ViewSonic Library > Business > Evden Çalışma > Evden Çalışmadaki 5 Sorun ve Çözümleri

Evden Çalışmadaki 5 Sorun ve Çözümleri

Sayısız avantajına rağmen, evden çalışırken sorun yaşamak oldukça yaygındır. Sonuçta, evinizi iş için tasarlamış olmanız pek olası değildir ve yapmış olsanız bile, ofis gibi profesyonel bir çalışma ortamında bulabileceğiniz tüm ekipman ve ofis konforuna erişiminiz olmayabilir. Ancak, çözümlerin olduğunu bilmek de önemlidir.

İnsanların uzaktan çalışmaya uyum sağlarken karşılaştıkları en yaygın sorunlardan bazıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin ve ayrıca evde ofisinizi optimize etmeye yönelik değerli bilgiler için evdeki ofis çözümleri sayfamızı ziyaret ettiğinizden emin olun.

Modern teknoloji, uzaktan çalışmayı kolaylaştırmaya yardımcı olmakta ve birçok fayda sağlasa da evden çalışmanın getireceği sorunları vurgulamak da aynı derecede önemlidir. Ne de olsa, çoğu insan için hala nispeten yeni bir kavramdan söz ediyoruz ve kaçınılması gereken tuzakları ve ayarlama yaparken karşılaşabileceğimiz olası zorlukları konuşmakta fayda var.

Neyse ki, çoğu durumda, tuzaklardan kaçınılabilir ve uzaktan çalışmayla ilgili dezavantajların bazılarını azaltmak için adımlar atılabilir. Evden çalışma düzenlemeleriyle bağlantılı en yaygın beş sorun aşağıda özetlenmiştir. Bu sorunları ve çözümlerini anlamak, tele-iletişim başarısı için hayati önem taşıyabilir.

1. Doğru İş/Yaşam Dengesini Bulmak

5 Problems Working From Home and How To Solve Them

Evden çalışmanın yol açabileceği en yaygın sorunlardan biri, doğru iş/yaşam dengesini kurmadaki zorluktur. Kişisel ve profesyonel yaşamınız arasında belirli bir düzeyde ayrılık yaratmak, stresi azaltmak ve aynı zamanda duygusal esenliğiniz için önemlidir, ancak tele-iletişim bu ayrımı potansiyel olarak darmaduman edebilir.

Ayrıca, evden çalışmanın sunduğu esneklik de sorunlara yol açabilir. Örneğin, artık katı çalışma saatlerinizin olmadığını fark edebilirsiniz, bu da işleri ertelemeyi veya ertelemeye yol açabilir. Bu daha sonra, normalde olduğundan daha geç çalışmanıza neden olabilir ve size rahatlamak için daha az zaman kalır.

Buradaki çözüm, öz disiplin etrafında döner. Çalışacağınız saatler ile diğer işlerinizi yapacağınız saatler arasında net bir ayrım yapmaya çalışmalısınız. Zaman zaman bazı önemli geçişler olabilir, ancak mümkün olduğunca, çalışma saatleri ile çalışma dışı saatler arasında bir ayrım oluşturmalısınız.

2. Dikkati Dağıtan Şeylerden Uzak Durmak

Evden nasıl çalışılacağını öğrenmek, başarılı adaptasyon ve evinizde dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmayı öğrenmeyi içerir. Bunlar televizyonunuzu, video oyun konsollarınızı ve hatta ev işlerini içerebilir. Ayrıca, telefonunuzda veya bilgisayarınızda önemli miktarda zaman harcadığınızı, işle ilgili olmayan web sitelerine göz attığınızı farkedebilirsiniz.

Bununla birlikte, eviniz, iş arkadaşlarının sohbet için gelmesi gibi, ofis hayatıyla ilişkili dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşmanıza da yardımcı olabilir. Bunun anlamı, evinizdeki dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınabilirseniz, evden çalışırken, fiziksel bir işyerine girerken yapacağınızdan daha fazla iş yaptığınızı göreceğinizdir.

Dikkatinizi dağıtan şeylerden kaçınmanın anahtarı, sizi işten uzak tutabilecek şeyleri belirlemek ve ardından bunlara kolay erişimi engellemektir. Oyun konsolunuz dikkatinizi dağıtıyorsa ve yatak odanızdaysa, yatak odanızdan uzakta çalıştığınızdan emin olun. TV’nizi kapatın ve yalnızca belirli mola saatlerinde internette rastgele gezineceğinizi bir kural haline getirin.

3. Sosyal Etkileşim Eksikliğine Uyum Sağlamak

 

5 Problems Working From Home and How To Solve Them

Evden çalışmaya geçiş yaparken karşılaşabileceğiniz bir diğer sorun ise göreceli olarak sosyal etkileşim eksikliğidir. Sonuçta, iş arkadaşlarınızla aynı yerde fiziksel olarak bulunmayacaksınız. Ayrıca izole olmak şaşırtıcı derecede kolaydır, çünkü iş normalde sosyalleşmek için kullanacağınız zamana taşabilir.

Bir dereceye kadar, işyerindeki diğer insanlarla normalde kuracağınız iletişim, telefon görüşmeleri, görüntülü sohbetler, e-postalar, video konferans ve metin mesajları gibi teknolojik çözümler yoluyla çoğaltılabilir. Prezentabl göründüğünüzden ve bu etkinliklerde aktif rol aldığınızdan emin olun; böylece insanlarla iletişiminiz devam eder.

Ayrıca işten uzakta sağlıklı bir sosyal yaşam sürdürmenizi sağlayarak psikolojik negatif etkiyi azaltabilirsiniz. Bunu yapmak için, işi zamanında bitirdiğinizden emin olmanız gerekir. Ayrıca, alışveriş yapmak, arkadaşlarınızla telefon görüşmesi yapmak ve evinizdeki herhangi biriyle etkileşim kurmak gibi şeyler için çalışma saatleri içinde planlanmış molalarınızı kullanabilirsiniz.

4. Çok Hareketsiz Olmaktan Kaçınmak

5 Problems Working From Home and How To Solve Them

Genel olarak konuşursak, bir ofiste veya benzeri bir işyerinde çalışmak, doğal bir hareketlilik unsuru sağlar. Ne de olsa, işe gidip gelmek zorundasınız; ofiste dolaşmanız gerekecek; mola vermek için masanızdan ayrılacaksınız ve öğle yemeği için tamamen binanın dışına çıkabilirsiniz. Evden çalışmanın yol açabileceği en büyük sorunlardan biri hareket eksikliğidir ve bu da hareketsiz bir yaşam tarzı geliştirmenize neden olur.

Kore Aile Hekimliği Dergisi’nde yayınlanan araştırma, gün içinde hareket eksikliğinin yüksek kalp-damar hastalığı ve tip 2 diyabet riski dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini gösteriyor.

Ancak bu özel problemde, farkındalık savaşın yarısıdır. Sorunu bir kez kavradığınızda, bu konuda bir şeyler yapmak için bilinçli bir çaba göstererek büyük ölçüde çözebilirsiniz. Saatte bir, ofis masanızdan uzaklaşmak için bir veya iki dakika ayırın ve işten sonra da haftada birkaç kez biraz egzersiz yapmaya çalışın.

5. Herhangi Bir Fiziksel Rahatsızlığın Üstesinden Gelmek

Son olarak, evden çalışırken bazı fiziksel rahatsızlıklarla karşılaşmanız mümkündür ve bu genellikle, özellikle profesyonel bir ofisle karşılaştırıldığında, birçok evde çalışma alanıyla ilişkili ergonomik tasarım eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, kanepenizde otururken veya hatta yataktayken dizüstü bilgisayar kullanma alışkanlığına düşebilirsiniz.

Her gün birkaç saatinizi garip açılarda oturarak bilgisayarda yazarsanız, sırt veya boyun ağrılarından bileklerinizdeki tekrarlayan gerilme yaralanmalarına kadar değişen sorunlarla karşılaştığınızı görebilirsiniz. Bunun da ötesinde, tüm gün ekrana bakmaktan kaynaklanan göz yorgunluğu gibi sorunlara daha yatkın olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Çözümler açısından, yüksek kaliteli bir masa ve sandalyeye yatırım yapmak ve uygun bir yükseklik ve açıda oturmak, tekrarlayan zorlanma ve sırt sorunlarına yardımcı olabilirken, piyasada kavisli ekran monitörleri ve yerleşik mavi ışık filtrelerine sahip monitörler de dahil olmak üzere göz yorgunluğunu azaltmak için tasarlanmış çeşitli monitörler bulunmaktadır.

5 Problems Working From Home and How To Solve Them

Son Söz

Uzaktan çalışmak avantajlı olabilir, ancak evden çalışmanın da yaratabileceği bazı sorunları anlamanız ve olası olumsuz etkileri sınırlamak için harekete geçmeniz zorunludur. Bu makalede ele alınan beş konu, uzaktan çalışanların karşılaştığı en yaygın zorluklar arasındadır; ancak beşinin de potansiyel çözümleri vardır.

Çoğu durumda, insanların evden çalışma dönemlerinde yaşadığı sorunlar, belli bir farkındalık düzeyi sağlandığında çözülebilir. Oradan, bir sorunu çözmek için proaktif adımlar atmak çok daha kolay hale gelir.

Bu makaleyi faydalı bulduysanız, lütfen daha değerli makaleler ve evde üretken bir çalışma alanı oluşturmaya yönelik bilgiler bulabileceğiniz evden çalışma çözümleri sayfamızı ziyaret etmekten çekinmeyin.