ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Öğrencilerin İlgisini Çekecek 5 İnteraktif Sunum Fikri

Öğrencilerin İlgisini Çekecek 5 İnteraktif Sunum Fikri

İnteraktif sunumlar her zaman bir eğitimcinin hedefi olmalıdır. Yavan, öğretmen merkezli dersler öğrencilerin ilgisini kaybederken interaktif sunumlar dikkati çeker ve tutar. Öğrencilerin katılımını sağlamak, akılda tutma, anlama ve keyif almayı geliştirir. Ve sadece birkaç basit prensiple (özellikle de elinizde olan doğru teknolojiyle) izleyiciyi dahil etmek oldukça kolaydır. Aşağıdaki ipuçları ve püf noktaları ile interaktif sunumlar oluşturmaya başlayın.

Bugün öğrenciler sınıfın aynı zamanda hem eğitici hem de eğlenceli olmasını bekliyor. İnteraktif sunumlar, öğrencilerin dersleri pasif bir şekilde dinlemek yerine, derslere katılmalarını sağlamaya yardımcı olur. Bu, can sıkıntısını azaltır ve öğrencilere dikkatli olmaları için bir sorumluluk duygusu verir.

Yaklaşık 3.000 okuldan oluşan bir Gallup Anketi, yaklaşık 5. sınıf öğrencilerinin %74’ünün okulda katılımcı olduklarını hissettiklerini, ancak 10., 11. ve 12. sınıflarda bu sayıların %30 aralığına düştüğünü gösteriyor. K-12’den yüksek öğrenime kadar eğitimcilerin, öğrencileri sınıfla meşgul tutmanın önemli olduğunu ve interaktif öğrenme ortamlarının benimsenmesinin kilit bir itici güç olabileceğini anlamaları önemlidir.

2000’li yılların çocukları ve Y kuşağı öğrencileri, derslerin sadece bir izleyicisi değil, bir parçası olmaya özellikle alışkındır. Öğrenciler, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin bilgi ve içgörü kaynağı olduğu işbirlikçi bir atmosfer yaratmak için konuşmaya ve fikirlerini sunmaya teşvik edilir. Öğretmen, dersi sürdürmede ve öğrencileri kendi öğrenme sonuçlarına katılmaya teşvik etmede daha çok kolaylaştırıcı bir rol oynar. Öğrenciler kendi girdilerini, ek bilgiler sunarlar ve temel kavramları nasıl uygulayacaklarına dair örnekler verirler.

Öğrenme görevi, interaktif sunumların merkezidir (öğretmenin enerji seviyesi ve öğrencilerin dikkat sürelerini tutması yerine) ve dersler bunun etrafında gelişir. Öğretmen normalde “sunumu yapan kişi” olsa da, çoğu durumda “interaktif” kısım, öğrencilerin derse katılımını sağlamak için birçok yoldan gelir. Birçok aktivite, oyun, rol yapma, kısa sınav ve tartışma sunum akışına entegre edilebilir ve dersler oradan farklı yönler alacaktır. Daha sonra işbirliklerini teşvik etmek için birçok araç ve teknik örneğini tartışacağız.

Öğrencilerin Katılmasını sağlayacak 5 İnteraktif Sunum Fikri

İnteraktif Sunumlarda Teknoloji Yardımı

İnteraktif sunumlar teknoloji olmadan yapılabilse de, öğrenme sürecini kolaylaştırmak için tasarlanmış araçların benimsenmesi büyük ölçüde yardımcı olur. Örneğin, sunumun ortasında bir küçük test yapılır. Bir tarafta, geleneksel olarak bir öğretmen, testi ders başlamadan önce yazabilir, tüm öğrenciler için kopyaları yazdırabilir, testi dağıtabilir ve cevapları toplayabilir. Alıştırma için geri bildirim sağlamak için öğretmenin ayrıca bir sonraki konuya geçmeden önce not vermesi ve sonuçlar üzerinde bir tartışma başlatması gerekecektir. Bu süreç zaman alıcı ve kısıtlayıcıdır.

İnteraktif dijital tahta veya bireysel cihazlarda sınıf bilgi yarışması uygulaması gibi teknolojik yardımlarla, öğrenciler ve öğretmen sınav sorularını anında bulabilir. Bu dijital sınav tüm öğrencilere kablosuz olarak uygulanabilir ve saniyeler içinde sonuçlar tartışmak üzere tüm katılımcılarla paylaşılabilir. Bu, basit bir sınavın kendiliğindenliğini, değişkenliğini ve sınıf katılımını büyük ölçüde artırır.

5 İnteraktif Sunum Fikri ve İlgili Teknoloji Yardımı

Öğrencilerin Katılmasını sağlayacak 5 İnteraktif Sunum Fikri

1. Storytelling

Öğretmen sahnedeki tek yıldız olmak zorunda değildir. Sunumun görkemi, anlatacak bir hikayesi olan tüm katılımcılara yönelik olabilir. Ana kavramlar tartışılabilir ve öğrencilere kişisel bir örnek bulmaları için zaman verilmelidir. Bu alıştırma, öğrencilerin konu ile ilişki kurmasına yardımcı olur ve diğer öğrencilerin örneklerini dinlemek, kavramları daha da ileriye götürecektir. Öğretmenin kapsamlı örnekler planlaması ve sunum sırasında konuşan tek kişi olma ihtiyacı azalır. Öğretmenler ayrıca öğrencilerin ne kadar anladıklarını paylaşılan hikayelerle değerlendirebilir.

Teknoloji ile hikaye anlatımı: Birçok dijital tahtada, öğrencilerin kendi cihazlarında kendi örnekleri üzerinde çalışmasına ve paylaşım sırasında bunu dijital tahtaya göndermesine olanak tanıyan Cast ve Throw işlevleri bulunur. Bu, öğrencilerin e-posta, kablo veya USB ile dosya göndermeden hızlı bir şekilde hikayelerini paylaşmalarına olanak tanır.

doğrusal-olmayan_sunum

2. Non-linear presentation

Kesin bir sırayı takip etmeyen, izleyicilerin geri bildirimlerine dayalı olarak, konulardan konuya organik olarak akan sunumlar, katılımcıları meşgul tutmanın harika bir yoludur. Hazırlandıktan sonra sunum yapan kişi sorular sorarak, yoklama yaparak veya her kilit noktanın sonunda istekler alarak bir konudan diğerine geçebilir. Bu, izleyicinin geleneksel slayt tabanlı sunumlarda olduğu gibi katı bir şekilde değil, duymak istedikleri üzerine kendi sunumlarını “inşa etmesine” olanak tanır.

Teknoloji ile doğrusal olmayan sunum: Sunum yapanların özelleştirilmesi kolay şablonlar üzerinde sunum oluşturmasına yardımcı olan Prezi gibi doğrusal olmayan sunum uygulamaları vardır. İnsanların bilgileri, hikayeleri paylaşmasına yardımcı olmak ve izleyicileri harekete geçmeye teşvik etmek için yakınlaştırılabilir kanvas (slaytlar değil) sunarlar. Kanvas, noktalar arasındaki ilişkileri gösterir ve önerilen bir akış sunar, ancak izlenecek bir yol belirlemez.

oylamalar, anketler ve sınavlar

3. Polls, surveys, and quizzes

Öğrencilerden hızlı tepki almak için sınıfta en çok tanınan ve kullanılan araçlardan biri oylamalar, anketler ve kısa sınavlardır. Oylamalar için, bir fikir birliği oluşturmak amacıyla sınırlı yanıtları olan basit sorular kullanılır. Bu, el kaldırma, oy pusulası veya öğrencilerin grup oluşturması şeklinde olabilir. Anketler, fikir toplamak için çok seçenekli, ölçekli veya kısa yanıtlı basılı kağıt gerektirir. Kısa sınavlar, bir öğrencinin az önce nelerin kapsandığı konusundaki bilgilerini hızlı bir şekilde test etmek için kullanılır, böylece sınıf zayıf alanları belirleyebilir ve ana kavramları netleştirebilir.

Oylamalar, anketler ve testler isimsiz olabilir veya olmayabilir. Öğrencilerden tartışma veya açık tartışma gibi sonuçlarla ilgili fikirlerini açıkça paylaşmalarını istemek, etkinliğin etkileşimini artıracaktır. Öğrencilere ayrıca, sunum içinde ek bir katılım katmanı için sorular oluşturmaları ve kendi anketlerine ve kısa sınavlarına not vermeleri istenebilir.

Teknoloji içeren oylamalar, anketler ve testler: Google Classroom gibi birçok sınıf idaresi yazılımında, ödevler, iletişim ve diğer eğitim özellikleriyle birlikte oylamalar, anketler ve kısa testler oluşturmak için yerleşik araçlar bulunur. Gönderildikten sonra toplama ve derecelendirme anında gerçekleşir. Sonuçlar, öğrencilere hem bireysel hem de grup olarak kolayca paylaşılabilir.

oyunlar

4. Games

Hangi yaşta olursa olsun hangi öğrenci iyi bir oyundan, yarışmadan veya rekabetten hoşlanmaz? Bir sunuma küçük bir oyun eklemek, normal ders formatını bozar ve izleyicilerin takımlarının kazanmasına yardımcı olmak için eleştirel düşünmesini sağlar. Temel eğitici oyunların birçok versiyonu ve uyarlaması vardır. Öğretmenler Pictionary, Jeopardy, Casino ve Bingo gibi oyunları alıp ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirler.

İnteraktif sunumunuzu oyunlaştırma: Bir öğretmen, ClassCraft veya Kahoot gibi uygulamaları sunum bağlantılarına entegre ederek, interaktif bir dijital oyunu hızla başlatabilir. Bu uygulamalar öğretmenlerin sorularını, gerçeklerini ve materyallerini ekleyerek, bireyler, küçük takımlar veya tüm sınıfın katılabileceği şekilde kendi oyunlarını uyarlamalarına yardımcı olur.

tartışma ve grup ara oturumları

5. Discussions and groups breakout sessions

Sınıfın bir dersi yalnızca dinlemesi, herhangi bir interaktif sunumun ölümüdür. Öğrencilere açık bir tartışma veya ara oturum düzenleyebilecekleri bölümler eklemek, öğrencilerin birbirlerinden öğrenmelerine, içgörüleri paylaşmalarına ve akranlarına soru sorma fırsatı bulmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca öğretmenin konuşmaya ara vermesi ve sınıfın geri kalanı sohbet ederken, öğrencilere küçük gruplar şeklinde veya bireysel olarak yardım etmesi için bir fırsattır.

Tartışmayı interaktif sunumlar için çevrimiçi hale getirme: NowComment gibi canlı tartışma uygulamaları, öğrencilerin bir metni gerçek zamanlı olarak işaretlemesine ve tartışmasına olanak tanır; bu, akran denetimi etkinlikleri için harikadır ve öğrenci girişini hızlı bir şekilde tek bir yerde toplar. Alternatif olarak, Yo Tech öğretmenlerin gerçek zamanlı sohbet odaları oluşturması ve yönetmesi için harikadır. Öğrenciler metin benzeri mesajlar gönderebilir, diğer mesajlara cevap verebilir, resim ve çizimleri paylaşabilir. Çevrimiçi sohbet grupları, büyük öğrenci gruplarının bir sınıfta gürültü seviyesini düşük tutarken tek bir yerde işbirliği yapması ve etkileşimde bulunması için harika bir yoldur.

İnteraktif Sunum Yaratmak için İpuçları

İnteraktif bileşenler içeren bir sunum oluşturmanın bazı ipuçları:

Hatırlatmalar

Dinleyicilerin ilgisini çekmek için ders notlarınıza veya sunum slaytlarınıza hatırlatıcı notlar ekleyin. Bu küçük bir resim veya ifade olabilir. Dijital tahtaları veya diğer görüntüleme teknolojilerini kullanırken, başlamak için ses, boş slayt veya açılır bağlantı da kullanabilirsiniz.

Zaman Kısıtlamaları

Herkesin gerçekten katılımcı olduğu bir sınıfta iyi bir oyun veya tartışmaya devam etmek harika olabilir. Ancak, bu faaliyetlere ayırabileceğiniz maksimum süreyi aklınızda bulundurmalısınız. Elinizde bir saat veya zamanlayıcı bulundurun ve her şeyin yolunda gitmesini sağlayın. Öğrencilerin aşırıya kaçmadan meşgul olmaları için yeterli zaman verin. Öğrencilerin konuşma ve paylaşma şansını dağıtın. Bir sonraki konuya geçme zamanı geldiğinde, sunumun bir sonraki bölümüne geçiş hazırlayın.

Paylaşım

Tüm öğrencilere paylaşma şansı vermenin yollarını düşünün. Öğrencileri rastgele seçebilir veya bir tür sırayla sırayla söz almalarını sağlayabilirsiniz. Öğrencilere bunun bir öğrenme etkinliği olduğunu ve herkesin ilk seferde doğru anlamayacağını hatırlatın. İnteraktif aktivite açık ve kapsayıcı olmalıdır. İçine kapanık öğrenciler için sınıfın önüne gitmeden veya topluluk önünde konuşmayı içeren etkinlikler yapılabilir.

Sunumunuzda İnteraktif Bileşenlere Sahip Olmanın Yararları

  • Akılda tutma: Öğrencilerin aktif olarak sunum kavramlarıyla farklı şekillerde ilgilenmelerini sağlamak ve sunumları farklı kişilerden (öğretmen dışında) duymak, uzun süreli akılda kalmaya yardımcı olur.
  • Kişiselleştirme: Öğrencilere, sunumun nereye gideceğini seçme ve kendi öğrenme sonuçlarına katılma hakkı verilir.
  • Eğlence: Rutin gidişatta bir mola vermek, etrafta hareket etme şansı verilmesi, ekipler geliştirmek ve paylaşmak, sessizce oturup not almaktan çok daha iyidir.
  • Geribildirim: Bir sunuma interaktif etkinlikler eklemek, öğrencilerin anlamaları hakkında size anında geri bildirim sağlar.
  • Seslendirme: Öğrencilerin fikirlerini fiilen seslendirmelerini sağlamak, kavramları içselleştirmelerine yardımcı olur.
  • Özetleme: Öğrenciler etkinlikleri yaparken kendi ana noktalarını gözden geçirir ve özetler; böylece tekrara daha az ihtiyaç duyulur.

Bir Sonraki Dersiniz İçin Kendi İnteraktif Sunum Versiyonunuzu Oluşturun

İnteraktif bileşenleri dahil etmek ve sunumlarınızın katılımını artırmak, hem öğretmen olarak size, hem de öğrencilerinize yardımcı olacaktır. Hem eğitici hem de eğlenceli sunumlar yapın; Eğitim eğlencesi! Teknoloji olsun ya da olmasın, bir sonraki interaktif sunumunuza bazı yeni fikirler eklemeyi düşünün.

Eğitim portalımızdan eğitim ve eğitim teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinin.