ViewSonic Library > Business > Evden Çalışma > İşverenler İçin Evden Çalışmanın 10 Zorluğu (Ve Çözümleri)

İşverenler İçin Evden Çalışmanın 10 Zorluğu (Ve Çözümleri)

Evden çalışmanın çeşitli zorluklarını düşünürken, genellikle çalışanların bunları nasıl çözebileceğine odaklanılır; ancak işverenlerin de çözüm bulmaları gereken bir dizi zorlukla karşı karşıya olduklarını anlamak önemlidir. Bunlar, üretkenliğin yüksek kalması ve ortak çalışmanın hala mümkün olmasını sağlamaktan, çalışanların kendilerini kuruma bağlı hissetmelerini sağlamaya kadar uzanır.

Olası çözümlerle birlikte, işverenler için evden çalışmanın 10 zorluğu örneğini bulmak için okumaya devam edin. Ev ofis çalışma alanını optimize etme hakkında daha fazla bilgi edinmek için ViewSonic işyeri çözümleri sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

Son yıllarda, evden çalışma düzenlemeleriyle ilgili çeşitli faydalar hakkında çok şey yapıldı, ancak evden çalışmanın zorlukları da biraz dikkati hak ediyor. Ne de olsa, tele-iletişim, birçok insanın iş hakkındaki düşüncesini ve işin yürütülme şeklini temelden değiştirdi ve bu tür herhangi bir dönüşümün ortadan kaldırılması gereken engeller ve ele alınması gereken zorluklar olacaktır.

Bu nedenle bu yazımızda evden çalışmanın getirdiği zorluklara 10 örnek ve ayrıca işverenler ve uzak ekipleri yönetenler için gerçekçi çözümler sunuyoruz. Ne de olsa, uzaktan çalışma düzenlemelerinin işverenlere fayda sağlayabileceği çeşitli yollar vardır.

10 Challenges of Working from Home for Employers (And How to Solve Them)

1. Zorluk: Sosyal İzolasyon Yaşayan Çalışanlar

Ofis tabanlı çalışmanın ana avantajlarından biri, düzenlemeye dahil edilen sosyallik unsurudur. İşverenler, işyerinde bu sosyalleşmenin üretkenliği etkilemesini istemese de, diğer insanlarla günlük olarak etkileşim kurmanın, çalışanların ruh sağlığı ve morali için iyi olduğu açıktır.

Çözüm

İletişim teknolojisi, iş temelli sosyal etkileşime benzer bir şey sağlayarak bu özel soruna yardımcı olabilir. Microsoft Teams ve Zoom gibi çözümler en azından olumsuz etkiyi azaltabilir. Yönetim, çalışanların yalnızca işle ilgili konuşmalar için değil, mümkün olduğunca çevrimiçi iletişim araçları kullandığı bir şirket kültürü oluşturmak için çalışmalıdır. Kişisel paylaşım için bir kanal oluşturmak, çalışanları geziler, hafta sonu planları ve sosyal etkinlikler gibi konuları konuşmaya teşvik edebilir. Çalışanların kendilerine yardımcı olacağını düşündükleri zamanlarda ofise gidebilecekleri bir esneklik sağlamak da mantıklı olabilir.

2. Zorluk: Verimlilik Düzeylerinde Düşüş

Araştırmalar, uzaktan çalışanlar arasındaki verimliliğin yüksek olma eğiliminde olduğunu gösterse de, bu her uzaktan çalışan için geçerli olmayacaktır. İşverenler için önemli bir zorluk, çalışanların herhangi bir kişisel denetimden uzakta çalışmasına rağmen, işyerinde tipik olarak elde ettikleri üretkenlik düzeylerini korumalarını sağlamaktır.

Çözüm

Personelle düzenli iletişim, özellikle net hedef belirleme ile birleştirildiğinde, üretkenlik seviyelerinin yüksek tutulmasına yardımcı olabilir. Daha fazla eylem gerektiğinde, performans ve etkinlik izleme yazılımı, işverenlerin yeterince sıkı çalışmayan uzak çalışanları belirlemelerine yardımcı olabilir, ancak bunun mahremiyet endişelerine karşı dengelenmesi gerekir. Ayrıca, dizüstü bilgisayardan çalışmak yavaş ve verimsiz olabileceğinden, çalışanların üretkenliğe yardımcı olan bir monitör kurulumuyla donatılması iyi olacaktır. Doğru monitörü seçme konusunda yardım için, iş için bir bilgisayar monitörünün nasıl seçileceğine ilişkin kılavuzumuza bakın.

10 Challenges of Working from Home for Employers (And How to Solve Them)

3. Zorluk: Ev Ofisteki Fiziksel Rahatsızlık

Birçok işveren, ofislerine sandalye ve masa satın alırken ergonomiye öncelik verir. Bunu yaparken, üretkenlik kaybına ve devamsızlığın artmasına neden olabilecek fiziksel rahatsızlıkla ilişkili sorunları potansiyel olarak sınırlayabilirsiniz. Ancak, uzaktan çalışanların iyi ekipmana erişimi olmayabilir ve bu, uzun vadede fiziksel rahatsızlığa neden olabilir.

Çözüm

Nasıl oturulacağı, ekranlarının nasıl konumlandırılacağı ve ışığın önemi gibi fiziksel rahatsızlıklarla ilgili konularda işgücünüzü eğitmek için zaman ayırmak önemli olabilir. Tüm bu faktörlerin ayrıntılı bir dökümü için evde verimli bir çalışma alanı oluşturmaya yönelik kılavuzumuzu okuyun. Çoğu durumda, işverenlerin durumu kabullenip, çalışanlarının uzaktan çalışırken kullanmaları için masa, sandalye ve diğer ekipmanlara yatırım yapması gerekebilir.

4. Zorluk: Ekip Çalışması ve İşbirliği ile İlgili Sorunlar

İş gücünün fiziksel olarak ayrılması ve uzaktan çalışan ekiplere güvenmek, işbirliğiyle ilgili sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda, çalışanlar genellikle yeni fikirleri tetikleyen tesadüfi karşılaşmaları da kaçırırlar. Bu çeşitli konular, daha sonra potansiyel olarak kuruluşunuzdaki yaratıcılık ve inovasyon üzerinde zincirleme bir etkiye sahip olabilir.

Çözüm

Yine, Microsoft Teams ve benzeri yazılım çözümleri, uzaktan ortak çalışmada kilit bir rol oynamaktadır; ancak yönetimin de herkesin katılımını teşvik etmek için tartışmalara dikkatli bir şekilde önem vermesi gerekecektir. Dijital işbirliği yazılımları hızla ilerlerken, çalışanların doğru ekipmanla donatılması da önemlidir. Video konferans için optimize edilmiş monitörler, uzaktan çalışan ekip üyeleri arasında daha verimli çevrimiçi işbirliğini kolaylaştıracaktır.

5. Zorluk: Yazılıma Erişimi Olmayan çalışanlar

Bir ofis ortamında, yazılıma erişimi kontrol etmek kolaydır ve bu, tüm çalışanların işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları araçları kullanmalarını sağlayabileceğiniz anlamına gelir. Uzaktan çalışan ekipleri yönetirken, bazı çalışanların doğru yazılıma erişimi olmaması veya çalışanların farklı sürümleri kullanması ile uyumluluk sorunlarına yol açabilecek olası sorunlar gelişebilir.

Çözüm

Microsoft Office 365 ve Google Workspace gibi bulut tabanlı yazılım çözümleri, çalışanların erişebildiği yazılımlar açısından tutarlılık sağlamaya yardımcı olabilir. Bunun gibi platformlar, uzaktan çalışan ekiplerin başarısı için hayati önem taşıyan merkezi bir iletişim ve bilgi paylaşımı stratejisine kapsamlı bir çözüm sunar.

6. Zorluk: Uzaktan Çalışmadan Kaynaklanan Güvenlik Sorunları

Şirket ağınıza bazen kendi cihazlarından uzaktan erişen bir çalışan ekibine sahip olmak, kuruluşunuzu virüsler, kötü amaçlı yazılımlar ve fidye yazılımlarından, kimlik avı ve diğer sosyal mühendislik biçimlerine kadar çeşitli güvenlik tehditlerine karşı potansiyel olarak açar. Bu nedenle, ilişkili herhangi bir riski en aza indirmek, birinci öncelik olmalıdır.

Çözüm

Uzaktan çalışma için kullanılan tüm bilgisayarlarda güncel virüs yazılımı yüklü olmalıdır. Çalışanların cihazları ile şirket ağı arasındaki bağlantıyı şifrelemek için uzaktan erişimli bir VPN kullanılabilir. Düzenli siber güvenlik farkındalık eğitimleri de verilmeli ve güçlü bir şifre politikası benimsenmelidir. Bazı durumlarda, çalışanların kendi cihazlarını kullanmalarına izin vermek yerine, onlara ayrılmış iş bilgisayarlarına yatırım yapmak en iyisi olabilir.

7. Zorluk: Hareketsizleşen Çalışanlar

Ofis ortamında hareketsiz yaşam tarzlarıyla ilgili endişeler yaygındır; ancak bunlar uzaktan çalışma için de geçerlidir. Sonuçta, uzaktan çalışan ekiplerle uğraşırken, molaları ve öğle yemeği saatlerini uygulamak daha zor hale gelir ve günlük egzersizi azaltabilecek şekilde işyerine gidiş gelişler de ortadan kalkmaktadır.

Çözüm

Kuruluşlar, planlanmış öğle yemeği molaları ve dinlenme molaları almanın önemini açıkça belirtmelidir. Bunu yapamayan çalışanlardan haber alırsanız, bunu onlarla tartışın ve ilgili sorunları tekrar edin. Egzersizin önemini tartışmak için bir ekip toplantısı planlamak da faydalı olabilir ve oturma-ayakta çalışma masaları da yardımcı olabilir.

10 Challenges of Working from Home for Employers (And How to Solve Them)

8. Zorluk: İş/Yaşam Dengesi Sorunları

İş/yaşam dengesi, uzaktan çalışmanın en büyük zorluklarından biridir ve işverenler için bazı sonuçları olabilir. Buradaki sorunlar, çalışanların zamanlarının çoğunu çalışarak veya iş hakkında düşünerek harcadıkları aşırı çalışmayı içerebilir; ancak özellikle evde dikkat dağıtıcı şeyler varsa, çok az iş yapmayı da kapsayabilir. ABD’de Gartner, çalışanların uygun bir iş/yaşam dengesine, sağlık yararlarından daha fazla değer verdiğini buldu.

Çözüm

Çalışanlarınızın aslında işte ne kadar zaman harcadıklarını izleyin. Fazla mesai bazı şirketlerde önemli bir rol oynayabilse de, uygun bir iş/yaşam dengesinin korunmasını sağlamaya karşı dengelenmesi gerekir. Mümkün olduğunda, çalışanların evdeki dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçmasına izin verecek fiziksel bir ofise de erişimlerini sağlayın.

9. Zorluk: İşi Anlamakla Bağlantılı Sorunlar

Çalışanlar aynı işyerindeyken, herkesin kendilerine verilen görevleri anlamasını sağlamak nispeten basittir ve yönetim kadrosu ve meslektaşları genellikle zorluk çeken herkese yardım etmeye hazırdır. Personel uzaktan çalışırken, zorluk yaşayanları tespit etmek zorlaşmaktadır.

Çözüm

Bu özel zorlukla mücadelede, sürekli iletişim kesinlikle kritik rol oynamaktadır. Ekip toplantılarının yanı sıra, bireysel çalışanlarla düzenli bire bir toplantılar yapmak için de zaman ayırın. Ayrıca çalışanlarınızı bir sorunları olup olmadığını sormaya teşvik etmeli ve sorun yaşarlarsa kendilerini sıkıntılı hissettirmekten kaçınmaya özen göstermelisiniz. Bazı durumlarda, çalışanları uzaktan yardım ve destek için meslektaşlarıyla iletişime geçmeye teşvik etmek de yardımcı olabilir.

10. Zorluk: Düzenli Olarak Evden Çalışmaya İsteksizlik

Son olarak, karşılaşabileceğiniz bir sorun, bazı çalışanların düzenli olarak evden çalışmaya isteksiz olmalarıdır. Bu isteksizliğin arkasında, evdeki dikkat dağınıklığından, işyerinde uzun süreli bir çalışma alışkanlığına kadar her türlü sebep olabilir. Bu konuyu görmezden gelmek, mutsuzluğa ve hatta çalışanların başka yerlerde iş aramasına neden olabilir.

Çözüm

Buradaki en iyi çözüm, mümkün olduğunda seçim sağlamaktır. Çalışanların gerçekten tercih ederlerse ofiste çalışmasına izin verin ve iş düzenlemelerini ara sıra değiştirmek için bir miktar esneklik sağlayın. Ayrıca, esnek başlangıç ​​saatleri gibi evden çalışmak için teşvikler sunmak da yardımcı olabilir.

Son söz

Uzaktan çalışan ekiplerin yönetilmesi bir dizi sorun yaratabilirken, çalışanları etkileyen uzaktan çalışmanın zorluklarının çoğu aslında işverenler tarafından çözülebilir. Öncelik verilmesi gereken ana şeyler arasında düzenli iletişim, doğru ekipmanın sağlanması ve mümkün olduğunda çalışma düzenlemelerinde bir dereceye kadar esnekliğin benimsenmesi yer alır.

Uzaktan çalışmanın olanaklarını araştırıyorsanız, Uzaktan Çalışma ile Verimliliği Optimize Etme konusu da ilginizi çekebilir. Uzaktan ve hibrit çalışmaya ilişkin daha fazla bilgi için ViewSonic iş yeri çözümleri sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.