ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Sınıfınız için İnteraktif Dijital Tahta Nasıl Seçilir?

Sınıfınız için İnteraktif Dijital Tahta Nasıl Seçilir?

İnteraktif dijital tahtalar, sınıfta eğitim teknolojilerini benimsemeyi seçen okullarda önemli bir etki yaratıyor. Geleneksel konuşmalı derslerden muazzam bir gelişme yaratmışlardır ve sınıfa getirdikleri öğrenme fırsatları sonsuzdur. Ancak, özellikle nasıl ve kime hizmet ettikleri bağlamında anlaşılması gereken birkaç teknik özellik olduğundan, bir interaktif dijital tahta seçmek göz korkutucu olabilir.

Bu makalede, hangi özellikleri aramanız gerektiğini ve neden önemli olduklarını açıklayacağız. Eğitim teknolojileri ve modern sınıf hakkında değerli bilgiler ek bulabileceğiniz ViewSonic eğitim çözümleri sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

İnteraktif dijital ekranlar(IFP), teknoloji konusunda bilgili öğrencilerle ortak bir zeminde buluşmak için önemli bir adımdır. Derslere eklenen multimedya, dokunmatik ekran işbirliği ve dijital oyunlaştırmaya anında erişim sayesinde, öğretmenler artık modern öğrencilerin ilgisini tanıdık, alakalı ve eğlenceli hissettirecek araçlara sahipler.

Bu makalede, hızla büyüyen ve giderek daha rekabetçi olan bir pazarda, interaktif dijital tahtaları karşılaştırırken dikkat edilmesi gereken temel özellikleri ve bunların üç kullanıcıyla (öğrenciler, öğretmenler ve BT desteği) nasıl ilişkili olduğunu açıklayacağız.

İnteraktif Dijital Tahta nedir?

İnteraktif bir dijital tahta, geleneksel tebeşir veya marker kalemle yazılan beyaz tahtanın yerini, planlamadan sunuma, işbirliğine ve hatta revizyon, sınavlar ve oyunlara kadar tüm ders sürecini dijitalleştirebilen büyük bir interaktif ekranla değiştirir.

İnternet erişimi, ses ve video desteği, dokunmatik ekran işlevselliği ve dijital beyaz tahta yazılımı ile interaktif dijital tahtalar, öğretmenleri, öğrenci sonuçlarını iyileştirmek için her tür öğrencinin frekansıyla uyumlu, ilgi çekici dersler oluşturma konusunda güçlendirir.

The benefits of interactive whiteboards in education

Doğru İnteraktif Dijital Tahta Nasıl Seçilir?

Sınıfınız için en iyi interaktif dijital tahtayı seçmek, bütçe, sınıf büyüklüğü, öğrenci yaşı, kullanım gereksinimleri ve mevcut BT desteği gibi çeşitli dahili faktörlere bağlı olacaktır.

Ancak aşağıdaki özelliklerin işlevselliğini ve önemini anlamak, bu parametreler dahilinde bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

USB-C Bağlantısı

USB-C, öğretmenlere video, ses ve güç için tek bir kablo aracılığıyla interaktif dijital tahtaya tak ve çalıştır erişimi sağlar. Hafif, ters çevrilebilir ve yıldırım hızında veri aktarım hızlarına sahip USB-C bağlantısı, birden fazla kabloyu tek bir zarif kabloyla değiştirerek öğretmenlerin ek bir elektrik prizine ihtiyaç duymadan kolaylıkla bağlanmasına ve cihazlarını tam şarjlı tutmasına olanak tanır.

USB-C, yalnızca daha verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda elektronik cihazlar için evrensel standart konektördür ve USB-C özellikli herhangi bir ekranı geleceğe yönelik bir yatırım olarak konumlandırır.

Öne bakan Giriş/Çıkış Bağlantı Noktaları

USB-C’yi desteklemeyen eski dizüstü bilgisayarları olan veya ek cihazlar bağlamak isteyen öğretmenlerin, giriş/çıkış (G/Ç) bağlantı noktalarını kullanmaları gerekecektir. Öne bakan G/Ç bağlantı noktaları, öğretmenleri ekranın altında veya arkasında bulunan G/Ç bağlantı noktalarıyla uğraşmadan, zahmetsizce, ders akışını kesintiye uğratmadan, cihazları sorunsuz bir şekilde bağlamalarına olanak tanımaktadır.

Dokunmatik Teknoloji

Dokunmatik teknoloji, eski (ve genellikle sınırlı) sınıf malzemelerinin yerini, öğretmenlerin, öğrencilerin aktif olarak katılabilecekleri heyecan verici dersler oluşturmalarını sağlayan yeni bir dijital araç kutusuyla değiştirir.

Göz önünde bulundurulması gereken üç faktör, IFP kalemleri, yazma deneyimi ve temas noktası özelliğidir.

  • Bağımsız renk işlevine sahip çift kalemler, canlı sınıf etkinliklerini destekleyecek, aktif olarak yeni bir renk seçmek zorunda kalmadan çok renkli açıklamalar yazmayı mümkün kılacaktır. Bu, geleneksel sınıflarda bulunan iki marker kalemin yerini alır; bu şekilde mürekkep asla tükenmez ve öğretmenleri veya öğrencileri lekeli eller ve gömleklerle bırakmaz!
  • Yazma deneyiminin kalitesi de ekranlar arasında farklılık gösterecektir. Doğal ve pürüzsüz hissettiren bir yazma deneyimi, özellikle henüz yazmayı geliştirme sürecinde olan genç öğrenciler için oldukça faydalıdır.
  • Temas noktası özelliği, ekranın aynı anda işleyebileceği temas noktası (kalem ve parmak) sayısını ifade eder. Miktar ne kadar yüksek olursa, öğrenciler eğlenceli, ortak alıştırmalara o kadar çok katılabilir. Şu anda, çoğu IFP markasında standart, 20 noktalı dokunmatik olup, üst segmentte 33 noktaya kadar dokunma özelliği sunan ekranlar bulunmaktadır.

Ses Göstergesi

Kaliteli ses, öğretmenlerin sınıf içi medyanın eğitimsel faydalarından tam olarak yararlanmasına olanak tanırken, öğrencilerin dikkatini çekmek, derslere enerji vermek ve öğrenci katılımını teşvik etmek için güçlü bir araç olarak çalışır.

Yeterli ses sınıfın büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte, aşağıdaki noktaların akılda tutulmasında fayda vardır:

  • Yerleşik hoparlörler, özellikle küçük çocukların bulunduğu sınıflarda ek kabloları ortadan kaldırmakta faydalı olacaktır.
  • Öne bakan hoparlörler, ekranın arkasında bulunan hoparlörlerin aksine, sesi ihtiyaç duyulan yere yansıtmak için daha uygundur.
  • Bir subwoofer içeren ekranlar, daha derin sesi ileriye taşındığından ve daha sürükleyici bir deneyim sunduğundan daha fazla etkilidir.

Mikrofon Dizisi

Mikrofon dizisi, bir cihaz içinde daha dinamik bir ses aralığı yakalamak için birlikte çalışan bir dizi mikrofondur. Örneğin, cihazın soluna ve sağına yerleştirilmiş mikrofonlara sahip iki mikrofonlu bir dizi, odanın her iki tarafından ayrı sesleri yakalayabilecek ve daha sonra bir surround ses efekti oluşturmak için birleşecektir. Böylece dizideki mikrofon sayısı ne kadar fazla olursa, ses yakalama o kadar dinamik olur ve dinleyici için daha iyi bir ses deneyimi sunar.

Uzaktan ve hibrit öğrenme modelleri daha çok kullanılır olduğundan, bu, birçok okul için önemli bir özelliktir. Kaliteli bir mikrofon dizisi, uzaktan öğrenenler için sınıfın tüm bölümlerinden daha hassas ses yakalama sağlayarak, öğrencilerin önemli noktaları kaçırma endişesini ortadan kaldırır. Bazı 8 mikrofona kadar olan mikrofon dizili IFP’ler, ders veren veya dersi kaydeden öğretmenler, sınıfın herhangi bir yerinden net ve net ses yakalama sağlayabilir.

Öğrencilerin bulunduğu sınıflar için, ses algılama ve gürültü engelleme, doğru sesin belirgin bir netlikle duyulmasını sağladıklarından, uzaktan dinleyiciler için daha iyi bir ses deneyimi sunacak ek özelliklerdir.

Göz Koruma Teknolojisi

Göz koruma teknolojisine sahip IFP ekranları, öğrencilere daha sağlıklı bir öğrenme deneyimi sağlayan donanım ve yazılım çözümleri sunarak, ekran maruziyetinin etkisini (dijital çağda ebeveynler arasında özel bir endişe) göz önüne alır.

Mavi ışık filtreleri ve titreşimsiz teknoloji, sırasıyla mavi ışık dalgalarının miktarını ve ekrandaki titremeyi azaltmak için çalışır; bu da uzun süre ekran kullanımından sonra sıklıkla yaşanan göz yorgunluğunu ve uyuşukluğunu azaltır. Daha derinlemesine bir görünüm için önceki yazılarımıza göz atın Mavi Işık Filtreleri ve Göz Yorgunluğu – Bilmeniz Gerekenler ve Flicker-Free Monitörler Göz Sağlığına Nasıl Katkıda Bulunur

Ek olarak, yansıma önleyici kaplama IFP’ler arasında yaygın olsa da, mutlaka standart olması gerekmez. Özellikle büyük pencereli sınıflar için interaktif dijital ekranları düşünürken bunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Uzaktan Ekran Yönetimi

Uzaktan ekran yönetimi, birden fazla ekranın basit ve eşzamanlı yönetimi yoluyla BT desteğinin rolünü kolaylaştırır; yani yönetim erişimi olan tek bir personel, bir okuldaki tüm IFP’leri internet bağlantısı olan herhangi bir yerden kontrol edebilir.

IFP’lere büyük yatırım yapan okullar için önemli bir avantaj olan uzaktan cihaz yönetimi, yazılım güncellemeleri, mesaj yayınlama, güç açma/kapama ve ekran değişiklikleri gibi eylemlerin tüm sınıflarda, gruplar halinde (örneğin yalnızca lise sınıfları) eş zamanlı olarak düzenlenmesine olanak tanır. Veya bireysel olarak, BT desteğinin yerinde veya evden çalışırken teknik taleplere kolayca yanıt vermesine olanak tanır.

Dijital Öğrenme Yazılımı

Bazı interaktif dijital tahtalar, temel dijital tahta yazılımı sunarken, diğerleri, ders hazırlığından sunuma, gözden geçirme ve teste kadar öğrenme sürecinin her aşamasını kolaylaştıran ve dijitalleştiren eksiksiz bir çözüm sağlayabilir. Eğitim Teknolojisi, öğrenme şeklimizi geliştirmek için okullara daha verimli, heyecan verici ve ilgi çekici araçlar geliştirmeye ve sağlamaya devam ettikçe, ikincisine erişimi olan IFP’ler tüm kullanıcılar için faydalı olacaktır.

ViewSonic’in Görsel Öğrenme Platformu

ViewSonic myViewBoard, öğretmenlerin derslerine her yerden erişmeleri için bulut depolama, daha iyi katılım için dijital açıklama araçları, çoklu sunum seçenekleri ve özelleştirilebilir ders planları ile 2 milyondan fazla onaylanmış eğitim videosu ile video destekli öğrenme sunan yerleşik bir platform sağlayan tek bir platformda eksiksiz bir araç, özellik ve işlev paketi sunar.

Tamamen program bağımsız olan myViewBoard, öğretmenlerin uyum sorunları endişesi olmadan hangi programda rahat olurlarsa olsunlar derslerini planlamalarına olanak tanır. Dersler buluta yüklendikten sonra, derslerine telefonlarındaki myViewBoard yardımcı uygulaması aracılığıyla erişilebildiği için öğretmenlerin dizüstü bilgisayarlarını sınıfa getirmelerine bile gerek kalmaz.

myViewBoard app suite

Dersleri desteklemek için özel olarak tasarlanmış interaktif dijital tahta olan ViewBoard 52 Serisi, her sınıfa uyacak şekilde 65″ ekran, 75″ ekran ve 86″ ekran olarak gelen pazar lideri dijital tahta ürünleri sunar. Kullanıcı odaklı tasarım özellikleri, sınıfının en iyisi işbirliği araçları, gelişmiş göz koruma teknolojisi, 8 mikrofon dizili entegre bir soundbar ve tarayıcı tabanlı bir uzaktan yönetim sistemi ile ViewBoard 52 Serisi, eğitim için interaktif dijital tahtalarda öncülük ediyor.

Sınıfınız için İnteraktif Dijital Tahtalar Üzerine Son Sözler

Sınıfınız için bir interaktif dijital tahta seçerken, her özelliği kullanıcıya nasıl yardımcı olduğu açısından değerlendirdiğinizden emin olun. Bağlantılar ve dijital yazılımlarla uğraşmak sorun olduğundan, öğretmenler her derse girdiklerinde teknik sorunlar ve uyumluluk sorunlarıyla karşılaşmaktan endişe ederler. Dokunma teknolojisi, ses ve göz koruma, düzgün bir şekilde desteklenirse, öğrenci katılımı üzerinde önemli ölçüde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Ve son olarak, birden fazla IFP düşünen okullar için kapsamlı bir yönetim sistemi, BT ekipleri üzerindeki yükü büyük ölçüde azaltacak ve bunun yerine günlük operasyonların eğitim teknolojileri aracılığıyla ne kadar verimli bir şekilde düzenlenebileceğini gösterecektir.

Bu makaleyi faydalı bulduysanız, Etkileşimli Düz Panellerle Sınıf Verimliliğini Artırmanın 6 Yolu’nu okumak da ilginizi çekebilir. Veya daha değerli eğitim teknolojileri içgörüleri için ViewSonic eğitim çözümleri sayfasını ziyaret ettiğinizden emin olun.