ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > Android EDLA (Kurumsal Cihaz Lisans Sözleşmesi) Sınıfınızı Nasıl Dönüştürebilir?

Android EDLA (Kurumsal Cihaz Lisans Sözleşmesi) Sınıfınızı Nasıl Dönüştürebilir?

Android EDLA sertifikalı cihazlar – bu terimi iş arkadaşlarınızla sohbet ederken veya forumlarda gezinirken duymuş olabilirsiniz. Ancak Eğitim Teknolojisi trendlerini yakından takip etmiyorsanız bunun ne anlama geldiğinden emin olamayabilirsiniz. Temel olarak, interaktif dijital tahtalarda yükseltilmiş bir Android deneyiminin keyfini çıkarmanızı sağlar. Peki bu nasıl çalışıyor ve bu sınıflar için ne anlama geliyor?

Android EDLA sertifikalı cihazlar ve bunların sınıflar üzerindeki etkileri hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. Veya ViewSonic’in Android EDLA sertifikalı çözümlerini burada keşfedin.

Peki EDLA nedir? Kısaca Kurumsal Cihaz Lisanslama Sözleşmesi (EDLA), 2022 yılı sonunda kullanıma sunulan Android cihazlara yönelik bir sertifika programıdır. Misyonu, Android cihazların Google hizmetleri ve uygulamalarıyla kusursuz uyumluluğunu sağlamaktır. Bir cihaz Android EDLA sertifikasına sahip olduğunda, aslında Google’ın mobil hizmetler ve uygulamalardan oluşan ekosistemiyle zahmetsiz entegrasyona açılan kapınız haline gelir. Bu entegrasyon, eğitimcilere öğrenme deneyimlerini geliştirmek için genişletilmiş öğretim kaynakları sağlar.

Android EDLA sertifikası genellikle İnteraktif dijital tahtalar ve takılabilir bilgisayarlar gibi ekran boyutu 18 inçten büyük cihazlar için geçerlidir. EDLA sertifikalı interaktif dijital tahtalar, Google hizmetlerine ve uygulamalarına daha iyi erişim sağlayarak geleneksel sınıfları geliştirebilir; EDLA sertifikalı, takılabilir bilgisayarlar ise mevcut interaktif dijital tahtalarının Android özelliklerini yükseltir. Böylece okulların elektrik atıklarını azaltmak için mevcut teknolojiden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olurlar. EDLA sertifikalı cihazlar, öğretmenlere ve öğrencilere sezgisel, tablet benzeri bir arayüz ve özelleştirilebilir bir Android başlatıcı sağlayarak, genişletilmiş öğrenme olanaklarıyla daha özelleştirilmiş bir eğitim deneyimi sunar.

ViewSonic EDLA Solutions

Tap into
Limitless Learning

Learn more >

EDLA sertifikasının Android ekosistemine nasıl uyduğunu merak edenler için okumaya devam edin. Veya Android EDLA’nın avantajlarını keşfetmek istiyorsanız burayı tıklayın.

Android’de Arka Plan

Android EDLA sertifikalı sınıf çözümlerinin avantajlarını gerçekten anlamak için öncelikle Android ekosisteminin en ince ayrıntılarına inmemiz gerekir. Android, Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) tarafından desteklenen ve Google tarafından denetlenen açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Açık kaynak yaklaşımı, cihaz üreticilerini Android işletim sistemini bir dizi mobil cihaz ve aksesuar için uyarlamaya ve özelleştirmeye teşvik eder. Bu, Android ekosisteminde yenilikçiliğin ve çeşitliliğin desteklenmesine yardımcı olur, böylece tek bir sektör oyuncusunun çok fazla kontrole sahip olmadan organik olarak gelişebilmesi sağlanır.

The Android Ecosystem

Android ekosisteminin iki temel katmanı vardır: AOSP ve Google Mobil Hizmetler (GMS). Android’in temeli olan AOSP, temel cihaz işlevlerini ve özelleştirme için uyarlanabilir bir kaynak kodu sağlayarak üreticilerin Android cihazları için Samsung’un One UI veya Google’ın Pixel UI’si gibi benzersiz kullanıcı arayüzleri oluşturmalarına olanak tanır. GMS, bu temel üzerine inşa edilmiştir ve Google Chrome, YouTube, Gmail, Google Haritalar ve vazgeçilmez Google Play Store gibi temel Google uygulamalarıyla gelişmiş bir katman olarak hizmet vermektedir. Ancak cihazlarda tutarlı ve yüksek kaliteli bir Android deneyimi sağlamak için üreticilerin, GMS’ye erişim konusunda Google tarafından belirlenen katı standartları karşılaması gerekiyor.

ViewSonic Education

Learning Solutions
For the Future

Learn more >

EDLA ve GMS: Fark Nedir?

Şimdi EDLA ile GMS arasındaki noktaları birleştirelim. GMS’yi Android hizmetlerinin VIP bölümü olarak düşünün ve erişim elde etmek için konuk listesinde olmanız gerekir; bu aslında Google ile yapılan bir lisans sözleşmesidir. Artık üreticilerin GMS’yi cihazlarına önceden yüklemek için kullanabileceği iki ana lisans sözleşmesi türü vardır: büyük etkileşimli ekranlar ve Android akıllı telefonlar ve tabletler gibi daha küçük cihazlar için lisansa MADA (Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmesi) adı verilir.

Cihaz üreticilerinin Google’ın katı gereksinimlerini karşılaması gerektiğinden, bu lisanslardan birini almak kolay değildir. Örneğin, cihazın yaşam döngüsünün en az ilk 2 yılı boyunca güvenlik güncellemeleri sağlamayı taahhüt etmeleri gerekir. Ayrıca Play Store’u cihazın varsayılan ana ekranına yerleştirmeleri ve geri kalan düzenlemeleri gerekir. Ayrıca; artık temel kullanıcı deneyimini oluşturmak için minimum 2 GB RAM ve 16 GB depolama alanı gerektiriyor; üreticiler genellikle bu gereksinimleri aşıyor. Ayrıca cihazların Google’ın güvenlik ve gizlilik politikalarına ve yönergelerine uymasının yanı sıra Google’ın özelliklerini ve hizmetlerini tam olarak desteklemesi gerekir.

Şimdi bu lisansların neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Onlar olmadan çoğu Android cihazın olmazsa olmazı olan Google Play Store’a erişemezsiniz. Dahası, favori Android uygulamalarınızın birçoğu anlık bildirimler, ekran yayınlama ve güvenlik özellikleri gibi GMS özelliklerine bağlıdır. Bu nedenle, bazı uygulamalar GMS erişimi olmadan sihirlerini gerçekleştiremez. EDLA veya MADA lisanslı bir cihaz olmadan, kullanıcıların üçüncü taraf Android uygulamalarını yandan yüklemeleri gerekir, bu da eksik özelliklere sahip uygulamalara veya daha da kötüsü kötü amaçlı yazılım bulaşmalarına neden olabilecek karmaşık bir süreç içerdiğinden, bunları Google Play Store’un dışından yüklemek anlamına gelir.

EDLA Sınıflara Nasıl Fayda Sağlar?

Kendinizi, sınıfınızda interaktif bir ekranın önünde duran, Google hesaplarınıza, dosyalarınıza ve ortak çalışma araçlarınıza sorunsuz bir şekilde erişmeye istekli bir öğretmen olarak hayal edin. EDLA sertifikası bu resmi gerçeğe dönüştürüyor, böylece daha sorunsuz ve daha verimli bir öğretim deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz. İnteraktif ekranınızda Google Workspace (eski adıyla G Suite) uygulamalarının ve Google Play Store erişiminin kilidini açan anahtar olan EDLA, sınıf dinamiklerinizi dönüştüren bir dizi avantaj sunar.

How EDLA Benefits Classrooms

 

Genişletilmiş Öğrenme Olanakları

EDLA, eğitimcilerin yenilikçi öğretim yöntemleri için sonsuz fırsatları keşfedebilecekleri, ilham verme ve eğitme yeteneklerini geliştirebilecekleri dijital bir sınıf yaratır. Android EDLA sertifikalı cihazlar, çeşitli Google Play Store uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olarak sorunsuz ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi sağlar. Google Play Store, Google Classroom, Kahoot ve ClassDojo gibi popüler uygulamalar da dahil olmak üzere eğitici uygulamalardan oluşan bir hazine sunarak, eğitimcilere yenilikçi öğretim yöntemleri ve içerik oluşturma konusunda genişletilmiş ufuklar sunuyor.

Kahoot ve Mentimeter gibi oyun tabanlı öğrenme platformları, farklı öğrenme tarzlarına hitap eden ilgi çekici testler ve gerçek zamanlı geri bildirimler sunarak eğitimi etkileşimli ve oyunlaştırılmış bir maceraya dönüştürüyor. Eş zamanlı olarak, Google Classroom ve ClassDojo gibi sınıf yönetimi platformları, katılım ve davranış takibi ile yönetimi basitleştirir, bir ödül sistemi içerir ve kusursuz veli-öğretmen iletişimini kolaylaştırır. Android EDLA sertifikalı cihazlar aracılığıyla erişilebilen bu uygulamalar, öğrenci katılımını ve motivasyonunu artırır. Ayrıca dünya çapında 3 milyardan fazla aktif Android cihazıyla eğitimciler, ortaya çıkan etkileşimli öğrenme platformlarının muhtemelen Android ekosistemini destekleyeceğini bilmenin rahatlığını yaşıyor.

EDLA VPC-A31-O1​ Slot-in PC

Upgrade Existing
ViewBoards

Learn more >

Basitleştirilmiş Öğretim İş Akışı

Android EDLA sertifikalı cihazlar, öğretim verimliliğini artırmak amacıyla erişilebilirlik, uyarlanabilirlik ve uzun süreli kullanım için özenle tasarlanmıştır. Chromebook’ları ve diğer Android cihazlarını kullanan okullar için, Android EDLA sertifikalı bir cihazı benimsemek, eğitimcilerin mevcut iş akışlarına ve uygulamalarına sorunsuz bir şekilde entegre olan doğal bir uzantı gibi görünecektir. Windows veya Mac işletim sistemlerini kullanan okullar için bile öğretmenler Play Store’daki üretkenlik paketlerini Android EDLA sertifikalı cihazlarına yükleyerek kolaylaştırılmış bir iş akışının keyfini çıkarabilirler. Bu paketlerin cihazlar arası uyumluluğu, Android EDLA sertifikalı bir cihazın benimsenmesinde zahmetsiz bir öğrenme eğrisi sağlanmasına yardımcı olur.

Google Workspace ve Microsoft 365 gibi bu üretkenlik paketleri; Gmail, Google Drive, Google Dokümanlar, Microsoft Word, PowerPoint ve Excel gibi cihazlar arası uyumlu temel araçları içerir. Bu cihazlar arası özellik, öğretmenlerin ders planlarına multimedya içeriğini zahmetsizce eklemelerine olanak tanır. Örneğin, bir öğretmen telefonuyla bir ders kitabı sayfasını tarayabilir, bu sayfaya Android EDLA sertifikalı etkileşimli beyaz tahtada açıklama ekleyebilir ve bunu Gmail kullanarak öğrencilerle paylaşabilir. Üstelik bu uygulamalardaki işbirliği araçları, eğitim kaynaklarının ortaklaşa oluşturulmasını ve okullarda kesintisiz kaynak paylaşımını teşvik ediyor. Bu verimlilik kurulum süresini kısaltır, böylece öğretmenler öğrencileri en iyi şekilde nasıl eğitebilecekleri ve onlara nasıl ilham verebilecekleri üzerine yoğunlaşabilirler.

Gelişmiş Cihaz Güvenliği

Öğrenci ve öğretim üyesi verilerinin güvenliği tartışılamaz. Neyse ki Android EDLA sertifikalı cihazlar, sağlam güvenlik önlemleriyle güvenilir bir kalkan görevi görüyor. Düzenli ürün yazılımı güncellemeleri yoluyla hem sistem hem de uygulamalar için otomatik güvenlik güncellemeleri alırlar, böylece eğitimcilerin ve öğrencilerin teknolojiyle güvenli bir şekilde etkileşim kurabilecekleri, sürekli olarak korunan bir ortam sağlanır.

Standart Android güncellemelerine ek olarak, Android EDLA sertifikalı cihazlar, Google’ın sağladığı ek bir savunma katmanından yararlanır. Uygulamaları ve cihazları olası güvenlik açıklarına karşı titizlikle tarayan Google Play Koruma antivirüs hizmeti, cihazlarınızı korur. Üstelik Google Play Store, otomatik uygulama güncellemeleri sunarak zamandan tasarruf sağlıyor ve ders aksamalarını en aza indiriyor. Ek olarak Google, en son Android sürümleri için güvenlik yamaları yayınlama sorumluluğunu da üstlendi; bu süreç, üreticilerin güvenlik açıklarını tek tek ele alması gerektiğinden geçmişte daha yavaştı. Bu güvenlik özellikleri, eğitimcilerin, verilerinin güvenliği konusunda gönül rahatlığıyla öğrencileri eğitmeye ve onlara ilham vermeye odaklanmalarını sağlamak için bir araya geliyor.

EDLA-Certified Solutions

Get the Brochure

Download >

Son Söz

Sonuç olarak, Google ve Android’in EDLA sertifikası aracılığıyla entegrasyonu, eğitimcilere sınıflarını genişletilmiş öğrenim olanaklarıyla dönüştürme fırsatı sunuyor. Bu cihazların kusursuz uyumluluğu ve geliştirilmiş işlevselliği sayesinde öğretmenler iş akışlarını kolaylaştırabilir, istikrar sağlayabilir ve eğitim çalışmalarında güvenliği artırabilir. Bu entegrasyonun faydaları kolaylığın ötesine geçiyor; dosyaların ve kaynakların yönetimini basitleştirirken, eğitimcilere öğrencileri için ilgi çekici, yenilikçi öğrenme deneyimleri yaratma yetkisi verir.

Sınıfınız için bir EDLA çözümü mü düşünüyorsunuz? ViewSonic’in Android EDLA sertifikalı çözümleri, öğretmenleri güçlendiren ve multimedya içeriğiyle dersleri zenginleştiren myViewBoard yazılımını içerir. ViewBoard IFP52-2F Serisi, mükemmel donanımla kapsamlı bir Android deneyimi sunarken, VPC-A31-O1 EDLA sertifikalı, takılabilir bilgisayar, mevcut etkileşimli ekranlarınızda Android işlevlerini genişleterek sürdürülebilir bir sınıf çözümü sağlar.

ViewSonic’in Android EDLA sertifikalı çözümlerini burada keşfedin. Alternatif olarak, rehberimizle interaktif dijital tahtalardan en iyi şekilde yararlanarak sınıfınızda öğrenci katılımını nasıl artıracağınızı öğrenin.