ViewSonic Library > Business > Evden Çalışma > Ev Ofis Kurulum Fikirleri: Evde Üretken Bir Çalışma Alanı Kurmak İçin En İyi Kılavuz

Ev Ofis Kurulum Fikirleri: Evde Üretken Bir Çalışma Alanı Kurmak İçin En İyi Kılavuz

Verimliliğe ilham veren etkili bir ev ofis düzeni oluşturmak, düşünce, planlama ve ne yazık ki para gerektirir. Ancak, tasarruflar biriktikçe ve çalışma şeklinizi kontrol etmeye başladığınızda, kısa sürede hem finansal hem de genel refah olarak kendini amorti eden bir yatırımdır.

Evde üretken bir çalışma alanı yaratmanın ardındaki bilimi iyice anlamak için okumaya devam edin veya etkin uzaktan ve hibrit çalışma hakkında daha fazla bilgi için ev ofis çözümleri sayfamızı ziyaret edin.

Esnek çalışma düzenlemelerindeki son artışla birlikte, artık çalışma hayatımızın kontrolü her zamankinden daha fazla elimizde oldu. Uzun yolculuklar, sabit molalar ve ofis politikalarından uzak, uzaktan ve hibrit çalışma programları, eskisi gibi tersine değil, iş hayatımızı kişisel yaşamımıza uydurmamız için bizi güçlendiriyor.

Yolculukların yerini yoga, meslektaşların yerini kediler aldı ve ofis müdürünün rolleri ve sorumlulukları artık size ait.

Ancak karşılaştığımız zorluk, geleneksel ofisin işlevselliğini ve üretkenliğini evdeki yeni ofise nasıl aktaracağımızdır. Çünkü ortaya çıktığı gibi, koltukta çalışmak o kadar rahat değil ve evde odaklanmak o kadar da kolay değil.

Home Office Setup Ideas: The Ultimate Guide to Setting Up a Productive Workspace at Home

Ev Ofis Kurulumunuza Yatırım Yapmak Neden Mantıklı?

Uzaktan çalışma bir heves değildir. Twitter, Mastercard, Shopify ve Zillow gibi endüstri liderleri, çalışanlarına ev ofisleri için şirket fonları tahsis eden diğer birçok saygın firma ile birlikte, çalışanları için kalıcı uzaktan çalışma seçenekleri sunarak, çıtayı çoktan belirledi.

Flexjobs, evden çalışanların bir yılda 4.000 ABD Dolarına kadar tasarruf edebileceğini tahmin ediyor ve The Predictive Index‘e göre, uzaktan çalışma seçenekleri sunan işverenler, çalışan verimliliğinde, mutluluğunda ve elde tutmada kayda değer bir artış görüyor.

Kendiniz veya çalışanlarınız için iyi tasarlanmış bir ev ofis kurulumu, geleneksel ofis ortamından uyum sağlamak biraz zaman alsa da akıllıca bir yatırımdır.

Home Office Setup Ideas: The Ultimate Guide to Setting Up a Productive Workspace at Home

Sağlıklı Bir İş/Yaşam Dengesi Nasıl Oluşturulur

İlk kez evden çalışan birçok kişi, iş ve ev ayırımı yapma konusunda mücadele ediyor. Günlük işe gidip gelme süreci özlenmeyecek olsa da, ofisten çalışmak iki alan arasında kesin bir ayrım yaratmaya hizmet ediyordu ve profesyonel yükümüzü eve gitmeden önce ofiste bırakmamızı sağlıyor, evle ilgili işleri de ofise taşımamıza engel oluyordu.

Bir işe gidip gelme olmadan, bu biraz daha zorlaşıyor. Ama bir çözüm var.

Kolaylık yerine İnzivayı Seçin

Mutfağı veya oturma odasını ofis olarak kullanmaktan kaçının. Bu odalar muhtemelen işten sonra kullanılır (iş ve evin ayrılmasını çok daha zor hale getirir) ve ortak alanlar genellikle dikkat dağıtıcı şeylerle doldurulur.

İdeal olarak, ev ofisi, profesyonel stresi evin belirli bir alanı içinde bırakıp çıkılabilecek tenha bir yerde olmalıdır.

Kapısı kapatılabilen bir oda idealdir, ancak herkes için uygun değildir. Öyleyse, evinizde potansiyel olarak bir çalışma alanı haline gelebilecek tüm kullanılmayan alanları listeleyin. Doğru bir tasarımla ev ofis geniş bir alana ihtiyaç duymaz, bu yüzden yaratıcı düşünün.

Evde Başkalarıyla Kurallar Belirleyin

Eşiniz, eşiniz veya çocuklarınızla aynı evi paylaşıyorsanız, çalışma alanınız ve çalışma süreniz konusunda mutlaka sınırlar koyun. Mola sürelerinizin ne zaman olduğunu onlara bildirin ve çalışma süresi boyunca herhangi bir kesinti olmasını engelleyin.

İlk başta, özellikle küçük çocuklarla zor olabilir, ancak temel kuralları erken belirlemek, üretken kalma ve sağlıklı bir iş/yaşam dengesi geliştirme konusunda uzun bir yol kat ettirecektir.

Düzenli Molalar Verin

Kısa molalar, kendimizi bir görevden kısaca uzaklaştırmamıza, tazelenmemize, yenilenmiş enerji ve bakış açısıyla geri dönmemize izin verdiği için üretkenliğin anahtarıdır. Geleneksel ofislerde molalar genellikle meslektaş etkileşimleri şeklinde doğal olarak gerçekleşir, ancak ev ofisinde ne zaman mola vermeniz gerektiği konusunda daha bilinçli olmanız gerekecektir.

Molaları zamana veya görevlerin tamamlanmasına göre planlayın. Molaların sadece birkaç dakikadan uzun olması gerekmez, ancak onları düzenli olarak almak, çalışma günü boyunca sabit bir enerji ve üretkenlik seviyesinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Alışkanlıklar Edinin

Olumlu, üretken ve profesyonel bir zihniyeti teşvik eden günlük alışkanlıklar edinin. Daha önce ofise hazırlanmanıza yardımcı olan sabah rutinini terk etmeyin ve şu anda sahip olduğunuz ekstra zamanı kullanmanın yaratıcı yollarını düşünün.

Evden çalışırken göz önünde bulundurulması gereken bazı önerilen alışkanlıklar şunlardır:

 • Düzenli bir uyku düzeni sağlamak için her gün aynı saatte uyanın.
 • İşe gitmeden önce az miktarda boş zaman sağlayacak kadar erken kalkın.
 • Başlamadan önce bilgisayarınızdan uzakta güzel bir kahvaltı yapmak için zaman ayırın.
 • Açıkça tanımlanmış hedeflerle günün başında bir yapılacaklar listesi oluşturun.
 • Çalışma alanınızdan düzenli olarak uzaklaşın ve düzenli olarak gerinin.
 • İş sırasında sosyal medya kullanımını sınırlayın ve telefonunuzu masanızdan uzak tutun.
 • Sadece yürüyüş için bile olsa öğle tatilinde dairenizden çıkın.
 • Sosyal etkileşimi ve takım uyumunu sürdürmek için meslektaşlarınızla sık sık iletişim kurun.
 • İş gününüzü zamanında bitirin ve mesai saatleri dışında çalışmaktan kaçının.

Home Office Setup Ideas: The Ultimate Guide to Setting Up a Productive Workspace at Home

Doğru Masadan Başlayın

Çalışma masası ofisin temel taşıdır. İşlevselliği ve iş akışına nasıl hizmet ettiği, üretkenliği, verimliliği ve konforu doğrudan etkileyecektir. Masa seçiminiz iş akışınızı olumlu yönde etkileyecek bir uzun vadeli bir yatırım olduğu için karar vermekte acele etmeyin.

Masanızın İş Akışınızı Nasıl Destekleyeceğini Düşünün

Masanızın sunacağı tüm işlevleri listeleyin ve gelecekteki olası değişiklikleri göz önünde bulundurun. İleride daha büyük bir monitör almak mı istiyorsunuz? Müşterileriniz veya misafirleriniz olmasını bekliyor musunuz? Ekrana bağlı olmayan görevleriniz için ne kadar ekstra alana ihtiyacınız var? Hangi sık kullanılan nesneler masada yer kaplar?

Bu, ev ofisinizi nereye kuracağınızı yeniden düşünmeniz gerektiği anlamına gelebilir, ancak bunun kişisel ve profesyonel faydalar sunmaya devam edecek uzun vadeli bir çözüm olduğunu unutmayın.

Masanın Ergonomisine Öncelik Verin

Bir masanın tarzına ve hissine kapılıp, ergonominin önemini unutmak kolaydır. Ancak vücut ölçünüze ve iş akışınıza uygun olmayan bir masa, üretkenliği engelleyecek ve zamanla daha da kötüleşebilecek fiziksel ağrı ve sızılara yol açacaktır.

Tüm çalışma günü boyunca üretkenlik ve rahatlık sağlamak için oturma masası için bu ergonomik yönergeleri izleyin:

 • Masa yüksekliği yerden 71-76cm olmalıdır (ortalamadan daha uzunsanız daha yüksek).
 • Masada otururken dirsekleriniz 90 derece ve elleriniz düz durmalıdır.
 • Çok yazıyorsanız, bileklerinizi düz tutmak için klavye tepsili bir masa düşünün.
 • Kolayca ayağa kalkıp oturmak ve masanın tüm bölümlerine bükülmeden veya zorlamadan erişmek için yeterli sandalye alanı bırakın.
 • Sık kullanılan eşyalar bükülmeden veya zorlanmadan kolayca geri alınabilir olmalıdır.

Home Office Setup Ideas: The Ultimate Guide to Setting Up a Productive Workspace at Home

İş Akışınız İzin Veriyorsa Ayakta Bir Masa düşünün

Ayakta masalar, artan üretkenlik ve farkındalık, azaltılmış sırt ve boyun ağrısı ve daha düşük kilo alma riski dahil olmak üzere bir dizi fayda ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, günde 8 saat oturmaktan günde 8 saat ayakta durmaya geçmenin tavsiye edilmediğini unutmayın. Daha güvenli bir seçenek, ayarlanabilir bir masa satın almak ve her gün ayakta geçirilen süreyi yavaş yavaş artırmak olacaktır.

Ayaklı masa ayrıca ergonomik önerilerle birlikte gelir, bu nedenle farklı seçenekleri değerlendirirken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Masa, kabaca göbek deliğinizin yüksekliğine ayarlanmalıdır.
 • Dirsekleriniz, ön kollarınız masaya düz bir şekilde yaslanmış şekilde vücuda yakın oturmalıdır.
 • Bilekleriniz önkolla 180 derecede durmalı ve parmaklar yazı yazmak için yalnızca hafifçe kaldırılmalıdır.
 • Omurlarınızı zorlamamak için düz bir omurga, omuzlar geride ve düz bir kafa ile ayakta durun.
 • Ekranınız, görüntüleme alanının üst kısmı göz seviyesinin hemen altında olacak şekilde yerleştirilmelidir.
 • Ağırlığı gün boyunca bacaktan bacağa kaydırmak için küçük bir ayaklık kullanın.
 • Destek ve rahatlık sağlamak için tasarlanmış ayakkabılar giydiğinizden emin olun.
 • Ayakta bir masa seçerseniz, çalışırken oturmanıza, eğilmenize veya oturmanıza izin veren mevcut birçok ayakta masa taburesinden birine yatırım yapmanız öneririz. Bu desteğe sahip olmak, uzun süre desteksiz ayakta durmak zorunda kalmadan artan üretkenlik ayakta masaların sunduğu avantajlardan yararlanmanıza olanak tanır.

Home Office Setup Ideas: The Ultimate Guide to Setting Up a Productive Workspace at Home

Rahatlığa Değil, Desteğe Dayalı Bir Sandalye Seçin

Mağazada yapılan rahatlık testinden tamamen vazgeçmeyin, aynı zamanda sandalyenin sağladığı destek düzeyine, özellikle de bel desteğine çok dikkat edin.

İyi bir ofis koltuğu, girintisi omurganızın kıvrımını takip edecek ve alt sırtınızın girintisine rahatça oturacak şekilde, sırtlığın altına doğru hafifçe (veya oldukça) girintili olmalıdır.

Kolçaklar kullanışlıdır ancak zorunlu değildir. Masanıza girip çıkmanızı veya sandalyenizi doğru yüksekliğe ayarlamanızı engelliyorlarsa, kollarımızın masaya yaslanması daha yaygın olduğu için kolçaksız bir sandalye seçin.

İşte bir ofis koltuğu seçerken akılda tutulması gereken temel ergonomi:

 • Yükseklik (tercihen ayarlanabilir), ayaklarınız düz olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Koltuğun derinliği, sandalye ile dizinizin/baldırınızın arkası arasında bir avuç boşluk için yeterli olmalıdır.
 • Genişlik kalçalarınıza kolayca uyum sağlamalıdır.
 • Sırtlık, omurganızın şekline uygun olmalı ve yeterli bel desteği sağlamalıdır.
 • Sırt kısmı da esnek olmalı ve 90-115 derece arasında hareket aralığına izin vermelidir.
 • Sırtlık, koltuktan en az 45cm daha yüksek olmalıdır.

Çoklu Görev ve Verimlilik için Optimize Edilmiş Bir Monitör Seçin

Ekran monitörü, herhangi bir modern ofisin odak noktasını oluşturur ve ayrıca üretkenlik ve verimlilik artımı için en fazla fırsatı sağlar. Utah Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 18 inçlik geleneksel formatlı tek bir monitörden 24 inçlik geniş ekrana geçmek, bir görevi tamamlamak için gereken süreyi 8 saatten 5,5 saate indirebilir.

Tek bir belge üzerinde çalışırken birden çok sekme arasında geçiş yapmaktan kaynaklanan zorluğun azalması nedeniyle artan çalışan memnuniyetini destekleyen kanıtlar da vardır.

Doğru ev ofis monitörünü seçme konusunda daha önce bir makale yayınlamıştık, ancak ev ofis üretkenliği ışığında aşağıdakilerden tekrar bahsetmeye değer:

Tek Kablolu Çözüm

USB-C bağlantılı bir monitör, dizüstü bilgisayarınızı veya diğer uyumlu cihazları veri, video, ses ve güç sağlayan tek bir kabloyla bağlamanıza olanak tanır. Bu tak ve çalıştır işlevi, dizüstü bilgisayarınızı iş istasyonları arasında zahmetsizce taşımanıza ve çok az veya hiç başlatma süresi olmadan anında monitörünüze yeniden bağlanmanıza olanak tanır.

Tek kablolu çözüm, çalışma alanı içinde görüntü kirliliği yaratan ve dikkat dağıtıcı olabilecek kablo karmaşasını da ortadan kaldırır.

Ergonomik Esneklik

Eksiksiz ergonomik aralığı sunan bir monitör, iş akışınızı ve görevlerinizi etkili bir şekilde en iyi şekilde desteklemek için sorunsuz bir şekilde eğilebilir, kendi ekseni üzerinde ve çevresel olarak döndürülebilir ve yüksekliği ayarlanabilir.

Örneğin, portre moduna dönmek kodlama, metin tabanlı çalışma ve web sitelerini okumak için daha verimlidir. Ekranı geriye yatırmak, ayakta grup tartışmalarını daha kapsayıcı hale getirir. Ayarlanabilir yükseklik, ister ayakta, ister otururken, isterse ikisinin bir karışımı olsun, herhangi bir kurulumda daha iyi duruş anlamına gelir.

Temel Monitör Ergonomisi

İşinizin ihtiyaçlarını karşılayan bir monitör seçtikten sonra, iyi bir duruş sağlamak ve ağrı ve sızıların oluşmasını önlemek için bu temel ergonomik yönergeleri izleyin.

 • Boynun bükülmesini önlemek için monitör doğrudan önünüze yerleştirilmelidir.
 • Boynunuzu hareket ettirmeden ekranın tüm kısımlarını görebilmeniz için en az bir kol mesafesi uzağa yerleştirin.
 • Ekranın üst çizgisi göz hizasının 0-30 derece altında olmalıdır (gözlerimiz doğal olarak aşağı konumda durur).
 • Yazı tipi boyutu, tüm metnin kolaylıkla okunabilmesi için ayarlanmalıdır.

Bir monitör kurarken izlenecek daha ayrıntılı ergonomik kontrol listesi için buraya tıklayın.

Home Office Setup Ideas: The Ultimate Guide to Setting Up a Productive Workspace at Home

Ev Ofisiniz için Doğru Aydınlatma Seçin

Verimli bir ev-ofis düzeni oluşturmaya niyetliyseniz, enerji seviyelerinin düşmesini, göz yorgunluğunu ve baş ağrılarını önlemek için her türlü aydınlatma dikkate alınmalıdır.

Doğal ışık

Doğal ışık en uygun ışık kaynağıdır, bu nedenle pencerenin yanında bir boşluk arayın. Doğal ışık göze hoş gelir, bizi uyanık tutar ve odaklanmamızı sağlar ve ruh halinizi yükselten serotonin salınımını tetikleyerek bizi daha mutlu eder.

Parlamadan ne pahasına olursa olsun kaçınılması gerektiğinden, ekrana doğrudan güneş ışığından kaçınmak için pencereye dönük (veya pencereye 90 derece) oturmak en iyisidir. Mümkünse, doğrudan güneş ışığının neden olduğu gölgeleri önlemek için masayı kuzeye veya güneye bakacak şekilde konumlandırın ve gelen ışığın miktarını daha iyi kontrol etmek için pencereye bir perde yerleştirin.

Ortam ışığı

Ortam ışığı, odayı dolduran ışığı ifade eder. Bu, doğal ışık, tepe lambası, lambalar, duvar aydınlatması veya bunların herhangi bir kombinasyonu olabilir.

Ev ofisleri için, uyuşukluğa neden olacağından ortam ışığının çok loş olmadığından emin olun, ancak aynı zamanda sızıp migrene yol açabileceğinden sert floresan ışığından da kaçının. Ayrıca, abajurları veya daha iyi konumlandırmayı kullanarak her türlü keskin veya doğrudan ışığı etkisiz hale getirmeye çalışın.

Çalışma Lambası

Çalışmanız bilgisayar tabanlı olmayan yoğun odaklanma gerektiren görevleri gerektiriyorsa, ofisinizi bir çalışma lambası ile donatmak faydalı olabilir. Farklı görevler için ayarlanabilen yalnızca bir esnek masa lambasına ihtiyacınız olabilir veya birden fazla iş istasyonunuz varsa, birden fazla çalışma lambası ihtiyacınız olabilir.

Çalışma lambalarını konumlandırırken gölgeleri dikkate aldığınızdan emin olun. Sağ elinizi kullanıyorsanız ve çok fazla yazı veya çizim yapıyorsanız, elinizin işinizin odak noktasına gölge düşürmesini önlemek için çalışma lambanızı sol tarafınıza yerleştirin.

Optimal Ev Ofis Aydınlatmasının Hızlı Özeti

 • Doğal ışık bizi uyanık, odaklanmış ve mutlu tutar.
 • Ekranın parlamasını önlemek için monitörün arkası pencereye bakacak şekilde oturun.
 • Masanıza kuzey veya güney yönüne bakmanız gölgeleri ve parlamayı azaltacaktır.
 • Ortam ışığı eşit olarak dağıtılmalı ve keskin ışıktan kaçınılmalıdır.
 • Loş ışık uyuşukluğa ve göz yorgunluğuna neden olabilir.
 • Aşırı parlak floresan ışığı baş ağrısına ve yorgunluğa neden olabilir.
 • Ekran harici çalışmalarınız için çalışma lambalarından yararlanın.
 • Herhangi bir odak noktasında gölge oluşturmadığınızdan emin olun.

Home Office Setup Ideas: The Ultimate Guide to Setting Up a Productive Workspace at Home

Size İlham Veren Renkleri Seçin

Renk fark yaratır. Hissetme şeklimizi ve ortamlara tepki verme şeklimizi etkiler. Büyük şirketler, ofislerini tasarlarken bundan tam olarak yararlanırlar, bu nedenle ev ofislerimizin farklı olmaması gerekir.

Her rengi belirli özellikler ve duygularla ilişkilendiririz. Bu nedenle ev ofisinize renk eklerken (duvar renkleri, lamba renkleri veya sanat eserleri olabilir), yaptığınız işte temsil etmek istediğiniz değerleri ve bunun nasıl olabileceğini, hangi renklerle temsil edileceğini düşünün.

Aşağıdaki tabloyu, renklerin bizde uyandırmaya meyilli olduğu duygu ve hisler için bir rehber olarak hazırladık. Bu renkleri halihazırda kullanan sektör ve şirketlerden birkaç örnekle birlikte kullanabilirsiniz.

Home Office Setup Ideas: The Ultimate Guide to Setting Up a Productive Workspace at Home

Son Söz

Ev ofis kurulumunuzdaki hemen hemen her şey ve nesne, genel üretkenliği olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir, bu nedenle eklemeler yaparken dikkatli olmanızda yarar var. Bunun geçici bir çözüm değil, profesyonel kariyerinize uzun vadeli bir yatırım olduğunu unutmayın.

Uzaktan çalışma, çalışma şeklimizi kendi şartlarımıza göre yeniden düşünmemize ve yeniden şekillendirmemize izin veriyor, ancak bunun, işimizin kalitesinden veya niceliğinden fedakarlık etmediğini kanıtlama sorumluluğu da bize düşüyor.

Ev ofis kurulumlarıyla ilgili bu makaleyi beğendiyseniz, evden çalışmaya geçiş için bu ipuçları da ilginizi çekebilir veya değerli bilgiler ve performansa dayalı ekran çözümleri için ev ofis çözümleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Was this article helpful?
YesNo