dokunmatik ekran kullanmak gerekli değildir.
  • Eğitim odaları da kablosuz sunum ekranlarının birleşik bağlantılarından ve ekran paylaşımından yararlanabilir, özellikle de çift yönlü ekran kaydı yapılacaksa. Eğitim gören kişi ana ekranı göremeyecek olsa bile, eğitmen kendi ekranını tek bir tıklamayla herkesle paylaşabilir. Büyük eğitim alanları (veya okullar) birden çok büyük WPD’ye aynı anda ekran kaydı yapabilir.
  • Küçük ve orta büyüklükte sınıflar öğrencilerin tam önüne konabilecek böyle bir ekran için ideal yerlerdir. Özellikle yükseköğretimde ve ders formatı konferans şeklindeyse faydalı olurlar.
  • Ticari ekranlar da WPD şeklinde olabilir. Nitekim WPD’lerin başlangıçtaki fonksiyonu, perakende mağazalarda ve halka açık alanlarda büyük formatlı bir ekran olarak kullanılmaktı. Kablosuz hale gelmeleri, veri kablolarına ve sorun yaratabilecek altyapı çalışmalarına olan ihtiyacı azalttı. Bu ekranlar, bir güç kaynağı dışında hiçbir şeye ihtiyaç duymadan açık tutulabilir.
  • Ofis iletişimi dijital ekranlar için yeni bir kullanım alanıdır ama şimdiden pek çok faydası vardır. Ofis içerisinde yüksek kaliteli ve dinamik ekranlara sahip olmak, ofis içi iletişimi ve çalışan bağlılığını iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Dijital panoların iletişimi nasıl iyileştirebileceği hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kablosuz Sunum Ekranı Ne Zaman KULLANILMAMALIDIR?

Kablosuz sunum ekranları, hazırladığınız sunumlar için harika bir cihazdır ama bazen daha iyi bir seçenek olabilir.

  • İş birliği yapılan çok küçük alanlarda (örneğin iki kişilik bir toplantı odasında) paylaşılabilen büyük bir ekrana gerek yoktur. Masaya veya duvara monte edilmiş makul ölçüde bir monitör işinizi görmek için yeterli olacaktır. Daha büyük olan her zaman daha iyi değildir; bu nedenle alanınız için en uygun cihazı seçin.
  • Büyük alanlarda (örneğin konferans salonları ve oditoryumlar) sabit boyutlu düz panel ekranlar için uygun olmayabilir. Yüksek lümen sayısına sahip bir projektör, daha büyük görüntüler oluşturabileceğinden bu tip alanlar için daha iyi bir seçenektir.
  • İnteraktif sunumlar (örneğin sıklıkla yapılan beyin fırtınası faaliyetleri ve dersler) çoğunlukla ekrandaki öğeleri değiştirmek ve açıklamak için daha doğrudan bir yöntem kullanılmasını gerektirir. Ekrandaki içerikle düzenli olarak etkileşime geçilmesi gerekiyorsa interaktif beyaz tahtalar daha iyi bir seçim olacaktır.

Sonuç Olarak

Kablosuz sunum ekranı (WPD), ortak çalışılabilen ekranların yeni bir türüdür. Gerekli tüm donanımı ve yazılımı entegre halde sunarak paylaşılan bir ekranın kurulumunu ve kullanılmasını basitleştirir. WPD’ler, hantal konferans odası TV’leri ile gelişmiş interaktif beyaz tahtalar arasında kalan bir yerdedir. Gereksiz özelliklere boş yere para vermek istemeyen ve projektörlere bir alternatif arayan kuruluşlara hitap ederler.

ViewSonic CDE7520 kablosuz sunum çözümü hakkında daha fazla bilgi edinin veya buradan etkili toplantıların nasıl düzenlenebileceğini öğrenin.