ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > Eğitim Sektöründe Dijital Dönüşüm – Eğitim Teknolojisi Rehberi

Eğitim Sektöründe Dijital Dönüşüm – Eğitim Teknolojisi Rehberi

Eğitim sektöründe dijital dönüşüm hızla ilerliyor ve daha da ivme kazanmaya hazırlanıyor. Eğitim Teknolojisi’nin bu ilerlemesini kullanmanın avantajları, dezavantajlarından büyük ölçüde ağır basar; ancak bu, ileride zorluklar olmayacağı anlamına gelmez. Yine de bazı kolay uygulama ipuçlarımızla hazır olacaksınız. Eğitimdeki dijital dönüşüm ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya sınıf işbirliğini güçlendirmek için ViewSonic’in Eğitim çözümünü inceleyin.

Hayatın dijital dönüşüm ve teknolojiden henüz etkilenmemiş bir yönünü düşünebiliyor musunuz?

Büyük olasılıkla cevabınız hayır!

Bu, özellikle sürekli değişen derecelerde dijital dönüşümün gerçekleştiği eğitim sektörü için geçerlidir. İnteraktif dijital tahtalardan öne bakan projektörlere kadar, eğitim sektöründeki dijital dönüşüm, kendi teknolojik endüstrisini, Eğitim Teknolojisi’ni ortaya çıkardı.

Eğitim sektöründeki dijital dönüşümün çoğu oldukça yeni olduğundan, çoğu hala Eğitim Teknolojisi’nin ve bunun, eğitimin çehresini sonsuza dek nasıl değiştirdiğinin farkında değil. Bu kılavuz, öğretmenlerin Eğitim Teknolojisi’nde ve dijital dönüşümün sürekli değişen manzarasında başarılı bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmak için hazırlandı.

Eğitim Teknolojisi ve Dijital Dönüşüm Nedir?

Short for educational technology, EdTech refers to a branch of technology that is used to enhance classroom learning. This may seem like a broad definition, but EdTech really is just that. From digital whiteboards, to online curriculum management systems, and specialized tablets, EdTech covers the range of products and philosophies to bring education practices into the 21st century. 

Think back to your own education. Chances are that chalkboards, overhead projectors, and bulky books were all present. Conversely, thanks to the overall digital transformation of the education sector, the chalkboards have been replaced with digital whiteboards, the overhead projectors with interactive front-of-classroom displays, and the bulky books with digital tablet-based versions. This technological change is entirely facilitated by these EdTech devices. 

dijital dönüşüm

Dijital Dönüşümün 4 Avantajı

As is the case with any sector-level transformation, whether it be industrial, political, or academic, there are opinions. Everyone has one, and they are usually binary between ‘good’ and ‘bad’. With that mind, in the context of digital transformation in the education sector, those in favor usually point towards the prospect for increased experimentation, resources, efficiency, and life skill development.  

1. Deney ve Geribildirim

Habersiz testler ve güncel ders içeriği, Eğitim Teknolojisi’nin eski yöntemlerden daha dinamik olduğu 2 faktördür. Eğitim Teknolojisi’nin her zaman internete bağlı durumu göz önünde bulundurularak, öğretmenlere sonsuz deney ve neredeyse anında geri bildirim için araçlar verilmektedir. Yeni bir öğrenme aracını test etmek ister misiniz? Sorun değil. Öğrencilerinizin yeni materyalleri anladığından emin olmak ister misiniz? Onlara bir sınav yapın. Ders materyalinizin biraz güncelliğini yitirdiğinin farkında mısınız? Sorunsuz bir şekilde güncelleyin! İşin gerçeği şu ki, eğitim sektörünün dijital dönüşümü söz konusu olduğunda, istediğiniz zaman deneyebilir ve uygun gördüğünüz sonuçlara göre hareket edebilirsiniz.

2. Kaynak Bolluğu

Eğitim teknolojisi söz konusu olduğunda, öğretmenlerin bir daha asla kaynak sınırlamaları konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak! Bir interaktif dijital tahtanın dahili yazılımı, internet bağlantısıyla birlikte dikkate alındığında, kaynaklar neredeyse sonsuzdur. Bunlar medya entegrasyonundan canlı açıklama ve oyunlaştırmaya kadar değişebilir. Dürüst olmak gerekirse, tek sınırlama öğretmenin yaratıcılığı ve teknolojik okuryazarlığıdır.

3. Otomasyon ve Verimlilik

Genç ve çok genç olmayan zihinlerin gelişimi eğitimin amacı olabilir, ancak ne yazık ki tek odak noktası bu değil. Gerçek şu ki, öğretim can sıkıcı ama mecburi yan görevlerle doludur ve sonuçta eldeki hedeften uzaklaşır. Buna not verme, devamlılık, birden fazla kişiyle iletişim kurma ve tüm yoğun eğitim çalışmaları dahildir.

Neyse ki Eğitim Teknolojisi ve dijital dönüşüm yardım için burada! Neredeyse tüm endüstri düzeyindeki teknoloji yükseltmelerinde mevcut olan eğilim göz önüne alındığında, artan otomasyon ve verimlilik genellikle dönüşümden kaynaklanmaktadır. Eğitim bir istisna değildir. Artık öğretmenler, bu yönetimsel dikkat dağıtıcı şeyleri yeni edindikleri Eğitim Teknolojisi araçlarına devredebilirler. Sonuç olarak, Eğitim Teknolojisi cihazlarını düzgün kullananlar, günlük öğretim deneyimlerinin çok daha verimli olduğunu görebilirler.

4. Yaşam Becerisi Gelişimi

Modern dünyamızda teknolojinin varlığı hakkında ne hissederseniz hissedin, o burada kalıcı. İster iş arıyor olun ister dünyanın diğer ucundaki bir arkadaşınızla iletişim kurmaya çalışıyor olun, teknoloji kullanımı birkaç yıl içinde ilginç bir hobiden bir zorunluluk haline geldi. Eğitim Teknolojisi ve eğitim sektörünün dijital dönüşümünün büyük bir rol oynadığı yer burasıdır. Öğrenciler, özellikle de gençler bu teknolojiye maruz bırakılarak hayata hazırlanacaklardır. Pratikte, tezahürler, kaynak okuryazarlığı ve dijital sunum oluşturmayı içerir. Bu nedenle, teknolojinin bir yaşam okulu olduğunu düşünürsek, öğrenmek için beyinlerin hala gelişmekte olduğu zamandan daha iyi bir zaman olamaz.

Dijital Dönüşümün 3 Zorluğu

Eğitim sektörünün dijital dönüşümünün çok gerçek endişeler sunan birçok farklı olumsuz tarafı var. Bunlar arasında sınıf içi dikkat dağınıklığı potansiyeli, öğrenciler arasında eşit olmayan erişim olasılığı ve dijital kaynak gözetiminin olmaması sayılabilir. Aşağıda, zorluklara yardımcı olmak için bu dezavantajları inceleyeceğiz.

1. Dikkati Dağıtan Şeyler

Birçok kişi, özellikle tabletler veya diğer ekran türleri olmak üzere teknoloji kullanımının öğrenciler için bağımlılık yapıcı ve zararlı olabileceğini savunuyor. Öğrencilerin Eğitim Teknolojisi’ni kötüye kullandığını tespit ederseniz, ders planınızı yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir!

Ve çözüm sizi şaşırtabilir. Eğitim Teknolojisi kullanımınıza daha fazla ‘eğlence’ ekleyin. Bu, ihtiyacınız olanın tam tersi gibi görünebilir, ancak araştırmalar, eğlenen öğrencilerin aktif öğrenmeye katılma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

2. Eşitsiz Erişim

Eşitsizlik, tüm çeşitleriyle toplumumuzda yaygındır. Ayrıca, modern teknolojinin getirdiği maliyetler düşünüldüğünde, her öğrencinin bunu karşılaması mümkün değildir. Bu nedenle, Eğitim Teknolojisi ve genel dijital dönüşüm başarılı olacaksa, okulların öğrencilere gerekli tüm araç ve malzemeleri bütünsel bir şekilde sağlaması gerekir. Tersine, öğretmenlerin Eğitim Teknolojisi’ni bireysel öğrenci düzeyinde uygulamak zorunda olmaları gerekmez, bunun yerine onu sınıfın önü araçlarıyla sınırlayabilirler.

3. Kaynak Güvenilirliği

Herkesin her şeyi yayınlayabildiği ve gerçeğin bir görüş meselesi haline geldiği bir çağda, çevrimiçi kaynakların güvenilirliği en iyi ihtimalle belirsiz olarak tanımlanabilir. Bu konuda uygun eğitim ve deneyim ile gelen okuryazarlık olmadan, internet kaynaklarında yer alan önyargılı yalanlardan gerçeği deşifre etmek çok zor olabilir.

dijital dönüşüm

Dijital Dönüşüm Stratejisini Uygulamak – Dikkate Alınması Gereken 4 Nokta

Sevseniz de sevmeseniz de eğitimin dijital dönüşümü gerçekleşiyor. Bu nedenle, uygulamaya hazır bir uygulama planının olması önemlidir. Bu, hem bu dönüşümü planlamak zorunda kalacak yöneticiler için hem de bunu gerçekleştirecek ve Eğitim Teknolojisi ürünlerini kullanmaları öğretilmesi gereken öğretmenler için geçerlidir. İkinci gruba odaklanarak, uygun stratejik uygulamanın öğrencilerin kendilerini, hala önemli olan ders planını, dijital olmayan kaynakların sürekli kullanımını ve sözde eğitim üçgenini dikkate alması gerektiğini düşünüyoruz. İlginizi çekti mi? Haydi inceleyelim!

1. Eğitim Üçgeni

Modern çağda, eğitim üç ana ilkeyi içerir – öğretme, öğrenme ve teknoloji. Bir tür “eğitim üçgeni” oluştururken, hiçbir ilkenin diğerlerinden daha ağır basmaması önemlidir. Bu, teknolojinin tanıtılmasını bir öğretmen olarak daha zor olan bazı zorluklardan ‘kolay çıkış’ olarak gören öğretmenler için geçerli olabilir. Aşağıya gelince, ideal senaryo, öğretim teknoloji ile güçlendirildiğinde ve öğrenme sürecini verimli ve etkili hale getirdiğinde, üçünün bir arada bir araya gelmesidir.

2. Kitlenizi Tanıyın

Eğitim hiçbir zaman “herkese uyan” bir kurum olmadı. Bir seferde bir öğrenci veya sınıf için işe yarayan şey, diğer zamanlarda diğer öğrenciler veya sınıflar için çalışmayabilir. Bu, Eğitim Teknolojisi’nin sınıfa entegrasyonu için iki katına çıkar. Örneğin ayrıntılı derse dayalı öğrenme için inanılmaz derecede iyi çalışan bir özellik, daha sürükleyici bir yaklaşım gerektiren genç öğrencilerle uğraşırken o kadar etkili olmayabilir.

3. Ders Planlaması Eski Değil

Eğitim sektörünün dijital dönüşümü her ne kadar modern çağın göstergesi olsa da eski yöntemleri tamamen ortadan kaldırmış değil. Daha da önemlisi, ders planlaması on yıllar boyunca olduğu kadar önemli kalmıştır. Gösterişli Eğitim Teknolojisi araçları ve görsel yardımcılar, yanlış planlanmış bir ders karşısında hiçbir şey ifade etmezler. Günün sonunda, bu araçların dersinizi değiştirmekten ziyade dersinizi geliştirmek için olduğunu unutmamalısınız.

4. Nesnelerin Kullanımı

Yepyeni Eğitim Teknolojisi araçlarını kullanmak heyecan verici olsa da eski kaynakların hala mevcut, etkili, denenmiş ve doğru olduğunu unutmayın. Örneğin kağıt, makas ve yapıştırıcı yüksek teknolojinin zirvesi olmayabilir, ancak her zaman kendi elleriyle bir şeyler inşa etme konusunda öğretilecek bir ders vardır. Kısacası, Eğitim Teknolojisi ile birlikte kullanılabilecek pek çok ‘şey’ vardır ve bunlar unutulmamalıdır. Kim bilir, etkileri şaşırtıcı olabilir.

Dijital Dönüşümünüze Nasıl Başlarsınız?

Because implementing EdTech is quickly becoming more important in education, knowing where to begin is important. Thankfully, ViewSonic is here to help. To get started, check out our education solutions page for more information. Or you want to learn more about the digital world, learn more about Digital DNA by downloading our Whitepaper.