ViewSonic Library > Business > Evden Çalışma > Evden Çalışırken Temel Ergonomi

Evden Çalışırken Temel Ergonomi

Evden çalışırken ergonomiye yeterince dikkat etmediğinizde, fiziksel rahatsızlığa ve potansiyel olarak vücudunuzda uzun süreli hasara neden olabileceğinden pahalı bir bedel ödeyebilirsiniz. Bununla birlikte, evinizin tam bir ofis kadar donanımlı olması pek beklenmese de vücudunuza iyi bakmak ve uzaktan çalışma deneyimini olabildiğince konforlu hale getirmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Ergonomi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve evden çalışırken ergonomik tasarımın konfor seviyelerini iyileştirmek ve yaralanma veya zorlanma olasılığını azaltmak için kullanılabileceği bazı yolları öğrenmek için okumaya devam edin.

Modern iş yerleri, insan faktörleri göz önünde bulundurularak özenle tasarlanır ve evden çalışırken ergonominin dikkate alınması da aynı derecede önemlidir. Sonuçta, işinizi elinizden gelenin en iyisini yapabildiğinizden emin olmanız gerekir ve bu, fiziksel çalışma ortamından kaynaklanan rahatsızlık ve acıyı en aza indirmek anlamına gelir.

Tabii ki işletmeler çalışmak için çok daha büyük bir bütçeye sahip olma eğilimindeyken, aynı zamanda en son araştırmalar da söylendiği gibi, evden çalışmakla görevlendirilen kişiler ergonomik tasarıma daha az yatırım yapabilmektedir. Yine de çalışma ortamınızın uzun süreli kullanıma uygun olması için atabileceğiniz önemli adımlar var.

Ergonomi nedir?

İlk olarak, “ergonomi” terimiyle ne kastedildiğinin açıklığa kavuşturulması önemlidir. Chartered Institute of Ergonomics and Human Factors’e göre, kullanılacak temel bir tanım aşağıdaki gibi olacaktır:

“[Ergonomi,] Tasarımların insanların güçlerini ve yeteneklerini tamamlamasını ve sınırlamalarının etkilerini en aza indirmesini sağlamak için anatomi, fizyoloji, psikoloji, mühendislik ve istatistik gibi diğer konulardan gelen bilgileri bir araya getiren bilim temelli bir disiplindir.”

Enstitü ayrıca, “ergonomi” ve “insan faktörleri” terimlerinin birbirinin yerine kullanılabileceğini, ancak “ergonomi”nin tipik olarak “iş istasyonları ve kontrol panelleri gibi çalışma ortamının fiziksel yönlerini” ifade etmek için kullanıldığını belirtiyor. Bunu akılda tutarak, ergonomi, uygun ve rahat bir ev iş istasyonu tasarlamak için önemlidir.

How to do ergonomics at home

Evden Çalışırken Daha İyi Ergonomi

Evden çalışırken ergonominin önemi, belki de en iyi ergonomik tasarımın göz ardı edilmesinin sonuçlarının vurgulanmasıyla gösterilebilir. Örneğin, iş istasyonunuzda ergonomiyi gözden kaçırmak ağrı ve sızılara neden olabilir. Uzun süreler boyunca bu, kas-iskelet sistemi sorunları da dahil olmak üzere daha ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca cihazlarla ergonomiyi göz ardı etmek baş ağrısı ve göz yorgunluğu gibi sorunlara da yol açabilir.

Ofis Ergonomisi’nde ana hatlarıyla belirtildiği gibi: The Complete Guide‘da araştırmalar, işle ilgili kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının ofislerdeki en büyük yaralanma iddialarından sorumlu olduğunu ve yılda 70.000 iş günü kaybından sorumlu olduğunu göstermektedir.

Aynı ilke uzaktan çalışma için de geçerlidir. Aşağıda, evden çalışırken daha iyi performans ve daha düşük yaralanma sonuçlarına yol açabilecek daha iyi ergonomiyi benimsemenize yardımcı olacak bazı yararlı bilgiler bulacaksınız.

Bilgisayar Monitörü Ergonomisi

Çoğu durumda, bir kişi evden çalışabildiğinde, bu iş, her gün saatlerce bilgisayar ekranının önünde oturan kişinin şeklini alır. Sonuç olarak, göz yorgunluğu yaygın bir şikayettir. ViewSonic tarafından sunulanlar gibi titreşimsiz monitörler, göz yorgunluğunu ve Computer Vision Sendromu (CVS) vakalarını azaltmada faydalı olabilir ve ViewSonic seçeneklerinin çoğu mavi ışık filtrelerini de içerir.

Bunun ötesinde, hem iş istasyonunuzun hem de bulunduğu odanın uygun aydınlatmadan faydalanmasını sağlayarak göz yorgunluğu ve benzeri sorunları sınırlamak için daha ileri adımlar atabilirsiniz. Ayrıca, kavisli ekran monitörlerinin göz yorgunluğuyla ilgili sorunları da hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar bulunmaktadır.

Home Office Ergonomics - Best Sitting Position

Bilgisayar Ekranınızı Konumlandırma

Bilgisayar monitörü seçiminin temellerinin yanı sıra, bilgisayar ekranınızı dikkatli bir şekilde konumlandırarak rahatlığı en üst düzeye çıkarmak için atabileceğiniz adımlar da vardır. İster bir dizüstü bilgisayarda ister masaüstü bilgisayarda çalışıyor olun, en iyi bilgisayar ekranı konumlandırmasını nasıl elde edeceğinizi anlamak, ağrıları ve göz yorgunluğunu azaltabilir.

Boynunuzu çok fazla yukarı veya aşağı bükmenize gerek kalmadan ekranınızın uygun bir yüksekliğe, kabaca göz çizginizle aynı hizaya getirilmesi gerekir. Ayrıca ekranınızı uygun bir mesafeye yerleştirmeniz gerekecektir. Bu mesafe, bir dereceye kadar ekranın boyutuna bağlı olacaktır, ancak bir kol uzunluğu iyi bir tahmindir.

İş İstasyonunuz için Ergonomi

Evdeki iş istasyonunuz söz konusu olduğunda, temel ergonomik tasarım ilkelerini uygulamak için atabileceğiniz adımlardan bazıları, uygun boyutta bir masa ve sandalye satın almaktır. Örneğin, sandalyenizin masa için çok alçak veya çok yüksek olduğu bir durumdan kaçınmak doğru olur, çünkü böyle bir durumda yazmak, tekrarlayan zorlanma yaralanmalarına neden olabilir.

Vücudunuzu bükmenize veya çok uzağa uzanmanıza gerek kalmadan koltuğunuzda oturabilmeli ve klavyenize doğrudan bakabilmelisiniz. Mümkün olduğunda, ayarlanabilen bir sandalye ve masaya yatırım yapmanız da önerilir; çünkü bu, çalışma gününüz boyunca farklı pozisyonları benimsemenize olanak tanır.

blue light filter

Sağlığınızı Korumak İçin Ek Adımlar

Evden düzgün çalışmayı öğrenmek söz konusu olduğunda, vücudunuza ve genel esenliğinize bakmak için bazı küçük adımlar da alınabilir. Bu adımların çoğu, çalışma gününüz boyunca düzenli molalar vermek ve bazı temel esneme egzersizleri yapmak gibi ergonomik tasarım ilkelerini tamamlayabilir.

Göz yorgunluğunu azaltmak açısından özellikle 20-20-20 kuralı faydalı olabilir. Bu konseptle, ayağa kalkıp hareket edemiyor olsanız bile, aşağıdakileri yaparak gözlerinize yardımcı olabilirsiniz:

Her 20 dakikada bir, ekranınıza bakmaya 20 saniye ara vermeli ve bu süreyi yaklaşık 20 fit uzaktaki bir şeye bakmak için kullanmalısınız. Elbette, mümkün olduğunda, kalkıp birkaç dakika evinizde dolaşmak gibi daha belirli bir mola vererek bunun ötesine geçmelisiniz.

Son Söz

İşyerinde ergonomik tasarım kavramı öncelikle ofislerle ilişkilendirilir, ancak ilkelerin çoğu evden çalışırken de aynı derecede geçerlidir. Çalışma düzenlemelerinizin vücudunuz ve sağlığınız üzerindeki etkilerini dikkate almak için bazı temel adımlar atarak, potansiyel olarak yaralanmayı azaltabilir ve genel performansı artırabilirsiniz.

Özellikle doğru bilgisayar monitörünü seçmek, iş istasyonunuzun günde birkaç saat oturarak geçirmeye uygun olduğundan emin olmak için bazı makul önlemler almak ve gün içinde hareket etmenizi sağlamak göz yorgunluğu, boyun ve sırt ağrıları, tekrarlayan zorlanma ve yaralanmalar gibi sorunları azaltabilir.

Bir ev iş istasyonu kuruyor musunuz? ViewSonic evden çalışma çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Veya Evde Çalışma: 7 Üretkenlik İpucu ile üretkenliğinizden en iyi şekilde yararlanın.