ViewSonic Library > Business > İş Birlikteliği > Dijital Bilgi Ekranlarının Çalışanların İletişimini İyileştirmesinin 18 Yolu

Dijital Bilgi Ekranlarının Çalışanların İletişimini İyileştirmesinin 18 Yolu

Dijital bilgi ekranları, ticari ekranlardan daha iyidir. İşyerinde uygulandığında, iç iletişimi iyileştirebilir. İyi bir çalışan iletişimi de işbirliğini, katılımı, uyumu iyileştirir. Ve doğru teknoloji, basit mesajları bile bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

İşte size dijital bilgi ekranlarının kuruluşunuzun iletişimine nasıl yardımcı olabileceğine dair kapsamlı bir liste sunuyoruz.

Günümüzün hızlı iş dünyasında, rekabette kalabilmek için inovasyon şarttır. Dijital çağda başarılı olan kuruluşlar, yeniden yapılanıyor, dönüşüyor ve kendi çalışanlarında yatan potansiyele uyanıyor.

Bu büyük girişimlerin her biri, özellikle de konu çalışanlarınızı bilgilendirmek ve daha katılımcı olmalarını sağlamak söz konusu olduğunda, mükemmel iletişim uygulamaları ve araçlarından oluşan sağlam bir ağ gerektirir. Şirketler için dijital bilgi ekranları, bu yolculukların her birinde önemli bir rol oynar. Şirket içi iletişimi artırmak için kurumsal dijital bilgi ekranı kullanmanın yaratıcı yollarıyla desteklerseniz, yolculuk çok daha kolay hale gelir.

Çalışanların iletişimi stratejinizi iyileştirmek için dijital bilgi ekran çözümlerini kullanmanın yollarından birkaçı burada.

18 Ways Digital Signage Improves Employee Communications - Connection

Bağlantı

1. Çalışanların Fikirleriyle “Yukarıyla” İletişime Geçmesine İzin Verin

Geçen yüzyılın geleneksel iş modelinde, çalışanların iş fikirleri olduğunda, bunları iletecek yerleşik kanallar yoktu. Yaratıcı fikirlerini paylaşmanın birincil yolu, bu fikirleri doğrudan yöneticileriyle paylaşmak veya su sebili başında iş arkadaşlarının başında boza pişirmekti.

Dijital bilgi ekranı çözümleriyle artık yetenekli personelin fikirlerini ortaya çıkarmasının bir yolu var. Yöneticiler veya liderler tarafından onaylanan bu katkılar, kim bilir, üst düzey yönetimdeki birinin dikkatini veya hayal gücünü yakalayabileceği binanın her yerinde sergilenebilir.

Bu, “yukarıdaki birinin umursadığını” göstererek, onların söyleyeceklerini önemsediğini göstererek güven oluşturabilen bir çalışan güçlendirme biçimidir. Bilgilendirici nedenlerle yararlıdır. Motive edicidir çünkü iç şeffaflığı artırır, daha fazla iç diyaloğu teşvik eder ve herkesin görüşünün önemli olduğunu göstererek ilişkilere yardımcı olur. Bu tür çalışan güçlendirme, sağlıklı ve modern bir organizasyonun ayırt edici özelliğidir.

Bu basit girişimin ötesine bakıldığında, üst düzey yönetim ile komuta zincirinin alt kademeleri arasındaki iletişimi güçlendirmek, dijital çağda başarı için temel bir bileşeni teşvik eden uyumu da sağlayabilir: inovasyon.

2. İnsanların İş Arkadaşlarını Tanımasına Yardımcı Olarak Çalışanların “Bağlantısının Kesilmesini” Önleyin

Dijital bilgi ekranı kullanımları, şirket kültürüne uygun olarak, adı, departmanı ve şirket için yaptıklarına dair birkaç bilgi örneği, başarıları, eğlenceli kişisel gerçekleri vb. gösteren çalışan profillerini içerebilir.

Dikkat çeken bir başka teknik de, adı geçen çalışandan şirkette ne yaptıtığı veya şirket amaçlarını nasıl gördükleri hakkında alıntılar almaktır. Örneğin: “Bence işimin en önemli kısmı ekibim için orada olmak ve profesyonel hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak.”

Bunu bir seviye yukarı çıkın ve merakın yol göstermesi için interaktif dijital bilgi ekranlarını kullanın. İnsanlar bir keşif yolu açmak için dokunmatik ekranla etkileşime girerek daha fazla kazanabilirler. Bu teknik yalnızca “Bunu Biliyor musunuz” programlarında değil, şirket bilgileri, misyona yönelik girişimler ve daha pek çok konuda da çalışır.

3. Dahili Sosyal Ağınıza Bağlayın

Geleneksel iş ortamlarında katı ve hiyerarşik iletişim biçimleriyle karşılaşmak normaldir. Departmanlar arası ve hiyerarşik merdivende fikirlerin aşağıdan yukarı paylaşımı istisnai ve nadirdir. Yukarıdan aşağıya iletişim normdur.

Ancak iç iletişim tek bir yönde ilerlemez. Bilgi ve fikirler her yöne serbestçe akarken, dahili bir sosyal ağ, şirketin güç hiyerarşisi üzerinde olumlu bir “düzleştirici” etkiye sahip olabilir.

Bu dahili sosyal ağlar gibi işletmeniz için dahili iletişim stratejileri, şirket çapında faydalar için kullanılabilir. Anahtar, dijital bilgi ekranlarıdır.

Yöneticiler ve liderler, sosyal ağın kendisinde paylaşımda bulunmak zorunda değildir. Yine de, belki de özellikle yararlı, faydalı veya eğlenceli gönderileri seçebilir ve bunları zaman zaman dijital ekranlarda vurgulayabilirler. Entegrasyonlar süreci kolaylaştırabilir, böylece basit bir gösterge panosu, dahili iletişim ağınızdan alınan tek tıklamalı görüntülere izin verir.

Ek bir faydası da bunun insanlara dahili sosyal ağın var olduğunu hatırlatabilmesidir. Bu tür ağlar, sosyal medyayı insanların kişisel yaşamlarında kullanma konusundaki bilgi ve arzularından yararlanmak için kurulur. Çalışanların sosyal medya aşinalıklarını işyeri ortamına aktarmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Doğru kullanıldıklarında, işbirliğini ve üretkenliği önemli ölçüde artırabilirler.

Birlikte çalışma konusunda daha fazla ipucu ister misiniz? Şuna bir göz atın: İşbirliği Ekranları Nedir?

18 Ways Digital Signage Improves Employee Communications Engagement

Angajman

4. Şirket Bülteninin Dijital Versiyonunu Oluşturun

Şirket haber bülteni e-postalarının ortalama tıklama oranı %14’tür. Bilgi ekranınızdaki dijital içerik, haber bülteni bilgilerini yayma konusunda çok daha iyi bir iş çıkarabilir. Daha kısa içerik parçalarını görüntüleyebilir, örneğin insanların mola için toplandığı yerlerde görülmesini kolaylaştırabilirsiniz.

5. Şirket İçi Özel Etkinliklerin Reklamını Yapın

Personelinizin %31’inden daha azı belirli bir şirket etkinliğine katılsa ne hissederdiniz? Bu, dahili olarak gönderilen etkinlik e-postalarının ortalama tıklama oranıdır. Ayrıca, açılmış bir e-postanın her zaman etkinliğinize birisinin gelmesi demek olmadığını anlamalısınız.

Dijital ekranlar gibi dahili iletişim stratejileri, eski güzel dahili haber bülteninin yerini alıyor ve bu konuda çok daha iyi bir iş çıkarıyorlar. Toplantılar, eğitim ve diğer dahili etkinlikler kolayca unutulabilir, ancak bir dijital bilgi ekranı, herkesi zamanında masaya getirir.

6. Bir Ekip Kaynaştırma Testi Yapın

Ekip oluşturma sınavları, uyumu, şirketin marka öyküsü, geçmişi, personeli ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmayı teşvik eder. Şirket temalı bir sınavın kazananları haftalık olarak gösterilebilir ve bu da çalışanların birbirlerini tanımalarına yardımcı olur.

Ekip oluşturma kampanyalarınızı güçlendirmek için interaktif dijital tabela kullanmak, çalışanların iş arkadaşları, marka hikayesi veya aklınıza gelen herhangi bir şey hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayarak sonuçları iyileştirir.

18 Ways Digital Signage Improves Employee Communications - Well-Being

Esenlik

7. Sağlıklı Davranışları ve Zindeliği Teşvik Edin

Personelin mutlu ve sağlıklı kalmasına ve en üretken şekilde olmalarına yardımcı olun. Düzenli aralıklarla sağlıkla ilgili ücretsiz avantajlar sunun ve bunun bir sürpriz olmasına izin verin; böylece personel bunun ne olduğunu öğrenmek için ekrana dikkat edecektir. Örneğin, “Bugün tüm gün dinlenme odasında ücretsiz elma, Ücretsiz Salata için X sayıda Kupon Mevcut” veya sadece “Bugün spor salonu üyeliklerinde indirim”.

Bu sosyal etkileşimler, herkesi yararlı bilgiler için ekranları akılda tutmaya teşvik eder. Ek fayda, gelecekte iş stratejisini çalışanlara nasıl ileteceğiniz konusunda onları başlatarak yeni çalışanların işe alınmasına yardımcı olmasıdır.

8. Ofis Ortamını Güncelleyin

Hoş bir çalışma ortamı, daha yüksek üretkenlik ve iş tatmini de dahil olmak üzere her türlü iyi çalışan davranışını teşvik eder. Bir işyerinin estetiği, şirket kültürünü tanımlamaya yardımcı olur. Ayrıca işyeri estetiği ile çalışanların fiziksel sağlığı ve esenliği arasında kanıtlanmış bir bağlantı vardır.

Dijital bilgi ekranının bir özelliği de bunun yalnızca bilgi iletmek veya uyumlanmayı sağlamak için olmamasıdır. Bir donanım parçası olarak da güzeldir. Ekranı zaman zaman değiştirirseniz sanata bile dönüşebilir. Dijital bilgi ekranını bir iletişim platformu olarak kullanmaya ara verip ve değişiklik olsun diye güzel desenler ve görüntüler gösterebilirsiniz.

Sağlamak istediğiniz ofis ortamına katkıda bulunmaya devam edecektir.

9. İş Yerine Eğlenceyi Dahil Edin

Bazen şirket kültürünü geliştirmeye veya ekip büyük bir zorluğun üstesinden gelmeye çalışırken, mizah en iyi dokunuştur. Bugün yöneticilere sorarsanız, “Dijital bilgi ekranı en çok ne için kullanılır?” pek çoğu, sadece bu nedenlerden dolayı havayı hafifletmek için olduğunu söyler.

Dikkatli olun: eğlence ve mizah, düşünme, yaratıcılık ve dikkat gerektirir; aksi halde olumsuz çağrışımlar da yaratabilir, bolca burun kıvırmayla karşılaşmayın.

18 Ways Digital Signage Improves Employee Communications 5

İşe Alıştırma

10. Eğitim Videoları Sunun

Kesin etkili bir eğitimin elde edilmesi zordur. Ama video eğitimi olduğunda, bu farklı bir hikaye olur. Şirketlerin %85’i şirket içi video üretme kapasitesine sahiptir. Yüksek kaliteli konferans odası dijital ekranlarında görüntülendiğinde eğitim kolay olabilir.

Ve burada konferans odası ekranınızdan en iyi şekilde yararlanma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

11. Yeni Girişimler için Beceriye Dayalı Bir Eğitim Programı Uygulayın

Burada bir örnek, bir şirketin çalışanlarında dijital farkındalığı artırmak istemesi olabilir. Öğrenmelerine yardımcı olmak için dijital ekranda bir ay boyunca bazı eğlenceli “kısa bilgiler” çalıştırabilirler. Öte yandan, bu şekilde kullanılan konferans odası dijital ekranları, örneğin “Blockchain Nedir?” gibi bir materyalin tartışılmasını teşvik edebilir.

Her iki teknik de yeni şeyler öğrenmenin stresini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, yeni materyal sunmak için görseller, grafikler ve bilgi grafikleri kullandığınızda, görsellik, öğrenme eğrisi boyunca çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlar.

12. Çalışanların Soru ve Cevaplarını Gösterin

Dijital bilgi ekranları, şeffaflığı artırmak için mükemmel bir araçtır. Şeffaflık, yönetim ve ekipleri arasında güven oluşturur. Şeffaflık, sadece hiyerarşide skalasında yukarı ve aşağı değil, her yönde güveni ve ittifakı güçlendirebilir.

Cevapları başkalarına yardımcı olabilecek olan sorular olduğunda ve bu sorular herkesin görebileceği şekilde gösterildiğinde, çalışanlar, sahip oldukları soru ve endişelerde yalnız olmadıklarını görürler. Hatta meslektaşlarının kendilerini, düşündüklerinden daha çok sevdiklerini keşfedebilirler.

Dijital ekranların bu şekilde kullanılmasının bir başka yararı da, şeffaflığın öncelikli olduğu modern organizasyonlarda, zorlu personel sorularına yanıtların yayınlanmasının yönetim ve personel arasındaki engelleri ortadan kaldırabilmesi olabilir.

Buna yaklaşmanın bir yolu, kurum içi reklam öğelerinizin bir Soru-Cevap infografiği tasarlamasını sağlamaktır. Bu görsel yaklaşım daha sonra ön saflardaki personelden veya depo çalışanlarından tüm üst yönetime kadar herkesle paylaşılabilir.

13. Personelinize Dahili Bilgi Tabanınızı Hatırlatın

Herkesin zaman zaman şirket kaynaklarına başvurması gerekir. Bu tür bir iletişim, çalışanlara yönetimin yardım etmek istediğini ve bu kaynakların herkesin kullanması için orada olduğunu hatırlatmaya yardımcı olur.

Şirket destekli yatırım programlarına veya marka stil rehberi nerede olsun, şirketin bilgi tabanına ne kadar içerik ekleneceğinin sınırı yoktur. İnsanların hepsine nasıl erişeceklerine dair hatırlatıcılara ihtiyacı vardır. Şirket iletişimleri için kurumsal dijital bilgi ekranı burada da yardımcı olabilir.

18 Ways Digital Signage Improves Employee Communications 6

Uyumlanma

14. Çalışanların Katkılarını Vurgulayın (ve Elde Tutmayı İyileştirin)

İşinde olağanüstü bir performans sergileyen bir ekibin veya bireyin yer aldığı yüksek prodüksiyonlu bir video, mükemmel bir moral artırma aracıdır. Çalışanların kendi en iyi seviyelerinde çalışması söz konusu olduğunda, takdir programları maaş artışlarından bile daha değerli olabilir. Çalışanların takdir edilmesi, liderliğin çalışanlarıyla gurur duyduğunu ve onların katkılarına değer verdiğini gösterir.

Çalışanları takdir etmek, dijital ekran çözümlerinizde yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmanın harika bir yoludur. İyi bir takdir programı, çalışanları elde tutma oranlarını da artırabilir. En önemli işgücü yönetimi zorluğu olarak, yüksek çalışan elde tutma, her organizasyonun başarmak istediği bir şeydir.

15. Şirketinizin Marka Hikayesini Canlı Tutun

Dahili marka hikaye anlatımı, harici pazarlama kadar önemlidir ve dijital ekran burada da yardımcı olabilir. Hikaye anlatımı, çalışan bağlılığını iyileştirmenin ve markanızı içten dışa güçlendirmenin bir yoludur. Çalıştıkları şirketin vizyonuna ve misyonuna inanan kişilerin müşterilerle, satıcılarla ve iletişim kurdukları herkesle “sevgiyi paylaşma” olasılığı daha yüksektir.

Çalışan iletişim stratejisi olarak dijital bilgi ekranları, bu marka hikayesini canlı tutmak için mükemmel bir araçtır.

16. Şirketin Kilometre Taşlarını Vurgulayın

Şirketin öne çıkan özellikleri, bir başka iyi hissettiren, motive edici tekniktir. Şirket haber bülteni her zaman personele kilometre taşlarını iletmenin bir yolu olmuştur, ancak bunları kim okur? Yine, şirket iletişimleri için kurumsal dijital ekran, bu haber bültenini, personelin e-posta gelen kutularında “anında silinen” bir durumdan, iş gününün ilgi çekici, okunması gereken bir bileşenine dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Liderler, şirket haberleri de dahil olmak üzere işlerin ilerlemesini sağlamak için birçok farklı iletişim biçimini kullanır. Görsel içerik çoğu insan için çok daha kolaydır, bu nedenle pazarlamacıların %80’i görsel içerik kullanır ve video artık sosyal medya pazarlamasında blog yazmaktan daha popülerdir.

17. Şirket Hedeflerini Önde ve Merkezde Tutun

Şirketin “kazançlarını” ve kilometre taşlarını herkesle paylaşmak, herkesin bir şirketin nereye gittiği konusunda iyi hissetmesini sağlamanın etkili bir yoludur.

Bir “kazanç” elde etmeden önce, peşinden koşmanız gereken bir hedefiniz vardır. Bu hedeflerin paylaşılması, açıklanması ve kök salması ve akılda kalıcı olması için sık sık tekrarlanması gerekir. Bu hedefleri paylaşmak, herhangi bir girişimi başlatabilecek veya bozabilecek başka bir iç iletişim fraksiyonudur.

Yaratıcı grafikler ve videolar ile liderler, performansı artıran ve herkesi aynı sayfada tutan olumlu bir şekilde herkesin hedeflere odaklanmasına yardımcı olabilir.

Hedeflerinizdeki ilerlemeyi gördüğünüzde, ekipleri iyi çalışmaya devam etmeye teşvik etmek için ölçümleri paylaşabilirsiniz.

18. İş Stratejisini Çalışanlara Açıklayın/İletin

Kuruluşunuz değişim mi yaşıyor? Dijital dönüşüm ve sürekli yenilik çağında olmasaydık, bu olağandışı olurdu. Ancak liderlerin uzun zamandır bildiği gibi, bir iş ortamında değişimi yönetmek zordur.

Stratejileri ve girişimleri bir dijital bilgi ekranı aracılığıyla iletmek, her büyüklükteki bir şirkette bir “değişim kültürünü” teşvik etmede uzun bir yol kat edebilir. Herkes ne kadar bilgili olursa, olası değişikliklere karşı muhtemelen o kadar az dirençli olacaktır.

Özet

Çalışanların şirket vizyonuna sahip olduklarını hissettikleri ve işbirliğinin geliştiği mutlu, verimli bir iş yeri, iş başarısının kutsal kâsesi, inovasyonun anahtarıdır. Şirketiniz için işbirliğini besleyen iç iletişim stratejileri, dijital çağda hayatta kalmak, büyümek ve rekabetçi kalmak için gereklidir.

Tüm bu hedeflere ulaşmanın anahtarını bulan liderler, diğer şeylerin yanı sıra tüm organizasyonlar arasında iletişim kurmakta çok iyilerdir. Az önce gördüğünüz gibi, kurumsal iletişim için dijital bilgi ekranı, göndermek istediğiniz mesajla herkese ulaşan teknolojiyle kuruluşunuzu 21. yüzyıla yönlendirmenize yardımcı olabilir.

Çalışan bağlılığı için ofisinizi daha da optimize etmek ister misiniz? Şuna bir göz atın: Çalışan Bağlılığını Artırmak için 5 İşyeri Tasarım Trendi