ViewSonic Library > Business > Evden Çalışma > Uzaktan Ekip Yönetimi: Etkin Ekiplere Liderlik Etmek İçin En İyi 15 Uygulama

Uzaktan Ekip Yönetimi: Etkin Ekiplere Liderlik Etmek İçin En İyi 15 Uygulama

Gittikçe artan sayıda ekip lideri, uzak ekipleri yönetme zorluğuyla karşı karşıya kalırken, genellikle bu konudaki önceki deneyimler az iken, başarı için neyin gerekli olduğunu ve bu rolün daha geleneksel bir ofis ortamında ekipleri yönetmekten nasıl farklı olduğunu anlamaları önemli olabilir. .

Uzaktan ekip yönetimine yönelik en iyi uygulamalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya uzaktan ve hibrit çalışmaya ilişkin daha fazla bilgi için ViewSonic işyeri çözümleri sayfasını ziyaret edin.

Evden çalışmaya yönelik sürekli küresel değişim varken ve uzaktan çalışmanın ticari faydaları artmaya devam ederken, birçok ekip lideri artık uzak ekipleri yönetmekle görevlendiriliyorlar. Bu tamamen uygulanabilir olsa da, iş yerindeki bazı yerleşik ekip yönetimi uygulamaları uzak bir ortama iyi bir şekilde uygulanabilir olmadığından, bazı kendine has zorluklar ortaya çıkarmaktadır.

Bunu akılda tutarak, uzaktan ekip yönetimi için en iyi 15 uygulamaya daha yakından bakıyoruz.

Remote Team Management: 15 Best Practices for Leading Effective Teams

1. Kuralları Açıkça Belirleyin

Uzak ekipleri başarılı bir şekilde yönetmenin ilk adımı, temel kuralları erkenden belirlemek ve bunların uygulandığından emin olmaktır. Buradaki kesin kurallar takımdan takıma değişecektir, ancak çalışanların kendilerinden ne beklendiğini bilmeleri gerekir.

Örneğin, ekibin ilerlemeyi bildirmek ve herhangi bir sorunu gündeme getirmek için günlük bir toplantı yapacağını erkenden belirleyebilirsiniz. Ayrıca ekip üyelerinin sizinle iletişim kurması için en iyi yolu ve en iyi zamanları belirlemeniz gerekebilir. Kuralları ve beklentileri erken belirlemek, ekibin bunlara bağlı kalmasını sağlamaya yardımcı olur ve ayrıca bir düzeyde tutarlılık sağlayabilir.

2. Günlük Olarak İletişim Kurun

Jason Aten’in Inc.com için yazdığı bir makalede vurguladığı gibi, bir ekibi uzaktan yönetmeniz gerekiyorsa günlük kontroller hayati bir rol oynayabilir. Bazı insanlar için uzaktan çalışmaya geçmek rahatsız edici olabilir, bu nedenle her gün daha geniş ekiple kontrol etme rutini, özellikle o ilk günlerde ve haftalarda son derece değerli olabilir.

Bu günlük kontrolleri ilerlemeyi değerlendirmek, geri bildirim sağlamak ve ekip üyelerinin sorması gereken herhangi bir soru olup olmadığını görmek için kullanabilirsiniz. Ekip daha çok adapte olduğunda, bu grup oturumlarının sıklığı azaltılabilir.

3. Çeşitli İletişim Seçenekleri Sunun

Uzak ekipleri yönetmek için en iyi uygulamalardan bir diğeri, ekibin bir dizi farklı iletişim seçeneğine sahip olduğundan emin olmaktır. Bu, video görüşmeleri, telefon görüşmeleri, anlık mesajlaşma, e-posta ve daha fazlası anlamına gelebilir.

Açıkçası, video konferansın önemli faydaları vardır ve bu, ekip toplantıları için en iyi iletişim yöntemi olabilir. Yine de, bir ekip üyesinin acil olmayan bir sorusu olduğunda, muhtemelen sizi görüntülü aramasını istemeyeceksiniz. Çeşitli seçenekler sunun ve farklı durumlar için hangi iletişim biçiminin en iyi olduğunu belirlemeye çalışın.

Managing Remote Teams: 15 Best Practices for Leading Effective Teams

4. Hedef ve Daha Geniş Amaçlar Belirleyin

Yüz yüze olma eksikliği, verimliliğin her zaman uzaktan çalışma ortamında bir sorundur. Araştırmalar, ortalama üretkenliğin çoğu durumda düşmediğini öne sürse de, bireysel üretkenlik zarar görebilir.

Aktivite seviyelerini izlemek için kullanılabilecek seçenekler vardır, ancak bunlar çalışanlara müdahaleci gelebilir ve her türlü aktivitenin doğru bir şekilde okunmasını sağlamayabilir. Verimliliği yüksek tutmanın daha iyi bir yolu, ekip üyeleriyle çalışmak ve bireysel karar verme sürecini yönlendirmeye yardımcı olacak, daha geniş ekip hedeflerinin yanı sıra bireysel hedefler veya amaçlar belirlemek olabilir.

5. Doğru Yazılımı Sağlayın

Ardından, ekibinizin, görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmek için ihtiyaç duydukları yazılımla donatıldığından emin olmanız gerekir. Buradaki kesin seçenekler, ekibinizin ne yaptığına bağlı olacaktır.

Uzman yazılım uygulamalarından ayrı olarak, ekip üyelerinin Microsoft Teams veya Zoom gibi iletişim yazılımlarına ve Microsoft Office veya Google Workspace gibi temel uygulamalara da erişmesi gerekir. Ayrıca, uyumluluk sorunlarından kaçınmak için tüm ekip üyelerinin ana uygulamaların aynı sürümlerini kullanmasını sağlamak ve ayrıca belirli uzaktan çalışma yazılımlarına aşina olmayan çalışanlara eğitim sağlamak önemlidir.

6. Daha Esnek Olmaya Çalışın

Esnek çalışma birçok çalışan tarafından değerlidir. SmallBizGenius tarafından derlenen istatistiklere göre, çalışanların yüzde 76’sı esnek çalışma saatlerinde çalışabildiklerinde mevcut işverenlerinde kalmaya daha istekli olacaklarını söylüyor.

Uzaktan çalışma, bu tür bir esnekliği tanıtmak veya genişletmek için ideal bir fırsat sağlar. Yapılan işe ve ne kadar gerçek zamanlı işbirliği gerektiğine bağlı olarak, işe başlama saatlerinde esnek olmayı tercih edebilirsiniz. Çoğu durumda, bu, ekip moralinin artmasına ve değerli çalışanların daha uzun görev yapmasını sağlar.

Remote Team Management: 15 Best Practices for Leading Effective Teams

7. Uzaktan Çalışmayı Avantajınız İçin Kullanın

Uzaktan çalışmanın daha ilginç avantajlarından biri, dünyanın her yerinden insanları işe alma yeteneğidir. Sonuçta, insanların fiziksel bir işyerine gitmeleri gerekmediğinde, yakınlarda yaşamaları da gerekmez.

Daha dinamik, çeşitli ve uzman bir ekip oluşturmak için bunu kullanın. Temel düzeyde, uzaktan çalışma, keşfedilecek daha derin bir çalışan havuzu sağlar ve bu da üstün becerilere sahip yeni kişileri işe alımlarla sonuçlanabilir. Bununla birlikte, bunun ötesinde, çalışanların günün farklı saatlerinde hazır bulunmasından da faydalanabilir veya önemli bölgelerde yerel personelinizden değerli yerel bilgiler ve geribildirim edinebilirsiniz.

8. Ekibinize Mentör Olarak Hizmet Edin

En iyi sonuçları elde etmek için, Forbes yazarı Brent Gleeson’un bir tavsiyesi, yönettiğinizden daha fazla mentörluk yapmaya çalışmaktır. Mentörluk, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder, ancak amaç kişisel gelişime yardımcı olmaktır.

Bu, ekibinizle bilgi ve deneyimleri paylaşmak ve ilerlemeleriyle aktif olarak ilgilenmek anlamına gelir. Belirli bir düzeyde duygusal destek sağlamayı içerebilir – özellikle uzaktan çalışanlar için önemlidir – ve aynı zamanda örnek olarak liderlik etmek ve ekip üyeleri için bir rol modeli olarak hizmet etmek için bilinçli bir çaba göstermek anlamına gelir.

9. Biraz Sosyal Etkileşimi Teşvik Edin

Uzaktan çalışmanın bir takım faydaları vardır, ancak bununla ilişkili en büyük dezavantajlardan biri yalnızlık veya sosyal izolasyon potansiyelidir. Bunun ekip üyelerinin ruh sağlığı üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir, devamsızlık, düşük moral, düşük üretkenlik ve artan personel devir hızına yol açabilir.

Neyse ki, seçtiğiniz iletişim yöntemleri aracılığıyla sosyal etkileşimleri teşvik etmek gibi atabileceğiniz adımlar var. Birçok kuruluş, çalışanların hafta sonu planları, uzaklara seyahatler, doğum günü dilekleri vb. gibi kişisel hikayelerini paylaşmaları için özel kanallar kurar. Ayrıca, çalışma saatleri dışında geziler, yüz yüze görüşme ve diğer sosyal oturumlar düzenlemek de mümkün olabilir.

Ayrıca bakınız: İşverenler için Evden Çalışmanın 10 Zorluğu (Ve Nasıl Çözülür)

Remote Team Management: 15 Best Practices for Leading Effective Teams

10. Bire Bir Görüşmeler Yapın

Ekip için düzenli iletişim önemli olmakla birlikte, uzaktan yönettiğiniz kişilerle bire bir görüşme yapmak için zaman ayırmanız da çok önemlidir. Bunun her gün gerçekleşmesi gerekmez, ancak düzenli olarak yapılmalıdır.

Daha geniş ekiple paylaşamayacaklarını düşündükleri sorunlarla uğraşan bazı ekip üyeleriniz olabilir; takım toplantılarının doğasına bağlı olarak, istedikleri noktaları elde edememiş olabilirler. Bire bir görüşmeler ayrıca biraz koçluk sağlamak ve ilerlemeyi kontrol etmek için iyi bir fırsat sunar.

11. Aşırı Baskıcı Olmayın

Ekibinizin dikkatli yönetimi çok önemlidir, ancak doğru dengeyi bulmanız ve zorba olmaktan kaçınmanız gerekecektir. Özellikle mikro yönetim büyük bir sorun haline gelebilir ve ekibinizin etkinliğini engelleyebilir.

Uzak ekipleri yönetirken net talimatlar vermeniz, son tarihler belirlemeniz ve ilerleme güncellemelerini istemeniz çok önemlidir. Ancak aynı zamanda ekibinize güvenmeniz ve işlerini nasıl yapacaklarını bildiklerine inanmanız gerekir. Bu, ne zaman geri adım atacağınızı bilmek ve durumun sorumluluğunu ekip üyelerinin üstlenmelerine izin vermek anlamına gelir.

12. Doğru Ekipmanı Sağlayın

Bir ekibi uzaktan yönetmesi istenenlerin çoğu, ekibin tüm üyelerinin ihtiyaç duydukları donanıma sahip olmasını sağlamak için gerekli zamanı ayırmaz. Bu, özellikle insanlar evde çalışırken fiziksel rahatsızlık yaşıyorlarsa veya işlerini etkili bir şekilde yapmakta zorlanıyorlarsa, bunun uzun vadeli yansımaları olabilir.

Özellikle, temel ergonomiyi düşünmeniz gerekir. Ekip üyelerinizin uygun bir masası var mı? Sırt ve boyun sorunlarını azaltmak için doğru desteğe sahip ayarlanabilir bir sandalyeleri var mı? Monitörlerini nasıl konumlandıracaklarının farkındalar mı? Bunların hepsi bir ofis ortamında izlenebilecek sorunlardır, ancak uzaktan gözden kaçırmak kolaydır. Bununla ilgili yardım için, Bir Ev Ofisi Kurma: Evde Üretkenliğe Yönelik En İyi Kılavuz başlıklı makaleyi okuyun.

Uzaktan Ekip Yönetimi: Etkili Ekiplere Liderlik Etmek İçin En İyi 15 Uygulama

Remote Team Management: 15 Best Practices for Leading Effective Teams

13. Teşvik ve Geri Bildirim Sunun

Moral, herhangi bir ekip ortamında önemlidir, ancak uzak ekipler için ekstra bir teşvik düzeyi gerekebilir. Sonuçta, ekip üyelerinin, insanları motive etmeye yardımcı olabilecek bazı küçük etkileşimleri deneyimlemeleri pek olası değildir.

Bu nedenle, bir ekip üyesi iyi bir şey yaptığında veya daha genel olarak ekip iyi bir şey yaptığında olumlu geri bildirimde bulunmak için zaman ayırmaya değer. Cesaret verici sözler, ekip üyelerinin değerli hissetmelerine yardımcı olabilirken, cesaretlendirme eksikliği, ekip üyelerinin kendilerini değerli hissetmediği ve çaba düzeylerini düşürdüğü durumlara yol açabilir.

14. Çalışanların Geri Bildirimlerini Dinleyin

Çeşitli ekip üyelerine geri bildirim sağlamanın yanı sıra, onlardan geri bildirim istemek için zaman ayırmak da yararlıdır. Bu geri bildirim, görevlerin düzenlenme şekli, günün nasıl yapılandırıldığı, iş yükü vb. hakkında olabilir.

Bunu yaptıktan sonra, söylenenleri gerçekten dinlemeniz ve anlamanız önemlidir. Ayrıca, öncelikli olarak ele alınması gerekebileceğinden, birden fazla ekip üyesi tarafından gündeme getirilen sorunlar gibi geri bildirimde net eğilimleri belirlemeye çalışmalısınız. Geri bildirim duyulduğunda, insanlar kendilerini daha değerli hisseder ve uygulamalar geliştirilebilir.

15. Bir Alışma Dönemini Kabul Edin

Son olarak, uzak ekipleri yönetirken, ekip üyelerinin bu şekilde çalışmaya alışacağı bir alışma döneminin olması gerektiğini kabul etmek en iyisidir. Bazı beklenmedik sorunların ortaya çıkması neredeyse kaçınılmazdır ve bazı ekip üyeleri başlangıçta kendilerini huzursuz veya bunalmış hissedebilir.

Teknik sorunlar yaygındır ancak hemen hemen her zaman çözülebilirken, ofis ortamlarında oluşan uzun süredir devam eden çalışma alışkanlıklarının dağılması biraz zaman alabilir. Sakin kalmaya çalışın ve erken aşamalarda sabırlı bir yaklaşım benimseyin.

Son Söz

Uzak ekipleri yönetmeye alışmak zaman alabilir, ancak uzaktan çalışmanın getirdiği yeni zorluklar, onu mükemmel bir şekilde uygulanabilir bir düzenleme haline getiren çözümlere sahiptir. En iyi 15 uygulamayı kullanarak, etkili bir ekibe uzaktan liderlik edebilir, yüksek düzeyde üretkenlik elde edebilir ve moral, esenlik ve sosyal izolasyonla ilgili sorunlardan kaçınabilirsiniz.

Uzak ekip üyelerinin sanal iletişim için en uygun ekrana sahip olmasını sağlamak için bir video konferans monitörünün nasıl seçileceğine ilişkin kılavuzumuza göz atın. Veya sizin ve ekiplerinizin çalışma şeklini optimize etmenin daha fazla yolu için ViewSonic iş yeri çözümleri sayfasını ziyaret edin.