ViewSonic Library > Business > Daha Kaliteli Toplantılar > Video Konferansın İş Avantajları

Video Konferansın İş Avantajları

Video konferans, 21. yüzyılda iş yapmanın önemli bir parçasıdır. Müşteriler ve iş arkadaşlarıyla her yerde ve her zaman görsel iletişimi tamamen kolaylaştırır. Ayrıca, video konferans bazı şaşırtıcı (ama önemli) yollarla paradan tasarruf edebilir ve çevresel olumsuz etkileri azaltabilir. Tüm bu avantajlarla, giderek daha fazla işletme video konferansı iletişim yöntemi olarak benimserken rekabet avantajınızı kaybedebilirsiniz.

Video konferansın işletmenize nasıl fayda sağladığını derinlemesine görmek için kılavuzun tamamını okuyun veya çalışma şeklinizi optimize etmenin daha fazla yolu için ViewSonic iş yeri çözümlerini ziyaret edin.

Önceki yıllarda video konferans, yüksek maliyetler ve yavaş internet nedeniyle sınırlıydı. Ancak artık durum böyle değil ve artık fiziksel mekanlardan çok çevrimiçi toplantılar yapılıyor. Basitçe söylemek gerekirse, yüz yüze toplantılar yavaş yavaş geçmişte kalıyor.

Başlangıçta, video konferans sadece seyahat maliyetlerini azaltmak için kullanıldı. Artık video konferansın faydaları çok geniş kapsamlı. Birlikte çalışmak hiç bu kadar kolay olmamıştı ve işbirliğinin faydalarına ilişkin daha fazla bilgi, video konferansın büyümesini hızlandırıyor. Video konferans şunları vaat ediyor:

 • Daha iyi iletişim
 • Daha iyi iş ilişkileri
 • Daha verimli toplantılar
 • Çalışan memnuniyeti
 • Daha iyi rekabet avantajı

Video konferansın faydalarının tümü tek bir kilit nokta etrafında döner: Birlikte çalıştığımız insanları görebildiğimiz ve onlarla etkileşime geçebildiğimiz zaman hedeflerimize daha hızlı ilerleriz.

Ayrıca bakınız: Video Konferans Monitörü Nasıl Seçilir

Video Konferans için Artan Talep

Bugün, video konferansa yönelik artan talep, onu geniş çapta kullanılabilir hale getiriyor. Video konferans birçok şirketin işbirliği stratejileri için kritik öneme sahiptir. Video konferans sistemleri, kalabalık odalarda bulunan temel masaüstü bilgisayarlardan gelişmiş uzaktan-varolma süitlerine kadar her şeyi çalıştırır. Daha güvenilir teknoloji ve daha düşük fiyatlar sayesinde video konferans, temel bir kurumsal ortak çalışma aracı haline geliyor.

Sürekli bir yeni teknoloji akışı, kullanılabilirliği büyük ölçüde geliştirdi. 2015 yılında, bir ankette kullanıcıların %95’i video konferans güvenilirliğinin arttığını söyledi. %92’si kullanımının da daha kolay olduğunu söyledi. Daha fazla güvenilirlikle birlikte toplam sahip olma maliyeti düşüyor.

Video Konferansın Faydaları

video-konferansın-iş-için-faydaları

Maliyet/talep eğilimleri ve kullanım kolaylığı, video konferansın avantajlarını daha fazla işletmeye ulaştırıyor. İşbirliği hakkında bildiklerimiz, video konferansın yükselişini etkiledi. Elbette, çalışanlar her zaman birbirleriyle konuşuyorlardı. Şimdi bildiğimiz şey, işbirlikçi, ekip odaklı çalışma ortamlarının inanılmaz iş avantajları sağladığıdır. Video işbirliğinin araştırmalarla kanıtlanmış birçok faydası arasında şunlar gösterilmiştir:

 • Bir şirketi hedeflerine doğru daha etkin bir şekilde taşımak
 • Yaratıcılığı ve öğrenmeyi teşvik etmek
 • Tamamlayıcı becerileri, güçlü yönleri ve bakış açılarını harmanlamak
 • Güven oluşturmak; eşit katılımı teşvik etmek
 • Güçlü bir amaç duygusu geliştirmek
 • Çalışan gelişimini iyileştirmek
 • Çatışma çözme becerileri öğretmek
 • Daha geniş bir sahiplenme duygusu teşvik etmek
 • Ortaklığı/ortak çabaları teşvik etmek
 • Daha hızlı problem çözme ve daha fazla inovasyon sunmak
 • Verimli bir çalışma temposu yaratmak (“böl ve yönet” ilkesi)
 • İş memnuniyetini ve çalışanların elde tutulmasını iyileştirmek

See here and here for more details.

Analistler, video konferansa yönelik artan talebin iki ek faktörü olduğunu söylüyor. Uzak çalışanlar ve 2000li yıllarda doğanlar. Bu çalışanlar, zengin özelliklere sahip, kullanımı kolay araçlar sağlandığında başarılı oluyorlar. Bu nedenle, video konferans kurulum ve kullanımı büyük ölçüde arttı.

2013 ve 2015 yılları arasında video konferans kullanımı %87 arttı. Ankete katılan şirketlerin %71’i bu iki yıl içinde daha fazla video konferans odası ekledi. Tahminler ayrıca 2014 ve 2021 arasında konferans hizmetleri pazarında %4,1’lik bir büyüme oranı çağrısında bulundu, ancak öngörülemeyen pandemi, büyümenin bunun çok üzerinde olduğunu gördü ve Zoom 2020’de kârının %300 arttığını gördü.

Video konferansın En İyi Faydaları

video-konferansın-en-iyi-faydaları

Seyahati azaltmak, video konferansın ana avantajı olarak kabul edilir. Ancak, video konferansın faydaları çok daha geniş kapsamlıdır. Aslında, video konferansın en az somut faydaları en büyük etkiyi yaratmaktadır. Video konferansın en büyük faydalarından biri, toplantılarda boşa harcanan zamanı azaltmasıdır. 4.700 kullanıcıyla yapılan bir ankette, video konferansın en önemli faydaları şu şekilde belirtilmiştir:

 • Artan verimlilik ve üretkenlik – %94
 • Tartışmaların artan etkisi – %88
 • Hızlandırılmış karar verme – %87
 • Daha az seyahat – %87

Aşağıda, şirketlerin video konferansı her zamankinden daha fazla kullanmasının ana nedenlerinden bazıları verilmiştir:

Maliyet tasarrufu

Seyahat maliyetleri hızla artıyor. Bir görüntülü görüşme yapın ve çalışanların ulaşım, otel ve yemek masraflarını ortadan kaldırın. Müşteri eğlence giderleri ortadan kalkar. Video konferans çok daha az maliyetlidir.

Video konferansın maliyet avantajları: Yalnızca bir çalışanın seyahat maliyetlerini azaltmak, tüm şirket tarafından kullanılabilen bir video konferans sisteminin maliyetinden çok daha ağır basar.

Geliştirilmiş Verimlilik ve Optimize Edilmiş Operasyonlar

Evet, aynı anda iki yerde olabilirsiniz. Aslında birkaç tane. Ve hepsi video konferans sayesinde. Verimlilik üzerindeki etkileri çok büyüktür.¹¹ Azalan seyahat gereksinimleri, kilit çalışanların zamanlarını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur. Dünyanın dört bir yanındaki müşteriler ve ortaklarla görüntülü görüşme yapmak üretkenliği artırır.

video-konferans-yoluyla-geliştirilmiş-üretkenlik

Görüntülü aramalar, e-posta ve telefon görüşmelerinden kaynaklanan yanlış anlamaları azaltır. Video konferans ile yüz ifadesi ve beden dili daha eksiksiz bir mesaj iletir. Video konferans katılımcılarının ayrıca konuşma ve bilgileri netleştirme olasılığı daha yüksektir. Son olarak, video konferans katılımcıları, iş arkadaşları tarafından görüntülendiğinde, tetikte kalma ve odaklanma olasılığı daha yüksektir.

Özetle video konferansın üretkenlik avantajları: Video konferans, insan kaynaklarınızı en üst düzeye çıkarır. Verimliliği ve üretkenliği artırır. Projeler daha hızlı tamamlanabilir ve katılımcılar birbirleriyle ve toplantı hedefleriyle daha uyumlu hissederler.

Artan Verimlilik

Görsel ipuçları, sesli aramalarda mümkün olmayan bir verimlilik düzeyi getirir. Bu nedenle, katılımcılar video konferans yoluyla çok daha fazlasını yapar. Modelleri, demo ürünleri gösterebilirsiniz. Potansiyel müşterileri etkileyin. Video konferansı savunanlar yüz yüze toplantılardan bile daha verimli olduğunu kabul ediyor. Herkes aynı odadayken tartışmalar kolayca yoldan çıkabilir.

modern-video-konferans-sistemi

Video konferans ile kısa zaman kısıtlamaları ve uzaktan gelen çağrılar, odada daha az aralarında konuşma ile daha odaklı bir tartışmayı kolaylaştırabilir. Ayrıca, katılımcılar meslektaşları tarafından görülebildiğinde, odaklanma ve katkı daha yüksektir. Görülmeyen telefon görüşmeleriyle katılımcılar akıllı telefonlarının veya dizüstü bilgisayarlarının cazibesine kapılırlar.

Özetle video konferansın verimlilik faydaları: Birbirinizi görmek verimliliği artırır. Daha fazla etkileşim. Daha az dikkat dağınıklığı.

Hızlı Erişim

Hemen iletişim kurmanız gereken bir şey mi var? Bir video konferans düzenleyin. Video konferans ile tüm önemli oyuncuları tek bir yerde toplamaya gerek yok. En son ürün tasarımını gösterin. Kritik bilgileri iletin. Hedefler, kotalar, son tarihler veya stratejik değişiklikler belirleyin. Hepsi bir telefon konferansında olmayan ek görsel etkiyle.

İşkadını-işadamı-ile-video-konferans-yapıyor

Özetle video konferansın sosyal yardım avantajları: Video konferans, önemli personele kritik bilgileri daha fazla etkiyle almanızı sağlar.

Artan Çalışan Memnuniyeti ve Faydaları

Mutlu, sağlıklı çalışanlar üretken çalışanlardır. Video konferans her ikisine de yardımcı olur. Sık seyahat etmek fiziksel ve duygusal bir bedel gerektirir. Bunu görüntülü aramalarla değiştirmek, daha fazla sağlık ve iş memnuniyeti sağlar. Bu da performansı ve üretkenliği artırır. Ayrıca iş devir hızını azaltmaya yardımcı olur.

Bebekli-Anne-Evden-Çalışıyor

Tele-iletişim yükselişte. Uzaktan çalışmak, çalışan memnuniyeti anlamına gelir. Video konferans, iş-yaşam dengesini destekler. 2015 yılında, iş profesyonellerinin %44’ü bir noktada tele-iletişimi seçti.132005 – 2016 arasında, evde çalışma süresi %103 arttı. Araştırmalar, evden çalışanların ofis çalışanları kadar üretken olduğunu gösteriyor. Uzaktan çalışma seçeneği olan çalışanlar daha mutlu, daha sağlıklı ve daha verimli.

Sonuç olarak video konferansın çalışanlara faydaları: Daha az seyahat eden ve video konferansı daha fazla kullanan çalışanlar daha sağlıklı, daha mutlu ve daha üretken. Ofis esnekliği de önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlar. Bir çalışma, çalışanların zamanın %50’sinde evden çalışabildiği zaman, kişi başına yılda 11.000 ABD Doları tasarruf edildiğini bildirdi.

Daha İyi İletişim ve Daha Sağlam İlişkiler

İnsan iletişimi karmaşıktır. Vücut dili. Ses tonu. Bazen, konuşulan kelime anlam yorumunun yalnızca %7’sini oluşturur. Telefon görüşmeleri tonu ortaya çıkarır, ancak beden dilini ve yüz ifadesini dışarıda bırakır. Bu genellikle tam bir anlayış için kritiktir.

Dizüstü-Bilgisayarda-Video-Konferans-Yapan-İşadamı

Görsel iletişim etkili bir işbirliği sağlar. Başarılı çalışma ilişkilerinin anahtarı olan kişisel anlayış ve bağlantı, video konferans sırasında gelişir. Harvard Business Review’da belirtildiği gibi, bu bağlantı “işe yönelik ortak bir bağlılık ve disiplin ile sonuçlanan bir grup bağlılığını teşvik eder.” Bir dostluk duygusuna sahip olmak, iş arkadaşlarımızı gerçekten tanımak “ortak bir amaç duygusu ve birlikte olduğumuz zihniyeti yaratır.”19

Video konferans, çalışanlar arasında ilişkiler, güven ve dostluk oluşturur. Yöneticiler, küresel ofislerle gerçek zamanlı olarak toplantılar düzenleyebilir. Çalışanlar kendilerini ev ofise daha yakın hissediyor. Proje yöneticileri, asla yüz yüze görüşme şansına sahip olamayacakları kişileri görür ve onlarla etkileşime girer. Tedarikçiler bilgilendirici, görsel olarak etkili satış konuşmaları sunar. Daha başarılı ve kalıcı iş ilişkileri kurma olanakları neredeyse sonsuzdur.

Özetle video konferansın iletişim/ilişki avantajları: Video konferans daha etkili konuşmalar ve daha iyi çalışma ilişkileri için iletişimin her yönünü masaya getirir.

Çevreci Girişimlere Destek

İş seyahatleri birçok yönden çevreye zarar verir. Video konferans, toplantılara katılmanın veya sponsorluk yapmanın enerji açısından akıllı, ekonomik olarak uygun bir yoludur. Aynı zamanda çevre dostudur.

temiz-videkonferans-sistemi

Daha az iş seyahati aşağıdakilere yardımcı olur:

 • Enerji tüketimi – Uçmak, araba kullanmak ve otel konaklamaları, iklim değişikliğini artıran duman üreten hava kirleticileri ve karbondioksit üreten büyük miktarda enerji kullanır.
 • Atık üretimi – Yüz yüze toplantılar çok fazla atık yaratır. Çöp sahası tehlikeleri arasında kağıt, yazıcı mürekkebi, toner, plastik su şişeleri ve geri dönüştürülemeyen içecek kapları bulunur.
 • Yiyecek israfı – Konferans düzenleyenler genellikle katılımcıların tüketebileceğinden çok daha fazlasını sipariş eder. Artık yemekler ve atıştırmalıklar genellikle bir gıda bankasından ziyade çöp kutusuna gider.

Seyahati konferansla değiştirmek, derin bir çevresel etkiye sahiptir. Aynı zamanda ekonomik anlamda da mantıklıdır. Bir çalışma, yıllık geliri 1 milyar ABD Doları veya daha fazla olan ve video konferans ekleyerek 15 ay gibi kısa bir sürede yatırım getirisi elde eden işletmeleri belirledi. İlk yıl yaklaşık 900 iş seyahati elenecekti. Çevresel etki? Beş yılda 2.271 ton kirlilik azalması. Bu, 434 binek aracı yoldan kaldırmanın sera gazına eşdeğerdir.

Özetle video konferansın çevresel faydaları: Çok fazla fayda var. İş seyahatini video konferans ile değiştirmek, çöp sahasına bağlı atıkları, kirleticileri ve sera gazlarını azaltır.

Rekabet Avantajı

Yukarıda sıralanan faydaların her biri, şirketlerin rekabet gücünü artırır. Video konferans aracılığıyla iletişim kuran ekipler, bilgileri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde paylaşır. Bu, pazara ürün/hizmet sunma süresini kısaltır. Destek departmanları kişisel müşteri ilişkileri kurar. Üreticiler, video konferans toplantıları aracılığıyla üretim zamanını kısaltabilir ve kaliteyi iyileştirebilir. Ürün yaşam döngüsü boyunca kaliteyi sunulabilir, değişiklikler önerebilir ve doğruluğu sağlayabilirler.

Video konferansın temel rekabet avantajları: Video konferanstan yararlanmak, şirketlerin daha verimli olmasını sağlar. Daha iyi toplantılar oluşturulur. Yaratıcılık boldur. Ürün döngüleri düşünülmüştür.

Video Konferansa Değer Katmak

Video konferans uygulamak için seçenekler yelpazesi hiç bu kadar geniş olmamıştı. Fiyatlar giriş seviyesinden abartılıya kadar değişir. Video konferansın faydaları büyük ve küçük şirketler için geçerlidir. Seçenekli donanım tabanlı sistemleri, yazılım paketlerini ve sanallaştırılmış sistemleri kapsar. Fiyatlar sadece birkaç yıl öncesine göre önemli ölçüde düştü. Standart oda tabanlı sistemler 2.000 – 20.000 ABD Doları arasında değişmektedir. Bulut tabanlı hizmetler ayda 30 ABD Doları kadar düşük olabilir.

Wainhouse Research’ten endüstri analisti Andrew Davis şöyle diyor:

Bir giriş noktası sistemiyle elde ettiğiniz yetenekler, sadece birkaç yıl önce üst düzey bir sistemle elde edebileceğinizi aşıyor. İnsanlar altyapılarının ne olması gerektiğini anlamaya çalışıyorlar: Onu satın alıp tesise mi koymalılar yoksa bir bulut hizmetiyle mi gitmeliler? Pek çok şirketin, özellikle büyük şirketlerin, hibrit bir ortama geçeceğini düşünüyorum.23

Bakınız: Yeni Video Konferans Dünyasında Basitlik: Yaygın Video Dağıtımı için Üç Temel Husus. Kilit nokta: Çözümün yaşam döngüsü boyunca basitlik arayın. Video konferans sistemleri basit ve kullanımı kolaydır. Kullanım kolaylığı sağlayan sistemler ve ortaklar arayın. Bilişim Teknolojisinin video konferans ortamını izleme yeteneği, sistemi yöneten herhangi bir soruna yardımcı olur.

Video Konferans Başarısını Destekleyen Ekranlar

ViewSonic, video konferans avantajlarından yararlanmak isteyen şirketleri desteklemek için bir dizi ekran sunuyor. İçerik paylaşım seçenekleri, basitleştirilmiş toplantı işbirliği sağlamak için tasarlanmıştır.

Yüksek Görünürlük Ekranları

Konferans salonları büyük ekranlara ihtiyaç duyar. Bir geniş format ekran minimum, iki veya daha fazla olması şu andaki trenddir. Odada en az bir ekranda etkileşim norm haline geldi. Sunum materyaline açıklama ekleme ve kaydetme olanağı sunmak daha da yardımcı olmaktadır. İçerik paylaşım araçları, kolay grup işbirliğine olanak tanır. Ekip işbirliği için ViewSonic’in görüntüleme çözümleri için buraya tıklayın.

yönetim-kurulu-toplantı-odasında- video-konferans-teknolojisi

Kristal netliğinde görüntüler, her ortamda video konferans görünürlüğü sağlar. Ultra ince çerçeveli ve basitleştirilmiş zincirleme bağlantıya sahip ekranlar, daha da fazla görsel etki ve çok yönlülük için döşemeli video duvarlarının kolay kurulumunu sağlar. Video konferans hizmetlerine değer katmak için interaktif ekranlara bakın.

Yerleşik Açıklama Yazılımına Sahip İnteraktif Ekranlar

ViewBoardlar, işbirliği yeteneğini artırmak için tasarlanmış geniş formatlı interaktif ekranlardır. Toplantılar, birden fazla kullanıcının ekrana yazı yazabilmesi veya çizim yapabilmesi ile daha ilgi çekici hale geliyor. Yerleşik açıklama yazılımı, ekrandaki belgeleri ve görüntüleri gerçek zamanlı olarak yazmayı, vurgulamayı, düzenlemeyi ve dönüştürmeyi kolaylaştırır.

Intel-Unite-ile-Viewboard-Video-Konferans-Çözümü

Neredeyse her tür belgeyi veya medya dosyasını kolayca içe aktararak içeriği geliştirin. Ekranda vurgulayın ve doğrudan entegre web tarayıcısına açıklama ekleyin. Notlar ve düzenlemeler dahil tüm ekran içeriğini kaydedin ve tüm deneyimi kaydetmek ve paylaşmak için toplantılar sırasında canlı olarak kaydedin. Tüm ekran açıklamaları, makrolar, medya dosyaları ve ortam sesi, ViewSonic’e özel kayıt işlevi kullanılarak kaydedilir.

Intel Unite ile İçerik Paylaşımı

İçerik paylaşımını daha da kolaylaştırmak için ViewSonic, Intel Unite® ile ortaklık kurdu. ViewSonic® ViewBoard® İnteraktif Düz Panel Ekran, Intel Unite® sertifikalı ilk interaktif dijital tahta çözümüdür ve toplantı odalarını akıllı, güvenli ve bağlantılı alanlara dönüştürür. Intel Unite ile bir ViewBoard beraber olduğunda, iletişim ve içerik paylaşımı kolaylaşır.

İçerik-Paylaşımı-ve-İşbirliği

Intel Unite, VPC12-WPO ve VPC10-WP-2 gibi yuvalı bilgisayarlar aracılığıyla ViewBoard’a yerleştirilebilir. Intel Unite ile odanızdaki video konferansı tek bir erişim noktasından yönetebilirsiniz. Kullanıcıların, kurumsal ağ bağlantısına sahip oldukları herhangi bir konumdan gerçek zamanlı olarak toplantı içeriğine bağlanmasına ve etkileşime girmesine olanak tanınarak işbirliği kolaylaştırılır.

myViewBoard-ve-Intel-Unite-ile-ViewBoard-diyagramı

Intel Unite ve ViewSonic birlikte gelişmiş görsel işbirliği sunuyorlar. MyViewBoard.com güvenli, birleşik iletişim ekler. Ekranınızı iş arkadaşlarınızla kablosuz olarak paylaşın. Intel ve ViewSonic’in İnteraktif DijitalTahtalarla ekip etkileşimini nasıl oluşturduğu hakkında daha fazla bilgi için Yönetici Özetine göz atın. Dijital işbirliğinin nasıl çalıştığı hakkında bilgi içermektedir.

Hepsi-Birarada-video-konferans-ekranları

Entegre web kamerası, çift hoparlör ve USB multimedya bağlantı noktalarına sahip ViewSonic ekranlar, anında ve hepsi bir arada video konferans çözümü sunar. Geniş Formatlı Ekranlar, toplantı odanıza uyacak çok çeşitli boyutlarda sunulur. ViewBoard® Cast, içeriği birden çok kullanıcı ekranında paylaşmak için kullanılan kolay bir içerik paylaşım uygulamasıdır.

Geniş-Formatlı-Ekran-Faydaları

Video Konferansın Avantajlarından Yararlanmak

Bir iletişim aracı olarak video konferans rekor bir hızla büyüyor. İşletmeler, ek işbirliğinin kanıtlanmış faydalarından yararlanmaya çalışır. Video konferans uygulayanlar, bunun birçok avantajını hızla yaşarlar.

Ölçülebilir faydalar, azaltılmış seyahat giderlerini ve artan üretkenliği içerir. Video konferansın daha da etkili faydaları arasında gelişmiş iletişim ve daha iyi iş ilişkileri de yer alır. Daha fazla toplantı verimliliği ve artan çalışan memnuniyeti. Azalan çevresel zarar. Geliştirilmiş rekabet avantajı.

Ayrıca, tele-iletişim sırasında faydalı bulabileceğiniz başarılı işbirliği hakkında bir gönderi hazırladık. Ya da verimli ve etkili çalışma alanları oluşturmanın daha fazla yolu için işyeri çözümleri sayfamıza yönelebilirsiniz.